Cam iç kapılar (65+ fotoğraf)

Cam iç kapılar (65+ fotoğraf)

Camdan yapılmış iç kapılar nispeten yeni bir fenomendir, ancak kendilerini olumlu yönde sağlam bir şekilde kurmuşlardır. Çok az insan biliyor, ancak bu tür tasarımların ilk prototipleri 17. yüzyılda Fransızlar tarafından icat edildi ve başarıyla kullanıldı. Tabii ki, modern modellerin yüksek estetik ve sağlamlık özelliklerine karşılık gelmiyorlardı, ancak yine de yaygındılar. Cam iç kapılar, ahşap ve kontrplaktan yapılan muadillerine göre bir takım avantajlara sahiptir. Bugünün kapı pazarının çeşitlerine bir göz atalım ve bu harika ürünlerin tüm avantajlarını değerlendirelim..

Avantajlar ve dezavantajlar

Cam iç kapılar hakkında konuşurken, ana avantajlarını – çok yönlülüğünü vurgulayabiliriz. Geniş tasarım alanı sayesinde, evinize belirli bir iç mekan stiline mükemmel şekilde “uyacak” yapılar kurabilirsiniz. Bu, bugün özellikle doğrudur, çünkü binaların tasarımı giderek daha fazla açık boş alan için çaba göstermektedir..

Bir sonraki olumlu özellik, malzemenin dayanıklılığı olarak güvenle adlandırılabilir, çünkü kapı imalatında kullanılan cam özellikle dayanıklıdır, neme, sıcaklık değişimlerine duyarlı değildir, ultraviyole radyasyondan korkmaz ve metal ve ahşabın aksine, paslanmaz ve zamanla kurumaz.

Ancak, dedikleri gibi, “merhemde sinek” olmadan olmaz – cam kapaklar oldukça ağırdır, bu da kurulumu büyük ölçüde karmaşıklaştırır ve hiçbir şekilde ucuz değildir. Bu gerçekler sizi korkutmadıysa, bu mobilya parçasının tüm çeşitliliğini tanımanızı öneririz..

Cam İç Kapılar - Avantaj ve Dezavantajları Cam İç Kapılar - Avantaj ve Dezavantajları

Cam iç kapı çeşitleri

Cam iç kapıların ana sınıflandırması açma yöntemlerine dayanmaktadır. Her türün satın alırken dikkate alınması gereken kendi kalite özellikleri vardır. Bu nedenle, modern bir üretici aşağıdaki kapı kategorilerini sağlamaya hazırdır:

1. Çerçevesiz olabilen veya camı çevreleyen bir çerçeveye sahip olabilen, kutulu menteşeli cam yapılar. Bu modeller tek yönde açılabilir, kapı kutunun düzlemine tam olarak oturduğundan, en yüksek ses yalıtımı oranına sahiptir. Cam ayrıca mekanik hasarlardan korunduğu için çerçeveli modeller daha güvenilir olarak kabul edilir..

2. Döner kapılar olarak da adlandırılan, çerçevesiz monte edilen kanatlı kapılar. Tasarımın ana avantajı, eksenel mekanizmalara bağlantı nedeniyle kapıların herhangi bir yönde açılabilmesidir. Doğal olarak, bu, ücretsiz bant genişliği sağladığı için özellikle büyük bir aile için oldukça uygundur. Ancak bu durumda ana dezavantaj, zayıf ses yalıtımı ve örneğin mutfakta hazırlanan yemeklerden odaya yabancı kokuların girmesi olacaktır..

3. Camdan yapılmış iç sürgülü kapılar. Uzun zamandır günlük hayatımıza dahil olan ahşap yapılarla çalışma prensibine göre kolayca karşılaştırılabilirler. Şeffaf perdeler ayrıca kapının üst ve alt kısmındaki kılavuz şeritler boyunca hareket eder. Bölme modellerinde, önceki durumlardan daha büyük camların takıldığına dikkat edilmelidir..

4. Kaset sistemleri. Aynı zamanda, kılavuzlar boyunca tuvalin hareket prensibini kullanır, ancak ayırt edici bir özellik, duvarın içinde, kapıların açılırken “girdiği” bir kasetin varlığı olacaktır. Sistemin ana avantajı, sahiplerinin sorunsuz hareketlerini sağlamak için kapıların yakınında boş alan olup olmadığı konusunda endişelenmelerine gerek olmamasıdır. Bununla birlikte, oldukça büyük bir dezavantaj da var – kurulum sırasında, ek onarım gerektirecek şekilde duvarda hasar meydana gelebilir..

Açma yöntemlerine ek olarak, cam iç kapılar tamamen şeffaf, yarı mat ve mat olarak alt bölümlere ayrılarak şeffaflık derecelerinde farklılık gösterebilir. Bu veya bu seçeneğin seçimi, hem sahiplerin kişisel tercihlerine hem de belirli bir odanın işlevsel amacına dayanmaktadır, çünkü odanın meraklı gözlere tamamen açık olması her zaman gerekli değildir. Örneğin, şeffaf camlar oturma odası ve koridorun sınırını mükemmel bir şekilde işaretleyecektir, mat camın banyo girişine takılması mantıklıdır, yarı mat cam iç kapılar herhangi bir alan için kullanılabilir..

Cam iç kapılar - Tipler Cam iç kapılar - Tipler

Cam kapı tasarım özellikleri

Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, cam kapıların dekorasyonu için çeşitli tasarım çözümlerine hayran olamazsınız. Bugün iç mekanınız için herhangi bir özel tasarım seçebilirsiniz. Her stil yönü için, konsepti önemli ölçüde vurgulayabilen cam kapı yapıları bulmak veya satın almak oldukça mümkündür, örneğin:

– Çatı katının iç kısmı, sert ahşap bir çerçeve ile çerçevelenmiş buzlu cam veya oluklu camlı büyük sürgülü yapılar ile tamamlanacaktır;

– Başka hiçbir şeye benzemeyen yüksek teknoloji tarzı, maksimum boş alan ve cam yüzeylerin varlığı ile karakterize edilir. Hem mekana hafiflik katan büyük şeffaf kanvaslar, hem de özgün geometrik desenlere sahip mütevazı sarkaçlı kapılar burada karşılanıyor. İşlevsel ayrıntılara özel önem verilmelidir – kapı kapatıcılar, kulplar, menteşeler;

– Herhangi bir desen ve parlak parlaklık içermeyen mat modern sürgülü kapılar ile katı minimalizm vurgulanacak;

– Retro tarzında, çiçek baskılar, tuhaf geometrik desenler vb. Gösterecek çerçeveli cam döner kapılardaki çizimlerle doğaçlama yapabilirsiniz. Bakır veya pirinçten yapılmış kulplar, antik çağın etkisini artırmaya yardımcı olacaktır..

Fransız kapıları

Bu tip en popüler olanıdır – bu tür tasarımlar hem iç mekanlarda hem de sokaklarda bulunabilir. Bir çerçeve ile çerçevelenen tuvaller oldukça zarif ve sofistike görünüyor. Ahşap en çok iskelet malzemesi olarak kullanılır. Eski püskü şık ve Provence tarzı için beyaz ahşap çerçeveli cam Fransız kapılar mükemmeldir ve koyu tonlar modern trendlerin karakteristiğidir..

Cam İç Kapı Tasarımı - Fransız Kapılar Cam İç Kapı Tasarımı - Fransız Kapılar

Vitray kapılar. Louis Tiffany’nin tarzı

Farklı tekniklerle yapılmış vitraylı cam yapılar gerçek bir sanat eserine dönüşebilir. En popüler olanlardan biri, kullanımı çeşitli elemanların güvenilir şekilde sabitlenmesini, yüksek estetik performansı ve çok çeşitli çizimler ve soyutlamalar oluşturma yeteneğini sağlayan Tiffany teknolojisidir..

Amerikalı sanatçı-tasarımcı, lazer kesim ve cam eritme teknolojisini kullanarak vitrayları tek tek parçalardan birleştirmek için mükemmel bir sistem geliştirdi. Vitray pencereler Art Nouveau, Art Deco ve Doğu tarzlarında özellikle çekici görünüyor. Burada doğal, geometrik, dekoratif ve soyut konularda çok sayıda kombine parlak renk görebilirsiniz..

İç Mekan Cam Kapı Tasarımı - Vitray Kapılar İç Mekan Cam Kapı Tasarımı - Vitray Kapılar

Folyo ile süslenmiş cam kapılar

Cam kapıları renkli, mat veya aynalı filmlerle süslemek en ekonomik dekorasyon seçeneğidir. Teknoloji o kadar basittir ki, iş uzmanların yardımı olmadan bağımsız olarak yapılabilir. Ancak, aynı zamanda, bu tür tasarım, uzun hizmet ömründe farklılık göstermez..

Cam iç kapılar tasarımı - Folyo ile süslenmiş cam kapılar Cam iç kapılar tasarımı - Folyo ile süslenmiş cam kapılar

Kumlanmış cam kapılar

Çok daha dayanıklı, yalnızca fabrikada gerçekleştirilen kumlama kullanımıdır. Bu durumda, cam ve çizim tek bir bütün halinde birleşir ve uygulamanın karmaşıklığı sahiplerin isteklerine bağlıdır – minimalist iç mekanlar için basit bir kompozisyon veya daha görkemli olabilir..

Cam İç Kapı Tasarımı - Kumlanmış Cam Kapılar

Tripleks cam kullanan yapılar

Şeffaf kapılar için en dayanıklı malzeme tripleks camdır. Özelliği, birkaç camın aralarına herhangi bir renkte dekoratif bir film ile yapıştırıldığı üretim teknolojisinde yatmaktadır. İlginç bir gerçek, hasar gördüğünde veya kırıldığında (ki bu çok nadiren olur), parçaların uçup gitmemesi, filme bağlı kalmasıdır. Bu gerçek, böyle bir tasarımın kullanımının artan güvenliğini gösterir..

Cam iç kapı tasarımı - Triplex cam konstrüksiyonlar Cam iç kapı tasarımı - Triplex cam konstrüksiyonlar

Cam iç kapılar nasıl seçilir

Düşündüğümüz iç öğenin seçimi oldukça büyük olduğundan, satın almadan önce her şeyi en küçük ayrıntısına kadar düşünmek, belirli bir tasarımın tüm artılarını ve eksilerini tartmak önemlidir. Özellikle stile uygun olarak sipariş üzerine yapılırsa, cam iç kapıların maliyetinin oldukça yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Burada açma yöntemlerinden, camın aydınlanma derecesine, dekoruna ve armatürlerin kalitesine kadar tüm incelikler önemlidir..

Camın kalitesine, fiyatına dikkat etmek gerekir – maliyet ne kadar yüksekse, o kadar güvenilirdir. En dayanıklı sistemler “Triplex” dir, ancak fiyatları sırasıyla yüksektir. Ayrıca fiyat, kapının boyutundan ve ağırlığından etkilenebilir, bu nedenle satın alırken hemen bütçeye karar vermeniz gerekir..

Satın alırken, ailenizi ve arkadaşlarınızı sıkıntılardan korumak için satın alınan cam kapı için satıcıdan bir uygunluk belgesi talep etmek zarar vermez..

Cam iç kapılar nasıl seçilir Cam iç kapılar nasıl seçilir

Cam iç kapılar – fotoğraf

Cam iç kapıların montajı ve tasarımı için birçok fikir aşağıdaki galeriden toplanabilir. Modern tarzda çözümlerle dekore edilmiş çeşitli türlerinin en iyi fotoğrafları burada toplanmıştır. Mutlu seyirler!

Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf Cam iç kapılar - fotoğraf