İç mekandaki renklerin kombinasyonu: 70 en iyi fikir

Çevremizdeki dünyayla ilgili bilgilerin çoğu görsel izlenimlerdir ve renk görsel görüntülerin algılanmasında büyük rol oynar. En ufak gölgeleri fark etme yeteneği, insan türünün hayatta kalmasına ve gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Hemen hemen tüm insanların renge karşı bilinçaltı bir tepkisi vardır: doğanın yumuşak renkleri yatıştırır, doğal olmayan parlak renkler ise endişeye neden olur. Bu gerçek göz önüne alındığında, rahat bir iç mekan yaratmak için, hem bireysel renklerin hem de kombinasyonlarının ruhu üzerindeki etki ilkelerini anlamak önemlidir..

İç mekandaki rengin bir kişi üzerindeki etkisi

Fizikçiler renklerin gerçekte var olmadığını iddia ederler – bunlar sadece beynin bir şekilde yorumladığı çeşitli uzunluklardaki ışık dalgalarıdır. Bu teze inanmak oldukça zordur, çünkü maddi dünyadaki herhangi bir nesnenin gölgesini kesinlikle belirleyebiliriz ve bu, kalma yeri veya zamanı ne olursa olsun değişmeden kalır. Olabildiğince, her kişi çevreleyen renk paletinin etkisini hisseder. Bu etkinin mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı ortak özellikler psikologlar tarafından hala bilinmektedir..

Kolaylık sağlamak için renkler ana özelliklerine göre kategorilere ayrılır: koyu ve açık; pastel ve zengin; parlak ve sessiz. Sıcaklığa bağlı olarak sıcak, soğuk ve nötr boyalar yayarlar. Siyah, beyaz ve gri akromatik olarak adlandırılır, diğerleri kromatiktir. İkincisi, üç ana rengi içerir: kırmızı, yeşil ve mavi ve bunların birbirleriyle veya siyah beyaz bir paletle karıştırılmasından elde edilen tüm seçenekler. Sonuç harika – bir kişi on milyona kadar tonu tanıyabilir.

İç mekandaki renklerin kombinasyonu

Rengin psikolojik etkisi göz önüne alındığında öncelikle saf renklerden bahsettiğimizi belirtmekte fayda var. Herhangi bir kirlilik algının kalitesini değiştirir. Örneğin, yumuşak mercan sakinleştirici bir etkiye sahip olacak, zengin kırmızı ise sinir sistemini heyecanlandıracak..

Genel olarak kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renkler canlandırıcı olarak kabul edilir: kalp atışını hızlandırır, iştahı artırır ve dikkati artırır. Mavi, mavi, yeşilin soğuk tonları gevşer, kan basıncını düşürür ve reaksiyonu biraz yavaşlatır. Vücut bilinçaltında bol miktarda ışığı (beyaz, pastel renkler) güneşli bir gün olarak algılar, otomatik olarak enerji seviyesini arttırırken, gri, siyah, koyu mavi ve kasvetli mor bir kişiyi yaklaşan rüyaya ayarlar..

Bir iç mekan için bir renk seçerken yanılmamak için, doğal optik etkilerini dikkate almak gerekir. Örneğin, aynı boyutta farklı renklerde iki nesneyi yan yana koyarsanız, daha parlak olan her zaman daha büyük görünecektir. Koyu sessiz tonlar görsel olarak sesi azaltır, açık ve parlak tonlar artar. Bu özellikleri kullanarak duvarların genişliğini, tavanın yüksekliğini ayarlayabilir, vurguları yerleştirebilir ve alanı zonlayabilirsiniz..

İç mekandaki renklerin kombinasyonu İç mekandaki renklerin kombinasyonu

“Renginiz” nasıl seçilir?

Yaşam boyunca, her insan renk paletine karşı kendi tutumunu oluşturur. Seçim, kişilik özelliklerinden, bireysel deneyimlerden, düşünce çağrışımlarından, ruh halinden ve hatta sağlıktan etkilenebilir..

Bir iç mekanı dekore ederken, belirli renklerle etkileşime girerken ortaya çıkan hisleri dikkatlice düşünmelisiniz. Örneğin, sizin için en rahat yerlerin tasarımını hatırlamanız önerilir: en sevdiğiniz restoran, arkadaşlarınızın dairesi, nihayet büyükannenizin evi. Doğadan bir palet ödünç alabilirsiniz – deniz kenarı, ormanın kenarı, çiçek açan bir bahçe veya dağ manzarası olabilir..

İnternetten gelen güzel resimler harika bir ilham kaynağı olabilir. Beğendiğiniz bir görüntü bulun ve onu iç mekanda zihinsel olarak tekrarlamaya çalışın – arka planı duvarlara ve tavana aktarın, mobilya, tekstil ve dekordaki parlak detayları yansıtın. Aynı zamanda, sonunda aynı uyumu elde etmek için resmin doğasında bulunan renk oranlarını gözlemlemeniz önerilir. Tasarımın bir fotoğrafını seçmek zorunda değilsiniz – herhangi bir şey çekin: bir sürahi içinde bir buket lale, bir köy manzarası, deniz kıyısı deniz kabukları veya çikolatalı kremalı bir tatlı. Bu yöntem, bağımsız olarak çok doğal ve göze hoş gelen kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanır..

İç mekandaki renklerin kombinasyonu

İç kısımdaki renk kombinasyon tablosu

Gölgeleri birleştirmek bütün bir bilimdir. Bir araya getirilen renklerin birbirini tamamlayacağı ve vurgulayacağı, stil duygusunu artıracağı temel kuralları anlamak gerekir. İç mekandaki en iyi renk kombinasyonları aşağıdaki yöntemlerle elde edilir:

1) Tek renkli – aynı rengin tonları, farklı derinlik ve doygunluk kullanılır. Örnek olarak kırmızıyı kullanarak, tuğla ve bordo vurgulu pastel pembe bir arka plan olabilir. Mavi paletinde açık mavi, turkuaz ve lacivert kombin yapmak mümkün. Yeşil aralıkta – limon, zeytin ve yosun renkleri.

2) İlgili gölgeler. Yakın tonlar mahallede, renk çarkının dörtte birinde bulunur. Örnekler mavi, mor, pembe; sarı, turuncu, kırmızı; mavi, yeşil, sarı.

3) Zıt renkler. Burada uyum, zıtlıklar üzerine kuruludur – renk tekerleğinde, gölgeler kesinlikle birbirinin karşısındadır ve farklılıkları dinamik ve fark edilir bir çift oluşturur..

4) İlgili kontrast kombinasyonu. Bu durumda, gölgeler, içlerinde bazı üçüncü renklerin katkısı nedeniyle birleştirilir. Örneğin, açık yeşil ve turuncuda onları birleştiren bir sarı var ve bu üçgen birlikte harika görünüyor..

Beyaz

Renklerle birleştirir: tüm pastel ve saf parlak renkler, siyah, gri, altın; ılık ile krema kullanmak daha iyidir, soğuk – kar beyazı.

Renklerle eşleşmiyor: hayır (hepsi ile birleştirilebilir).

Rengin etkisi: temizlik, ferahlık ve gün ışığı hissi yaratır. Parlak, kar beyazı bir oda aşırı steril görünebilir ve aynı zamanda bir laboratuvarı andırabilir..

İçin uygun: bir banyo, yatak odası, salon iç.

Banyonun içindeki renklerin kombinasyonu - siyahla beyaz Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ve yeşil ile beyaz Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - bej ve pembe ile beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kırmızı, yeşil ve mavi ile beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ve kırmızı beyaz Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve mor ile beyaz İç mekandaki renklerin kombinasyonu - beyaz, turuncu ve kahverengi

Gri

Renklerle birleştirir: sarı, kırmızı, turuncu, yeşil, mor, pembe, mavi, siyah, beyaz.

Renklerle eşleşmiyor: altın kahverengi.

Rengin etkisi: psikolojik olarak nötr, kendi içinde duyguları uyandırmaz. Gölge, yağmurlu hava, kış ile ilişkili. Tek renkli gri iç kısım depresyona neden olabilir.

İçin uygun: stüdyo daireler, yatak odaları, mutfaklar, ev ofis.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - bej ve beyaz ile gri Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kırmızı ile gri Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve sarı ile gri Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turuncu ile gri Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve pembe ile gri Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - pembe ve beyaz ile gri

Siyah

Renklerle birleştirir: beyaz, gri, altın, kırmızı, yeşil, turuncu, mor.

Renklerle eşleşmiyor: her şey pastel, bulanık, gölgeli; sarı ile – tehlike işareti (yol işaretleri, radyasyon uyarı işaretleri ve şebekenin yüksek voltajı).

Rengin etkisi: durum, lüks bir atmosfer yaratmak için uygun. Derin geceyi hatırlatır, alanı görsel olarak azaltır.

İçin uygun: stüdyo daireler, büyük salonlar.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turkuaz ile siyah Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ile kırmızı ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ile mavi ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve kahverengi ile siyah Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kırmızı ile siyah Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turuncu ile siyah

kırmızı

Renklerle birleştirir: siyah, beyaz, gri, altın, kahverengi.

Renklerle eşleşmiyor: mor, pastel tonları; mavi ve yeşil ile abartılı görünüyor.

Rengin etkisi: sinir sistemini uyarır, aktiviteyi arttırır. Çocuklarda saldırganlık ve kaygıya neden olabilir.

İçin uygun: mutfağın içi, oturma odası.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ile kırmızı Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kahverengi ve beyaz ile kırmızı Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - bej, gri ve beyaz ile kırmızı İç mekandaki renklerin kombinasyonu - mavi ile kırmızı Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - siyah ile kırmızı Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - gri ile kırmızı

turuncu

Renklerle birleştirir: kahverengi, yeşil, mor, pembe, mavi.

Renklerle eşleşmiyor: hayır (hepsi ile birleştirilebilir).

Rengin etkisi: samimi, sıcak renk. Yazı, güneşi ve portakalı hatırlatır. İletişim becerilerini, enerjiyi artırır, iyi bir ruh hali yaratır. Rahatlamaya elverişli değil, sıcak iklimlerde kontrendikedir.

İçin uygun: mutfak, çocuk odası, kuzeye bakan pencereli oturma odası.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve kahverengi ile turuncu Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve sarı ile turuncu Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ile turuncu Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - mor ve beyaz ile turuncu Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve kahverengi ile turuncu Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - gri ile turuncu

Sarı

Renklerle birleştirir: kahverengi, turuncu, açık yeşil, beyaz, gri, mor.

Renklerle eşleşmiyor: hayır (hepsi ile birleştirilebilir).

Rengin etkisi: sıcak, açık, neşeli. Güneşli sarı odayı nazikçe aydınlatır, canlılık verir, konsantrasyonu artırır ve merakı artırır. Zengin bir gölgeye uzun süre maruz kalmak bunaltıcı olabilir.

İçin uygun: mutfak, çocuk odası, çalışma.

Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turkuaz ile sarı Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ile kahverengi Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı, kahverengi, gri ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ve beyaz İç mekandaki renklerin kombinasyonu - sarı ile siyah beyaz Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ile kırmızı ve turuncu

Yeşil

Renklerle birleştirir: kahverengi, gri, beyaz, siyah, sarı, pembe.

Renklerle eşleşmiyor: kırmızı.

Rengin etkisi: en doğal renk, uyumlu ve yatıştırıcı. Canlandırır, gözleri dinlendirir, gücü geri kazandırır. Çok miktarda soluk yeşil tonları melankoliye neden olabilir.

İçin uygun: banyo iç, kreş.

Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ve beyaz ile yeşil Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve siyah ile yeşil Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve beyaz Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - bej ile yeşil Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ile turuncu ve beyaz Çocuk odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı, mavi ve beyaz ile yeşil

Pembe

Renklerle birleştirir: beyaz, bej, gri, pastel mavi.

Renklerle eşleşmiyor: kırmızı.

Rengin etkisi: feminen pembe, yumuşak ve dingin bir atmosfer yaratır, depresif düşünceleri ortadan kaldırır. Bu renk aktif ve aşırı stresli kişiler için can sıkıcı olabilir..

İçin uygun: oturma odası, banyo, kreş, yatak odası.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turkuaz ve yeşil ile pembe Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - gri ve kahverengi ile pembe Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - pembe ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve siyah ile pembe Banyonun içindeki renklerin kombinasyonu - pembe ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve yeşil ile pembe

Mavi

Renklerle birleştirir: beyaz, turuncu, gri.

Renklerle eşleşmiyor: siyah, mor.

Rengin etkisi: doğada kararan gökyüzünün, alacakaranlığın, gök gürültülü fırtınaların, fırtına öncesi denizin rengidir. Nispeten sakince, “deniz” tasarımında algılanır ve diğer durumlarda olağanüstü de olsa kasvetli görünebilir.

İçin uygun: iç banyo, oturma odası, yatak odası.

Banyonun içindeki renklerin kombinasyonu - mavi ve beyaz Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turuncu ve beyaz ile mavi Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kahverengi ve beyaz ile mavi Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kırmızı ve beyaz ile mavi Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - gri ile mavi Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ve beyaz ile mavi

Mor

Renklerle birleştirir: beyaz, yeşil, bej, sarı, turuncu.

Renklerle eşleşmiyor: kırmızı kahverengi.

Rengin etkisi: iç mekanlarda pek yaygın değildir. Bu gizemli, mantıksız renk hayalperestler, romantikler ve fantezi severler tarafından seçilir. Mor iştahı azaltır ve büyük miktarlarda depresyona neden olabilir.

İçin uygun: banyo, yatak odası, oturma odası.

Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - bej ve beyaz ile mor Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyazla mor Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve siyah ile mor Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyazla mor Çocuk yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - sarı ve turuncu ile mor Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - yeşil ve beyaz ile mor

Kahverengi

Renklerle birleştirir: bej, sarı, yeşil, turuncu, turkuaz.

Renklerle eşleşmiyor: Gri siyah.

Rengin etkisi: istikrar, güvenilirlik, doğa ile bağlantı ve aile geleneklerini koruma anlamına gelir. Tarafsızlık açısından kahverengi, griye benzer, ancak sarının karışımı onu daha sıcak ve daha sade yapar..

İçin uygun: iç oturma odası, mutfak, banyo.

Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve bej ile kahverengi Mutfağın iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - kahverengi ile yeşil Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve pembe ile kahverengi Oturma odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turuncu ve bej ile kahverengi Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - turkuaz ile kahverengi Banyonun iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - beyaz ve bej ile kahverengi

Video: İç mekanda 15 mükemmel renk kombinasyonu