İç mekandaki beyaz kapılar (85+ fotoğraf)

İç mekandaki beyaz kapılar (85+ fotoğraf)

Birisi iç mekandaki beyaz kapıların geçmişin bir kalıntısı olduğunu düşünebilir, çünkü bu renkte özel bir tasarım olmadan hem konutlarda hem de kamu binalarında her yerde bulunuyorlardı. Ancak, bu görüşün aksine, günümüzün beyaz kapı kanadı örneklerinin, klasikten en moderne kadar çeşitli iç mekanlara kurulmalarını sağlayan mükemmel dekoratif özelliklere sahip olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Modern beyaz kapılar nasıl olabilir? Makalemizde bunun hakkında konuşacağız..

Avantajlar ve dezavantajlar

Beyaz renk başka bir paletle mükemmel bir uyum içindedir, bu nedenle bu tür iç kapılar her türlü iç mekana kolayca monte edilebilir. Herhangi bir stile uygun oldukları için dairede hangi onarımların yapılacağına bakılmaksızın uzun yıllar sadakatle hizmet edebilmeleri dikkat çekicidir. Hafif ve havadardırlar; cam ekler ile donatılmış, iç mekana daha fazla ışık getirebilir, özellikle küçük daireler için önemli olan alanı görsel olarak genişletebilirler. Beyaz kapıların bir diğer değişmez avantajı, onarım işlemi sırasında ek sorun yaratmayan her türlü kaplama ile evrensel uyumluluğudur..

Beyaz kapıların tüm avantajlarına ek olarak, dikkati hak eden dezavantajlarını da göz önünde bulundurmaya değer. Ana dezavantaj, yüzeyin artan kirlenmesidir – beyaz bir arka plan üzerinde en ufak kir açıkça görülebilir, bu nedenle özellikle tutamak ve kilit alanında sık sık yıkanmaları gerekecektir..

İç kısımdaki beyaz kapılar - Avantajlar ve dezavantajlar İç kısımdaki beyaz kapılar - Avantajlar ve dezavantajlar

Beyaz kapı tasarımı

Birkaç on yıl önce iç kapılar olarak kullanılan modası geçmiş düz beyaz kanvasların aksine, modern modeller birçok estetik ve pratik ayrıcalığa sahiptir. Bu, hem tasarım özellikleri hem de üretim malzemeleri, dekorasyon yöntemleri için geçerlidir..

Açma mekanizması

İç kapılar, tasarım özelliklerine bağlı olarak farklı açılma mekanizmalarına sahip olabilir. Aşağıdaki gibi temel türler vardır:

– Döner kapılar – kapılar bir kapı gibi açıldığında en iyi bilinen sistem. Tek veya çift yapraklı olabilirler. Bu tür yapılar en güvenilir olarak kabul edilir, ancak önemli bir dezavantajları vardır – engelsiz açılma için yeterli boş alan gerektirirler;

– Kayar kapılar – açma mekanizması, kapı kanadının kılavuzlar boyunca hareket etmesi sayesinde silindirlerin varlığını varsayar. Açıklığın genişliğine bağlı olarak bir kanat, iki veya birkaç olabilir. Hareket rayları, aşağıdan ve yukarıdan veya sadece açıklığın üst kısmında olabilir ve kapıyı bir iç bölmeye dönüştürür;

– Katlanır kapılar – yapısal olarak, her birine bir makara mekanizmasının takıldığı birkaç dar kanvastan oluşur. Açma sırasında küçük kıvrımlar oluşur. Sözde “kitap kapıları”, aynı açılma prensibine sahip olan onlara benzer, ancak tuvaller burada çok daha geniştir. Bu tür yapılar çoğunlukla plastikten yapılır, bu nedenle iyi ses yalıtımı ile övünemezler;

– Döner kapılar, özel ilgiyi hak eden modern ve şık bir seçenektir. Açılma sırasında, kapı eksen etrafında düzgün bir şekilde dönerek hareket için yer açar. Kapatıldıklarında geleneksel salıncak yapılarından ayırt etmek zordur. Cihazlar, bir kişi yaklaştığında bağımsız olarak açılan mekanik veya otomatik olabilir..

Sofistike kıvrımlı şekillere sahip kavisli kapılar da vardır. Bu tür yapılar, kural olarak, belirli bir durum dikkate alınarak sipariş edilir..

İç kısımdaki beyaz kapılar - Açma mekanizması İç kısımdaki beyaz kapılar - Açma mekanizması İç kısımdaki beyaz kapılar - Açma mekanizması

Yapmak için malzemeler

Beyaz bir kapı seçerken, yapıldığı malzemeye dikkat etmek önemlidir. Modern üretimde tuvaller doğal ahşap, yapıştırılmış masif ahşap, MDF, sunta, plastik ve camdan yapılmıştır. Ahşap kapılar en lüks ve konforlu iç mekanı yaratabilir. Çevre dostu ve dayanıklıdırlar, ancak oldukça pahalıdırlar. Yapıştırılmış (kaplanmış) yüzeyler, birbirine sıkıca yapıştırılmış en ince ahşap kesimlerinden oluşur. Masif ahşaba göre çevre dostu değildirler ve oldukça ilginç bir görünüme sahiptirler..

En yaygın seçenek, genellikle cam veya plastik ekler ile desteklenen lamine tuvallerdir. Üretim sürecinde çok aşamalı bir cilalama işleminden geçen parlak kapı kanatları oldukça şık görünüyor..

İç kısımdaki beyaz kapılar - İmalat malzemeleri İç kısımdaki beyaz kapılar - İmalat malzemeleri İç kısımdaki beyaz kapılar - İmalat malzemeleri

dekorasyon

Beyaz kapıları dekore etme yöntemleri, basit tuvalleri bir odanın tasarımına uyan gerçek sanat eserlerine dönüştürebilir. Kar beyazı bir tuvali dekore etmek için birçok fırsat var. Seçeneklerden biri, kapılara asil yaşlanma etkisi veren Provence, shabby chic gibi stilleri vurgulayan çizikler yaratmaktır. Önce koyu boya, sonra beyaz uygulamanız ve parçaları zımpara kağıdı ile cilalamanız gerekir..

Bazı modern stiller (yüksek teknoloji, modern) parlak yüzeylerle karakterize edilir. Kapıları bu şekilde yapmak için laminasyon etkisi olan renksiz bir vernik ile kaplanabilirler..

Rustik stiller, beyaz kapılarla da donatılabilen süs eşyaları ve desenler, çiçek, bitki baskıları ile karakterizedir. Boyalı elemanlar özel şablonlar kullanılarak elle uygulanır. Başka bir yol, çizim parçaları yüzeye yapıştırıldığında ve verniklendiğinde dekupaj tekniğini kullanmaktır. Kendinden yapışkanlı vinil çıkartmaları da kullanabilirsiniz..

Cam eklerin takılması, kar beyazı bir kapının tuvalini önemli ölçüde değiştirebilir. Bu tasarım özellikle misafir ve mutfak alanlarında iyi görünüyor. Vitray pencere süslemeleri özellikle özgündür. Klasik trendlerin karakteristik özelliği olan oymalı elemanlar ve yaldız, muhteşem dekoratif unsurlar haline gelebilir..

İç beyaz kapılar - Dekorasyon İç beyaz kapılar - Dekorasyon İç beyaz kapılar - Dekorasyon

Farklı yüzeylere sahip beyaz kapıların kombinasyonu

Odaya aydınlık giriş, duvar dekorasyonunun pastel, zengin ve koyu tonlarıyla mükemmel bir şekilde birleşecek. Tasarımcılara göre yeşil, çikolata, mor ve siyah tonları kar beyazı paletin en iyi yoldaşları oluyor..

Örneğin bir ağacın altında yapılan diğer iç kapı türlerinin aksine, kar beyazı kanvaslar her türlü duvar, zemin ve tavan dekorasyonu ile mükemmel bir şekilde birleştirilir. Renklerini ve desenlerini vurgulayarak laminat, parke veya halı için harika bir tandem oluşturacaklar. Beyaz bir girişin karanlık bir zeminle ve tam bir süpürgelik yokluğuyla birleşimi klasik olarak adlandırılabilir..

Son zamanlarda yaygınlaşan kapı yüzeylerinin kar beyazı, taş veya tuğla altında duvar dekorasyonu başarıyla vurgulayın..

Farklı yüzeylere sahip beyaz kapıların kombinasyonu Farklı yüzeylere sahip beyaz kapıların kombinasyonu

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar

Daha önce de söylediğimiz gibi, kapı kanatlarının beyaz rengi herhangi bir iç mekan stiliyle uyumludur. Çeşitli dekoratif unsurların yanı sıra açma mekanizmaları ve bağlantı parçaları, yönü vurgulamaya yardımcı olur..

Klasik stil

Klasik bir iç mekan için, oymalı detaylar, zarif yaldız unsurları ile tamamlanan doğal ahşaptan yapılmış bir iç kapı seçmek daha iyidir. Kural olarak, uzun bir geçmişi olan ve bu güne olan ilgilerini kaybetmeyen salıncak tuvalleri kurulur..

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Klasik tarz Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Klasik tarz

İskandinav tarzı

Avrupalı ​​tasarımcılar, sadeliği, çizgilerin saflığını ve inceliği aynı anda birleştiren beyaz kapı tasarımlarıyla şaşırtıyor. Bu tür özellikler, artık popüler olan İskandinav tarzının kapı panellerinde mükemmel bir şekilde görülebilir. Aşırı iddialılığa yer yoktur ve hafif duvarlarla birlikte kar beyazı tuvaller, küçük odaların alanını önemli ölçüde genişletebilir. Beyaz kapıların doğal parke ve yumuşak kilimlerle birleşimi özellikle rahat görünüyor..

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - İskandinav tarzı Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - İskandinav tarzı

özlü minimalizm

Minimalist yön için, mütevazı iç öğeler doğaldır. Kapılar, ek kaplama olmadan düz kanatlardır. Bölmeler, salıncak, döner şeklinde kayar olabilirler. Kar beyazı paleti bu tarzda anahtardır, bu nedenle bu tür kapı uçakları herhangi bir duvar ve tavan dekorasyonunda avantajlı görünecektir. İyi eklemeler beyaz pencere açıklıkları, zemin kaideleri, tavan kornişleri olacaktır..

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Laconic minimalizm Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Laconic minimalizm

Provence

Beyaz Provence tarzı kapıların sık görülen ayırt edici özellikleri, asalet ve zarafet özellikleri veren kanvasların yapay yaşlanmasının etkileri, cam veya buzlu cam ekler, koyulaştırılmış metalden yapılmış orijinal kulplar, bronz veya yaldızdır. Doğal ahşap esas olarak, tuvali doğal süslemelerle süslemenizi sağlayan kullanılır. Çoğu zaman bunlar, sallanan tek veya çift yapraklı yapılardır..

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Provence Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Provence

Modern

Art Nouveau tarzındaki beyaz kapılar, özgünlük ve zarafetin harika bir örneğidir. Burada çeşitli tuval varyasyonları mümkündür. Cam ekler genellikle bulunur, özellikle doğal motiflerle vitray dekorasyon. Düz bantlar düzensiz şekillere sahip olabilir ve kapı kanadı geometrik şekillerden oluşabilir. Parlak yüzeyler bu tarzda harika görünüyor.

Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Modern Farklı iç tarzlarda beyaz kapılar - Modern

İç kısımdaki beyaz kapılar – fotoğraf

Beyaz bir kapının iç mekanda ne kadar güzel göründüğüne dair daha canlı örnekleri galerimizde görebilirsiniz. İşte çeşitli stil yorumlarında yapılmış, kendi tasarım ve dekoratif özelliklerine sahip tuval modellerinin fotoğrafları. Mutlu seyirler!

İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf İç kısımdaki beyaz kapılar - fotoğraf