İç mekanda Wenge rengi (+95 fotoğraf)

İç mekanda Wenge rengi (+95 fotoğraf)

Teknolojik gelişimin hızlı hızına mantıklı bir tepki, özellikle yaşam alanlarının tasarımında doğal olan her şeyin artan popülaritesidir. Yüksek teknolojili stiller bile doğal malzemelerin rahat bir atmosfer yaratmasını sağlar. Özellikle dikkat çekici olan, asil bir gam ve zarif bir dokuya sahip olan enlemlerimiz için oldukça egzotik olan iç kısımdaki wenge rengidir. Onunla bir oda nasıl düzenlenir – makalemizde!

wenge rengi nedir?

Wenge, Orta Afrika’ya özgü, yirmi metre yüksekliğe ve bir metre çapa ulaşabilen bir tropikal ağaç türüdür. Tasarımda aynı adı taşıyan rengin kullanılması söz konusu olduğunda, kastedilen sadece karakteristik bir renk tonu değil, aynı zamanda ahşabın kendisidir, çünkü herhangi bir taklidi malzemenin estetiğini iletmeyecektir..

Belirli bir rengin tanıtılması, ağacın zengin bir kahverengi çeşit paletine sahip olması ve koyu çeşitlerin hakim olması nedeniyle daha da karmaşıktır. Lüks bir kestane rengi, koyu mor, koyu çikolata veya kahve rengidir. Ancak en göze çarpan görsel bileşen, ahşabın rengini belirleyen ahşabın belirgin yapısı olmaya devam ediyor..

Tesis pahalı mallara aittir ve dış özelliklere ek olarak, pratik olanları da çeker – darbe direnci, bükülmeye karşı direnç, nem veya diğer darbe türleri. Dayanıklılığı maliyeti tamamen karşılar ve çok yönlülüğü kullanım olanaklarını büyük ölçüde genişletir..

Ahşap, sağlam, yüksek kaliteli mobilyalara yönelen klasik bir tarzda uygun görünüyor. Bununla birlikte, wenge, modern iç mekanlar için çok daha sık seçilir – unutulmaz dokusu, özlü minimalizmde veya şık yüksek teknolojide ilginç bir vurgu haline gelecektir..

wenge rengi nedir

Kullanım durumları

Sadece bir gölgeyle değil, bir malzemeyle de uğraştığımız için, uygulama kapsamı biraz sınırlıdır. Nadiren, bir duvar wenge renginde döşenir, ancak örneğin bir bölümü TV ile süslemek için bir duvar paneli görevi görebilir. Alanın çoğunu kaplayan büyük ölçekli kulaklıklardan bahsetmiyorum bile.

Ahşabın ağır yüklere dayanma kabiliyeti nedeniyle, ondan merdivenler, parke ve laminat levhalar yapılır. Pencere veya kapı çerçeveleri, özellikle açık renkli bir arka plana karşı güzel görünür. Gereksiz seslerin içeri girmesine izin vermeyen güvenilir, masif iç kapılar wenge’den elde edilir..

Ancak ahşabın ana uzmanlığı mobilya olmaya devam ediyor: masalar, sandalyeler, mutfak takımları veya minyatür komodinler. Genellikle basit bir şekle ve ölçülü bir tasarıma sahiptirler ve dekoratif öğeler karmaşık bir dokuya sahip koyu çikolata rengidir..

Aynı zamanda, tasarımcılar odadaki yalnızca bir bileşen için venge seçilmesini önerir: örneğin, döşemeyi kulaklıkla birleştirirseniz malzemenin tüm estetiği kaybolur. Bir pencere çerçevesi ve ahşap yemek masası daha uygun görünecek. Sessiz gölgeye rağmen, böyle asil bir ağaç iç mekanda parlak bir vurgu haline gelmelidir, aksi takdirde kullanımındaki anlam kaybolur..

İç mekanda Wenge rengi - Kullanım çeşitleri İç mekanda Wenge rengi - Kullanım çeşitleri İç mekanda Wenge rengi - Kullanım çeşitleri İç mekanda Wenge rengi - Kullanım çeşitleri İç mekanda Wenge rengi - Kullanım çeşitleri

Renk kombinasyonları

Wenge rengi oldukça spesifiktir. İlk bakışta, tüm dikkatleri üzerine çekmeden, alt tonunu uyumlu bir şekilde ortaya çıkaracak bir palet seçmek zor görünüyor. İç mekanın gölgelerde bol olmaması, ancak güzelliğini sınırlı sanatsal ifade araçlarıyla göstermesi arzu edilir. Birkaç optimal kombinasyonu ele alalım:

Nötr menzilli Wenge

Beyaz, doygun renkleri dengeleyerek veya sessiz renklerin sakin karakterini vurgulayarak herhangi bir varyasyonla iyi çalışır. Wenge için bu, birçok tasarım projesinde bulunan ideal bir çözümdür..

Gri benzer bir etkiye sahiptir, ancak ilginç kapanımlar eklemezseniz malzemeye olan yakınlığı biraz sıkıcı görünebilir. Ancak siyah ile dikkatli olmanız gerekir. Afrika ahşabının arka planına karşı oldukça şık görünüyor, ancak hafif unsurlar olmadan alanın kasvetli odasını artıracak..

Nötr aralıklı Wenge - İç mekandaki renklerin kombinasyonu Nötr aralıklı Wenge - İç mekandaki renklerin kombinasyonu

Wenge ve sıcak tonlar

Çikolata renk çeşitleri, sıcak bir aralığın bileşenleri ile mükemmel bir şekilde bir araya gelerek iç mekanda rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmanıza olanak tanır. Evinizin pencereleri kuzeye bakıyorsa ve nadiren güneş ışınlarına izin veriyorsa, birkaç parlak detayın yazılması önerilir..

Malzemenin doğallığı kırmızıyı vurgulayacak ve sarı, doğal ışık eksikliğini telafi edecektir. Portakal atmosferi canlandıracak ve şeftali ona biraz hassasiyet ve huzur verecektir..

Wenge ve sıcak tonlar - İç mekandaki renklerin kombinasyonu Wenge ve sıcak tonlar - İç mekandaki renklerin kombinasyonu

Wenge ve soğuk tonlar

Sadece birkaç soğuk element, bir odadaki sıcaklığı değiştirebilir, özellikle de karanlık bir venge civarında. Küçük bir alanda bile serin ve ferah bir his yaratmaya yardımcı olurlar..

Bu, dekorun mavi veya turkuaz rengine yardımcı olacaktır. Lila ve mor detaylar zarif bir şekilde uyum sağlayacak ve ağacın asaleti gümüş ile kendini gösterecek..

Wenge ve soğuk tonlar - İç mekandaki renklerin kombinasyonu Wenge ve soğuk tonlar - İç mekandaki renklerin kombinasyonu

İç mekanda Wenge – fotoğraf

Tabii ki, çoğu odanın tarzına, boyutuna, geometrisine ve içeriğine bağlıdır. Ancak, wenge renginin kullanımına ilişkin birkaç öneri, her birinde uyumlu bir kompozisyon oluşturmaya yardımcı olacaktır..

Oturma odasında Wenge rengi

Ahşabın kullanımı, evin bu bölümünün ilişkilendirildiği bir rahatlık ve rahatlık hissi yaratır. Doğal malzeme, sakinler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve onları kentsel ortamlarda bile doğaya yaklaştırır..

Afrika ahşabı zemin kaplaması olarak bulunur. Doğru, zeminin çoğu oturma odasında olduğu gibi bir halıyla kaplıysa, daha uygun fiyatlı bir seçenekle değiştirmek daha iyidir..

Onun yardımıyla, TV ekranı için bir niş içeren bir panel veya duvar inşa ederek odanın kompozisyon merkezini – oturma odasını yapabilirsiniz. Ardından, kompozisyonu dengeleyerek duvarların geri kalanını beyaza boyamak daha iyidir..

Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım Oturma odasında Wenge rengi - İç tasarım

Mutfağın iç kısmında Wenge rengi

Wenge’nin çikolata rengi, mutfağın mutfak temasına ideal olarak uyacaktır ve beyaz ve vanilya sadece sıcaklığını vurgulayacaktır. Genellikle tüm kulaklıklar veya bireysel öğeler olarak işlev görür: mermer bir üst çerçeve ile çerçevelenmiş sandalyeler, masalar, alt çekmeceler.

Mobilya çok uzun süre dayanacak ve mutfaktaki zorlu koşullara dayanabilecektir: sık kullanımdan kaynaklanan yüzey aşınması, sobanın yanında yüksek nem ve sıcaklık ve ayrıca küf veya küf oluşumu. Üstelik yıkamaya elverişli olduğundan yemek lekelerinden korkmaz..

Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım Mutfakta Wenge rengi - İç tasarım

Yatak odasında Wenge rengi

Böyle bir yatak odası herkes için uygun değildir, çünkü wenge ile birlikte belirli bir kemer sıkma, tasarımda minimalizm odaya girecektir. Koyu tonları, belirli bir şekil ve çizgi ritmi ayarlayarak alanı net bir şekilde özetliyor. Bu nedenle, Afrika ağacı, yüksek çevre dostu olmasına ve aktif bir çocuğun yaşamının sonuçlarına karşı direncine rağmen, fidanlıklarda nadiren bulunur..

Bu bağlamda, örneğin hafif bir yatak örtüsü ile kaplı bir yatak, bir komodin, bir çekmeceli dolap gibi bireysel venge eşyaları satın almanız önerilir. Tasarım fikirlerinin somutlaştırılması için daha geniş bir alan, üzerine hemen hemen her tarzdaki nesnelerin yerleştirilebileceği ahşap parke tarafından sunulmaktadır..

Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım Yatak odasında Wenge rengi - İç tasarım

Banyoda Wenge rengi

Genellikle, banyoya doğal cilalar yerleştirmek, böyle bir çözümün dayanıklılığı hakkında endişeler doğurur. Sabit nem ve buhar, bazı yapay meslektaşları bile olumsuz etkiler, ancak burada wenge mümkün olan en iyi şey olduğunu kanıtladı. Bazı mal sahipleri, duş alanını süsleyen duvarları ahşap panellerle kapladı..

Renk beyaz sıhhi tesisatla iyi gider ve doğal ışık eksikliği doku algısını etkilemez – saten yüzeyde güzelce parıldayan yapay ışıkla yayılır..

Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım Banyoda Wenge rengi - İç tasarım

Koridorun / koridorun iç kısmında Wenge rengi

Koridorda wenge kullanma olanakları büyüklüğü ile sınırlıdır. Bu dar bir koridor ise, hafif duvarların arka planına karşı parke ve kapılarda kalmak daha iyidir..

Daha geniş salonlarda ahşap soyunma odaları, şifonyerler, raflar, banklar ve diğer özellikler uyumlu görünüyor. İkinci bir katınız varsa, güvenilirliği konusunda endişelenmeden bir merdiven inşa edebilirsiniz – malzeme yüksek yüklere dayanabilir.

Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım Koridor ve koridorda Wenge rengi - İç tasarım

Ev ofisinde Wenge rengi

Katı bir ahşap yapı için ideal yer ev ofisidir. Bu bölüm genellikle kısıtlı bir tasarıma, bol miktarda doğal yüzeye ve koyu tonlara sahip diğer odalardan farklıdır. Böyle bir atmosfer sadece odaklanmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça sağlam bir görüntü oluşturur..

Wenge, iç mekana aşırı yüklenme korkusu olmadan diğer ahşap türleri ile birleştirilebilir. Süt, krema, bordo lekeleri buraya sığar ama soğuk detaylar bu odada nadiren bulunur. Bu tasarım güven verir ve mal sahibi hakkında olumlu bir izlenim yaratır..

Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım Ev ofisinde Wenge rengi - İç tasarım

Video: İç tasarımda Wenge rengi