İç mekanda eski püskü şık stil: 110 fotoğraf fikri

İç mekanda eski püskü şık stil: 110 fotoğraf fikri

Eski püskü şık tarzda giyim, aksesuar veya dekor bugün duyulur, ancak bu eğilim başlangıçta iç tasarım alanında ortaya çıkmıştır. Retro, vintage ve Provence unsurlarını birleştiren oda biraz şok edici görünüyor ama her zaman ilginç. Bulanık sınırlar nedeniyle, iç mekanda eski püskü şık bir tarz yaratmak ve “antiklik” ile “lüks” arasında bir denge kurmak kolay değil, ancak bunun farklı şekillerde uygulanması için olası seçenekleri açıkça göstermeye çalışacağız. boşluklar..

Eski püskü şık stilin özellikleri

Eski püskü şıklığın atası, bir antika aşığı ve boş zamanlarında rahat ev aksesuarları yapan bir ev hanımı olan Rachel Ashwell’di. Boşanmadan sonra kadın, adı “perişan lüks” olarak tercüme edilen Shabby Chic markası altında çok çeşitli malların üretimini üstlendi. Tasarımda bütün bir yön bu şekilde doğdu – eklektik, nazik, şok edici, ancak aynı zamanda katı İngiliz klasiklerinin iç içe geçmesi sayesinde ölçülü.

Stil bazen Provence ile karıştırılır, özellikle nesnelerdeki eski çizikler ve pastel renk şeması nedeniyle. Ama eski püskü şık, Fransız komşusunun aksine, taşralı kabalık yerine Barok estetiğine yöneliyor, şair iç mekanlarda genellikle gerçekten antikalar bulabilirsiniz..

“Eski püskü şık”, beyaz, bej, mavi, pembe tonları içerebilen hafif, narin renkler ile karakterizedir. Standart palet bazen leylak veya açık yeşil ile seyreltilir, ancak koyu veya çok parlak renkler son derece nadirdir – doğal ışık atmosferini ihlal ederler.

Tabii ki, iç mekan ideal olarak aristokrat çekiciliğe sahip antika nesnelerle tamamlanacak, ancak modern gerçekliklerde, özellikle ılımlı bir dekora sahip bir alanda yüksek kaliteli stilizasyona dönüşmesine izin verilir. Mobilyaların şekli saray klasikleriyle ilişkilendirilmelidir: Bu, kavisli ana hatlar, düz çizgiler ve zengin dekoratif unsurlarla ima edilir..

Eski püskü şık bir evde, her zaman romantik bir ruh hali hüküm sürer. Süslü süsler, danteller, zarif alçı kalıplar, mumlar veya meleklerle figürinler oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca, iğne işi becerisini göstermeniz ve en az birkaç el yapımı ayrıntı eklemeniz gerekecek – bu kural, bu tür aksesuarların üretimi ile başlayan stilin atası tarafından oluşturulmuştur..

Shabby chic, iç mekan için bütçe seçeneklerine atfedilemez, ancak dilerseniz, her bir bileşeni dikkatlice düşünürseniz, oldukça dar bir finansal çerçeveye sığabilirsiniz. Ayrıca bol miktarda doğal ışık ve ferahlık burada bir tür lüks oluşturuyor, bu nedenle orta veya geniş alana sahip mekanların tasarımını düşünmelisiniz. Uygulamanın zorluklarına rağmen, sonuç, zevklerini yansıtan rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya çalışan romantik, sofistike doğaları memnun edecektir..

İç mekanda eski püskü şık stil - Özellikler İç mekanda eski püskü şık stil - Özellikler

Kaplamalar ve malzemeler

Sadece eski püskü şık tarzda değil, herhangi bir iç mekanın temeli dekorasyondur. Organik bir arka plan görevi görecek ve odanın tüm bileşenlerini birleştirecek..

Zemin

Parke, zemin kaplaması olarak idealdir – oturma odalarında daha sık kullanılan doğal, pratik bir taban. Malzemenin kalitesi, ahşabın dokusu veya özensiz boyama ile ilgisi olmayan, zamanla solmuş gibi küçük aşınmalar, stili vurgulamaya yardımcı olacaktır. Küçük bir halı, böyle bir zemini dekore etmeye yardımcı olacaktır..

Mutfakta veya banyoda, seramik karoları solmuş süslemelerle “kaplamak” uygundur. Bu durumda, alanı görsel olarak genişleten açık tonları tercih etmeye değer..

İç mekanda eski püskü şık stil - Zemin kaplamaları İç mekanda eski püskü şık stil - Zemin kaplamaları

duvarlar

Genel kompozisyona bağlı olarak, özellikle zengin dekorasyona sahip odalarda olağan boyamada durabilirsiniz. Bu tür duvarlar genellikle eski püskü şıklığın klasik tarafını vurgulayan sıva ile dekore edilmiştir..

Çok fazla dikkat çekmeyen tek renkli bir desene sahip duvar kağıdı seçmeniz önerilir. Bunlar kağıt çeşitleri olabilir, sadece kısa hizmet ömürlerini veya lüks tekstil kumaşlarını hatırlayın..

Dekoratif sıva ile kaplı duvarlar ilginç görünecek – antik çağın etkisini niteliksel olarak taklit ediyorlar. Ahşap veya dekoratif taş da eski püskü şık çerçeveye mükemmel uyum sağlar..

İç mekanda eski püskü şık tarz - Duvar dekorasyonu İç mekanda eski püskü şık tarz - Duvar dekorasyonu

Tavan

Beyaz düz tavan kanonik görünüyor. Yerleşik lambalı gerilmiş parlak yüzeyler burada uygun değildir, ancak göze çarpan kusurları gizlemeniz gerekiyorsa, mat dokulu bir tuvali tercih etmelisiniz. Böyle bir iç mekanda öne çıkan ahşap kirişlerin rafine edilmesi durumunda bir avantaj haline gelebileceğini unutmayın. Çevre etrafındaki alçı kalıplama, tasarıma istenen şıklığı verecektir..

İç mekanda eski püskü şık tarz - Tavan dekorasyonu İç mekanda eski püskü şık tarz - Tavan dekorasyonu

Eski püskü şık mobilyalar

Mobilya seti odaya bağlı olarak değişecektir, ancak herhangi birinde depolama ve dinlenme için ek alan, istenen ayarın düzenlenmesine yardımcı olacaktır: şifonyerler, dolaplar, sedirler, tuvalet masaları ve rahat koltuklar. Shabby chic, modern trendlerin rasyonel pratikliğinden uzaktır, herhangi bir kompozisyonla serbest hareket için alan olmalıdır..

Takım klasik zarafet, alçı kalıplama, oymalar veya cam cephelere sahip olmalıdır. Hiçbir yapay analog, doğal ahşabın estetik dokusunun yerini alamayacağından malzemeden tasarruf etmemelisiniz. Orijinal haliyle bırakılabilir veya genel paletle uyumlu hafif bir gölgede boyanabilir. Antika mobilyaların görünümü, zaman içinde bırakılmış gibi yüzeydeki çizikler tarafından oluşturulur..

Stil adındaki “lüks” kelimesi sizi korkutmasın. Alışılmadık fikirlerin uygulanması için geniş bir alan sağlar. Örneğin, oturma odası, bir bavul veya eski paletlerden bir sehpa ve ayrıca kompakt bir sahte şömine ile dekore edilebilir..

Eski püskü şık mobilyalar Eski püskü şık mobilyalar Eski püskü şık mobilyalar Eski püskü şık mobilyalar

Tekstil, dekor ve aydınlatma

Eski püskü şık tarzda güzel bir iç mekanı tekstil olmadan gerçekleştirmek imkansızdır – bir tür dekoratif temel görevi görür. Doğal olarak, sadece doğal kumaşlar kastedilmektedir – yastıkları süslemek için ince ipekten el yapımı masa örtüsü şeklinde kaba ketenlere kadar.

Bu durumda, kumaş düz veya zengin bir şekilde dekore edilebilir – seçim tasarıma bağlıdır. Farklı varyasyonları zaten parlak vurgular gibi görünen açık pastel aralığında kalmak önemlidir..

Tekstillere ek olarak, bir antikacıdan veya büyükannenin kilerinden eski aksesuarların yardımıyla odayı dekore edebilirsiniz: eski görünümleri nedeniyle başkalarının atacağı melek, çoban, vazo ve panel figürleri yeni bir yer bulacaktır. eski püskü iç yaşam.

Aydınlatma armatürleri ayrı bir dekoratif bileşen haline gelecek: zarif kristal avizeler, duvar lambaları ve zemin lambaları. Birkaç mum sadece romantik atmosferi zenginleştirecektir..

İç mekanda eski püskü şık stil - Tekstil, dekor ve aydınlatma İç mekanda eski püskü şık stil - Tekstil, dekor ve aydınlatma İç mekanda eski püskü şık stil - Tekstil, dekor ve aydınlatma İç mekanda eski püskü şık stil - Tekstil, dekor ve aydınlatma İç mekanda eski püskü şık stil - Tekstil, dekor ve aydınlatma

Eski püskü şık iç mekanlar – fotoğraf

Stilin özelliklerini daha iyi anlamak için, onu her bir ayrı alanda nasıl uygulayacağımızı düşünelim..

Eski püskü şık mutfak tasarımı

Böyle bir mutfak, sürekli bakım ve dikkat gerektirir, çünkü genellikle rasyonel nedenlerle dolap cephelerinin arkasına gizlenen servis, çatal bıçak takımı ve diğer ev eşyaları, genellikle dekoratif bir kompozisyonun parçası olarak herkesin görmesi için burada sunulur. Ancak, eski püskü şık kavramından sıyrıldığı için tekniğin gizlenmesi önerilir..

Dekorasyon için, yüksek sıcaklık, nem ve yiyecek sıçramalarıyla iyi başa çıkacak seramik karolar kullanılır ve mobilyalar vernik kaplama ile olumsuz etkilerden korunabilir..

Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık mutfak iç tasarımı - fotoğraf

Eski püskü şık oturma odası

Ortak bir tatil için sevdiklerinizi toplamanın geleneksel olduğu bir odada eski püskü şıklık ideal bir çözümdür. Yumuşak yastıklar, doğal döşemeler, hassas renk kombinasyonları ve bol miktarda ışık yalnızca doğru atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır..

Çoğu zaman, burada aşağıdaki eşya setini bulabilirsiniz: bir kanepe, yanlarda birkaç koltuk ve şömineye bakan bir sehpa ve oturma odasının çevresi boyunca bir gardırop, çekmeceli dolap veya başka saklama yerleri var. Yemek masası için bir alan ayırabiliyorsanız, oturma odası da bazen yemek odası ile birleştirilir..

Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında oturma odasının iç tasarımı - fotoğraf

Eski püskü şık yatak odası iç

Diğer herhangi bir tarzda olduğu gibi, eski püskü şık yatak odasının ana nesnesi yataktır – büyük, yüksek, dövme demir başlıklı ve ayaklı. Genellikle iki versiyonda güzel pastel ketenlerle kaplıdır: beyaz tekstiller veya çiçek desenli kumaşlar. Geometrik desenlere ve ölçülü soğuk renklere sahip tuvaller, daha “erkeksi” bir karakter eklemenize yardımcı olacaktır..

Yatak odasının alanı izin veriyorsa, onu iki bölgeye ayırmanız önerilir – rahatlama ve günlük işler için. İkinci bölümde bir tuvalet masası, iş yeri, şifonyer veya kitaplık yer alacak. Yerel ışık kaynakları rahat bir ortam yaratır.

Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık yatak odası iç tasarımı - fotoğraf

Eski püskü şık banyo

Klasik tarzın en iyi geleneklerinde, eski püskü banyo ayrı bir oturma odasına benziyor – rahatlamak için küçük bir kanepe, zarif perdeli bir pencere ve sofistike oymalara sahip mobilyalar..

Seramik karolar veya neme dayanıklı duvar kağıdı, odanın zorlu mikro iklimi ile mükemmel bir şekilde başa çıkacak ve zengin bir şekilde dekore edilmiş bir çerçevede bir ayna, klasik bir banyo ile birlikte, stilin lüksünü vurgulayacaktır. Duşlar çok daha az yaygındır, ancak onlar için bir köşe seçmek ve gerekli ekipmanı kurmak yeterlidir..

Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık banyo iç tasarımı - fotoğraf

Eski püskü şık koridor tasarımı

Koridor geniş ve ferah olmalıdır, böylece içindeki insanlar seyahate hazırlanırken veya kıyafetlerini değiştirirken rahat edebilirler. Ek olarak, mekanın tasarımına dikkat edilmelidir, çünkü misafirleri ilk karşılayan ve tüm evin izlenimini oluşturan odur..

Hafif bir ölçekte kalmanız, belki de sadece karo veya parke kaplamalı zemini vurgulamanız önerilir. Hacimli ve fonksiyonel gardıroplar yerine, gardıroplar, giysi saklamak için şifonyerler, sedirler ve hatta büyük kanepeler burada daha yaygındır..

Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık koridor iç tasarımı - fotoğraf

Eski püskü şık çocuk odası

Eski püskü şık bir kız için gerçek bir zevktir, ancak erkekler aşırı lüks ve stilin yumuşak karakterini sevmeyebilir. Stil birliğini korumanız gerekiyorsa, ölçülü bir soğuk paleti, tek renkli yüzeyleri veya geometrik desenleri tercih etmelisiniz. Stil içinde böyle bir sete bile izin verilir..

Çocuğun yaşına bağlı olarak, dekoratif elemanların sayısını düzenlemek gerekir. Genç metresin yatağı bir gölgelik ile süslenebilir ve raflar çeşitli figürinlerle süslenebilir..

Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Eski püskü şık tarzında bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: İç Mekanda Shabby Chic Stil – Tasarım Fikirleri