İç kısımdaki gri renk: nasıl ve nereye başvurulur

Birçoğu grinin kasvetli olduğunu düşünür ve bir evi dekore ederken kullanmamaya çalışır. Ancak palette kesinlikle diğer tüm renklerle kolayca birleştirilebilecek eşit derecede nötr, ölçülü ve evrensel bir ton yoktur. Doğru dokuları ve tonları seçerseniz, iç mekandaki gri, modern ve şık görünecek, aşırı doygun öğelerin parlaklığını azaltacak ve monokrom siyah beyaz tasarımı yumuşatacaktır..

Gri tonlarda iç mekan – ruh üzerindeki etki

Renk seçimi için en popüler psikolojik testlerden birinin yorumu – Luscher testi – stresten, sınavlardan ve rekabetten bıkmış insanların genellikle griyi tercih ettiğini gösterir. Barış, rahatlama, yalnızlık arzusunu ifade eder. Sürekli gergin bir ritim içinde yaşayan megalopolis sakinlerinin eve geldiklerinde ihtiyaç duydukları şey bu değil mi? Eğer öyleyse, gri tonlardaki iç mekan, iyileşme ve zihinsel enerji için rahat bir alan sağlayacaktır..

Akromatik ayar, insanlarla çok çalışmak zorunda olanlar, zihinsel işler yapanlar için uygundur. Gri ile çevrili, sorunları geçici olarak unutabilir, gereksiz bilgileri hafızanızdan silebilir ve sakin bir boşluğa dalabilirsiniz..

Ve bir noktada duygular istiyorsanız, daireyi parlak aksesuarlarla dekore etmek veya renkli tekstiller seçmek yeterlidir – ve hayat yeni renklerle ışıldayacaktır..

İç kısımdaki gri renk

Diğer renkler ile kombinasyon

Grinin nötrlüğü, onu pastelden tozlu karanlığa kadar herhangi bir tonla tamamlamanıza izin verir. Ancak en uyumlu seçenekler doğanın kendisi tarafından yönlendirilir ve bunlar çok belirgin zıtlıklar: bulutların arasında gökyüzünün berrak masmavi; bulutların fonunda mor-pembe gün batımı; ağaç dallarında bahar yeşillikleri; dağlarda taşların etrafında sarı çiçekler.

Kahverengi-bej, kumlu ve altın tonları ve ayrıca sıcak beyaz (krem, vanilya, şampanya) grinin yanında biraz doğal görünmüyor – bunun nedeni farklı renk sıcaklıkları.

mavi ile gri

Bu klasik tandem, göksel alanın sürekli değişen mükemmelliğini ve karanlık gök gürültüsü bulutlarından yarı saydam pusa kadar çok çeşitli tonlarını yansıtır; derin maviden havadar açık mavi peçeye. Bu kombinasyon rahatlamayı teşvik eder ve bu nedenle dinlenme odaları için en uygundur – yatak odası, oturma odası, banyo..

İç kısımdaki gri renk - mavi ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - mavi ile kombinasyon

pembe ile gri

Gri bir arka plana karşı bahar çiçeklerinin neşeli gölgesi içeriden parlıyor gibi görünüyor, atmosferi romantik ve biraz anlamsız hale getiriyor. Pembe iç unsurlar kesinlikle yumuşak kadınsı bir karaktere sahip kızlara hitap edecek. Küçük bir prensesin çocuk odasını dekore etmek için de iyi bir seçenek..

İç kısımdaki gri renk - pembe ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - pembe ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - pembe ile kombinasyon

yeşil ile gri

Gri ve yeşilden daha doğal bir renk çifti bulmak zor. Birleşmeleri, çıplak zeminde ortaya çıkan ilk sürgünlerle ilişkilidir, sadece dallarda çiçek açan yapraklar..

Açık yeşil, tek renkli tasarımı mükemmel bir şekilde yeniler ve beton kentsel ormanda bile doğa için bir yer olması gerektiğini hatırlatır..

İç kısımdaki gri renk - yeşil ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - yeşil ile kombinasyon

Sarı ile gri

Grinin karanlığını dağıtmak için mükemmel bir renk varsa, o sarıdır. Birlikte güneş ve gölge kadar organik görünüyorlar. Sarı-gri tonlarındaki iç mekan, bu tonlar ne oranda karıştırılırsa karışsın iyimserlikle dolar ve böyle harika bir kombinasyon kesinlikle tüm odalarda kullanılabilir..

İç kısımdaki gri renk - sarı ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - sarı ile kombinasyon

kırmızı ile gri

Tüm spektrumdaki en aktif ve en sakin tonun etkileşimi çok ilginç bir etki yaratır – sanki siyah beyaz bir fotoğrafın tek tek parçaları, parlaklıklarını en üst düzeye çıkarırken renkli bırakılmış gibi..

Gri bir ortamda büyük kırmızı detaylar göz alıcı ve tüm ihtişamıyla karşımıza çıkıyor. Kararlı ve tutkulu kişilikler için avangard bir çözümdür..

İç kısımdaki gri renk - kırmızı ile kombinasyon İç kısımdaki gri renk - kırmızı ile kombinasyon

İç stiller ve gri

Gri, modern insanı her yerde çevreler – yerleşim alanlarındaki yüksek binalar ve iş merkezlerinin, ofislerin ve üretim salonlarının, yolların ve kaldırımların gökdelenleri. Bu nedenle, bu renk yaşam için neredeyse algılanamaz, tanıdık bir arka plandır. Endüstriyel doğası gereği kentsel tasarım trendlerinin temelini oluşturmaktadır. Bunlara çatı katı, yüksek teknoloji ve minimalizm dahildir..

Bununla birlikte, doğada grinin varlığı, onu donuk etnik motifler için eşit derecede iyi bir temel yapar – İskandinav tarzı, Provence. Bazen bu sakin gölgede klasik bir iç mekan da dekore edilmiştir..

çatı katı

Kentsel bir çatı katında gri neredeyse her zaman öncü bir rol oynar ve alanın %70 ila %100’ünü kaplar. Beton veya ucuz kum-kireç tuğlalardan yapılmış duvarlar ve metal iletişim boruları – bunların hepsi kesinlikle akromatik gölgelerdir, ancak büyük pencereler nedeniyle böyle bir iç mekan özgür ve ferah görünüyor.

İç mekanda gri renk - çatı katı tarzı İç mekanda gri renk - çatı katı tarzı İç mekanda gri renk - çatı katı tarzı

Yüksek teknoloji

Büyük olasılıkla, birkaç on yıl önce, bilim kurgu yazarları bir 21. yüzyıl evini şu şekilde hayal ettiler: parlatılmış metal, plastik, dokunması hoş, pleksiglas, dokunmatik kontrollü en son teknoloji – ve tek bir gereksiz şey değil. Ağırlıklı olarak yansıtılmış tek renkli dokularda gri, o kadar organik görünür ki, onu başka bir renkle değiştirmenin hiçbir anlamı yoktur..

İç kısımdaki gri renk - yüksek teknoloji tarzı

Klasik stil

Klasik bir iç mekanda gri, beyaz, bej, kahverengi ve altından çok daha az yaygındır, ancak sakin ve ölçülü bir tasarım için gerçek bir bulgudur..

Bu renk hem dekorasyonda hem de ev eşyalarında, mobilyalarda, kumaşlarda eşit başarı ile kullanılabilir, ancak her durumda doku mat olmalıdır. Tek istisna, küçük gümüş duvar kağıdı desenleri veya metal aksesuarlardır..

İç mekanda gri renk - klasik tarz İç mekanda gri renk - klasik tarz

İskandinav tarzı

Kuzey Avrupa tasarımında, genellikle en açık gri tonları kullanılır ve bunlar mutlaka saf beyazla seyreltilir, ağartılmış ahşaptan detaylar, halk dekoru (patchwork, dokuma kilim, kaba örgülü tekstiller) serpiştirilir. Bu tasarım, küçük ve orta büyüklükteki odalar için uygundur ve içlerinde ev sıcaklığı notaları ile sakin bir rahatlık yaratır..

İç mekanda gri renk - İskandinav tarzı İç mekanda gri renk - İskandinav tarzı

Provence

Provence’ın rustik sadeliği, griler dahil tüm pastel renklere yer verir. Ancak bu, betonun veya çeliğin sert rengi değil, şeffaf mavi sisin, dağ taşlarının, güneşte yanmış ahşapların, boyanmamış ketenlerin veya hafif kirli kirecin doğal tonları olmalıdır..

İç kısımdaki gri renk - Provence stili İç kısımdaki gri renk - Provence stili

Doğru aydınlatma önemlidir!

Grinin kendisi bir gölge rengidir, bu nedenle en seyreltilmiş versiyonda bile iç mekana hafif bir alacakaranlık getirir. Sürekli bulutlu bir gökyüzü hissinden kaçınmak için ışık kaynaklarının bakımı çok önemlidir..

Gri bir oda, tercihen en azından gün boyunca korumasız bırakılması gereken büyük pencerelere sahip olmalıdır. Zamanın geri kalanı, çok sayıda spot ışığı, büyük tavan avizeleri, duvar aplikleri güneş eksikliğini telafi edebilir..

Alanı görsel olarak genişletin ve ışık miktarını artırın – aynalar, cam kapılar ve parlak ışık kaynaklarının karşısında bulunan bölmeler ve ayrıca parlak yüzeyler yardımcı olacaktır..

İç kısımdaki gri renk - doğru aydınlatma

Gri iç mekanlar – fotoğraf

Bir dairenin iç kısmında gri kullanıp kullanmayacağınızı düşünüyorsanız, önceden dekore edilmiş odalarda nasıl göründüğüne bir göz atmanızı öneririz. Bu fotoğraflar, hem evinizdeki gelecekteki tadilatlar için bir temel olabilir, hem de sadece faydalı fikirler için iyi bir kaynak olabilir..

Oturma odasının iç kısmında gri renk

Gri tonlarında bir oturma odası istisnasız her yaştan, zevkten ve tercihten insanın bir araya gelip dinlenmenin keyifli olacağı bir yerdir. Bu rengin tarafsızlığı, hem tek başına hem de büyük bir şirkette barışçıl boş zamanları teşvik eder ve uzlaştırıcı görevi görür..

Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk Oturma odasının iç kısmında gri renk

Mutfağın iç kısmında gri renk

Gri tonların hakim olduğu bir mutfak, tamamen pişirme sürecine konsantre olmanızı sağlar. Birçok yönden, tüm mobilya ve tezgahların kesinlikle çelikten yapıldığı üst düzey restoranlar için bir üretim tesisine benziyor. Ancak ev mutfağında ahşap mobilyalar ve döküm taş tezgah olsa bile gri renk onu şık ve pratik hale getirecektir..

Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk Mutfağın iç kısmında gri renk

Yatak odasının iç kısmında gri renk

Huzurlu gri bir ortamda, gevşemek ve gevşemek kolaydır. Ana şey, yatak odasının dekorasyonunun çok karanlık olmamasıdır – zengin grafit yerine, mat veya hafif ipeksi bir dokuya sahip daha yumuşak, daha yumuşak tonları seçmek daha iyidir..

Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk Yatak odasının iç kısmında gri renk

Banyonun iç kısmında gri renk

Gri tonlarda bitirme, banyo için çok pratik bir çözümdür, çünkü böyle bir yüzeyde su sıçramaları veya kurumuş yoğuşmadan kaynaklanan lekeler neredeyse görünmezdir. Ancak bir gölge seçerken, odanın boyutunu göz önünde bulundurmaya değer – banyonun alanı ne kadar küçükse, boya veya fayans o kadar hafif olmalıdır ve grinin beyaz sıhhi tesisat parlaklığı ile takviye edilmesi tavsiye edilir. daha fazla ayna kullan.

Banyonun iç kısmında gri renk Banyonun iç kısmında gri renk Banyonun iç kısmında gri renk Banyonun iç kısmında gri renk Banyonun iç kısmında gri renk Banyonun iç kısmında gri renk

Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk

Koridorda veya koridorda neredeyse hiç doğal ışık olmadığından, bu durumda birkaç parlak ampul takmak ve oraya büyük bir ayna asmak zorunludur. Beyaz bir tavan ve minimal (veya tamamen yok) zıt renk kombinasyonları da önerilir..

Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk Koridor ve koridorun iç kısmında gri renk

Çocuk odasının iç kısmında gri renk

Çok aktif çocuklar için gri sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir ve ayrıca evrenseldir – hem kızlar hem de erkekler için uygundur. Fidanlığın tek renkli iç kısmının donuk görünmemesi için bir veya iki saf renkle desteklenmesi gerekir: yeşil, turuncu, pembe, mavi veya sarı..

Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk Çocuk odasının iç kısmında gri renk

Video: İç tasarımda gri