İç dekorasyon için dekoratif tuğla (80 fotoğraf)

Evlerin yapımında kum-kireç tuğla kullanma teknolojisi yüzlerce yıldır bilinmektedir. Bu malzeme güvenilirliği, dayanıklılığı ve sonuç olarak inşa edilen binaların uzun ömürlülüğü ile ünlüdür. Malzemenin çarpıcı özellikleri ve estetik çekiciliği, iç dekorasyon için tuğlaların yaratılmasına yol açtı. Bugün, tuğla duvarlar birçok iç mekanın şık ve özgün bir dekorasyonu haline geldi..

Malzemenin avantajları ve dezavantajları

Dekoratif tuğlanın her yıl daha fazla dikkat çekmesi sayesinde mükemmel teknik özelliklere sahip olduğu belirtilmelidir. Malzemenin ana avantajları şunlardır:

– Koridor gibi küçük alanlarda bile kullanmanıza izin veren küçük kalınlık;

– Odada sıcak tutma ve düşük ses geçirgenliği açısından mükemmel yalıtım performansı;

– Dekoratif tuğla, zararlı madde yaymayan malzemelerden yapılmıştır, bu nedenle çevre dostudur;

– Kurulum kolaylığı – elemanların hafifliği nedeniyle özel yapıştırıcı kullanılarak duvara yapıştırılabilirler;

– Malzemenin kesilmesi kolaydır, bu da onunla köşeleri ve derzleri düzenlemek oldukça basit olduğu anlamına gelir.

Dekoratif tuğlaların dezavantajları arasında düşük higroskopiklik ve yüzey pürüzlülüğü bulunur. Bu göstergeler, örneğin bir mutfak önlüğünün tasarımında, bazı sorunlu alanlarda yüzeylerin kullanımını sınırlar..

İç dekorasyon için dekoratif tuğla - Avantaj ve dezavantajlar İç dekorasyon için dekoratif tuğla - Avantaj ve dezavantajlar

Dekoratif tuğla çeşitleri

Kaplama için dekoratif tuğlaların kullanılması, iç mekana bireysellik kazandırmayı mümkün kılar. Ek olarak, türlerin çeşitliliği, uzmanların yardımı olmadan çalışmanın uygun olacağı ve ayrıca fiyat ve belirli bir odanın koşulları için en uygun malzemeyi seçmenize olanak tanır..

klinker tuğla

Böyle bir tuğla seramik temelinde yapılır (seramik olarak da adlandırılır). Her türlü nem ve kirlilik koşulunu mükemmel şekilde tolere eder, temizlenmesi kolaydır, bu nedenle banyo veya mutfak gibi belirli mekanlarda kullanılabilir. Sıcaklık değişikliklerine kolayca dayanır, bu da onu ısıtılmayan odaların bile kaplanması için uygun hale getirir..

Klinker tuğlaları, diğer örnekler arasında maksimum güç ve pratiklik göstergeleri ile ayırt edilir. İşin sırrı, üretim aşamasında kil kütlesinin sert çift termal söndürmeye maruz kalmasında yatmaktadır. Malzemenin mukavemeti o kadar büyüktür ki sadece duvara değil zemin yüzeylerine de döşenebilir. Diğer bir özellik ise, üretimin son aşamasında ateşlemeden kaynaklanan düzensiz renk tayfıdır. Bu tip en pahalı malzemedir..

İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Klinker tuğlaları İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Klinker tuğlaları

alçı tuğla

Böyle bir tuğla, basitleştirilmiş bir üretim süreci ve buna bağlı olarak daha düşük bir maliyet ile ayırt edilir. Ancak bu malzeme oldukça kırılgandır, bu nedenle şok yüklerin mümkün olduğu odalarda montajı önerilmez. Aynı zamanda, alçı tuğla, doğru kullanılırsa, özel bir pratiklik ve higroskopikliğe sahip olarak uzun süre dayanır. Çeşitlerden biri, mekanik stresten korkmayan daha dayanıklı bir malzeme olan çimento tuğlasıdır..

İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Alçı tuğlalar İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Alçı tuğlalar

Esnek tuğla

Bu tip, nispeten yakın zamanda bitirme malzemeleri pazarında ortaya çıktı. Özünde, ısıtıldığında (saç kurutma makinesinin sıcak akışından bile) kolayca deforme olma özelliği olan dekoratif bir karodur. Esnek karolar, çok sayıda çıkıntı, kemerli tavan ve sütunlarla karmaşık şekilli duvarların tasarımında vazgeçilmez bir malzeme haline geliyor. Bu türlere ek olarak, tuğla işinin rolü, örneğin PVC paneller, duvar kağıdı veya fayanslar gibi onu taklit eden malzemeler tarafından oynanabilir..

İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Esnek tuğlalar İç dekorasyon için dekoratif tuğla çeşitleri - Esnek tuğlalar

Dekoratif tuğla rengi

Çoğu dekoratif tuğla üreticisinin ürün yelpazesinde, malzemenin çeşitli renk tasarımları vardır. Tuğlalar beyaz, gri, kırmızımsı veya koyu kahverengi olabilir. Etki, renk katkı maddelerinin hammaddesindeki safsızlıkların yardımıyla elde edilir. Ancak, tüm bu çeşitlilikle, lider pozisyon hala kırmızı tuğla tarafından tutuluyor..

Yapay olarak yaşlandırılmış tuğla ilginç görünüyor ve dekoratif kaplamaya özel bir şıklık veriyor. Bu tasarım Provence, eski püskü şık, retro tarzlarında bulunabilir. İstenirse, orijinal bir efekt elde etmek için farklı türleri karıştırabilir ve bunlardan bir tuval oluşturabilirsiniz..

İç mekandaki dekoratif tuğla, stille çelişmeyen bir renk seçerek boyamak kolaydır. Beyaz duvarın ışığı emmediği ve alanın görsel olarak genişlemesine katkıda bulunduğu belirtilmelidir. Gri, atmosfere dinamizm verir ve siyah, çatı katı iç mekanlarının doğasında bulunan en cüretkar çözümdür..

İç dekorasyon için dekoratif tuğlalar - Renkler İç dekorasyon için dekoratif tuğlalar - Renkler İç dekorasyon için dekoratif tuğlalar - Renkler

stil özellikleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, uzmanların yardımına başvurmadan bir odanın duvarını dekoratif tuğlalarla kendi başınıza dekore etmek oldukça mümkündür. Bu durumda, bazı önemli noktalara aşina olmanız gerekir:

1. Tuğlalar sadece düzleştirilmiş bir yüzeye döşenebilir, önceden temizlenebilir ve bir toprak çözeltisi ile işlenebilir..

2. Çizimi bile yapmak için, döşeme sırasında, elemanları doğru bir şekilde ortaya çıkarmanıza izin veren bir bina seviyesi kullanılır..

3. Dekoratif tuğlaların döşenmesi, talimatlara göre hazırlanması gereken özel yapıştırıcı kullanılarak kurulumunu içerir..

4. Malzeme olarak tuğla benzeri bir kiremit kullanılıyorsa, önce zemine serilmesi ve aynı parçaların bir mesafede olması için bir desen oluşturulması gerekir..

Döşemeden bir gün sonra dikişleri işlemeye başlayabilirsiniz..

İç dekorasyon için dekoratif tuğla - Döşeme özellikleri İç dekorasyon için dekoratif tuğla - Döşeme özellikleri

İç mekanlar için fikirler

Belirli bir iç mekanı dekore etmek için bir tuğla kaplama seçerken, doğru alanı ve ayrıca iç ve mobilya paletine en uygun malzemenin rengini seçmek önemlidir. Farklı odaların dekoratif tuğlalarıyla dekorasyonun nasıl organize edileceğini daha ayrıntılı olarak ele alalım..

Oturma odasında dekoratif tuğla

Bu, bir apartman dairesinde, dekorasyona dikkatli bir yaklaşım gerektiren özel bir odadır – sonuçta, burada arkadaşlar ve akrabalar, aile toplantıları ile şenlikli etkinlikler düzenlenecektir. Yeni moda iç mekanlarda, genellikle tuğla duvarlara vurgu yapan oturma odalarının tasarımını bulabilirsiniz. Duvarın kendisinin ek dekorasyon gerektirmeyen mükemmel bir dekoratif unsur olduğuna dikkat edilmelidir. İstenirse, bir tuğla duvarda aile fotoğrafları galerisi, sanat eserleri veya posterlerin bir gösterimini düzenleyebilirsiniz..

Oturma odasında herhangi bir tuğla rengini seçebilirsiniz – asıl mesele, iç mekanla uyumlu olmasıdır. Böylece duvarlardan birini veya tek tek bölümleri dekore edebilirsiniz. Odanın dekorasyonu, özel bir konfor atmosferi yaratan bir tuğla şömine veya duvardaki bir niş olacaktır. Oturma odası mutfakla birleştirilirse, bölge ayırıcı görevi gören küçük bir tuğla duvar iyi bir seçenek olacaktır..

Oturma odasının iç kısmında dekoratif tuğla Oturma odasının iç kısmında dekoratif tuğla

Yatak odasında dekoratif tuğla

Tuğla oldukça sıcak ve çekici göründüğü göz önüne alındığında, yatak odası dekorasyonu için mükemmeldir. Malzeme diğer kaplama türleri ile iyi gider. Genellikle, duvarın yatağın başındaki veya TV panelinin kurulu olduğu duvarı süslemek için tuğla kullanılır. Yatak odası darsa ve yatak sırtı uzun bir duvara yerleştirilmişse, tuğlalarla dekore edilmiştir. Bu teknik, duvarı görsel olarak hareket ettirmeye, odayı genişletmeye yardımcı olur..

Yatak odasının iç kısmında dekoratif tuğla Yatak odasının iç kısmında dekoratif tuğla

Koridorda dekoratif tuğla

Koridorların küçük odalarında, parlak yüzeyli beyaz dekoratif tuğla en iyi şekilde görünecektir. Böyle bir tasarım, alanı artırmaya, alanı daha özgür hale getirmeye yardımcı olacak, bu da modern minimalizm ve İskandinav tarzı için tipiktir..

Parçalar halinde kırmızı tuğla ile süslemek, bu şekilde köşe bölgeleri, duvarların birleşim yerlerindeki alanları, kemerli bölgeleri ve kapıları bu şekilde yapmak daha iyidir. Duvarcılık, geniş bir koridorun imarında yer alabilir.

Koridorun iç kısmında dekoratif tuğla Koridorun iç kısmında dekoratif tuğla

Mutfakta dekoratif tuğla

Mutfak odası, oldukça geniş olsa bile, bodrum katının sonuç olarak ortaya çıkmaması için tamamen tuğla giydirilmesi önerilmez. Farklı kaplama türleri arasında bir bağlantı olarak duvar kullanmak çok daha iyidir. Tuğlanın yerleştirileceği duvarın tanımı şu prensibe dayanmaktadır: doğal ışığın düştüğü yerde duvarcılık için bir yer vardır. Işığı emme özelliğine sahip kırmızı tuğlalı bir duvar için ek aydınlatmayı düşünmek daha iyidir..

Malzemenin higroskopikliği önlük oluşturmalarına izin vermediğinden, burada taklit kaplama kullanabilirsiniz – PVC paneller veya tuğla benzeri fayanslar.

Mutfağın iç kısmında dekoratif tuğla Mutfağın iç kısmında dekoratif tuğla

Banyoda dekoratif tuğla

Banyo belirli bir mikro iklime sahiptir ve dekoratif tuğla, kaplama için en iyi seçenek değildir. Aşırı durumlarda, duvarın küf önleyici maddeler ve ayrıca antibakteriyel bileşiklerle kaplanması gerekecektir..

Dekoratif tuğlaların pürüzlü yüzeyinin kar beyazı vitrifiye ile birleşimi estetik açıdan oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Banyolarda tuğla yerine neme dayanıklı duvar kağıdı, fayans veya onu taklit eden plastik paneller de kullanıyorlar..

Banyonun iç kısmında dekoratif tuğla Banyonun iç kısmında dekoratif tuğla

İç dekorasyon için dekoratif tuğla – fotoğraf

Bu yazımızda, dekoratif tuğla duvarın atmosferi nasıl çeşitlendirebileceğini, odalara özel bir sıcaklık, konfor ve stil atmosferi getirebileceğini inceledik. Sizi galerimizde daha fazla tanımaya devam etmeye davet ediyoruz. Burada dekoratif tuğlalar kullanarak iç tasarımın en iyi fotoğraf örneklerini topladık. Mutlu seyirler!

İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf İç dekorasyon için dekoratif tuğla - fotoğraf