Balkon iç tasarımı: 76 fotoğraf fikri

Balkon iç tasarımı: 76 fotoğraf fikri

Her zamanki Sovyet düzenlerinde balkonlar, eski şeylerin, kışlık kıyafetlerin, inşaat malzemelerinin saklandığı ve bazen burayı boş bıraktıkları bir tür depo görevi gördü. Katılıyorum, ek alan asla gereksiz değildir, çünkü sadece bir fincan kahve ile sabah toplantıları için değil, aynı zamanda tam teşekküllü bir oda olarak donatmak için de kullanılabilir. Bir balkon veya sundurma için en ilginç tasarım fikirlerini toplamaya ve ana pratik noktaları vurgulamaya çalıştık..

Tasarım özellikleri

İlk bakışta, görev çok basit: küçük bir masa, birkaç sandalye koyun – ve rahat bir balkon hazır, çünkü daha fazlasını ummamalısınız. Ancak konunun detaylı bir şekilde incelenmesiyle farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Her şeyden önce, bir “dolap” bile işlevsel olarak tasarlanabilir. İkincisi, daha karmaşık hedeflere ulaşmak için sundurmanın özelliklerini hesaba katmanız ve ardından birçok ayrıntıyı düşünmeniz gerekecektir. Ama önce ilk şeyler.

Loggia veya balkon – bu an iç tasarım için gerçekten önemli değil, farklılıklar sadece dekorasyon ve cam meselelerinde. Öncelikle odanın kapalı veya açık olmasına dikkat etmelisiniz. İkincisi ise, o zaman birkaç tasarım seçeneğinin olduğu açıktır: varsa, güzel bir manzaranın tadını çıkarmanın keyifli olduğu dinlenme ve hafif yemekler için bir yer.

Açık balkonlar, sıcak mevsimde temiz hava soluyabileceğiniz, soğuk havalar bastırdığında ise sıkıca kapatarak, eşyaları oradan alarak, mevsimlik bir sığınaktır. Bu nedenle tüm eşyalar güneşte solmamalı, nemden dolayı bozulmamalı, aynı zamanda mobil ve kompakt olmalıdır..

Camlı sundurma, birçok tasarım seçeneği sunar ve ek bir küçük oda görevi görür. Yılın herhangi bir zamanında kullanmak için duvar yalıtımına, elektriğe ve en önemlisi mekanın organizasyonuna dikkat etmeniz gerekir. Bazı mal sahipleri, oda ile balkon arasındaki duvarı sökmeyi, yanlarda bir bölme bölmesi veya imar amacıyla perdeleri asmayı tercih eder..

Sundurmanın neye dönüşeceği büyük ölçüde konumuna bağlıdır. Mutfağın yanına bir yemek alanı yerleştirmek ve yatak odasına bir çalışma alanı yerleştirmek daha mantıklı. Ancak boş alanı kendi takdirinize bağlı olarak elden çıkarmakta özgürsünüz, çünkü tasarımın doğası iki bitişik iç mekan arasındaki bağlantı halkası olacaktır..

Ana unsurlarını balkonun iç kısmında kullanarak odanın tarzına dikkat etmelisiniz. Sınırlı alan nedeniyle, kesinlikle bir Provence veya bir çatı katının ideal düzenlemesi olmayacak, ancak karakteristik bileşenlerin iç içe geçmesi bir birlik duygusu yaratacaktır..

Balkon / Loggia Tasarımı - Özellikler Balkon / Loggia Tasarımı - Özellikler Balkon / Loggia Tasarımı - Özellikler Balkon / Loggia Tasarımı - Özellikler

Balkon ve mutfağı birleştirmek

Balkonlu bir mutfak, avantajları küçük boyutlu sahipleri tarafından takdir edilecek ortak bir yerleşim seçeneğidir. Rahat yemek pişirmek için yerden tasarruf etmek için yemek alanı balkona güvenle aktarılabilir..

Sandalyeler veya koltuklar içeren küçük bir masa rahat görünüyor – işlevsel bir minimum yemek odası. Daha modern bir çözüm, bir pencere pervazı ve mama sandalyeleri ile birleştirilmiş bir tür bar tezgahıdır..

Yemek odası balkonunun doldurulması boyutuna bağlıdır: büyük bir aile için tabureler, koltuklar veya kanepeler, sehpa veya yemek masası. Bu sete ek olarak, oda, ev aletleri ile raflar ve dolaplarla donatılabilir. Bazı sahipler buraya bir buzdolabı koymalarına izin verebilir, ancak bir yığın uzun nesnenin mutfağa doğal ışığın girmesine izin vermediği unutulmamalıdır..

Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım Balkon ve mutfağı birleştirmek - İç tasarım

Balkonda bir rekreasyon alanının düzenlenmesi

Loggia, kitap okumanın, kestirmenin, arkadaşlarla vakit geçirmenin keyifli olduğu bir dinlenme ve rahatlama yeri olabilir. Oturma odasının veya yatak odasının yanında bulunuyorsa idealdir.

Buradaki ana karakter, oturmanın veya uzanmanın uygun olduğu rahat mobilyalardır – aynı zamanda iç mekanın kompozisyon merkezi haline gelecektir. Bunlar koltuklar, kanepeler, battaniyeli şilteler, çocuklar için hamaklar ve çadırlar olabilir. Küçük bir sehpa topluluğu tamamlayacak ve ek depolama alanı olarak ücretsiz duvarlar düzenlenebilir.

Dar balkonlar için ideal yerleşim, mobilyaların köşelere yerleştirildiği, orta bölümün hareket özgürlüğü sağladığı yerdir. Oda açıksa, hafif, hareketli mobilyalar (örneğin bir armut koltuk) seçmeye çalışın ve dekoru minimumda tutun..

Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım Balkonda rekreasyon alanının düzenlenmesi - İç tasarım

Balkonda iş yeri

Bu seçenek akla en son gelir, ancak boşuna – standart çalışma alanı fazla yer kaplamaz, bu nedenle ayrı bir oda yerine bir balkon tahsis edilebilir. Bir laptop ve ofis malzemeleri için yeterli dar bir çalışma masası, bir ofis koltuğu ve duvar rafları içerir..

Genellikle sundurmanın köşesine bir mini ofis yerleştirilir ve karşı taraf bir oturma alanı ile donatılmıştır. Mekanın sadece bir kısmı söz konusu olduğundan, içinde birkaç fonksiyonel alanı birleştirmek mümkündür..

Alan ve pencereye yakınlığı nedeniyle, böyle bir oda daha iyi havalandırılır, aydınlatılır, bu da beyin aktivitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, büyük miktarda ışık bilgisayarda çalışmayı engeller, bu nedenle sundurmayı görsel olarak daralttıkları için perdeler genellikle pencerelere, daha az sıklıkla perdelere kurulur..

Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım Balkonda işyeri - İç tasarım

Balkonda kış bahçesi

İyi koşullar sayesinde, sundurma bitkiler için ideal bir “ev” haline gelecektir. Tabii balkonu bir ormana, yan odayı karanlık bir dolaba çevirecek mini ağaçlardan veya sık çalılardan bahsetmiyoruz..

Büyümek için çok fazla ışığa ihtiyaç duyan türlere odaklanmanız önerilir. Ancak, dairenin konumuna rehberlik edin – daha az sıcağı seven seçenekler aramanız gerekebilir..

Saksı alanını düşünün: masalar, raflar veya diğer yükseltilmiş alanlar olabilir. Dilerseniz şehrin kalabalığının ortasında doğanın tadını çıkarabileceğiniz küçük bir toplanma mekanı düzenleyebilirsiniz..

Sıcaklıktaki ani değişiklikler birçok iç mekan bitkisi için zararlıdır, bu nedenle özellikle kışın havalandırma sistemini önceden düşünün. Konveksiyonlu klimalar bu konuda size yardımcı olabilir..

Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım Balkonda kış bahçesi - İç tasarım

Balkon ve sundurma bitirme

Başlangıçta, balkonun kalıcı olarak yerleştirilmesi amaçlanmamıştır, bu nedenle onu bir yaşam alanına dönüştürmek için ek yalıtım önlemlerine başvurmak gerekir..

Zemin

Seçim yeterince geniş: ahşap döşeme, laminat tahta, muşamba, fayans vb. Tüm bu seçenekler, sıcaklık ve nemdeki değişikliklerden daha iyi korunduğu için camlı bir sundurma için kullanılabilir..

Açık bir balkon, en uygunu PVC karo olan malzemelere ek gereksinimler getirir. Ahşap döşeme de bu amaçlar için uygundur, ancak yüzeyinin sürekli bakıma ihtiyacı vardır..

Balkon / Loggia Tasarımı - Zemin Kaplaması Balkon / Loggia Tasarımı - Zemin Kaplaması

duvarlar

Boyama veya kağıt duvar kağıdı güneşe ve neme karşı dayanıklı değildir ve yeniden geliştirme sırasında zamanla solabilir veya hasar görebilir. Neme dayanıklı PVC panellerle kaplama, balkon duvarlarını estetik bir görünüm sağlayan ve bakımı kolay dayanıklı bir kaplama ile hızlı bir şekilde dekore etmenizi sağlar. Bununla birlikte, böyle bir bölme oldukça kırılgandır ve yapay kökenli olması nedeniyle çevre dostu değildir..

Mantar yüzeyi estetik olarak hoş görünüyor ve bu da derin, canlı dokusuyla hemen göze çarpıyor. Ek ısı yalıtımı sağlayan pahalı bir malzemedir ancak neme karşı dayanıklı değildir. İdeal çözümü seçerken, balkon tipine ve işlevine rehberlik edin..

Balkon / Loggia Tasarımı - Duvar Dekorasyonu Balkon / Loggia Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Mümkünse, duvarlarla aynı malzemenin kullanılması tavsiye edilir – bu, mekanın birliği duygusu yaratacaktır. Plastik panellerin montajı kolay değildir, ancak sonuç olarak işlevsel olarak kabul edilirler – tavanın kusurlarını gizlerler, bakıma katkıda bulunurlar ve ayrıca çekici bir görünüme sahiptirler..

İç mekan lambalarının montajında ​​kullanılan alçıpan kaplamalar geniş tasarım olanaklarına sahiptir. Ancak duvarların yüksekliğinin birkaç santimetresini ve ayrıca gerilim yapılarını “çalacaklar”. En çevre dostu seçenek astardır – pahalıdır, zahmetlidir, ancak çok estetiktir..

Balkon / Loggia Tasarımı - Tavan Kaplaması Balkon / Loggia Tasarımı - Tavan Kaplaması

Dekor ve aydınlatma

Bir balkonu diğer odalarla aynı eşyalarla dekore edebilirsiniz. Alan izin veriyorsa, ışık perdelerini asın, yanlarda toplayın – bu bir yaşam alanı atmosferi yaratacaktır. Masanın üzerine rahat bir masa örtüsü serebilir, koltuklara yastık atabilirsiniz. Resimler, lambalar asarak veya rafları sevimli biblolarla kaplayarak duvarların yüksekliğinden yararlanın..

Doğal olarak, tüm unsurlar evin tasarımıyla uyumlu olmalıdır. Minimalizm tarzında dekore edilmişse, doğaya yakınlığı vurgulamak için kendimizi bitkilerle sınırlamak, dekoratif işlevi mobilya ve dekorasyonun dokusunun arkasına bırakmak daha uygun olacaktır..

Açık tip bir balkonun tasarımı araziden ayrılmamalıdır. Örneğin, şehrin tarihi kesiminde bir daire bulunur – burada dövme demir korkuluklardaki çiçekler veya sofistike renklere sahip tekstiller en uygun görünecektir..

Aydınlatmanın yoğunluğu sundurmanın amacına bağlıdır. Akşamları rahatlamak için, alanı nazikçe kaplayan bir veya iki ışık kaynağıyla kendinizi sınırlamak daha iyidir. Çalışma alanı masa lambaları veya aplikler ile aydınlatılmalıdır. Asma tavanların varlığı, iç mekanı görsel olarak aşırı yüklemeyen nokta ışık kaynakları kurmanıza izin verir..

Balkon / Loggia Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Balkon / Loggia Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Balkon / Loggia Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Balkon / Loggia Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Balkon / Loggia Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma

Küçük balkon / sundurma tasarımı

Balkonlar nadiren geniş bir alana sahiptir, ancak bazen son derece küçük örnekler (2-3 m²) bulunur ve bu da sahipleri pes ettirir ve burayı unutur. Ancak tasarıma doğru yaklaşırsanız, böyle bir “komorki” bile faydalı olabilir..

Kendinizi yalnızca gerekli öğelerle sınırlamaya çalışın: bir masa, sandalyeler, tercihen daha fazla serbest hareket için gizlenebilmeleri için katlanır olanlar.

Birden fazla açık depolama alanı kurarak zemin yerine duvar yüksekliklerini kullanın, ancak bunları çok fazla şeyle zorlamayın – küçük ayrıntılar iç mekanı ezer.

Alanı görsel olarak genişletmek için duvarların ve tavanın açık tonlarına odaklanmanız önerilir. Doğal malzemeler odayı hava ile doldururken yapay malzemeler rahatsız edici bir atmosfer yaratır. İyi aydınlatma da bir rol oynar..

Hiç kimse bir balkondan geniş bir alan beklemez, küçük bir alan hissi hiçbir şekilde kaybolmaz. Ana şey, içinde rahat ve rahat olmaktır.!

Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı Küçük balkon / sundurma tasarımı

Video: Balkon ve sundurma – iç tasarım