Ahşap çitler: 100 fotoğraf fikri

Ahşap çit, atalarımız tarafından tarih öncesi çağlardan beri kullanılmaktadır. En popüler sınırlayıcılardan biri olarak kalarak, zamanımızdaki alaka düzeyini kaybetmezler. Hoş doğal estetik, pratiklik ve kurulum kolaylığı – bu özellikler için özel ev sahiplerinin bu tür çitlere olan bağlılıklarını korumuşlardır..

Ahşap çit çeşitleri

Ahşap çitler tamamen farklı bir görünüm alabilir. Daha sonra, ana tasarım türleri ve tasarımları hakkında konuşacağız..

Klasik ahşap çit

Bu, en yaygın ahşap yapı türlerinden biridir. Kurulumu kolaydır, bol malzeme gerektirmez ve aynı zamanda uzun yıllar hizmet verebilmektedir..

Destek olarak, toprağın bileşimine bağlı olarak 1 ila 1,5 m derinliğinde betonla zemine sabitlenen çelik profil borular kullanılır. Doğrudan ahşap levhaların tutturulduğu aralarına kirişler monte edilir..

Ahşap çit çeşitleriçit

Klasik çit, sivri kazıklardan oluşur. Kütüklerin bu şekli çiti güçlü ve güvenilir kılar. Yapının hizmet ömrü, örneğin bir hasır üründen daha uzundur, ancak diğer birçok modern yapıya kıyasla yine de çok uzun değildir. Çitin sağlam bir temeli olmadığı için zamanla gevşeyip sarkabilir. Ayrıca, inşaat için çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulacaktır..

Yukarıdakilere dayanarak, bu tip çit bugün nadiren kullanılmaktadır. Ancak, onu benzer bir bambu yapıyla değiştirebilir veya renkli kalemler şeklinde klasik bir çit yapabilirsiniz – çok eğlenceli olacak..

Ahşap çit çeşitleriDikey daraba

Bu tür öncekinden daha çok yönlüdür. Bahçe çiti dekoratiftir ve aynı zamanda mahremiyet yaratabilmektedir. Mukavemeti arttırmak için ahşap lamel yapısı metal borularla desteklenmiştir. Hava sirkülasyonunu desteklemek için çıtalar arasında küçük boşluklar bırakılır.

Taş bir kaide üzerine kurulmuş bir çit çok çekici görünüyor.

Ahşap çit çeşitleriYatay daraba

Yatay daraba basit ve özlüdür. Çoğu modern bina için en uyumlu olan bu tür eskrimdir. Boşluklu veya boşluksuz olabilir – kendi takdirinize bağlı olarak. Balıksırtı, ahır ve dama tahtası bu türün varyasyonlarıdır. Tasarıma bağlı olarak, karakteristik özelliklere ve görünüme sahip olacaktır. Onlara daha yakından bakalım..

Ahşap çit çeşitleriçiftlik

Bu çitler, Amerikan çiftçileri tarafından kullanılan geleneksel çitleri andırıyor. Ancak benzer yapılar bizim açık alanlarımızda bulunabilir – köylerde ve köylerde genellikle sebze bahçeleri, ön bahçeler ve otlaklar çizilir..

Bu tür çitleri tanımak zor değil – yapı, aralarında büyük boşluklar bulunan, kendilerine sabitlenmiş yatay levhalara sahip dikey kirişlerle temsil edilir. Çiftliğe, rustik tarzda dikey tahtalara sahip basit bir alçak çit de denilebilir. Bu çiti kendiniz inşa etmek oldukça kolaydır. Bölgenin sınırlarını açıkça belirleyecek, ancak dışarıdan gelenlerin görüşlerine engel olamayacak..

Ahşap çit çeşitleriSatranç Ahşap Çit

Satranç, daha karmaşık bir çit türüdür. Bu seçenek, peyzaj alanının birçok stil çözümü için uygundur. Sağır bir yapıda kalmayı veya açıklıkları olan bir çit seçmeyi seçebilirsiniz. İkincisi oldukça orijinal ve ilginç görünüyor, ancak ilk durumda siteyi yabancılardan kapatabilirsiniz..

Ahşap çit çeşitleriAhşap çit “balıksırtı”

Dekoratif havalandırmalı bir çit inşa etmek her zaman yeterli değildir. Bu tür durumlar, gürültülü yollar boyunca bulunan alanları içerir. Burada alanı egzoz gazlarından, müdahaleci seslerden ve tozdan koruyacak sağlam bir çit tercih etmek daha iyidir. Bu, “balıksırtı” olarak da bilinen ahşap bir “merdiven” çit ile sağlanabilir. Hem büyük bir yazlık evi hem de büyük bir modern binayı süsleyecek..

Ahşap çit çeşitleriKafes ahşap çit

Ahşap bir çitin katı bir dikey veya yatay şekle sahip olması gerekmez. Düzgün küçük tahtalarla bir çit kurarsanız, özellikle beyaz renkte oldukça hafif ve narin görünecektir. Yoldan geçenlerin meraklı bakışlarından rahatsız olmamanız için, yoğun tırmanıcı bitkiler dikin, böyle bir çit daha da etkileyici bir etki yaratacaktır. Bileşen parçaları üretimde yapılan hazır bölümler olduğu için çit hızlı ve kolay bir şekilde kurulur..

Ahşap çit çeşitleriKombine ahşap çit

Çiti daha güvenilir, çekici ve bazen çok pahalı hale getirmek için inşaat için ek malzemeler kullanın: çeşitli konfigürasyonlarda taş, tuğla, metal çit, atık malzemeler, beton, dövme metal.

Kural olarak, bu malzemeler bir yapı veya dikey destekleri için güvenilir bir temel görevi görür. Ancak, dövme parçalarda olduğu gibi, yalnızca dekoratif bir işlevi de yerine getirebilirler..

Ahşap çit çeşitleriKendi elinizle ahşap çit yapımının özellikleri

Pek çok insan, sürecin belirgin karmaşıklığı nedeniyle ahşap bir çitin kendi kendini inşa etme fikrini terk ediyor. Gerçekten de, yeterli zamanınız yoksa veya kendiniz bir şeyler inşa etmek için kesinlikle hiçbir arzunuz yoksa, o zaman işçileri işe alabilir ve bu işi onlara verebilirsiniz. Ancak hayallerinizin çitini kendi ellerinizle inşa etmek istiyorsanız, sizi memnun etmek için acele ediyoruz – her şey ilk bakışta göründüğü kadar zor değil..

Her şeyden önce, yüksek kaliteli ahşap işlemeye dikkat edin. Doğal rengi korumak için malzemeyi vernikle kaplayın – bu şekilde ahşap nemin etkisine yenik düşmeyecek ve koyulaşmayacaktır. Bileşimindeki mantar önleyici maddeler ve böcek öldürücüler sayesinde sıvıların ve zararlıların olumsuz etkilerini önleyecek özel emprenyeleri unutmayınız..

Tüm kurulum süreci şöyle görünür:

1. İlk önce temeli veya diğer destekleyici yapıları kurun..

2. Ardından, seçilen çit tipine bağlı olarak panoları üzerlerine sabitleyin.

3. Mukavemet göstergelerini artırmak için, panoların doğrudan bağlı olduğu metal köşeleri kullanmaya değer..

Bu çok genelleştirilmiş bir ereksiyon algoritmasıdır. Tüm kurulum döngüsünün daha ayrıntılı bir çalışması için, çitin istenen konfigürasyonunu belirlemek gerekir. Kurulumu ilk kez kendiniz yapmaya çalışıyorsanız, basit formlarda durun – böylece harika bir iş çıkarmak için her fırsatı elde edersiniz..

Ahşap çitler sadece siteyi korumak ve sınırlarını işaretlemekle kalmaz, aynı zamanda dekoratif olarak da tamamlar. Bir konut binası veya peyzaj alanı zaten diğer ahşap unsurlarla donatılmışsa, malzemelerin doku ve renk açısından birbiriyle uyumlu olması için bu tür çitleri seçin..

Ahşap çitler - Kendin yap yapı özellikleri Ahşap çitler - Kendin yap yapı özellikleri Ahşap çitler - Kendin yap yapı özellikleri Ahşap çitler - Kendin yap yapı özellikleri

Ahşap bir çit için renk şeması

Bu nedenle, işlenmemiş bir ağaç, çevrenin yıkıcı etkisi nedeniyle uzun süre dayanamaz. Bu nedenle, doğal bir ağaç türü tercih edilirse, uygun yöntemlerle ön işlemden geçirilmelidir. Rengin daha parlak görünmesi için leke veya yarı saydam vernik kullanabilirsiniz. Gerçekten de, sitedeki bitki örtüsü ile çevrili doğal doku çok asil ve uyumlu görünüyor. Üstelik ev metal, cam, beton kullanılarak yapılmış olsa bile, ahşap tonları tasarıma sıcak notlar vererek sadece bir artı oynayacak..

Diğer yoldan gidebilir ve yine de malzemeyi renklendirebilirsiniz. Beyaz, en çok yönlü ve kazanan renklerden biri olmaya devam ediyor. Tüm peyzaj alanının tasarımına inanılmaz hafiflik ve koku katacaktır. Mobilya, pergola, çatı, balkon, çardak vb. Bahçe, konut veya yardımcı yapıların diğer unsurlarında böyle bir gölge varsa, kar beyazı bir çit özellikle etkileyici görünecektir. Böylece kompozisyonun tek bir ciddi görüntüsünü elde edebilirsiniz..

Beyazın tonlarının akılda kalıcı ve pratik olmadığını mı düşünüyorsunuz? Yeşil, mavi veya grinin sessiz tonlarını kullanın. Böyle bir çitin önemsiz ve sıkıcı görünmemesi için formun özgünlüğüne odaklanın, sadece farklı yüksekliklerde dikey tahtalar bile alabilirsiniz – bu zor değil, ancak sonuç daha güzel olacak.

Parlak renkleri sevenler ve neşeli bir ruh hali için çok renkli çitler uygundur. Basit dallardan renkli bir çit yapabilirsiniz. Böyle bir tasarım, birbirine bağlı farklı büyüklükteki dalların yapısını tek bir bütün haline getirecek ve atık malzeme bir tür sanat nesnesi haline gelecektir..

Ayrıca farklı tonlarda bir daraba boyayabilirsiniz. Zevkinize göre bir renk şeması seçin – gökkuşağının tüm renklerinden parlak, zıt ve sulu, yumuşak, bulanık bir suluboya paleti veya birkaç kombine renk. Her şey kişisel tercihlerinize ve tabii ki peyzaj alanının genel havasına ve mesajına bağlı olacaktır..

Çiti renkli yapmaya karar verdikten sonra, gerçekten yüksek kaliteli boyalar alın – sadece güzel değil, aynı zamanda koruyucu özelliklere de sahip olmalıdırlar. Bu çok önemlidir, çünkü boya ve çitin kendisi bir veya iki mevsim değil, çok daha uzun süre dayanabilir. Gelecek yıl çitin bozulacağını ve kaplamanın çatlayacağını fark etmek tatsız olacak..

Ahşap çitler - Renk şeması Ahşap çitler - Renk şeması Ahşap çitler - Renk şeması Ahşap çitler - Renk şeması

Ahşap çitler – fotoğraf

Fotoğraf seçimimizde ahşap bir çiti dekore etmek için daha da ilginç fikirler görebilirsiniz. Belki de ilham kaynağınızı burada bulacaksınız. Mutlu seyirler!

Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf Ahşap çitler - fotoğraf