Paris'in merkezinde olağandışı yeşil ev

Paris’in merkezinde olağandışı yeşil ev

Çevreye özen göstermek, yavaş yavaş modern bir insanın yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Kentsel koşullarda doğanın korunması en acil sorundur, çünkü modern megakentler temiz hava eksikliği nedeniyle kelimenin tam anlamıyla boğulmaktadır. Doğanın sadece güzellik değil aynı zamanda sağlık olduğunun bilinci, ekolojik mimarinin gelişmesine yol açmıştır..

İsviçre'den muhteşem evler

Muhteşem İsviçre evleri

Havuzlu modern ev

Havuzlu modern ev

Eko-mimarinin özellikleri

Sadece doğal malzemeler kullanılarak yapılan binaların inşası, hem doğanın korunmasına hem de insan sağlığına faydalarına odaklanmıştır. Bazı haberlere göre sentetik malzemelerden yapılmış panel evlerde yaşamak vücuda zarar verebilir. Ahşap, kil, taş, cam veya saman, canlı organizmalara zarar vermeden doğası gereği tamamen geri dönüştürülebilirken. Ekolojik mimari, güneş, rüzgar ve geri dönüştürülmüş yağmur suyu şeklinde doğal enerjinin kullanımıyla da ayırt edilir..

Tırmanma bitkileri ile dekore edilmiş binanın cephesi

Tırmanma bitkileri ile dekore edilmiş binanın cephesi

Büyük şehirlerde zemindeki yeşillik eksikliği, balkonlarda ve çatılarda bulunmasıyla telafi edilir.

Büyük şehirlerde zemindeki yeşillik eksikliği, balkonlarda ve çatılarda bulunmasıyla telafi edilir.

Doğal malzemelerden yapılmış ev

Doğal malzemelerden yapılmış ev

Eko-mimari, kompakt boyutlar ve inşaat için araziye saygı ile karakterize edilen rasyonel tasarım ile karakterize edilir. Projenin benzersizliği, arazinin özelliklerine bağlıdır ve tasarım, tüm bitki örtüsünün yok edildiği sıradan tipik bir evin aksine, her zaman ilk verilere uyarlanır..

Alanın her bir kabartması dikkate alındığında, eko-bina bireysel bir görünüm kazanır ve panoramik cam sayesinde bitişik manzara bir dekorasyon haline gelir..

Kubbenin altında organik ev

Kubbenin altında organik ev

Cephelerinde bol yeşillik bulunan yüksek binalar

Cephelerinde bol yeşillik bulunan yüksek binalar

Yukarıdan Zeimuls Gençlik Merkezi

Zeimuls Gençlik Merkezi: üstten görünüm (Rezekne, Letonya)

Ekolojik mimaride iki eğilim vardır: basit çözümler ve yüksek teknoloji. İlk yön, en geleneksel çözümlerin maksimum sadelik ve doğallıkla kullanılmasıyla karakterize edilir. Ekolojik yüksek teknoloji, en son teknolojilerin tanıtılmasıyla karmaşık mühendislik fikirleri anlamına gelir..

Günümüzde mimaride en moda trend olan yeşil bina, özellikle gelişmiş ülkelerde popülerdir. Büyük Britanya ve ABD, tüm şehirleri inşa ediyor ve en son gelişmeleri tanıtıyor.

15

Avantajlar

Çevresel malzemelere olan ilgi giderek daha fazla alana yayılıyor. Doğal yiyecekler yeme, doğal malzemelerden yapılmış giysiler giyme ve ekolojik bir evde yaşama arzusu giderek daha moda ve talep görüyor. Bu nedenle, eko-mimari dünya çapında inanılmaz bir hızla gelişiyor ve giderek daha fazla destekçi çekiyor..

Ekolojik mimari farklıdır:

  1. çevre ve insan sağlığı için güvenlik;
  2. ekonomik elektrik ve ısıtma tüketimi;
  3. benzersiz görünüm ve olağanüstü tasarım;
  4. yenilikçi teknolojilere ait.

15

Herhangi bir eko-proje, öncelikle ücretsiz kaynakları kullanma yeteneğine dayanır. Güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve ısı pompaları işlerini verimli bir şekilde yaparak maliyetleri önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Bir notta! Doğal malzemelerden yapılmış binalar iyi nefes alır ve havanın geçmesine izin verir, bu da evdeki odayı en uygun sıcaklığı korumanıza ve odayı oksijenlendirmenize olanak tanır..

TOP-5 projeleri-ekolojik mimari örnekleri (fotoğraf)

Daha yakın zamanlarda, eko-mimari örnekleri son derece nadirdi, inşaatları insanlık için gerçek bir olay haline geldi. Ancak son yirmi yılda, dünyanın birçok ülkesinde bu tür binalar bulunabilir ve bu da yeşil binalara olan ilgiyi doğrular..

Dietikon köyü

İsviçre’de bulunan bu, Peter Fech’in bir eko-mimari projesidir. “Yüzüklerin Efendisi” nden hobbitlerin konutlarına dış benzerlik, sakinler tarafından o kadar beğenildi ki, köye İsviçre Orta Dünyası denildi. Yeraltı yapısının özelliği, toprak ve bitkilerin çatısının rüzgar ve yağmurdan mükemmel bir koruma olmasıdır. Evler çevre için güvenli, daha az elektrik kullanıyor ve gerçekten muhteşem görünüyor..

Sığınak şeklinde evleri olan Dietikon köyü

Sığınak şeklinde evleri olan Dietikon köyü

Olağandışı köy Dietikon

Olağandışı köy Dietikon

Mexico City’de Manuel Gui Gonzalez adında bir hastane

Haklı olarak en gelişmiş tıp kurumlarından biri olarak kabul edilir. Ve bu sadece modern ekipman veya doktorların nitelikleri ile ilgili değil. Hastane, binanın eşsiz cephesi sayesinde hem insanları tedavi ediyor hem de havayı temizliyor. Özel fayanslardan yapılmış temizleme ekranı, arabalar tarafından kirlenen havanın girdiği açıklıklardan görünüşte bir ağa benzer. Ayrıca, kabuk enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olur ve koğuşlarda uygun bir mikro iklim yaratır..

Hollanda’da inşa edilen dikey çiftlik

Çiçek ve mahsul yetiştirmek için tasarlanmıştır. Gökdelen deniz kıyısında yer alır ve nefes kesen panoramik manzarasıyla birçok turisti kendine çeker. Kulenin şeffaf cephesi, hafifliği ve kendi kendini temizleme özellikleriyle camdan farklı olan özel bir malzemeden yapılmıştır. İçeride ayrıca çeşitli etkinlikler, kafe ve konser salonu için tesisler bulunmaktadır. Yağmur suyu toplama sistemi, elektrikli pompa kullanmadan bitkilerin sulanmasını sağlar.

15

Londra’da gökdelen salatalık

Bu, yenilikçi bir cephe dekorasyon sistemini tanıtan Norman Foster’ın projesidir. Bitki panellerini kullanma teknolojisi, özel membranlar kullanılarak dağıtılan ve bitkileri suyla doyuran havadaki nemi emmektir. Doğal bir halı gibi cephe boyunca likenlerle süslenmiş pürüzsüz ana hatlara sahip bir gökdelen, bir salatalığa benziyor ve beton yapıların yanında çok sıradışı görünüyor.

Pencereden güzel manzaralı modern sığınak

Pencereden güzel manzaralı modern sığınak

Portekiz ormanında bulunan otel

Portekiz ormanında bulunan otel

Japon şehri Osaka’da organik ev

İtalyan mimar Gaetano Pesce’nin eseridir. Yirminci yüzyılın sonunda ortaya çıkan bina, iş bölgesinin benzer binaları arasında gerçek bir atılım oldu. Evin her yerinde saksılarla kırmızı cephenin çarpıcı kontrastı, ekolojik mimarinin harika bir düzenlemesi haline geldi ve caddeyi çeşitli çalılarla süsledi..

Son olarak, Sovyet sonrası ülkelerde eko-mimarinin gelişiminin gelişmiş Batı ülkelerinin önemli ölçüde gerisinde kaldığını belirtmekte fayda var. Modern bir eko-evin inşası normalden daha pahalıdır, ancak 5-10 yıl sonra ekonomik enerji tüketimi sayesinde maliyetini tamamen öder..

Evlerde yeşillik bolluğu dünyada popüler hale geliyor

Evlerde yeşillik bolluğu tüm dünyada güncel bir trend.

Küçük yeşillikler ve ağaçlar binaları iyi süslüyor

Küçük yeşillikler ve ağaçlar binaları özgün bir şekilde süslüyor