Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Temizliğe ve düzgün temizliğe rağmen dairede küf mü çıktı? Bununla nasıl başa çıkacağımızı öğrenelim ve gelecekte ortaya çıkmasını önleyelim.

Temizliğe ve düzgün temizliğe rağmen dairede küf mü çıktı? Bununla nasıl başa çıkacağımızı öğrenelim ve gelecekte ortaya çıkmasını önleyelim.

Er ya da geç bir apartman dairesinde duvarlardaki küfün nasıl çıkarılacağı sorusu her ev hanımını endişelendirmeye başlar. Sadece odanın görünümünü bozmakla kalmayıp aynı zamanda hane halkının sağlığına da ciddi zararlar veren bu nahoş fenomenin derhal ortadan kaldırılması gerekiyor. Küf ve küf neden tehlikelidir, yöntemlerden hangisi daha etkili olacaktır – profesyonel bir çare veya halk yöntemleri ve küf oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler?

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Karo duvarların antifungal etkisi ile işlenmesi için her zaman satışta ürünler vardır. Bunları ve basit halk ilaçlarını da tercih edebilirsiniz.

Karo duvarların antifungal etkisi ile işlenmesi için her zaman satışta ürünler vardır. Bunları ve basit halk ilaçlarını da tercih edebilirsiniz.

Dairenin duvarlarında küflenme nedenleri ve vücuda zararı

Duvarları küften nasıl tedavi edeceğinizi bulmadan önce, küfün ne olduğunu anlamanız gerekir. Hava sporlarından gelişen ve yüksek nemli ve yetersiz havalandırmalı odalarda ortaya çıkan bir mantar ciddi bir tehlike olarak kabul edilebilir. Oluşması için yüksek nem gerekli olduğundan, banyolarda, mutfaklarda, apartmanlarda ilk veya son katlarda siyah noktalar görülür. Mantarı her yerde bulabilirsiniz: klima filtrelerinde ve çamaşır makinelerinde, pencere çerçevelerinde ve eğimlerde, ancak duvarlar küf için favori bir yer olmaya devam ediyor..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Banyoya zorunlu bir davlumbaz takmaya özen gösterin. Sıcak nemli hava, pratikte küf oluşumunun garantisidir

Banyoya zorunlu bir davlumbaz takmaya özen gösterin. Sıcak nemli hava, pratikte küf oluşumunun garantisidir

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Çamaşır makinesinin tamburu ve contaları yıkamadan sonra yavaşça kurur. Bunları periyodik olarak elle temizleyin ve çamaşır makinesini daima aralık bırakın.

Çamaşır makinesinin tamburu ve contaları yıkamadan sonra yavaşça kurur. Bunları periyodik olarak elle temizleyin ve çamaşır makinesini daima aralık bırakın.

HAKİKAT! Nemi seven ve sık sulamaya ihtiyaç duyan çok sayıda bitki de odadaki küflenmeye neden olabilir. Uzmanlar, dairenin bu tür çevre düzenlemesini kötüye kullanmamanızı tavsiye ediyor..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. İç mekan bitkilerinin bolluğu nedeniyle bir dairenin duvarlarında küf de görünebilir. Bundan ilk zarar gören onlar olacaktır.

İç mekan bitkilerinin bolluğu nedeniyle bir dairenin duvarlarında küf de görünebilir. Bundan ilk zarar görecekler.

Kümeste ortaya çıkan küf, okuma yazma bilmeyen yapılaşmanın, yetersiz çalışan bir havalandırma sisteminin ve yüksek nemin sonucudur. Bu nedenle odadaki mantardan kurtulmak, tüm nedenleri ortadan kaldırmak için bütün bir çalışma kompleksidir. Odada aynı nem ve sıcaklık rejimi korunursa, duvarlardan yıkanan mantar hızla geri dönecektir..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Küf genellikle duş perdelerinde görülür ve oradan banyoya yayılır. Bu nedenle düzenli olarak sünger ve sabunlu su ile yıkanmaları (veya PVC'den yapılmamışsa yıkanmaları) gerekir.

Küf genellikle duş perdelerinde görülür ve oradan banyoya yayılır. Bu nedenle düzenli olarak sünger ve sabunlu su ile yıkanmaları (veya PVC’den yapılmamışsa yıkanmaları) gerekir.

TAVSİYE! Sadece küfle nasıl başa çıkılacağını bilmek yeterli değildir, çünkü evi gelecekte mantar oluşumlarının ortaya çıkmasından korumak da gereklidir. Bu nedenle, önleyici tedbirler, mantarla mücadele için genel çalışma kompleksinin bir parçası olarak düşünülmelidir..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Küf en çok köşelerde, süpürgeliklerin arkasında ve pencerelerin çevresinde görülür. Duvar kaplamasının malzemesinin bunun üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur.

Küf en çok köşelerde, süpürgeliklerin arkasında ve pencerelerin çevresinde görülür. Duvar kaplamasının malzemesinin bunun üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Mutfak yeterince iyi temizlenmezse siyah küf (Aspergillus niger) kaçınılmazdır. Yemek artıkları oldukça hızlı bir şekilde enfekte olur.

Mutfak yeterince iyi temizlenmezse siyah küf (Aspergillus niger) kaçınılmazdır. Yemek artıkları oldukça hızlı bir şekilde enfekte olur.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. 2000x büyütmeli bir elektron mikroskobu altında siyah küf sporları (renkler gerçeğe uymuyor, netlik için mevcut)

2000x büyütmeli bir elektron mikroskobu altında siyah küf sporları (renkler gerçeğe uymuyor, netlik için mevcut)

Küf plağından kurtulma sürecine başlamak için, sporlarla dolu havayla “iletişim” tehdidi altında olan olası hastalıkların listesine aşina olmanız yeterlidir:

 • Alerjiler ve astım.
 • Dermatit.
 • Solunum hastalıkları: bronşit ve larenjit.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Soğuk algınlığı veya alerjik atak benzeri ağrılı bir duruma havadaki mantar sporları neden olabilir.

Soğuk algınlığı veya alerjik atak benzeri ağrılı bir duruma havadaki mantar sporları neden olabilir.

 • Deri hastalıkları: dermatit, egzama.
 • Stomatit, konjonktivit ve diğerleri.

Duvarlarda küfle uğraşmanın halk ve profesyonel yöntemleri

Duvarlara yerleşmiş mantar ve küften nasıl kurtulacağınıza gelince, sıradan insanlar halk yöntemlerine odaklanmayı tercih ediyor. Etkililikleri, yıllarca süren günlük deneyimlerle test edilmiştir, ancak bu, yetersiz bir sonuç olasılığını dışlamaz..

 • Banyodaki ve diğer herhangi bir odadaki küf, duvarların yüzeyini mantar oluşumlarından etkili bir şekilde temizleyen sofra sirkesi ile temizlenebilir. Etkilenen yüzey sirke ile silinir veya püskürtülür, ardından su ile silinir ve keskin kokuyu gidermek için oda havalandırılır..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Sade sirke, küfle mücadelede mükemmeldir.

Sade sirke, küfle mücadelede mükemmeldir.

 • Klasik antibakteriyel ve antifungal ajan hidrojen peroksittir. Herkes böyle bir çözümle ne yapacağını bilir: kaplanmış yüzeyler, sonucu pekiştirmek için birkaç gün aralıklarla% 3’lük bir çözelti ile muamele edilmelidir. Benzer bir şemaya göre, su ile yarıya seyreltilmiş amonyak kullanılır, ancak kullanımı yalnızca düz yüzeylere zarar verilmesi durumunda etkilidir – fayans, plastik veya cam.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Hidrojen peroksiti her zaman banyoda tutun. Ancak bunun için kabın koyu camdan veya daha iyisi - opak olması gerektiğini unutmayın. Kabın zaman zaman yeniden doldurulması gerekir - hidrojen peroksit zamanla suya ve atomik oksijene ayrışır ve tüm özelliklerini kaybeder

Hidrojen peroksiti her zaman banyoda tutun. Ancak bunun için kabın koyu camdan veya daha iyisi – opak olması gerektiğini unutmayın. Kabın zaman zaman yeniden doldurulması gerekir – hidrojen peroksit zamanla suya ve atomik oksijene ayrışır ve tüm özelliklerini kaybeder

 • Bir bardak su içinde seyreltilmiş bir kaşık kabartma tozu çözeltisi de değerli bir çare olarak kabul edilir. Aynı zamanda, soda kesinlikle güvenlidir ve uygulamadan sonra yüzeyin iyice durulanmasını gerektirmez..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Mantar, enfekte olmuş yüzeyleri bir kabartma tozu çözeltisi ile yıkayarak kullanılabilen alkali bir ortamda çoğalmayı durdurur.

Mantar, enfekte olmuş yüzeyleri bir kabartma tozu çözeltisi ile yıkayarak kullanılabilen alkali bir ortamda çoğalmayı durdurur.

 • Ağartıcı veya beyazlatıcı elemanlı herhangi bir temizlik maddesinin kullanılması da aynı derecede etkilidir. Agresif ajan 1: 3 oranında suyla seyreltilir, daha sonra enfekte olmuş yüzeye sert bir fırça ile uygulanır. Kullanımdan sonra yüzeyler iyice durulanmalı ve koku tamamen yok olana kadar oda havalandırılmalıdır..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Bleach, örneğin, herkes bilir

Çamaşır suyu, örneğin, iyi bilinen “Beyazlık”, 1: 3 oranında suyla seyreltilir ve fayansların işlenmesi için mantar önleyici bir madde elde ederiz.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Küfe karşı bitkisel ilaçlar işe yaramaz. Küf oluşumunu engelleyen tek uçucu yağ monarda yağıdır. Aroma lambasına eklenebilir

Küfe karşı bitkisel ilaçlar işe yaramaz. Küf oluşumunu engelleyen tek uçucu yağ monarda yağıdır. Aroma lambasına eklenebilir

Listelenen halk yöntemlerinin hiçbiri yeterince etkili olmadıysa, uzmanlar küften kalıcı olarak kurtulmayı garanti eden profesyonel araçlarla kalmanızı önerir. Bu durumda, yüzey işlemi birkaç aşamada gerçekleşir:

 • Duvar özel bir hazırlıkla işlenir (Fongifluid veya Senezh Effeo).

TAVSİYE! Hasar derecesine ve işin etkinliğine bağlı olarak duvar kompozisyonlarını birkaç kez kullanabilirsiniz..

 • Kurutulmuş kalıp kuru bir fırça ile çıkarılır.
 • Duvar yüzeyi temiz ılık su ile yıkanır..
 • Bundan sonra, duvarların mukavemetini ve hava geçirgenliğini sağlaması gereken duvarlara (Euro Primer veya Universal) bir astar uygulanır..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Banyo ve mutfakta duvarların sık sık yıkanması, zamanla duvarlarda gözle tam olarak görülmeyen plak biriktiğinden küf oluşumunu önlemek için iyi bir yoldur - küf için uygun bir ortam

Banyo ve mutfakta duvarların sık sık yıkanması küf oluşumunu önlemek için iyi bir yoldur, çünkü gözle tamamen görünmeyen plaklar zamanla duvarlarda birikmektedir – küf için uygun bir ortam

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Küf sporları yeterince uzağa yayıldığından, enfekte olmuş duvarların yanındaki yüzeyler de iyice yıkanmalıdır.

Küf sporları yeterince uzağa yayıldığından, enfekte olmuş duvarların yanındaki yüzeyler de iyice yıkanmalıdır.

Halkın ve özel araçların yardımıyla küfün nasıl çıkarılacağını bilerek, sadece savaşmakla kalmaz, aynı zamanda mantarı da yenebilir, duvarlardaki hoş olmayan plaktan sonsuza dek kurtulabilirsiniz..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Dairenizde küf sorunu zaten ortaya çıktıysa, bir sonraki duvar kağıdı satın aldığınızda, mantar direncini gösteren özel işaretlerine dikkat edin (

Dairenizde küf sorunu zaten ortaya çıktıysa, bir dahaki sefere duvar kağıdı satın alırken, mantar direncini gösteren özel işaretlerine dikkat edin (“küf geçirmez” veya mağazadaki danışmanın size anlatacağı başka bir şey)

Küf oluşumunu önlemek, hane halkının sağlığının anahtarıdır

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Her ev ve daire periyodik olarak küf açısından incelenmelidir.

Her ev ve daire periyodik olarak küf açısından incelenmelidir.

Dairenin sahipleri duvarların nasıl tedavi edileceğine karar verdikten ve mantarın görsel tezahürü ortadan kaldırıldıktan sonra, duvarlarda yeni mantar oluşumlarının ortaya çıkmasına neden olmayacak koşullar yaratmak gerekli hale gelir. Böylece, siyah küfün odaların duvarlarına geri dönmemesi için şunları yapmalısınız:

 • Plastik pencereleri sızıntılara karşı kontrol edin. Pencerelerdeki havalandırma valfleri, odanın sıcak hava kaybetmesini önler, ancak yeterli havalandırmayı garanti eder..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Bambu perdelerde küf bulursanız, bunları çıkarın ve sabunlu suyla yıkayın. Tamamen kuruduktan sonra tekrar koyabilirsiniz.

Bambu perdelerde küf bulursanız, bunları çıkarın ve sabunlu suyla yıkayın. Tamamen kuruduktan sonra tekrar koyabilirsiniz.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Ahşap pencereleriniz, kapılarınız, eğimleriniz varsa - kaplamalarının bütünlüğünü periyodik olarak kontrol edin. Gerekirse yeni bir kat boya ile kaplayın

Ahşap pencereleriniz, kapılarınız, eğimleriniz varsa – kaplamalarının bütünlüğünü periyodik olarak kontrol edin. Gerekirse yeni bir kat boya ile kaplayın

TAVSİYE! Pencere açıklıklarını sık havalandırmadan kaynaklanan nemden korumak için, onlara hidrofobik boyalar uygulayabilirsiniz..

 • Mobilya mantar sporlarından etkilenmiş duvarların yakınına yerleştirilmemelidir. Uzmanlar ise odanın tüm yüzeylerine ve köşelerine serbest hava erişimi sağlanmasını tavsiye ediyor..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Tavan arası ve köşe alanları en çok duvarlardaki küften muzdariptir. En kapsamlı cebri havalandırma orada gereklidir. Duvar yalıtımı sadece dışarıda yapılmalıdır! İç yalıtım sadece küflenme olasılığını artıracaktır.

Tavan arası ve köşe alanları en çok duvarlardaki küften muzdariptir. En kapsamlı cebri havalandırma orada gereklidir. Duvar yalıtımı sadece dışarıda yapılmalıdır! İç yalıtım sadece küflenme olasılığını artıracaktır.

 • Havalandırma norm haline gelmeli ve aralık veya açık pencereler ve havalandırmalar odalardaki havanın daha temiz olmasına yardımcı olmalıdır..
 • Kirlenmiş yüzeylerde özel antimikrobiyal spreyler veya küf önleyici boyalarla profilaktik işlem yapılmalıdır..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Fayanslara ek olarak, Batı ülkelerinde banyo duvarlarının plastik panellerle bütçeye uygun dekorasyonu yaygındır. Derz yok ve pürüzsüz yıkanabilir bir yüzey - küflenmeye en az duyarlı olanıdır (ancak bu tür panellerin tutturulduğu duvarları önceden işlemden geçirmeyi unutmayın)

Fayanslara ek olarak, Batı ülkelerinde banyo duvarlarının plastik panellerle bütçeye uygun dekorasyonu yaygındır. Derz yok ve pürüzsüz yıkanabilir bir yüzey – küflenmeye en az duyarlı olanıdır (ancak bu tür panellerin tutturulduğu duvarları önceden işlemden geçirmeyi unutmayın)

 • Odadaki iç çalışmalara ek olarak, dış duvarların su geçirmezliğini ve yeterli drenajı sağlamak için paneller arasındaki derzleri dikkatlice izole etmek, dış önleme yapmak önemlidir. Apartmanlarda bu işlem bir servis firması tarafından yapılmalıdır..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Yağmur suyu drenaj sistemlerinde küf oluşumunu önlemek için periyodik olarak yapraklardan temizlenmelidir.

Yağmur suyu drenaj sistemlerinde küf oluşumunu önlemek için periyodik olarak yapraklardan temizlenmelidir.

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Çok aileli veya özel evler, plastik veya ahşap dış cephe kaplaması küflenmeye eşit derecede duyarlıdır. Bu nedenle, önlenmesi hem içten hem de dıştan yapılmalıdır.

Bir apartman veya özel bir ev, plastik veya ahşap kaplama, küflenmeye eşit derecede duyarlıdır. Bu nedenle, önlenmesi hem içten hem de dıştan yapılmalıdır.

Küf sadece içeride değil, aynı zamanda bina dışında da mücadele edilmeli ve daireyi gelecekte mantar görünümünden koruyacak bir dizi önlem alınmalıdır. Gri veya siyah noktalardan kurtulmanın karmaşıklığına ve süresine rağmen, sağlığa verdiği zarar somut ve önemli olduğu için mantarı çıkarmak gerekir..

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Herhangi bir su kütlesinin yakınında bulunan ve ağaçların gölgelediği evlerin (hem özel hem de çok daireli) küf tarafından saldırıya uğraması neredeyse garantilidir. En kapsamlı önlemeye ihtiyaçları var

Herhangi bir su kütlesinin yakınında bulunan ve ağaçların gölgelediği evlerin (hem özel hem de çok daireli) küf tarafından saldırıya uğraması neredeyse garantilidir. En kapsamlı önlemeye ihtiyaçları var

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Sentetik malzemelerden balkon ve teras mobilyalarını seçmek daha iyidir - temizlenmesi kolay ve hızlıdır

Sentetik malzemelerden balkon ve teras mobilyalarını seçmek daha iyidir – temizlenmesi kolay ve hızlıdır

Dairede duvarlarda küf nasıl kaldırılır. Kiler, giyinme odası ve mutfak dolaplarında küf görünümü, silika jel veya diğer kurutucu dolgu maddeleri içeren özel torbalar ile önlenecektir.

Kiler, giyinme odası ve mutfak dolaplarında küf görünümü, silika jel veya diğer kurutucu dolgu maddeleri içeren özel torbalar ile önlenecektir.