Belgrad, Sırbistan'daki daireler, ofisler ve eğlence tesisleri

Belgrad, Sırbistan’daki daireler, ofisler ve eğlence tesisleri

2004 yılında prestijli Pritzker Ödülü’ne layık görülen ilk kadın oldu. O sıralarda bir düzine binaya sahip değildi, ancak yaklaşık on yıl sonra liderliği altında yaklaşık yarım bin mimar toplayarak yılda beş büyük ölçekli proje yarattı. Tüm bunlar, muhtemelen aramızdan ayrılan mimarların en karmaşık ve gizemli kişiliklerinden biri olan Zaha Hadid ile ilgili. Bir zamanlar, sadece erkek mimarlık ve mimarlık dünyasında bir devrim yapmakla kalmadı, aynı zamanda yaratıcı ve sarsılmaz insan hayal gücü ve olanaklarının ne kadar yaratıcı olabileceğini de gösterdi.!

Çağdaş Sanat Merkezi

Changsha, Çin’deki Çağdaş Sanat “Bulutlar” Merkezi

15

İlginç gerçek! Zaha Hadid ayrıca Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü’nden altın madalya alan ilk kadın ve Müslüman oldu ve aynı zamanda İngiliz İmparatorluğu Nişanı’nın Dame Komutanı unvanını aldı..

Yetenekli Zaha Hadid sadece mimariye düşkündü, iç mekanlarda çalıştı, tiyatro sahneleri tasarladı ve ayrıca resimler çizdi.

Yetenekli Zaha Hadid sadece mimariye düşkündü, iç mekanlarda çalıştı, tiyatro sahneleri tasarladı ve ayrıca resim yaptı.

“Ben kadın mimar değilim, mimarım!” – Zaha’nın bu ifadesi, onun güçlü iradeli mizacını ve karakterini mükemmel bir şekilde anlatıyor. Hikayesi ve eseri, yetenekli bir kadının Bağdat’tan mimari Olympus’un en yüksek zirvesine giden yolu..

Hadid’in kariyerinin zorlu veya zor olarak adlandırılamaması dikkat çekicidir – zengin bir Iraklı işadamının laik bir ailesinde doğdu. Zaha’nın çocukluğu ve ergenliği de sorunsuz geçmiş, Bağdat’ın en modern konforlu evlerinden birinde yaşamıştır..

Mezun olduktan sonra eğitimine Beyrut’ta ve London School of Architecture’da devam etti. Dünyaca ünlü mimar Rem Koolhaas, öğretmeni ve akıl hocası oldu. Avangardın öğrencisi kadar hayranı olan Koolhaas, Hadid’in yeteneğine içtenlikle hayran kaldı ve onu “yörüngesindeki bir gezegen” olarak nitelendirdi. Bu gezegenin hareketinin bir sonucu olarak, mimarlık dünyasının gerçek bir devi çok geçmeden doğdu – Zaha Hadid Architects.

İskandinavya'nın en yüksek kulelerinden biri

İskandinavya’nın en yüksek kulelerinden biri

Alman şirketi

Alman şirketi Blohm + Voss için yat

Bu büro sayesinde Marsilya’da gökdelenler, Guangzhou’da bir opera binası, Leipzig’de bir BMW fabrikası, Pekin’de bir havaalanı, Zaragoza’da bir köprü ve daha birçok büyük proje var. Bazıları üzerinde durmaya değer..

Karmaşık Gökyüzü SOHO

Kompleks, Şanghay (Çin) ve Hongqiao havaalanının ofis merkezine yakın bir yerde inşa edilmiştir. Sky SOHO projesi, Çin’in kavramsal ve mimari modernizasyonunda yeni bir aşamaya işaret etti – kompleksin dört yüksek kulesi, çatıdaki özel yeşil alanlar aracılığıyla birbirine akıyor gibi görünüyor. İçeride çok sayıda eğlence ve dinlenme alanı bulunan devasa perakende ve ofis alanları var. Ve modern düşüncenin tüm bu ihtişamı, Şanghay’ın büyüleyici panoramik manzaralarıyla tamamlanıyor. Bu nedenle, bu kompleks haklı olarak Zaha Hadid’in en iyi eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir..

15

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Azerbaycan’da 2012 yılında inşa edilen Aliyev kompleksi rasyonel olarak birleşik bir kültür alanıdır – bir oditoryum, sergi salonları, bir dizi ofis ve bir müze. Şu anda, fütüristik bina, modern Bakü’nün neredeyse ayırt edici özelliğidir. Kompleksin projesi 2007 yılında Zakha tarafından oluşturuldu ve uygulanmasından iki yıl sonra 2014 yılında merkez, Yılın Tasarımı ödülüne göre dünyanın en iyi binası olarak kabul edildi..

15

Su sporları merkezi

Merkez, Zaha Hadid Architects tarafından Sports Architects (S&P Architects) 2011 yılında Londra’da (İngiltere). Binanın inşası için yaklaşık 269 milyon lira harcandı. Zaha Hadid’in kompleksinin tasarım projesinin, Büyük Britanya’nın başkenti 2012 Olimpiyat Oyunlarının mekanı olarak belirlenmeden önce bile Pritzker Ödülü’nü kazanması dikkat çekicidir..

Bu proje en zor değil, yine de çok popüler.

Bu proje en zor değil, ancak çok popüler.

Hakikat! Kompleksin çatısı çelikten yapılmıştır ve yaklaşık 3.200 ton ağırlığındadır. Ve merkezin üç havuzu toplam 10 milyon litreden fazla su içeriyor..

Binanın dalgalı taslağı suyun hareketini taklit ediyor

Binanın dalgalı ana hatları suyun hareketini taklit eder.

Sanat Merkezi projesi

Tasarım projesine göre, on katlı kompleks, Abu Dabi (BAE) yakınlarındaki Saadiyat Adası’nda inşa edilecek. Binanın konsepti, suya doğru giden fütüristik bir daldır. Binaların çatısı altına toplamda bir konser salonu, bir müzik salonu ve altı farklı tiyatro inşa edilecek..

Merkezin biyonik yapısı, karmaşık bir yol sisteminden oluşan bir dala benziyor.

Merkezin biyonik yapısı, karmaşık bir yol sisteminden bir dala benziyor.

Taç giyme töreninde konut kuleleri lütfu

Avustralya Brisbane sahilinde inşa edilmesi planlanan gökdelenlerin mimari topluluğu, açmaya hazırlanan çiçek tomurcuklarını andırıyor. Zaha Hadid’in tasarladığı gibi, binaların dar ayakları aşağıdaki rekreasyon park alanını genişletecek ve tabanın akıcı ve iç içe aynalı çizgileri gerekli aydınlatmayı ve su yüzeyinden parlayarak ve yansıtarak tarif edilemez bir ışık oyunu sağlayacaktır. . Her kulenin yüksekliği yaklaşık 23-25 ​​kat olacak.

45.000 m2 alana sahip toplam konut kompleksi. m, 480’den fazla konut dairesini, 0.7 hektardan fazla sahil bölgesini ve sekiz tam teşekküllü villayı birleştirecek. Projenin maliyeti şehre yaklaşık 410 milyon A dolara mal olacak..

Özgün bir cepheye sahip konut kulelerinin mimari bir şaheseri

Özgün bir cepheye sahip konut kulelerinin mimari bir şaheseri

Ulusal Stadyum

Projenin Tokyo’da (Japonya) nihai uygulaması 2018’de planlanıyor ve Rugby Dünya Kupası ile aynı zamana denk gelecek. Gelecekteki kompleks, 80 binden fazla seyirciyi ağırlayabilecek ve spor arenasına ek olarak, ziyaretçilerin dünyanın çeşitli ülkelerinin spor geleneklerini ve başarılarını tanıyacakları interaktif bir spor müzesine ev sahipliği yapacak..

Zaha Hadid’in tüm binalarının onun doğasının izlerini taşıması dikkat çekicidir. Cephelerde bant çevreleyen formların bolluğu ve Hadid’in karmaşık organik formlara ve her türlü fütürist unsura olan tutkusu nedeniyle, bürosunun tasarım projelerini diğer yazarlıklarla karıştırmak zor..

Tokyo Olimpiyat Stadı Projesi

Tokyo Olimpiyat Stadı Projesi

İlginç gerçek! 2015’in sonunda, Zaha Hadid sanat dünyasındaki en etkili 100 kişi sıralamasına girdi ve yetkili Amerikan yayını Wired onu gezegendeki TOP-100 fikir lideri arasına dahil etti.

Genç Lusail şehrinde (Katar eyaleti) inşa edilecek kavramsal gökdelen

Genç Lusail şehrinde (Katar eyaleti) inşa edilecek kavramsal gökdelen

Her şeyden önce, bu etki, mimarın karmaşık malzemelerle çalışması sayesinde elde edilir. Örneğin Zaha Hadid, kompozit plastikleri ve algılanması zor olan ve iç içe geçen çeşitli detayları kullanmayı çok severdi. Bu nedenle, cesaretlerini yalnızca kağıt üzerinde gösteren diğer mimarlardan niteliksel olarak farklıydı. Buna karşılık, Zaha sadece tasarlamakla kalmadı, aynı zamanda eksantrik nesnelerini hayata geçirme cesaretine de sahipti. Artık sonsuza dek sadece ilk ünlü kadın mimar değil, tüm bir çağın tarzını ve atmosferini belirleyen bir mimar oldu..

Zaha Hadid: fotoğraf projeleri