Yerdeki güzel kilimler

Döşemedeki modern trendler mecazi olarak iki türe ayrılabilir – taklit ahşap ve taş ve yumuşak halılar. Birçok ev sahibi hala halının yumuşak, rahat konforunu arıyor. Bugün halılar için çok çeşitli stiller, tasarımlar ve renkler var, ancak iyi seçimler bize bir oyun oynadı ve uyumlu bir dekor elde etmeyi zorlaştırdı. İşte evinize uygulayabileceğiniz en önemli halı kuralları..

Ana kurallar

Odadaki zemindeki halının tasarımı izole edilmemelidir. En başarılı ev iç mekanları, süreklilik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

İç mekanda uyumlu dekor

İç mekanda uyumlu dekor

Bazı odalar bireysel bir karaktere bürünebilse de, evinizi bir dizi bağlantısız alandan ziyade bir bütün olarak düşünmek faydalı olacaktır..

Ana şey, izole olmamasıdır.

Ana şey, izole olmamasıdır.

Halı seçiminiz dekor planlamanızın temeli olabilir..

TavsiyeDiğer fikirlerin ortaya çıktığı bir başlangıç ​​noktası yapın veya önceden oluşturulmuş bir duvar tasarımını tamamlamak için bir seçenek seçin., mobilya, şömine, perdeler ve resimler.

Her durumda, kapak için seks tüm tasarım öğelerini birbirine bağlayacak ve herhangi bir iç mekan için tutarlı bir şema oluşturacaktır..

İç mekanınız için seçiyoruz

İç mekanınız için seçiyoruz

Bir devre planlarken faydalı bir yaklaşım, onu dört parçalı bir denklem olarak düşünmektir:

 • Renk;
 • resim çizme;
 • doku;
 • stil.

ANSY Carpet Company tasarımcı halıları kataloğu

Tasarımcı halının fotoğrafı ANSY Halı Galerisi

İç planlamada renk, doku, desen ve stilin nasıl çalıştığına dair temel bir anlayış kazanmanıza yardımcı olur..

Web sitesinde parlak ANSY tasarımcı halılarının daha fazla fotoğrafına göz atın AnsyGallery.ru

Sizin için ilginç olacak: GENEL BAKIŞ: Çocuklar için yapboz paspasları – Yumuşak zemin: konforla gelişiyor (145+ Fotoğraf)

Bir ruh hali yaratın

Renk, boyutu ve şekli değiştirdiği ve ışıkla ustaca oynadığı için ruh hali yaratır. Zemin ve duvarlar genellikle bir odadaki en büyük görsel alanlardır, bu nedenle halınız için doğru rengi seçmek çok önemli bir adımdır..

Renk, dekorasyon planınızın ana unsuru olabilir veya kasıtlı olarak ikincil olabilir. Her durumda, renk tekerleğini ve rengin ürettiği özel efektleri hafife almak başarısızlığa mahkum olacaktır..

Kaplamanın rengi, odanın genel tarzında büyük rol oynar.

Kaplamanın rengi, odanın genel tarzında büyük rol oynar.

renk çemberi

Ana renkler, ara renkler ve gölgeler veya tonlardan oluşur. Temel – kırmızı, mavi ve sarı – “temiz” Çiçekler. Şebekeyi birleştirmek tamamlayıcı renkler sağlar.

renk çemberi

renk çemberi

Birincil ve ikincil renkler, spektrumda bir daire içinde düzenlenir. Her birincil ve ikincil, ana renkler arasındaki aralıklarda bulunan ve değişimlerinin dinamiklerini yansıtan farklı tonlara sahiptir.. Ayrıca dairenin işlevi, soğuk ve sıcak tonları belirlemektir.. Renkler mavi ve Yeşil yandan serin, kırmızı ve turuncu sıcak.

Ailede uyum için parlak bir yıldız

Ailede uyum için parlak bir yıldız

kombinasyon

Evinizin düzenini ve havasını oluşturmak için birleştirmenin üç yolu vardır..

Güzel zemin kaplaması

Güzel zemin kaplaması

TavsiyeAynı rengin farklı tonlarını karıştırın. Yan yana daire üzerinde olanları kullanın. Dairenin zıt bölümlerinden kullanılması da tavsiye edilir..

Renk efektleri

Renk efektlerinin faydaları farklı şekillerde kullanılabilir..

TavsiyeYumuşak, serin olanları kullanarak küçük bir odayı ferahlatın. Sabah sisinde tepelik bir ufuk gibi, yumuşak renk mesafe izlenimi verir ve bu nedenle alanı emmez..

Yoğun renkler nesneleri yakınlaştırır ve bu nedenle büyük bir açık odayı daha samimi ve daha samimi hale getirmeye yardımcı olur..

Daha fazla parlaklık - daha fazla duygu

Daha fazla parlaklık – daha fazla duygu

kılık değiştirme sanatı

Bir odadaki hacimli eşyalar akıllıca bir kullanımla gizlenebilir. büyük Viktorya dönemi Divan, koyu renk döşemeli, halı ve duvarlar benzer tonlarda ise, daha az hantal görünecek ve oda düzenine karışacaktır..

Eşleştirmeyi seçtiğimizde

Eşleştirmeyi seçtiğimizde

Sıcaklığı artırın

Halı veya diğer aksesuarlar – perdeler veya yastıklar, – sıcak renkler, odadaki soğuğu uzaklaştırın ve bol miktarda enerji yaratın.

Ekstra sıcaklık hissi

Ekstra sıcaklık hissi

algınızı yükseltin

Harmanlama bir yükseklik hissi sağlayabilir.

Zemindeki en koyu tonu, duvardaki sonraki tonu ve tavandaki en açık tonu kullanın..

Yerdeki en koyu gölge

Yerdeki en koyu gölge

Barış duygusu yaratın

Nazik, yumuşak, sakin bir ortam, modern yaşamın ortasında çılgın bir tempoda bir sığınak yaratmak için nötr seçin. Soluk renkler huzurlu, sakin ve tedavi edicidir. Sade mobilyalarla görsel stresi ve aşırı uyarımı ortadan kaldırın.

Sakinlik duygusu yaratın

Sakinlik duygusu yaratın

Işık hissini artırın

Karanlık bir odayı aydınlatmak için daha açık tonlar (beyaz eklenmiş renkler) kullanın. Yansıtıcı beyaz kalitesi, ışık ve boşluk hissini diğerlerinden daha fazla artırır.

Odayı beyazla büyüt

Odayı beyazla büyüt

Paleti dengeleyin

Mavi ve turuncu gibi renk çarkında birbirinin tam karşısında yer alan renkler birbirini tamamlamak için kullanılabilir.. Sıcak ve soğuk tonları birleştirirken iç mekanda denge oluşturmak için bu yöntemi kullanın..

Renk dengesi ekleme

Renk dengesi ekleme

Hareket halindeki renk

Erik ve mor

Resmi, neredeyse kraliyet bir birliktelikleri var, ancak bu, doğadaki amaçları değil, kültürel etkilerin sonucudur. Güçlü morlar iç mekanlara dramatik bir dokunuş katarken, lavanta ve lavantanın daha soluk tonları zarif ve zarif görünüyor..

Mor ile muhteşem ilişki

Mor ile muhteşem ilişki

Güneş ışığının ve bahar çiçeklerinin renginin yanı sıra saf sarı

Eve sıcaklık ve hafiflik getirmek için kullanılabilir. Işığı yansıtır ve loş bir odayı aydınlatmak için kullanılabilir.. Turuncu, kahverengi ve altın kahverengi tonları – sıcak, rahat renkler.

Cesur vurgular, nötr kahverengilerin temel renk düzenini canlandırabilir..

Sıcak ve rahat altın

Sıcak ve rahat altın

Yeşil

Doğanın doğal rengi, iç gözlemi ve sakinliği teşvik eder – ruh hali oturma odası veya yatak odası için uygundur.

Mavi

Su ve gökyüzünün rengi, serin ve ferah bir ortam yaratmak için kullanılabilir. Sakin mavi, aşağıdaki gibi odalarda sakinleştirici bir etkiye sahiptir. yatak odaları ve ofisler.

Biraz boşluk ekle

Biraz boşluk ekle

Mavi spektrum, güneşli taraftaki odalar için harika bir seçenektir..

nötr renkler

gri gibi, bej ve soluk-Kahverengi, yatıştırır, sessiz, sıcak bir atmosfer yaratır. Parlak tablolar veya mobilyalar gibi bir odanın diğer özelliklerini dengelemek için bir nötr paleti kullanılabilir..

Gri halının sıcak atmosferi

Gri halının sıcak atmosferi

kırmızı

Ateşin rengi zengin, sıcak ve canlıdır. Memnun edici niteliklere sahiptir ancak sık kullanılan mekanlarda geniş alanlar için kullanıldığında aşırı uyarıcı olabilir.. Kırmızı iştahı uyardığı için kantinler için geleneksel bir seçimdir..

TavsiyeSıcaklığı da önerdiği için daha düşük yoğunluk için pembeyi seçin..

Herkes odada parlak bir aksan seçmeyecek

Herkes odada parlak bir aksan seçmeyecek

Sadece belirli bir evdeki rengi tam olarak inceleyerek doğru seçimden gerçekten emin olabilirsiniz. Halınızın görünümü, odadaki diğer mobilyaların renginden ve doğal ışık miktarından etkilenir..

Yapay ışık “gri” olma eğilimindedir, bu nedenle hem gündüz hem de gece aydınlatmasında örnekleri kontrol edin.

Herkes odada parlak bir aksan seçmeyecek.

Bir kızın odasında harika görünüyor

Halının tüm çevresinin tam olarak küçük bir örnek gibi görünmeyeceğini unutmayın. Kurulduktan sonra nasıl görüneceğini görmenin en iyi yolu, tasarlandığı zemindeki mümkün olan en büyük halı örneğine bakmaktır.. Bu yüzden önce bir parça halı alın.. Bu segment gelecekte sizin için faydalı olacak ve sonraki yıllarda ek ürün satın alırken veya şemayı değiştirirken çok değerli olacaktır..

Renk örneklerini kullanarak yavaşça seçiyoruz

Renk örneklerini kullanarak yavaşça seçiyoruz

Özel desen efektleri

Karşılaşabileceğiniz desen efektlerinden bazıları şunlardır:

 • uzayı sıkıştırırlar. Tasarımın geniş alanları, özellikle desenin tekrarı büyükse, odada gizlenecektir;
 • desenli halı kiri ve normal aşınma ve yıpranmayı maskeleyerek restoranlar ve oteller arasında popüler hale getirir;
 • şeritler şeklinde bir desen, odanın boyutunu uzatır, alanı şeritler yönünde görsel olarak uzatır;
 • desen, belirli bir bölgenin amacını önerebilir. Örneğin böyle bir halının alanı yemek odası veya toplantı köşesine düşebilir..

Çizgiler odayı önemli ölçüde uzatır

Çizgiler odayı önemli ölçüde uzatır

Halı desenleri çok iyi veya çok kötü görünebilir! Birçok halı deseni teması hakim olma eğiliminde olduğundan, bazı odalarda desen aşırı dozundan muzdariptir. Daha az belirgin olan kalıplar göz ardı edildiğinde sorun daha da kötüleşebilir – tuğla işi, pencereler veya yan odadan görünen bir desen.

Kalıplarla aşırı doygunluğu önlemeye çalışmak

Kalıplarla aşırı doygunluğu önlemeye çalışmak

Genel kural: desen stil veya doku ile ilişkiliyse, her odada bir desenle sınırlandırılması daha güvenli olduğu için kombinasyonun başarılı olması muhtemeldir..

Satın almadan önce, odanızın bağlamında çok farklı görünebileceği için evde bir halı örneği modellemeye çalışın.. Çizimin mobilya stilini tamamladığından emin olun.

Tamamlayıcı stil çizimi

Tamamlayıcı stil çizimi

Doku

Doğru etkileyici dokuyu seçerek odayı istediğiniz yöne dönüştürebilirsiniz.. Dokularla çalışırken kullanabileceğiniz 3 püf noktası:

 1. sıcak bir şekilde. Dokuma sisal veya kısa tüylü yün halı ile sıcaklık katın: rustik tüvit döşeme ve zengin renkli duvarlarla birleştiğinde, bu efektler çok fazla güneş almayan bir odayı ısıtacaktır..
 2. Uzay. Dokusal ilgiden ödün vermeden ferahlık hissi elde etmek için, yumuşak gri-yeşil veya mavi tonlarında hafif, ince dokulu bir yün sisal halı uygundur. Uzaklıkla ilişkilendirdiğimiz soluklar, küçük bir odada bile geniş bir alan hissi yaratacaktır..
 3. gölgeleme alanları. Güçlü doku, pürüzsüz yüzeylerden daha fazla ışık emer. Aynı iplik renginde bile yüksek ve kısa hav tamamen farklı efektler verecektir..

Gerekli kapsama göre boyut

Gerekli kapsama göre boyut

Uluslararası olarak, doku, iç tasarımdaki en sıcak tartışma konusudur ve hiçbir şey tasarımcıları bir halının dokusunu tartışmak kadar yakalayamaz..

Ama doku nedir? Doku, nesnelerle temas halindeyken bir yüzeyin dokunma hissi ve davranışıdır. Bunlar sadece pürüzlü yüzeyler değil, aynı zamanda odanızın algılanmasına dokusal bir katkı – pürüzlü, yumuşak, parlak, pürüzsüz veya ipeksi olsun..

Her birinin kendi dokusu ve yüzeyi vardır.

Her birinin kendi dokusu ve yüzeyi vardır.

Belirli bir malzemeye verilen tepki, dokunma hissi ile ilişkilidir. Krom mobilyalar, parlak duvarlar ve arduvaz zeminlerle dekore edilmiş oda, “sert ve soğuk” olarak tanımlanabilir.. Bu izlenim, kullanılan malzemelerle ilişkili dokunuşa dayalı olacaktır.. Yün gibi sıcak, rahat ve yumuşak dokular da evinize rahatlık getirecek..

Çok yumuşak ve sıcak halı

Çok yumuşak ve sıcak halı

Tasarım ve stil uzmanları ne diyor??

Bakalım profesyoneller halı trendi ve stili hakkında neler söylüyor. Ve bu senin için bulduğum şey. Aşağıda, tasarımcıların seçtiği üç şık trendden bir seçki yer almaktadır..

Geri dönüşümlü halı

Çevre dostu zeminler güçlü bir trend ve halı da bir istisna değil.. Aslında, bugün yapılan halıların çoğu, en azından kısmen geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmıştır..

İç mekanı bozmayan büyük çizim

İç mekanı bozmayan büyük çizim

Ev sahipleri ve üreticiler çevremize daha fazla dikkat ediyor. Bu, yalnızca zamanla yoğunlaşacak bir eğilim..

Friz

Frise, kıvırcık görünen uzun kıvrılmış bir yığındır.. Nispeten yeni bir trend ve muhtemelen en azından önümüzdeki on yıl boyunca devam edecek..

Friese - tasarımda yeni bir trend

Friese – tasarımda yeni bir trend

Halı karoları

Halı fayans Hasar veya aşınma riskinin yüksek olduğu yoğun trafik alanları veya aile evleri için uygundur. Mağazaların banyo, mutfak veya yatak odası için oldukça geniş özel karo halı seçeneklerine sahip olması nedeniyle farklı odalar için uygundur..

Bu zeminin bir kısmı kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir, bu da onu küçük çocukları ve evcil hayvanları olan evler için harika bir çözüm haline getirir..

Halı karoları yatak odası için uygundur

Halı karoları yatak odası için uygundur

Halı karoları ilginç bir şekilde kontrast oluşturur. laminat ve diğer yüzeyler, aynı anda birkaç versiyonda kullanılabilir.

VİDEO: İç mekanınız için halı