Günümüzde, yerli gloxinia, güzel dekoratif yaprakları ve olağanüstü çiçeklenmeleri için değerlidir.

Günümüzde, yerli gloxinia, güzel dekoratif yaprakları ve olağanüstü çiçeklenmeleri için değerlidir.

Gloxinia Brezilya’ya özgüdür. 19. yüzyılın ilk yarısında Avrupa’ya geldi. İnsanlar kendilerini taze çiçeklerle süslüyor evde bir asırdan fazla. Büyük olasılıkla, başlangıçta tıbbi olarak nasıl yetiştirileceğini öğrenmeye ihtiyaç vardı. bitkiler kışın evde. Daha sonra şifalı bitkiler değiştirildi. ev çiçekleri, dekoratif yaprakları ve olağanüstü çiçeklenme için zamanımızda takdir edilen ve takdir edilen.

İçerik

 • Bazı bitki türleri
 • Bitki dikimi ve bakımı
 • Gloxinia’nın çoğaltılması
 • Bitki hastalıkları ve tedavileri

Çöllerden, tropiklerden ve subtropiklerden gelen bitkiler, yeni toprakların keşfinden sonra evlerde ve seralarda ortaya çıktı. Gesnerian ailesinin en güzel temsilcisi olan gloxinia bitkisi bu şekilde evlerin pencerelerine düştü..

Sinningia çiçeğinin botanik adı, çiçek yetiştiricileri arasında buna Gloxinia demek gelenekseldir.

Sinningia çiçeğinin botanik adı, çiçek yetiştiricileri arasında buna Gloxinia demek gelenekseldir.

Bu bitkinin botanik adı Sinningia’dır (sinningia), bir zamanlar Bonn Üniversitesi botanik bahçesinin baş botanikçisi olan Wilhelm Sinning’in soyadından gelir. Günah işleme, uzun zamandır tropik bir güzelliğin seçimi ile uğraşmaktadır, bunun sonucunda birçok güzel çiçekli bitki çeşidi yetiştirilmiştir..

Mor havlu gloxinia

Mor havlu gloxinia

Bu zamana kadar, doktor ve Alman botanikçi Peter Gloxin’in adını taşıyan Gloxinia zaten yaygındı. ev bitkisi. Böylece, “sinningia” adı botanikçiler için kaldı ve “gloxinia” çiçek yetiştiricileri için daha tanıdık bir isim oldu..

Gloxinia çiçekleri, basit ve çift olabilen, çeşitli renklerde olabilen, ayrıca zıt ve fırfırlı kenarlara sahip çanlara benzer..

Gloxinia, doğrudan güneş ışığı olmadan dağınık ışığı tercih eder. Yerleştirme için en uygun yer - batı veya doğu yönelimli pencereler

Gloxinia, doğrudan güneş ışığı olmadan dağınık ışığı tercih eder. Yerleştirme için en uygun yer – batı veya doğu yönelimli pencereler

Gloxinia türleri çeşitlidir. Bitkinin çapı, yaprakların ve çiçeklerin şekli ve rengi, pedinküllerin uzunluğu bakımından farklılık gösterebilirler. Bu olağanüstü bitkinin ayırt edici özelliklerini ve avantajlarını uzun süredir saymak mümkündür. Ana şey, şefkatli ellerde olmasıdır..

Gloxinia (Sinningia speciosa) genellikle yaz aylarında çiçek açtığında satın alınır.

Gloxinia (Sinningia speciosa) genellikle yaz aylarında çiçek açtığında satın alınır.

Bazı bitki türleri

gloxinia havlu güzelliği sayılamayan birçok alt türe bölünmüştür. Büyük çift ve çift çiçekler, inanılmaz sayıda her türlü renk ve renk kombinasyonuna sahiptir. Pedinkülün uzunluğu da çeşitliliğe bağlıdır..

Gloxinia perennis. Benekli veya çok yıllık gloxinia’nın bir özelliği, aşağıda kırmızımsı bir renk tonu olan yapraklardır. Tek ayak üzerinde birkaç aksiller çiçek toplanır. Sürgünler benekli, etlidir. Bitki boyu 50-70 cm.

Gloxinia kraliyet. Kalınlaştırılmış sapların yüksekliği 10 cm’dir. Her sap üzerinde 4 ila 6 çift oval şekilli yaprak vardır, koyu-Yeşil renk ve kadifemsi doku. Hafif sarkık, koyu mor çan şeklindeki çiçekler, uzunluğu 20 cm’ye ulaşabilen pedinküllerde bulunur..

Gloxinia çok güzel. Dıştan kraliyete benzer. Tek fark, yaprakların daha açık renginde ve çiçeklerin çeşitli şekil ve tonlarındadır..

Gloxinia çok güzel

Gloxinia çok güzel

gloxinia minik. Bitki boyu sadece 2,5 cm Kadife oval, 1 cm uzunluğa kadar bırakır. Küçük pedicellerde, her biri kısa bir mahmuza sahip olan bir çiçek vardır, mor – üstte, beyaz – altta.

Gloksinija_008

gloxinia minik

Terry beyaz-mor gloxinia

Terry beyaz-mor gloxinia

Pembe gloxinia çiçekleri

Pembe gloxinia çiçekleri

Bitki dikimi ve bakımı

Evde gloxinia dikmek ve büyütmek basit bir süreçtir, ancak kendi kuralları ve özellikleri vardır..

Toprağın hazırlanması ve ekim için bulaşıkların seçilmesi

Bir bitki dikmek için satın alınan toprağı kullanabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdaki oranlarda bir karışım yapmanız gerekir:

 • 2 kısım yapraklı toprak;
 • 1 kısım turba (sera alanı mümkündür);
 • 1 kısım nehir kumu.

Toprak zayıf asitli ve nefes alabilir, yani gevşek olmalıdır. Daha fazla güvenlik için, kendi hazırladığı toprağın dezenfekte edilmesi önerilir. Bunu yapmak için, şu oranda seyreltilmiş ilacı “Maxim” kullanabilirsiniz: 2 litre su için ilacın 1 ampulü. Her tencerenin dibinde iyi drenaj vardır..

Gloxinia’nın kök sistemi yüzeyseldir. Bu nedenle, bitki dikmek için tabaklar sığ, ancak geniş seçilmelidir. Normal gelişim için, tencerenin duvarları ile büyük yumru arasındaki mesafe 4-5 cm, küçük bir tanesi için 3-4 cm yeterli olmalıdır.Yemekler hem toprak hem de plastik için uygundur.

Kapalı Gloxinia TV-Nocturne

Kapalı Gloxinia TV-Nocturne

Bir yumru dikmek

Şubat-Mart aylarında, gloxinia yumruları hazırda bekletme modundan “uyandırılabilir”. Kışı bir toprak tencerede geçirirlerse, yumrular çıkarılır ve topraktan temizlenir. Her yumru dikkatlice incelenir, eski kökler ondan çıkarılır. Çürük alanlar bir bıçakla dikkatlice kesilir ve ezilmiş kömür serpilir. Ekimden önce yumrular 24 saat kurutulur..

Çeşitli hastalıkların önlenmesi için, yumruyu yarım saat boyunca zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinde dikmeden önce ıslatmak tavsiye edilir. Hazırlık işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yumru, hazırlanmış bir kaba ekilirken, sadece 2/3 oranında toprağa derinleştirilir. Nemli topraklı tencere folyo ile kaplanır ve yeterli ışık alan bir yere yerleştirilir..

Ekili yumru havalandırmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, film 30 dakika boyunca günde iki kez çıkarılır. Bu, ilk yaprak çifti görünene kadar olur. Daha sonra, film çıkarılmalı ve yumru 1 cm toprakla serpilmelidir.Su basmaması için küçük porsiyonlarda sulama gerekir..

Gloxinia beyaz-kırmızı

Gloxinia beyaz-kırmızı

Aydınlatma

Fotofilik ise gloxinia bakımı nasıl yapılır? tabii ki koymak Çiçek saksıları iyi aydınlatılmış yerlerde. Işık parlak ve dağınık olmalı, ancak çiçeklerin hızla solduğu doğrudan güneş ışığı gibi olmamalıdır.

Gloxinia, iyi ve uzun ömürlü aydınlatmayı “seviyor”. Ancak güney penceresinde, sadece güneşin bahar ışınlarında iyi hissedecek. Yaz başlangıcında, bitki gölgelenmeli veya doğu pencerelerine kaldırılmalıdır..

Yaz başlangıcında, bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Yaz başlangıcında, bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Sıcaklık rejimi

Gloxinia aşırı sıcaklıklara tolerans göstermez. Yumru çimlenme döneminde + 25 ° sıcaklık oldukça uygundur. Bitkinin köklenmesinden sonra ve vejetatif kütlesinin büyüme döneminde, sıcaklık gündüz + 22 ° ‘ye düşürülebilir, gece + 18 ° yeterlidir. Düşük sıcaklıklar bitki gelişimini yavaşlatacak.

Gloxinia yetiştirmek için gündüz + 22-25 derece, geceleri en az +18 derece sıcaklık gözlemlenmesi önerilir.

Gloxinia yetiştirmek için gündüz + 22-25 derece, geceleri en az +18 derece sıcaklık gözlemlenmesi önerilir.

hava nemi

Gloxinia’nın büyüme ve çiçeklenme dönemine yeterli hava nemi eşlik etmelidir. Yetersiz nem ile bitki büyümesi yavaşlar, yapraklar kıvrılır, tomurcuklar açılmadan solar.

Gerekli ortam nemini korumak için, saksılar ıslak yosun veya genişletilmiş kil içeren paletlere yerleştirilir. Ayrıca, ince bir spreyle sık sık püskürtme yaparak bitkinin etrafındaki havayı nemlendirebilirsiniz. Yaprak tüylenmesi nedeniyle bitkinin doğrudan püskürtülmesinin kabul edilemez olduğu unutulmamalıdır! Aksi takdirde, gloxinia üzerinde, genel olarak büyüdüğü için görünümünü bozacak lekeler görünecektir..

Büyüme ve çiçeklenme dönemine yeterli hava nemi eşlik etmelidir.

Büyüme ve çiçeklenme dönemine yeterli hava nemi eşlik etmelidir.

Sulama ve besleme

Bitkinin büyüme mevsimi boyunca bol sulama gereklidir. Sıcaklığı oda sıcaklığından 2-3 ° daha yüksek olması gereken çökelmiş su, tavaya veya tencerenin kenarına dökülür. Bu durumda, haznede biriken suyun gloxinia üzerinde zararlı bir etkisi olacağı unutulmamalıdır..

Yaz aylarında, çiçeği haftada 2-3 kez sulamak yeterlidir. Birinden diğerine sulama, dünya kurumalıdır. Soğuk, bulutlu ve yağışlı havalarda bitki daha az sulanır. Çiçeklenme döneminin bitiminden sonra sulama azalmaya başlar. Ekim başında sulama sayısı tekrar azalır. Çiçek uyku dönemine hazırlanmaya başladı bile. Gloxinia, kışın pratik olarak sulanmaz, ancak toprağın kurumasına da izin verilmemelidir..

Nisan-Ağustos ayları arasında, özel mağazalarda bolca satılan çiçekli iç mekan bitkileri için özel gübrelerle güzel bir ev çiçeği ayı sevindirilebilir. Her 7-10 günde bir gübreleme yapılır, sadece üretici tarafından belirtilen doz yarıya indirilmelidir. Dinlenme sırasında yumrular döllenmemelidir..

çiy içinde Gloxinia

çiy içinde Gloxinia

Gloxinia’nın çiçek açmadığını fark ederseniz, bunun nedenleri vardır:

 • yetersiz beslenme;
 • kötü ışık;
 • toprağın azotlu gübrelerle aşırı doygunluğu;
 • soğuk veya kuru iç hava;
 • çok büyük bir saksı;
 • dinlenme döneminde uygunsuz bakım.

Bitkinin normal büyümesini ve çiçeklenmesini sürdürmek için altta yatan nedenleri düzeltmeye çalışın..

Nisan-Ağustos ayları arasında çiçek her 10 günde bir döllenmelidir.

Nisan-Ağustos ayları arasında çiçek her 10 günde bir döllenmelidir.

Gloxinia melezi

Gloxinia melezi

Gloxinia’nın çoğaltılması

Bitki çeşitli şekillerde yayılır:

 • tohumlar;
 • yapraklı kesimler;
 • yumrular.
 1. Tohumlardan elde edilen Gloxinia’nın görünümü değişebilir, ancak bu yöntem çiçek yetiştiricileri tarafından kullanılır. Tohumlar, Kasım-Şubat ayları arasında yapraklı toprak, turba ve kum karışımı (1: 1: 1) ekilir. Alçak geniş çekmeceler, sıcak ve aydınlık bir yere yerleştirilir. Tohum toprağına düzenli olarak ılık su püskürtülür. Filizler birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. İki yaprak göründüğünde, üçüncü çift göründüğünde – 5 cm’lik fideler birbirinden 2 cm mesafede dalar.Üçüncü toplama yeterince gelişmiş fidelerle yapılır, aralarındaki mesafe en az 10 cm korunur. bakım, gloxinia’nın çiçeklenmesi yedi ay içinde başlayabilir.

  Gloxinia en güzel iç mekan bitkilerinden biridir.

  Gloxinia en güzel iç mekan bitkilerinden biridir.

 2. Yaprak kesimleri ile çoğalırken, çiçekli bir bitkiden genç bir yaprağın bir parça (1 cm) yaprak sapı ile kesilmesi gerekir. Dikim için turba (0,5) ve kum (1) kullanılır. Sap köklü ve bir kavanoz ile kaplanmıştır. Tankı havalandırmak için günde bir kez 15 dakika süreyle çıkarılmalıdır. 2.5-3 hafta sonra kesik uçlarda nodüller oluşur. Köklendikten sonra, kesimler küçük saksılara ekilebilir. Gloxinia’nın bu yöntemle çoğaltılması, bitkinin aynı yıl içinde çiçeklenmesini sağlayacaktır..

  Gloxinia tigrina kırmızısı

  Gloxinia tigrina kırmızısı

 3. Yumruyu bölerek çoğaltmak için büyük, büyümüş yumrulara ihtiyaç vardır. Keskin bir bıçakla kesilirler. Bir yumrudaki parça sayısı, üzerindeki filizlerin sayısına bağlıdır. Kesilen yerlere ezilmiş aktif karbon serpilir. Her parça nemli toprakla ayrı bir tencereye ekilir. İlk 2-3 gün sulama gerekli değildir..

Kraliyet gloxinia ve güzel gloxinia'nın cinsel melezleşmesi sonucu elde edilen çeşitlilik

Kraliyet gloxinia ve güzel gloxinia’nın cinsel melezleşmesi sonucu elde edilen çeşitlilik

Büyük gloxinia tomurcuğu

Büyük gloxinia tomurcuğu

Mağazalar genellikle çiçekli gloxinia bitkilerinin yanı sıra tohumlarını ve yumrularını da satar.

Mağazalar genellikle çiçekli gloxinia bitkilerinin yanı sıra tohumlarını ve yumrularını da satar.

Bitki hastalıkları ve tedavileri

Gloxinia hastalıkları ve zararlıları maalesef tüm iç mekan bitkilerinde olduğu gibi var..

Hastalığın belirtileri ve nedeni

 • Sararmış yapraklar – aşırı güneş ışığı ve gübreler, havadaki nemin ihlali.
 • Yapraklarda kahverengi lekeler – bitkiyi sulamak için soğuk su kullanmak.
 • Soluk yapraklar, gloxinia çiçek açmaz – beslenme ve aydınlatma eksikliği.

Gloxinia'ya iyi bakın ve sizi her zaman yemyeşil çiçeklenme ile memnun edecektir.

Gloxinia’ya iyi bakın ve sizi her zaman yemyeşil çiçeklenme ile memnun edecektir.

Bitki zararlıları ve kontrolü

 • Örümcek akarı en sinsi haşeredir. Bu durumda, bitkinin akarisitlerle acil olarak işlenmesi gerekir..
 • Gloxinia, bitkiyi çok kısa sürede yok edebilen çok hoş olmayan tripler ve yaprak bitleri tarafından da saldırıya uğrayabilir. Bu parazitlerle savaşmak için çiçeğe böcek ilacı püskürtmek yeterlidir..

Yukarıdaki kuralların ve ipuçlarının tümüne tabi olarak, gloxinia delicesine güzel çiçeklenme ihtişamıyla yıllarca size teşekkür edecek..

Gloxinia çok güzel

Gloxinia çok güzel

Gloxinia kraliyet

Gloxinia kraliyet

Gloxinia – video

Gloxinia – fotoğraf