Neoklasik bir oturma odasında limonlu tekstil duvar kağıdı

Neoklasik bir oturma odasında limonlu tekstil duvar kağıdı

Duvarları kumaş duvar kağıdı ile dekore etmek sadece birkaç on yıl önceydi, ancak kendileri geleneksel kağıt muadillerinden çok daha erken ortaya çıktılar. Bugün, bu tür duvar kağıtları, muhteşem, zarif ve lüks bir evin vazgeçilmez bir bileşeni haline geldi..

Laconic ve basit keten duvar kağıdı

Laconic ve basit keten duvar kağıdı

Kumaş duvar kağıdının özellikleri

Başka hiçbir duvar kağıdı türü, odaya tekstil ürünleri kadar rahatlık ve sıcaklık vermez ve dünya çapında binlerce insan bu tür dekoratif duvar kaplamasını evlerinde ve dairelerinde kullanır. Bunun mantıklı bir açıklaması var..

Kuşlar ve kızıl renk vurguları, sıcak ve canlı bir klasik ambiyans getiriyor

Kuşlar ve kızıl renk vurguları, sıcak ve canlı bir klasik ambiyans getiriyor

Tekstil duvar kağıtları, bir zamanların popüler kraliyet perdelerinin, şık halıların, kraliyet yatak sandalyeleri için zarif kanopilerin ve gizli yatak odalarındaki kumaş döşemelerin mirasıdır. Ve Rönesans döneminde bile, lüks ve zenginliğin ana işaretlerinden biri olarak görülmeye başlandı. Bu nedenle, yalnızca soylular, soylular ve krallar yatak odalarının, oturma odalarının ve balo salonlarının duvarlarını kadife ve brokar yardımıyla süslemeyi göze alabilirdi..

Ancak o zamanlar, bu tür ürünler yalnızca yetenekli ustalar tarafından en pahalı ve nadir malzemeleri kullanarak yaratıldı. Zamanımızda tekstil duvar kağıtları, endüstriyel bir şekilde özel bir teknoloji kullanılarak üretildiğinden, nüfus için daha erişilebilir hale geldi..

on dört

Eski püskü şık bir yatak odasında duvar dekorasyonu için muhteşem bir çözüm

Eski püskü şık bir yatak odasında duvar dekorasyonu için muhteşem bir çözüm

İlginç! Tekstillerde en yaygın desen zambak görüntüsüdür. Bu kraliyet ailesine ait olmanın bir sembolüdür..

Modern oturma odası tasarımı

Modern oturma odası tasarımı

Bu nedenle, kralların ve kralların günlerinde olduğu gibi, tekstil duvar kağıdı, muhteşem, etkileyici bir iç mekanın vazgeçilmez bir bileşeni olarak kabul edilir..

Önemli! Sadece estetik olarak değil, aynı zamanda mükemmel ses ve ısı yalıtımını da garanti ederler. Bu, malzemenin yapısı ile mümkün olmaktadır..

Çeşitler

Kumaş duvar kağıdı – iki katmanlı. Alt katman, kağıt veya dokuma olmayan bir altlıktır ve üst katman, gerekli renkte önceden boyanmış ve birbirine yapıştırılmış iplikler veya tüm kumaş kesimleridir. Alt katmanın neyden oluştuğuna bağlı olarak, kumaş duvar kağıdı genellikle iki türe ayrılır:

  • Kağıt tabanlı: çevre dostu, nefes alabilir, uygun fiyata. Dezavantajları neme dayanamamalarıdır;
  • dokunmamış, üst kumaş tabanına yüksek mukavemet, dayanıklılık ve sabit hacim veren.

Oturma odası iç tasarımında cesur eklektizm

Oturma odası iç tasarımında cesur eklektizm

on dört

Dokunmamış duvar kağıdı

Dokunmamış duvar kağıdı

Ayrıca, üst malzemenin türüne bağlı olarak tekstil duvar kağıtları da türlere ayrılır:

Duvar kağıdı türü Açıklama
Keten  Keten iplikli kağıda dayanırlar..
Jüt Jüt iplerinden yapılmış duvar kağıdı, duvar yüzeyindeki düzensizlikleri gizleyebilirken, rustik veya doğal tarzda tasarlanmış bir odada harika görünecek..
İpek Rafine iç tasarım seçeneği. Doğrudan güneş ışığında solmazlar ve en dayanıklıdırlar..
jakarlı Akrilik bazlıdır. Bu tür duvar kağıtları uygulanan yapıştırıcıdan ıslanmaz, kırışmaz ve duvardan kaymaz..
Pamuklu Kumaş Duvar Kağıdı Sıradan ve genellikle resimsiz. En uygun fiyatlı görünüm.
kadife Kadife desenleri ve goblen tasarımları ile duvar kağıdı.
"Japon otu" Nasil OLDUĞUNU biliyorum. Bunlar, fiberglas ve adaçayı demetlerinden oluşturulan en orijinal ve pahalı tuvallerdir..
Keçe Doğal keçeden ve mikrofiber, polyester ve propilen gibi ucuz muadillerinden gelirler. Neme karşı en dayanıklıdırlar, bu nedenle mutfaklarda ve hatta banyolarda duvar yapıştırmak için kullanılabilirler..

Keçe ve kadife duvar kağıdı kombinasyonu

Keçe ve kadife duvar kağıdı kombinasyonu

Oryantal oturma odasında tekstil duvar kağıdı

Oryantal oturma odasında tekstil duvar kağıdı

Şık jüt duvar kağıdı

Şık jüt duvar kağıdı

Duvarları tek bir derz olmadan dekore etmenize izin veren dikişsiz kumaş duvar kağıtları da vardır. Üretim sırasında ayrıca neme dayanıklılık özelliklerini artıran Teflon emprenye ile muamele edilmeleri bakımından farklılık gösterirler..

Avantajlar ve dezavantajlar

Tekstil duvar kağıdı en kaliteli duvar kaplama türüdür. Eşsiz güzellikleri ve tasarımları her zaman takdir edilir, ancak performans özellikleri de önemli kabul edilir:

  1. uygulamanın çok yönlülüğü. Üst katmanın zengin renkleri ve doku çeşitliliği nedeniyle, kumaş duvar kağıdı yatak odalarının, ofislerin, oturma odalarının iç kısımlarında, özel evlerde, müzelerde ve devlet kurumlarında odaların dekorasyonunda kullanılabilir;
  2. ekolojik temizlik;
  3. dış etkenlere karşı direnç: nem, ultraviyole radyasyon vb.;
  4. rahat bir iç mekan iklimi sağlamak;
  5. hizmet ömrü – 10-15 yıl.

Birkaç türün bağlantısı

Birkaç türün kombinasyonu

on dört

Ancak kumaş duvar kağıdının ana avantajı, çeşitli modellerin yanı sıra güzellik ve lükstür..

Bir notta! Bu tür malzemelerin tek dezavantajı, kırılganlıkları ve hasara karşı duyarlılıkları olarak kabul edilebilir. İyi antistatik özelliklere sahip olamazlar, bu nedenle tekstil duvar kağıdı, kurtulması zor olan toz ve kir birikimi yeridir..

Rahat bir yatak odası için ipek duvar kağıdı

Rahat bir yatak odası için ipek duvar kağıdı

Not! Hemen hemen tüm tekstil duvar kağıtları neme dayanıklı değildir ve ıslak temizlik için tasarlanmamıştır. Sadece yumuşak bir bezle kuru temizlemeye veya çok nazik bir şekilde süpürmeye izin verilir..

Fidanlık için ilginç bir seçenek

Fidanlık için ilginç bir seçenek

Nasıl yapıştırılır: birkaç ipucu

Kumaş duvar kağıdı kullanarak iç duvarları dekore etme teknolojisi, tabanlarının türüne bağlıdır, çünkü hangi yapışkan bileşimin seçilmesi gerektiğini tam olarak nasıl belirler: bir kağıt desteği için bir tür tutkal ve dokunmamış için tamamen farklı bir tür..

on dört

Bir notta! Bu tür duvar kağıdının uygulanacağı yüzey için kuruluk ve temizlik dahil olmak üzere bazı gereksinimler de ileri sürülmektedir..

Jakarlı duvar kağıdı klasik stili tamamlar

Jakarlı duvar kağıdı klasik stili tamamlar

Tavsiye! Bu tür malzemelerin yapıştırılması işlemi, duvar kağıdı şeritlerinin kesilmesiyle başlar, ancak geleneksel rulo malzemelerde olduğu gibi bir bıçakla değil, yalnızca makasla.

Duvar kağıdının kağıt tabanı varsa, önceden hazırlanmış yapıştırıcı ile kaplanmalıdır. Dokunmamış bir taban üzerinde ise, yapıştırıcı duvar kağıdına değil, doğrudan duvara uygulanmalıdır. Duvar kağıdı derzlerinin şeritlerini derzlere çok dikkatli bir şekilde yapıştırın, fazla yapıştırıcının ön taraflarına düşmesini önlemeye çalışın..