Süpürgeliğin özenle tasarlanmış köşesi

Süpürgeliğin özenle tasarlanmış köşesi

Bir tavan kaidesinin montajı, üst kısmın genel bütünlüğünü ve bütünlüğünü veren son dokunuştur. mekanın dekorasyonu. Bu detay sadece odaya estetik katmakla kalmaz, aynı zamanda kaplama malzemelerinin termal genleşme özelliği dikkate alınarak özel olarak yapılmış teknik boşlukları gizlemenizi sağlar. Genel olarak yeterli kurulum kolaylığı ile, bir ayrıntı – köşe bağlantıları, en büyük zorluğa neden olur. Yanlış yapılırsa, genel arka plana karşı sadece yabancı ve çekici görünmekle kalmaz, aynı zamanda onarımın genel olumlu izlenimini de bozar..

Tavan kaidesinin köşesi nasıl kesilir ve kaideye doğru şekilde birleştirilir – videoyu izleyin:

Tavan kaidesi: derz köşesi nasıl doğru yapılır?

Her şeyden önce, soruna çözümler – nasıl kendin Yap Tavan kaidesinin köşelerini doğru şekilde kesmek, sadece bir köşe elemanı olan özel bağlantı parçaları satın alarak önlenebilir. Bugün, herhangi bir bağlantı türü için – hem dış hem de iç – köşe elemanlarını alabilirsiniz – uçtaki filetoların (kaide şeritleri) uçlarını köşeye yerleştirmeniz yeterlidir..

Bu, bir yandan yüksek kaliteli bir köşe bağlantısı sağlayan, diğer yandan ciddi beceriler gerektirmeyen ve kurulumun zaman kaybetmeden yapılmasını sağlayan en basit seçenektir..

Tavan kaidesi - odanın dekoratif dekorasyonu

Tavan kaidesi – odanın dekoratif dekorasyonu

Beyaz duvarlara ve tavana karşı beyaz tavan pervazı

Beyaz duvarlara ve tavana karşı beyaz tavan pervazı

Kaide, duvar kağıdı birleştirme sınırı boyunca tavan çizgisinin hemen altından geçer.

Kaide, duvar kağıdı birleştirme sınırı boyunca tavan çizgisinin hemen altından geçer.

Ancak, mevcut süpürgeliklere stilistik olarak uyacak bir köşe elemanı seçmek her zaman mümkün değildir. Bu durumda, süpürgeliklerin kenarlarını belirli bir açıyla kendiniz kesmeniz gerekecek, bu da filetoların birbirine eşit ve sıkı bir şekilde oturmasını sağlayacaktır..

Bu durumda, kesim iki şekilde yapılabilir:

  1. gönye kutusu kullanma – özel bir şablon aracı
  2. manuel olarak – işaretlemeyi belirli bir yönteme göre gerçekleştirdikten sonra

Gönye kutusu ile kenetleme köşeleri

  • Bir gönye kutusu, daha sonra birbirine dik açılarla monte edilmesi planlanan çeşitli malzemeleri kesmenize izin veren bir marangozluk aletidir..

Gönye kutusunun iki ana tasarımı vardır:

Basit bir gönye kutusu, duvarlarında demir testeresinin yerleştirileceği dikey yuvalara sahip ahşap (plastik) bir tepsidir. Bu tasarım, süpürgeliğin 90 veya 45 derecelik bir açıyla hassas bir şekilde dikey olarak kesilmesini sağlar. Ek olarak, böyle bir gönye kutusuyla çalışmak uygundur, çünkü demir testeresi sadece dikey bir kesim değil, aynı zamanda 45 derecelik bir bıçak eğimi ile de yapılabilir..

Basit gönye kutusu

Basit gönye kutusu

Döner mekanizmalı gönye kutusu profesyonel bir araçtır, demir testeresi bıçağını istediğiniz açıda sabitlemenizi sağlar. Sıradan bir gönye kutusu yalnızca dik açıyla yerleştirme için süpürgeliklerin kesilmesi için uygunsa, o zaman döner mekanizmalı – herhangi bir açıda montaj için.

Döner mekanizmalı gönye kutusu

Döner mekanizmalı gönye kutusu

Fileto kırpma prosedürü:
  1. filetoyu planlanan kurulum yerine takın ve ölçün
  2. kaidenin üst kısmını (tavana uygulanacak olan) tabana, kaidenin alt kısmına koyun – gönye kutusunun duvarına bastırın
  3. kaideyi 45 derecelik bir açıyla düzgün ve keskin bir baskı olmadan kesin. Düzeltme, ince dişli bir demir testeresi (optimal olarak – metal için bir demir testeresi) veya bir bıçakla yapılmalıdır. Büyük bir diş malzemeyi, özellikle gözenekli yapısı ile köpüğü ısırır – popo düzensiz ve yontulmuş olur
  4. işlem bitişik kaide ile aynı şekilde gerçekleştirilir – sadece 45 derecede başka bir yuvada kesim yapılır
  5. elde edilen süpürgelikleri planlanan yapıştırma yerine yapıştırın ve en uygun birleştirme açısını seçin. Gerekirse, en doğru uyumu elde etmek için trim düzlemleri keskin bir bıçakla ayarlanabilir.

Tavsiye! Gerekirse, bir filetoda, bir tarafta dış köşeyi ve diğer tarafta iç köşeyi aynı anda kesin, önce daha karmaşık eleman kesilir – iç köşe.

İç ve dış köşeler için bitişik radyusları kırpmak için:

Bitişik filetoların kırpılması

Bitişik filetoların kırpılması

Tavsiye! En doğru kesim, aynı anda iki süpürgelik kesilerek elde edilebilir. Süpürgelikler birbirine göre ayna görüntüsünde kesildiğinden, her iki süpürgelik de iç taraflar birbirine bakacak şekilde katlanabilir ve gönye kutusuna sıkıca sabitlenebilir, ardından 45 derecelik bir açıyla sadece bir kesim yapın.

Mutfakta pürüzsüz ve temiz süpürgelik köşesi

Mutfakta pürüzsüz ve temiz süpürgelik köşesi

Süpürgeliklerin köşeleri gönye kutusu ile süslenmiştir.

Süpürgeliklerin köşeleri gönye kutusu ile süslenmiştir.

Bir gönye kutusu kullanarak bageti kesebilirsiniz.

Bir gönye kutusu kullanarak bageti kesebilirsiniz.

İşaretleme kullanarak köşeleri kesme

Gönye kutusu yoksa, bu vazgeçmek için bir neden değil, iyi bir sonuç almanızı sağlayan bir yöntem var, sadece dikkatli ve doğru olmanız gerekiyor. Her şeyden önce, süpürgeliklerin birleştirileceği tarafları kesinlikle 90 derecede kesmek gerekir..

Bundan sonra, kaideyi alıp, montajı planlandığı gibi duvara tutturuyoruz. Dikkat edin – kesin olarak kesilen uç duvara sıkıca bastırılır. Şimdi bir kalemle bir çizgi çizin:

Süpürgeliğin yapıştırılacağı bir çizgi çiziyoruz

Süpürgeliğin yapıştırılacağı bir çizgi çiziyoruz

İkinci kaideyi alıp tüm işlemleri tam olarak tekrarlıyoruz, ancak diğer yandan:

Süpürgeliği diğer tarafta işaretleme

Süpürgeliği diğer tarafta işaretleme

Tavandaki iki çizginin kesişme noktasını alıyoruz – bu, süpürgeliklerin birleşeceği yer olacak. Şimdi bu noktayı her bir fileto üzerinde işaretleyelim:

Çizgilerin kesişme noktasının süpürgelik üzerine aktarılması

Çizgilerin kesişme noktasının süpürgelik üzerine aktarılması

Aktarılan kesişim noktasından süpürgelik karşı kenarına kadar geçecek olan çizgi, istenen trim çizgisidir. Keskin bir bıçakla (metal için bir dosya), açıkça, ancak güçlü bir baskı olmadan bir kesim yaparız. Köşedeki süpürgeliklere katılıyoruz, gerekirse en uygun pozisyonu seçerek köşeleri bir bıçakla düzeltiyoruz:

İşaretleme yöntemiyle elde edilen açı

İşaretleme yöntemiyle elde edilen açı

Açı düz değilse, iş daha da zorlaşır, ancak fazla değil. Sadece değerini tam olarak ölçüyoruz, ikiye bölüyoruz ve süpürgelik kesimini işaretlemek için gereken değeri alıyoruz. Örneğin açı 76 derece ise 38 derecede kesmemiz gerekiyor. Bu durumda, ilk kesimi 40 derecelik bir açıyla yapmak ve ardından birleştirme noktasında açıyı bir bıçakla ayarlamak daha iyidir..

Ne yazık ki, en doğru ve titiz çalışma ile bile, açının tam olarak eşit ve doğru olmadığı ortaya çıkabilir – belki tamamen düz bir duvar değil, açı oldukça düz değil, belki de keserken, malzeme olabilir. basınç altında biraz deforme olur. Bu nedenle, köşede birleşme çizgisi boyunca boşluklar olabilir veya kenarlarda ezikler görünebilir – özensiz ve estetik görünmüyor.

Tavsiye! Bu, bir dolgu macunu kullanılarak düzeltilebilir – sadece oyukları ve yarıkları doldurun, dolgu macununun iyice kurumasını bekleyin ve fazla boncukları bir bıçakla kesin – ve görünüm tekrar göze hoş gelir..

Süpürgeliklerin düzgün köşeleri gönye kutusu yardımı olmadan kesilebilir

Süpürgeliklerin düz köşeleri gönye kutusu yardımı olmadan kesilebilir

İşaretleme ile oluşturulmuş odada düzgün bir köşe

İşaretleme ile oluşturulmuş odada düzgün bir köşe

İşaretler, süpürgeliği düzgün ve eşit bir şekilde kesmenize yardımcı olacaktır.

İşaretler, süpürgeliği düzgün ve eşit bir şekilde kesmenize yardımcı olacaktır.