Uyumlu bir iç mekan yaratırken doğru döşemeyi seçmek köşe taşıdır.

Bir zemin kaplaması seçerken, genellikle hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeniz gerekir – laminat veya parke tahtası. Çeşitli forumlardaki incelemeler oldukça belirsiz. Döşeme arasındaki farkları daha iyi anlamak için bu malzemelerin her birinin ne olduğunu düşünün..

  • Laminat, alt katı ince plastik veya neme dayanıklı kağıttan yapılmış çok katmanlı bir paneldir. Bu katman, lamel stabilitesini ve sertliğini verir. Orta tabaka, ek mukavemete ek olarak nem direnci ve elastikiyet veren yapının, sunta (sunta) veya sunta (sunta) temelidir. Bir sonraki katman dekoratiflikten sorumludur – bu, ahşap, fayans, deri, taş, halı vb. Doğru bir şekilde taklit edebilen, uygulanmış bir dokuya sahip folyo veya plastik filmdir. Ve sonra üstüne bir laminat uygulanır – koruyucu, yüksek mukavemetli bir film . Laminatın yapısı Şekil 2’de gösterilmektedir. 1.

Şekil 1 Laminat kesitte

Pirinç. 1. Bölümde laminat

  • Parke tahtası da sadece doğal ahşaptan yapılmış çok katmanlı bir yapıdır. En alttaki katman 1-2 mm kalınlığında ladin veya çam kontrplaktır. Taban orta katmandır. Alt tabakaya yapıştırılmış dar ladin veya çam kalaslarından yapılmıştır, bu düzenleme parkeye güç katmaktadır..

3-4 mm kalınlığında bir katmanın dekoratifliğinden ve çekiciliğinden sorumlu olan üst katmanın üretimi için değerli ahşap türleri kullanılır – meşe, dişbudak, kayın. Orta tabakaya dik olduğu için parke tahtasının tüm yapısı çok sağlamdır. Parkenin ön kısmı koruyucu bir kaplama (vernik) ile kaplanmıştır. Bir parke tahtasının yapısı Şekil 2’de gösterilmektedir. 2.

Şekil 2 Kesitteki parke tahtası

Pirinç. 2. Bölümde parke tahtası

Hangisi daha iyi: laminat veya parke tahtası? Uzman incelemeleri ve özetleri

Aslında, neyin daha iyi seçileceği sorusuna net bir şekilde cevap vermek mümkündür – sadece kaplamanın hangi oda ve amaçlar için seçildiğini bilerek parke veya laminat parke. Her durumda nihai karar, yalnızca belirli tesislere ve çalışma koşullarına bağlıdır..

Laminat ve parke levhaların karşılaştırılması

Kaplama Malzemeleri Dayanıklılık Eksileri Artıları
laminat Temel sunta, suntadır. Akrilik reçine ile kaplanmış üst desenli kağıt. 5-7 yıl Restorasyonun imkansızlığı. Neme uzun süre maruz kaldığında şişer ve deforme olur (sel, su altında 4 saatten fazla). Sınıf 31’in altındaki kaplamalar için çiziklerin görünümü. Uygun fiyat (1 metrekare M. başına 300 ruble). Mantarlara, bakterilere duyarlı değildir. Yüksek nem direnci. Alerjiye neden olmaz. Mekanik strese, ultraviyole radyasyona dayanıklıdır. Yüksek düzeyde aşınma direnci. Sıcaklık değişikliklerine dayanıklı.
Parke tahtası Temel – enine preslenmiş ahşap plakalar, üst – ince ahşaptan kaplama. 20-25 yaş Yüksek fiyat (1 metrekare başına 1000 ruble’den). Çiziklerin görünümü. Nazik bakım gerektirir. Çürümeye eğilimli, mantar saldırısı. Nem girişinin yanı sıra% 60’tan fazla neme sahip odalarda deformasyon. çabuk yıpranır. Doğallık. Sıcak zemin. Çevre dostu. Restorasyon imkanı (taşlama, cilalama, vernikleme). Daha çekici bir görünüme sahiptir. Daha dayanıklı ve pratik.

Parke mutfakta harika görünüyor

Parke mutfakta harika görünüyor

15

Laminat mı parke tahtası mı? İncelemeler

Gözden geçirmek. Vladislava: “Parke yatak odasına yerleştirildi – kimsenin açık hava ayakkabılarıyla giremeyeceği ve kumun / kirin girmeyeceği bir yer. Orası kuru, bazen yerleri siliyoruz. Masif bir yatağımız var, bu yüzden zemini çizmemek için bacaklarına keçe kupaları yaptık ve kaplama üzerindeki baskı daha azdı “.

Gözden geçirmek. Larisa: “Başlangıçta mutfağa fayans koymak istediler, yakından baktılar ve seçtiler, ancak reddettiler. Birincisi, ahşabın taklidi oldukça görecelidir. İkincisi, fayanslar çok soğuk, üzerlerinde çıplak ayakla yürümek çok hoş değil ve “sıcak zemin” döşemek pahalı ve özel fırsatlar yok. Her neyse, fayansları bir hastaneyle ilişkilendiriyorum. Bir laminat, sınıf 33, mat seçtik, kilitler ayrıca balmumu ile işlendi. Kurulumdan sonra derzler mastik ile yalıtıldı. Bir yıl boyunca yatar, her gün, haftada bir deterjanla özellikle sobanın yanında yağdan arındırmak için siliyorum. Harika görünüyor.

Gözden geçirmek. Igor: “Bir parke tahtasını kazımak bazen söylendiği kadar kolay bir şey değil. Aslında bu, tahta tabana sıkıca tutturulmuş / yapıştırılmışsa yapılabilir. Zemin yüzüyorsa, zımparalama sırasında tahta kilitlerin yerinde bükülecek ve sonuç olarak üst tabaka düzensiz bir şekilde kaldırılacaktır. Bu nedenle, böyle bir zeminin elle çevrilmesi gerekir – uzun zaman alır ve birini işe alırsanız – çok pahalıdır. Ayrıca, kaplamanın restorasyondan sonra düzgün ve düzgün olması için mobilyaların odadan çıkarılması ve cilalamadan sonra tüm parkenin vernikle yeniden açılması gerekecektir. Ve bir incelik daha: nemi kontrol etmezseniz, 5-7 yıl sonra lameller soyulabilir, böylece öğütme imkansız hale gelir, laminatta olduğu gibi levhayı tamamen değiştirmeniz gerekecektir..

Stil ve etkisi

Zemin kaplaması, odanın genel stilistik çözümünü tam olarak karşılamalıdır. Klasik tarzdan (İmparatorluk, Barok, Viktorya dönemi) bahsediyorsak, içindeki laminat yabancı görünecek – Rolls-Royce’da ucuz bir Herringbone oda spreyi asmak gibi. A

burada modern iç mekanlarda (modern, yüksek teknoloji, minimalizm) laminat organik görünecek. Bazı stillerde (İngilizce, ülke), çok kaliteli bir laminat seçerseniz belirli bir uzlaşma mümkündür..

Klasik tarz iç

Klasik tarz iç

Hafif laminatlı panoramik rahat oda

Hafif laminatlı panoramik rahat oda

Bir ülke iç laminat parke

Bir ülke iç laminat parke

Klasik tasarımlar için ideal düz renk parke

Klasik tasarımlar için ideal düz renk parke

Odanın atanması

Laminat, parke tahtasına göre aşınmaya karşı daha dayanıklıdır, darbe dayanımı daha yüksektir. 31 ve 32 sınıfı laminatta bile ince topuklu ayakkabılar iz bırakmaz, sandalye ayakları çizmez. Ve laminat, ağır ağırlık altında uzun süreli yüklere daha iyi dayanır.

Önemli! Bu nedenle laminatın teknik özellikleri, trafiğin yoğun olduğu odalarda, ofislerde, kamusal alanlarda döşeme için tercih edilmesini sağlar..

15

Bir notta! Parke bir “oda” kaplamasıdır, konutlar için daha uygundur.

Koyu tonlarda laminat oldukça rahat görünüyor

Koyu tonlarda laminat oldukça rahat görünüyor

Parke

Balıksırtı parke her zaman güzel görünür

  • Parke aşırı neme karşı çok hassastır, bu nedenle mutfak için kesinlikle uygun değildir, ancak nem direnci arttırılmış özel bir laminat oldukça uygundur..

Parke, genel stili olumlu bir şekilde vurgular

Parke, genel stili olumlu bir şekilde vurgular

16

Mutfak mobilyaları ve laminatın uyumlu renk kombinasyonu

Mutfak mobilyaları ve laminatın uyumlu renk kombinasyonu

Pastel renklerde oturma odası

Pastel renklerde oturma odası

hayvanların varlığı

Belki de, özellikle orta (ve hatta daha büyük) bir köpeğin varlığı anlamına geliyorsa, kesin bir cevap verebileceğiniz tek durum budur. Pençeleri en dayanıklı vernik için bile acımasızdır, parke tahtasını çabucak kullanılamaz hale getireceklerdir. Ancak laminatta, orta sınıf bir aşınma ile bile, köpek görünür çizikler bırakmayacaktır..

Şık modern iç

Şık modern iç

Laminat parke, modern bir klasik tarzında oturma odasında harika görünüyor

Laminat parke, modern klasikler tarzında oturma odasında harika görünüyor

15

Nem seviyesi

Modern daireler, özellikle yetersiz havalandırma ile belirgin olan nem seviyelerindeki mevsimsel dalgalanmalara karşı hassastır. Yaz aylarında, bu tür odalarda oldukça nemlidir, ancak merkezi ısıtma sisteminin yoğun çalışmasına başlamasıyla nem seviyesi keskin bir şekilde düşer..

Aydınlık ve ferah İskandinav mutfağı

Hafif, ferah İskandinav mutfağı

Bu işlemin doğal ahşap üzerindeki etkisi hakkında konuşursak, yazın nem biriktirir (doğrusal boyutları biraz artarken) ve kışın tam tersine verir, kurur, küçülür. Bu tür titreşimlerin etkisi altında, birleştirme dikişleri ayrılmaya başlar, bireysel parke zeminler arasında boşluklar oluşur..

Not! Doğal parke zeminli bir oda (ve çok sayıda ahşap mobilya), optimum nem seviyelerini korumak için bir hava nemlendiriciye ihtiyaç duyacaktır. Laminat havadaki nem dalgalanmalarına karşı bağışıktır..

Bir sürü ahşap ile lüks oturma odası

Bol ahşaplı lüks oturma odası

Beyaz iç mekan sevenler için

Beyaz iç mekan sevenler için

15

Laminat ve parke bakımı

Laminat neme karşı daha dayanıklıdır, günlük ıslak temizlemeye bile sakince dayanırken, parke hafif nemli, iyice sıkılmış bir bezle silinmeli veya vakumla temizlenmelidir (verniği çizmeyecek özel bir fırça ile). Ek olarak, laminat parke agresif olmayan deterjanlara karşı oldukça dayanıklıdır, parke ise ahşap bakımı için özel araçlara (bileşimlere) ihtiyaç duyar. Bu nedenle, yüksek derecede kirliliğe sahip odalar (örneğin bir koridor) veya kamusal alanlar için laminat parke tercih edilir. Ancak aynı zamanda, üzerlerine bir kova su dökerseniz, her iki kaplama da durmayacaktır..

Koyu tonlarda laminat mutfak için çok pratik

Koyu tonlarda laminat mutfak için pratiktir

Mobilya ve parkenin mükemmel renk kombinasyonu

Mobilya ve parkenin mükemmel renk kombinasyonu

Laminat veya parke tahtası: çevre dostu

Yapay olarak elde edilen bir malzeme olarak laminatın, doğal ahşaptan yapılmış parkeden daha az çevre dostu olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Aslında, özellikle kalitesi uygun sertifika ile onaylanan Avrupalı ​​laminat üreticileri söz konusu olduğunda, bu tamamen doğru değildir..

Hakikat! Avrupa’da yürürlükte olan standartlara göre, her iki kaplama da aynı çevre sınıfına, yani E1’e aittir..

Sıra dışı dekorlu laminat

Sıra dışı dekorlu laminat

Panoramik pencereli rekreasyon alanında laminat parke

Panoramik pencereli rekreasyon alanında laminat parke

Çoğu üreticiye bağlıdır. Bir parke tahtası hakkında konuşursak, farklı katmanları yapıştırmak için toksik elementler içeren iki bileşenli bir yapıştırıcı kullanılabilir. Levhaların kaplandığı vernikte de bulunabilirler. Güvenli vernikler ve yapıştırıcılar var, ancak fiyatları çok yüksek ve piyasanın genel durumu (doların büyümesi, satın alma gücünün düşmesi) dikkate alındığında, çoğu üretici (özellikle “gri” olanlar veya Çin’den), maliyetleri en aza indirme, ucuz, sağlığa zararlı tutkal ve vernik kullanma çabası.

Parke üzerinde boya ile alanı imar etmek

Parke üzerinde boya ile alanı imar etmek

Laminat ve parkenin ısı ve ses yalıtımı

Avantaj açıkça parke tahtasının yanındadır. Laminat parke daha fazla yankı olarak kabul edilir, ancak bunu telafi etmek oldukça kolaydır – zemini düzleştirmek ve rezonansı önemli ölçüde azaltacak bir alt tabaka döşemek.

Eklektik bir ruh hali ile bir dinlenme alanında laminat

Eklektik bir havaya sahip oturma alanında laminat

sessiz işyeri

sessiz işyeri

15

sürdürülebilirlik

Hem parke hem de laminat sökülebilir ve yeni bir yere taşınabilir. Parke tahtasının şüphesiz avantajı, küçük bir ahşap tabakasının çıkarıldığı ve parkenin neredeyse yeni gibi göründüğü kazımadır. Üst tabakanın kalınlığına bağlı olarak bu işlem 6-7 defaya kadar tekrarlanabilir. Ancak laminatta bir şey olursa, daha önce kaplamayı sökerek tüm tahtayı tamamen değiştirmeniz gerekecektir..

Modern bir tarzda oturma odası

Modern bir tarzda oturma odası

Vernik kaplama ile yenilenen parke

Vernik kaplama ile yenilenen parke

Yayın fiyatı

Satıcıların sıklıkla dikkat ettiği laminatın avantajlarından biri daha uygun maliyetidir. Aslında, bu doğru değil. Bir laminat parkenin fiyatı birçok faktöre bağlıdır – üreticisi, aşınma direnci sınıfı, su direnci vb. Aslında, yüksek kaliteli bir laminat, fiyatına göre ortalama kalitede bir parke tahtasının önüne geçebilir..

İskandinav tasarımı

İskandinav tasarımı

Parke tahtası piyasada birinci sınıf bir malzeme olarak konumlandırılmaktadır, bu nedenle özellikle değerli ahşap türleri kullanılarak yapıldığında fiyat yüksektir. Bu durumda, düşük fiyat bazı şüpheleri uyarmalı ve uyandırmalıdır – büyük olasılıkla bu sahte.

Geniş pencerelerle samimi dinlenme yeri

Geniş pencerelerle samimi dinlenme yeri

Tavsiye! Tanım olarak, Alman parke veya laminat parke, bizde Almanya’dakinden daha ucuz olamaz. Satıcının dürüstlüğünü kontrol etmek için (özellikle ürünün Alman menşeli olduğu konusunda ısrar ediyorsa), Alman alan bölgesindeki (“.de” ile biten) çevrimiçi mağazayı ziyaret etmeniz yeterlidir. Ve zaten orada neyin ve ne kadara mal olduğunu görebilirsiniz.