Çift kişilik yatak - yatak odasının olmazsa olmazı

Çift kişilik yatak – yatak odasının olmazsa olmazı

Her zamanki ölçülerde lüks bir yatak mı yoksa iki kişilik mütevazı bir mesken mi? Kim ne derse desin, tüm bunlar bir çift kişilik yatak ve hiçbir aile onsuz yapamaz. Bununla birlikte, tüm yatak modelleri, seçim yaparken dikkate alınması gereken boyutları ve parametrelerinde farklılık gösterir. Her üretici ortak standartlar tarafından yönlendirilir, ancak herkes onlardan memnun değildir. Arama yaparken hangi verileri “akılda tutmanız” önerilir? Daha ayrıntılı olarak anlayalım.

İçerik:

 • Boyutlar ve seçim parametreleri 
 • Farklı boyutlarda çift kişilik yataklar
 • Boyut sistemleri
 • Yatak ölçüleri ve seçim özellikleri

Nişli ilginç endüstriyel tarz yatak

Nişli muhteşem endüstriyel tarzda yatak

Çift kişilik yataklar: boyutlar ve parametreler

 • Genişlik. Çift kişilik yatağın boyutu 160 cm’dir, sadece bir kamyon daha küçüktür. Herhangi bir salon mağazasında kolayca iki metrelik bir yatak bulabilirsiniz, daha büyük genişlikler için seçenekler nadirdir veya sipariş üzerine yapılır. İstenilen genişlik, en sevdiğiniz uyku pozisyonlarını (yanınızda veya sırtınızda, kollar uzanmış halde), eşlerin teninin özelliklerini, alanını, çekimlerini ve odanın içini dikkate almalıdır..
 • Uzunluk. Standart boyutlar 2 x 2 metre olup, ortalama boydaki insanlar için oldukça kabul edilebilir. Optimum uzunluğu hesaplamak için bir formül vardır: müşterinin boyu + 20 veya 30 cm’dir.Geleneksel parametreler (160 x 200 cm) dahilinde bir çift kişilik yatak, 180 cm boyuna kadar olan bir tüketici için uygundur.Mobilya fabrikaları arasında, standartların dışında uzunluk ve genişlikte model serileri üretiyorlar.
 • Boy uzunluğu birçok yatak – 50 cm’ye kadar, bu bağlamda tercihler yüksekliğe ve konfor arzunuza bağlıdır.

Çift kişilik yatak seçenekleri

Çift kişilik yatak seçenekleri

Not! Seçim yaparken, yatakların belirtilen parametrelerinin şilte veya uyku yeri boyutları olduğu unutulmamalıdır. Çerçeve ile birlikte biraz daha çıkacak, bu nedenle gelecekteki yatağın yeri önceden seçilmiş ve ölçülmüştür..

12

İyi bir uyku için hangi alana ihtiyacınız olduğunu anlamak için basit bir deney yardımcı olacaktır (bunu yalnız veya birlikte yapabilirsiniz). Sırt üstü yatın ve dirsekleriniz birbirinden ayrı olacak şekilde kollarınızı karnınızın üzerinde katlayın. Onlardan yatağın kenarlarına kadar en az 10 cm serbest yüzey olmalıdır. Yanınıza yatın, dizlerinizi bükün – hiçbir durumda yatağın ötesine geçmemeli, arkanızda 15 cm boşluk kalmamalıdır..

Uyku alanının belirlenmesi

Uyku alanının belirlenmesi

Farklı boyutlarda çift kişilik yataklar

 • İlk tip pratik bir buçuk yatak (genişlik 140-150 cm), aslında ayrı bir alt türe aittir. Ancak bazı durumlarda, örneğin, yatak odasında yer eksikliği olduğunda, küçük bir odadaki en güzel çift hava limanları bile hantal göründüğünde, “ince” bir yapıya sahip evli bir çift ayarlayacaklar..

Rahat kraliçe yatak

Rahat kraliçe yatak

 • Çift kişilik yataklar 160-190 x 200 cm en popüler boyutlardır. Onlar için yatak, nevresim takımı ve yatak örtüsü bulmak kolaydır. Eşler için bu, bir yatak odası düzenlemek, rahatlık ve rahatlık yaratmak için harika ve kullanışlı bir seçenektir..

Çift kişilik yatak seçenekleri

Çift kişilik yatak seçenekleri

 • “Kraliyet” veya aile çift kişilik yatak (200 x 200 cm) uyku sırasında size iyi bir dinlenme sağlar. Bazı modellerin boyutları 2,5 m’ye kadar çıkabilmektedir.Geniş odalar için uygundur,baba,anne ve bebek rahatlıkla konaklayabilir..

Aile çift seçeneği

Aile çift seçeneği

 • Ranza bir kreş, bir pansiyon, bir otel için yerden tasarruf etmenize yardımcı olacak.

Ranza düzeni

Ranza düzeni

 • Özel şekilli yataklar – oval, yuvarlak ve diğerleri. Sadece fotoğrafta değil, evde de lüks görünüyorlar, genellikle kulaklıklara dahil ediliyorlar, ancak geniş bir yatak odası gerektiriyorlar. Böyle şık bir yatak alırken, her şeyi hesaplamanız ve diğer mobilyalar için bir yer sağlamanız gerekir..

13

Herhangi bir standart şartlıdır. Gerçek boyutlar herhangi bir şey olabilir, tasarım özelliklerine, çözümlere, tasarıma ve dekorasyona bağlıdır. İstenen boyut ve şekillerde özelleştirilmiş yatakların oluşturulmasında uzmanlaşmış birkaç üretici her zaman vardır. Ancak standart olmayan bir yatağın bir dezavantajı vardır – tek seferlik önemli üretim maliyetleri artı ayrıca sipariş edilmesi gereken şilteler, yatak takımları için ek sabit harcama.

13

Boyut sistemleri

Farklı üreticilerin ürünlerinin bulunduğu bir mağazayı ziyaret etmeden önce, mobilya ölçüm sistemlerine aşina olmanız faydalı olacaktır..

 • Metrik – metre, santimetre (Avrupa, Rusya). Almanya, İtalya, Fransa’dan fabrikalar, bize tanıdık gelen standart ölçülere sahip ürünler üretiyor. Genişlik 5, 10 cm’lik artışlarla ölçülür.

Rus metrik sistemi

Rus metrik sistemi

 • Altında Avrupa yatak 180 x 200 cm boyutlarında bir çift kişilik yatak anlamına gelir.Yükseklik, şilte tipine bağlıdır: yaylı şilte, lateks olandan 5 cm daha yüksektir.Yaygın ve ekonomik bir seçenek, yataklı Avrupa bir buçuk yataktır. 160 x 200 cm.

Avrupa yatak parametreleri

Avrupa yatak parametreleri

 • İngiliz sistemi – pound, inç (İngilizce konuşulan ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri). “Süper kraliyet”, bir Amerikan üreticisinden standart bir çift kişilik yatak (180 x 200 cm) olarak adlandırılabilir. Western King modeli 182,9 x 213,3 cm boyutlarındadır.King (193 cm) ve Standard King (198 cm) ürünlerinde eni daha geniş olup boyu aynı – 203 cm’dir.Boyutlar ürüne göre bir kaç cm farklılık gösterebilir. menşe ülke (ABD, İngiltere, Avustralya).

İngiliz yatak standartları sistemi

İngiliz yatak standartları sistemi

Bir notta! ABD ve İngiltere’de bir buçuk yatak, Queen etiketi altında satılmaktadır. Genişlikleri Avrupalılardan daha küçüktür – 153 cm.İngilizler 198 cm uzunluğunda ürünler ve Amerikalılar ve Avustralyalılar – 203 cm.

ABD'de parametreler nasıl ölçülür?

ABD’de parametreler nasıl ölçülür?

Önemli! Bir Avrupa yatağı, bir Amerikan yatağına sığmaz. Çift kişilik yatağın fiyatları ve boyutları farklı üreticilerden farklıdır, bu nedenle uygun bir yatak seçimine çok dikkat edilmelidir..

Aynı markadan veya en azından bir ülkeden bir çerçeve ve şilte satın almak daha iyidir. Kaprisli alıcılar, kendi ölçülerine göre şilte siparişi verir. Bu hizmet birçok Rus ve yabancı mobilya firması tarafından verilmektedir. Tanınmış markalar, farklı tipteki yatakların boyutlarının zengin bir ürün yelpazesinde sunulduğu modeller üretmektedir..

Yatak ölçüleri ve seçim özellikleri

Şilte, üç boyutta da karyola çerçevesine sığmalıdır. Yatağın parametreleri ürünün teknik veri sayfasında bulunabilir. Eski yatağı değiştirmek için çerçevenin çevresini incelemeniz gerekecek. Eski bir yatağı zaten deforme olduğu için ölçemezsiniz..

Yatak ve yatak parametreleri

Yatak ve yatak parametreleri

Farklı şiltelerin parametreleri

Farklı şiltelerin parametreleri

Elde edilen rakamlara göre standart bir yatak nasıl seçilir? Bir hata payı ile (artı veya eksi 1 cm), ancak daha fazlası değil. Örneğin, yatağın parametrelerini ölçtükten sonra 179 x 200 cm veya 180 x 201 cm boyutlarında elde ettik.Hata normal aralıktadır, bu nedenle geleneksel 180 x 200 cm boyutunda bir yatak satın alabilirsiniz.Varsa 2-3 cm’lik bir hatadır, yatağın siparişe göre yapılması tavsiye edilir..

Yatak çeşitleri ve fiyatları

Yatak çeşitleri ve fiyatları

Yataklar gibi şiltelerin boyutları standarttır. Satışta 195,200 cm uzunluk yaygındır.Yatağın istenilen uzunluğunu belirlemek için boyumuza 15-20 cm ekliyoruz.Yükseklik alıcının zevkine göre belirlenir..

Bir notta! Ortopedik modeller genellikle yatak yan duvarının üzerinde yükselir. Yaylı şiltelerin yüksekliği 20 ila 22 cm arasında değişir, bazı modeller – 32 cm’ye kadar, ayrıca elit – 50 cm’ye kadar.Yaysız şilteler 15 ila 24 cm yüksekliğe sahiptir.

Üç kişilik bir aile için çok uygun 180 cm yatak

Üç kişilik bir aile için çok uygun 180 cm yatak

Önemli! Çift tip şilte 140 x 200 cm (genişlik adımı – 20 cm) boyutlarındadır, standart 160 cm’dir.Bunlar çoğu çift keten takımını dikmek için kullanılan boyutlardır. 180 cm genişlik çocuklu aileler için tercih sebebidir..