Elektrikli şömine

Alev efektli elektrikli şömine güzellik, konfor ve sıcaklık ile eş anlamlıdır. Çalışması sırasında hafif bir kütük çatırtısı duyulur, yanardöner bir ateş görülür. Bütün bunlar olumlu duygular uyandırır. Sonuçta, yaşayan ateş, sonsuza kadar bakabileceğiniz nadir bir fenomendir. Daha fazla ayrıntı makalenin devamında.

Dekoratif şömineler lehine seçim neden bu kadar açık??

Daha yakın zamanlarda, etkiden gelen tüm olumlu duyguları deneyimlemek için ateş açmak, sadece sahipler yapabilir özel evler. Çünkü sadece mermer, kumtaşı ve diğer malzemelerden güzel portallarla çerçevelenmiş doğal şömineler yapabilirlerdi. Ve bunun birkaç nedeni var:

 • tesislerin küçük boyutları;
 • sıkı yangın güvenliği standartları;
 • tüm şömineler, dairelerde inşa edilemeyen bir bacaya ihtiyaç duyar.

Oturma odasının iç kısmında elektrikli şömine

Oturma odasının iç kısmında elektrikli şömine

Ancak apartman sahipleri için bir alternatif vardı – alev efektli elektrikli şömine.

Görsel olarak doğal bir ocağa çok benzer. Ocak var, ateş yanıyor, kurulduğu oda ısıtılıyor, ocaktaki kömürler ve kütükler renklerle parlıyor, çatırdama sesleri duyuluyor. Ancak daha yakından bakarsanız, bunun doğal olmadığı ortaya çıkıyor..

Kütükler plastikten yapılmıştır, ses yeniden üretilir, renklerin güzel transfüzyonu kullanılarak simüle edilir. arka ışık.

Alev, modele bağlı olarak ekrana yansıtılır, oda geleneksel bir termal fan kullanılarak ısıtılır..

Ancak buna rağmen, odada rahat bir atmosfer yaratacak ve doğal bir alevin görüntüsünde hissedilen aynı duyguları uyandıracaktır. Alev efektli bir şömine, herhangi bir iç mekanı süsleyecektir. Bu güven, piyasadaki tüm model çeşitlerine baktığınızda ortaya çıkıyor..

Herhangi bir iç mekanın dekorasyonu

Herhangi bir iç mekanın dekorasyonu

Elektrikli şöminenin özellikleri

 • güvenli. Yangın kutusunun tüm parçaları güvenilir bir şekilde korunur ve akımın geçmesine izin vermeyen sağlam bir muhafaza içindedir;
 • stil, şekil ve boyutta çeşitli modeller, bunları herhangi bir odaya kurmayı mümkün kılar;
 • nispeten düşük fiyat. Elektrik muadilleri bir bacaya, tam teşekküllü bir portalın inşasına ihtiyaç duymaz, bu nedenle maliyet çok daha azdır;
 • ankastre termostat ve ocak. Isıtıcı ve termostat sayesinde ocağın kurulu olduğu oda ısıtılır;
 • yakacak odun çıtırtılarının ses efektleri, tıslama seslerden tüm duyguları hissetmeyi mümkün kılar.

Güvenli ve şık seçim

Güvenli ve şık seçim

Tüm bu faktörler, alev etkisi olan elektrikli şömineler lehine konuşur. Mağazalarda geniş bir model yelpazesi var..

Hepsinin kendine has özellikleri var:
 • farklı boyutlar;
 • fonksiyon seti;
 • alev görüntü iletim teknolojisi.

TavsiyeElektrikli şömineler, ses efektleri, ısıtıcılar ile satın alınabilir. Tüm bu işlevler ocağı daha gerçekçi hale getirecektir.!

Elektrikli şömine çeşitleri

Tanınmış elektrikli şömine üreticileri, kesinlikle herhangi bir iç mekana uyumlu bir şekilde sığabilecek güzel modellerin geliştirilmesi ve yaratılması konusundaki çabalarını “attı”. Türüne bağlı olarak, alev etkili elektrikli şömineler birkaç türe ayrılabilir..

Kurulum yöntemiyle:

Bağımsız yapılar. Bu ürünler özel çerçeveleme gerektirmez. Göbekli sobalara biraz benziyorlar. Bu kompakt ve mobil üniteler, bir güç kaynağına erişimin olduğu apartmanda herhangi bir yere yerleştirilebilir. Üreticiler, farklı işlevlere sahip kapalı veya açık ısıtıcılarla geniş bir seçim sunar.

Mobil tasarım, oturma odanıza sıra dışı bir tarz katın

Mobil tasarım, oturma odanıza sıra dışı bir tarz katın

Şenlik ateşine benzeyen şömineler. Modellerin arka duvarı yoktur, odanın ortasına monte edilirler ve farklı yönlerden görülebilirler..

Köşe elektrikli şömineler her iç mekan için uygundur. Yerden tasarruf sağlar ve tasarımcıların farklı stilistik çözümler kullanmalarına olanak tanır. Şömine ekini süslemek için malzemeler kullanılır: taş, metal, ahşap, sunta veya sunta, cam.

Asma elektrikli şömine – modeller geniş bir oturma odasında güzel görünecek. Özgün bir tasarıma sahipler: parlak kenar veya çelikten yapılmış bir çerçeve.

Asılı şömine, sıradışı ve rahat

Asılı şömine, sıradışı ve rahat

Çift taraflı elektrikli şömine – oturma odasının iki işlevsel alanı arasında (örneğin oturma alanı ve yemek odası arasında) bir sınır olarak kullanılabilir. Bu tür modeller, büyük apartman dairelerinde veya tadilat sırasında odaların birleştirilmesinde kullanılır..

Yerleşik elektrikli şömineler özellikle şık ve modern görünüyor. Hatta aydınlatma armatürleri olarak da kullanılabilirler. Dimplex markası tarafından bu tür modellerin geniş bir seçimi sunulmaktadır. Farklı genişlik, uzunluk ve yükseklikte ateş kutuları satın alabilirsiniz..

Yerleşik tasarım özellikle modern ve şık görünüyor

Yerleşik tasarım özellikle modern ve şık görünüyor

Ada elektrikli şömineler en güzel ve muhteşem. Bölgelere bölünmenin yapıldığı geniş oturma odalarına, yatak odalarına kurulum için uygundurlar. Ada şöminesine üç taraftan yaklaşabilir ve alevin etkisini hayranlıkla izleyebilirsiniz. Bu modellerin çoğu ses efektine sahiptir..

Özelliklere bağlı olarak, ayrılırlar:

 • kömürün ana dekoratif unsur olduğu ve alevin içinden geçtiği ürünler. Çok sayıda kömürün yanması etkisi yaratılır;
 • farklı boyutlardaki kütükler, ateş kutusunun doluluğunun etkisini yaratır;
 • ateş kutusunun ana unsuru olarak küçük taşlar kullanılır.

Küçük ve zarif

Küçük ve zarif

Boyut açısından elektrikli şömineler:
 • standart – 520x620hx240 mm;
 • geniş – 1000 mm’ye kadar;
 • ekstra geniş – 2500 mm’ye kadar.

Tüm bu ürünler teknik verilerde farklılık gösterir. Bazıları, içinde bulundukları odayı ısıtarak, normal bir şömine gibi çalışma yeteneğine sahiptir. Diğerleri bu işlevsellikten yoksundur, ancak alev ayar modları ile donatılmış:

 • için için yanan;
 • küçük yangın;
 • alev.

Şenlik ateşi gibi görünen elektrikli şömineler var.. Tabii ki, maliyet aynı zamanda ürünün yeteneklerine de bağlıdır..

odaya sıcaklık verir

odaya sıcaklık verir

Bazı elektrikli şömine üreticileri, müşterinin istediği boyutlara göre fırın yapmayı teklif ediyor. Maliyet, üretim modellerinden daha yüksek olacaktır.!

Çalışma prensibi

Bunu tam olarak anlamak için, her şeyden önce, nelerden oluştuğunu anlamanız gerekir. Tüm yerleşik ürünler iki unsurdan oluşur:

 • portal;
 • ocak.

portal ürünün dış çerçevesi, ocak – tasarım çözümüne bağlı olarak kütüklerin veya kömürlerin bulunduğu ocak.

Salgın şunlar olabilir:
 • yerleşik;
 • değiştirilebilir.

Modellerin ilk versiyonu, portallarda sağlanan belirli bir boyuta sahiptir. Bu yapıları kurmak için portala yerleştirmek ve şebekeye bağlamak yeterlidir. Değiştirilebilir uçlar, özellikleri nedeniyle özel bir çerçeve gerektirir. Şömine için ayrıca sipariş edilebilir veya bu işlere uygun malzemeler kullanılarak kendiniz yapılabilir..

Rahat aile akşamları için

Rahat aile akşamları için

Alevin etkisine bakıldığında, birçok kişi üreticilerin doğal ateşe bu kadar benzerliği nasıl başardığını şaşırıyor? Her şey yeterince basit.

Şömine oluşturmanın birkaç yolu vardır:

1 Ocakta, kömür veya yakacak odun yerine, siyahtan kırmızıya, turuncuya kadar farklı renklerde boyanmış sıradan plastik kullanılır. İnce kumaş parçaları ona bağlanır, çoğu zaman hafif ipek kullanılır. Bu yapının altına geleneksel bir akkor lamba ve bir fan yerleştirilmiştir. Açıldıktan sonra, akkor lamba, kömür veya yakacak odun taklitini aydınlatmaya başlar ve sıcak kömürlerin etkisini yaratır. Fan, kumaş parçalarını farklı yönlere dağıtır. Bu teknoloji bütçe modellerinde kullanılır ve çoğu modern şömine zaten farklı çalışır. Ancak, bu seçenekler bile oldukça iyi görünüyor.. Simüle edilmiş ateş oluşturur

Simüle edilmiş ateş oluşturur

2Benzer model, ancak biraz geliştirildi. Altta, daha gerçekçi bir resim veren döner bir reflektör takılıdır. Aksi takdirde, tasarım ve çalışma prensibi önceki versiyona benzer. 3Modern modeller tamamen farklı bir şekilde çalışır. Yangın simülasyonu, parlamayı bir su buharı bulutuna yansıtarak ve LED arka aydınlatma kullanılarak elde edilir. Yerleşik hoparlörler, ahşap çatırtı sesi verir. Cihazdan sıcak havayı dışarı atan ısıtma işlevinden yerleşik ısıtma elemanları ve bir fan sorumludur. Termostat oda sıcaklığını izler. Modern modellerde hem dahili kontrol hem de uzaktan kumanda olabilir. Modern modeller uzaktan kumanda ile kontrol edilir

Modern modeller uzaktan kumanda ile kontrol edilir

4İyi etki, 3D ve 5D şömineler tarafından verilir. Çalışmaları, cihazın belleğine yüklenen görüntüyü yeniden üreten bir sıvı kristal matrisin kullanımına dayanmaktadır. Ateşe hacim eklemek için üreticiler, illüzyonistler tarafından kullanılan tekniği kullanırlar – “Pepper’s Ghost”. Ateş kutusunda, özel bir açıyla, yarı saydam bir ayna vardır ve arkasında, döngüsel olarak sönen ve sonra parlayan yerleşik LED’lere sahip için için yanan kütüklerin mankenleri vardır. Bu efekt, yangın ve kıvılcımların video kaydı ile birleştirilir. Ekrana yansıtılarak gerçekçi bir resim oluşturulur..

Şömine seçimi

Kendi yolunda doğru seçilmiş elektrikli şömine:

 • biçim;
 • Bitiricilik;
 • boy;

özgün bir dekorasyon olacak ve iç tasarımı tamamlayacak. Ürünler ayrıca bir dizi işlevde farklılık gösterir, örneğin bazılarında çatırdayan kütüklerin sesinin yeniden üretildiği yerleşik hoparlörler bulunur. Diğerleri uzaktan kumandaya ve yangının yoğunluğunu ayarlama yeteneğine ve ayrıca bir fanlı ısıtıcıya sahiptir..

Özgün bir dekorasyon ve iç tasarıma ek olacak

Özgün bir dekorasyon ve iç tasarıma ek olacak

Klasik tarzda oturma odası için elektrik

Birçok sahip, kendi oturma odası şömine, çünkü sıcaklık ve konfor ile ilişkilidir. Bu hedefe ulaşılabilir, sadece şömineli bir oturma odasını doğru bir şekilde tasarlamanız gerekir. Ve sonra herhangi bir odayı güzellik ve rahatlık ile dolduracak..

Klasik stil için seçim kuralları

 • Ocak, genel tasarım çözümüne uymalıdır. Klasik tarzda bir oturma odası için, taş, cam, plastikten yapılmış gereksiz detaylar olmadan geleneksel portallı bir şömine seçmek en iyisidir..
 • İç mekanda ocak baskın özelliktir, bu nedenle diğer tüm mobilyalar elektrikli cihazın güzelliğini vurgulamalıdır. Odanın genel tarzında olmalıdır..
 • Sandalyeler ve kanepeler hemen yakınına yerleştirilmelidir. Böyle bir kompozisyon, odada bir huzur ve sükunet atmosferi yaratacak, bir fincan sıcak çay üzerinde dostça bir sohbete vesile olacaktır..
 • Dekoratif unsurların yardımıyla şöminenin tüm cazibesini ortaya çıkarabilirsiniz. Figürler, figürler ve hatta diğer dekorlarla çevreleyin.

Mobilya, elektrikli cihazın güzelliğini vurgulamalıdır

Mobilya, elektrikli cihazın güzelliğini vurgulamalıdır

Tasarımcılar, oturma odasında aynı anda veya genel tarzı dikkate alarak mobilya ve şömine seçmenizi önerir. Aksi takdirde, odayı tüm detayların özerk olduğu ve bütünlük oluşturmadığı bir odaya dönüştürme riskini alırsınız..

Küçük bir odada kompakt şömine

Küçük bir odada kompakt şömine

Oda tasarım kuralları

Oturma odasında bir şömine yapmadan önce, önemli bir yönü göz önünde bulundurmanız gerekir – odanın renk şeması çok karanlık olmamalıdır.. Aydınlık bir odada daha etkili görünecektir. Şöminenin yanındaki alanı dekore etme arzusunda asıl şey aşırıya kaçmamaktır..

Birçok rafı asmaya ve onları hediyelik eşya, figürinlerle doldurmaya gerek yok.

Tek olması ve portal ile bir bütünü temsil etmesi daha iyidir. Üstüne güzel bir resim veya aile portresi yerleştirebilirsiniz ve çerçevedeki ayna da zarif görünecektir..

Aydınlık bir odada daha etkileyici görünüyor

Aydınlık bir odada daha etkileyici görünüyor

Uzayda görsel bir artış yaratmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle, odanın küçük bir alanı varsa, görsel olarak hantal görünecek masif malzemelerden yapılmış portalları kullanmamak daha iyidir. Yapılmış bir portal ise daha iyi doğal taş açık renkler veya alçıpan, yatak tonlarında boyanmış.

Görsel alanı artırmak için dikey vurgular yapmanız gerekir. Çeşitli hafif malzemeler, aynalar, sütunlar olabilir..

“Ülke” tarzında oturma odası

Country tarzı dekorasyon en popüler tasarım çözümlerinden biridir:
 • country tarzı konfor ile ilişkilidir. Bu tarzda bir oda oluştururken ışık ve yatak tonları kullanılır. Malzemelerde ahşap tercih edilir;
 • sihir ve aşırı pathos’un tamamen yokluğu. Sadece doğal malzemelerin kullanılması nedeniyle rahat bir atmosferle dolu olduğu için böyle bir oturma odasında boş zamanınızı geçirmek keyifli olacak;
 • “Ülke” tarzındaki bir elektrikli şöminenin, odanın genel tarzına uyumlu bir şekilde uyması için oynatılmasına gerek yoktur – bu onun ayrılmaz bir parçasıdır.

ülke tarzı

ülke tarzı

Country tarzı en iyi geniş oturma odaları için kullanılır. Küçük odalar için, daha fazla çerçeve gerektirmeyen (göbekli soba) şeklinde yapılmış bir elektrikli şömine uygundur. Rahat bir yanına, odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Divan veya koltuklar.

Ülke stili en iyi geniş alanlar için kullanılır

Ülke stili en iyi geniş alanlar için kullanılır

Çerçevesi iki malzemeden yapılacak olan bir köşe elektrikli şömine güzel görünecek: doğal taş ve ahşap. Ayrıca ahşap, portalın sadece üst kısmında ve yanlarında yer alacaktır. Doğal taştan, kırma kumtaşından, sıcak dokulu kabuklu kayadan veya dolomitten yapılmış bir şömine sizi 19. yüzyılın Fransa’sına götürecek..

Stil “Öncü”

Bu tarz, deneyleri seven ve parlak vurgulardan korkmayanlar için uygundur. Elektrikli şömine kullanarak benzersiz bir oturma odası iç mekanı yaratırken, en beklenmedik ve parlak renkleri, tonları, tasarım çözümlerini kullanabilirsiniz..

“Avangart” stilin boyutları – ana özellik.

Tasarım çözümlerini uygularken, stilistler tasarım yaparken nadiren küçük detaylar kullanırlar, büyük, köşeli formları daha çok tercih ederler..

Avangard tarzda şömine için parlak çerçeveler kullanabilirsiniz.

Avangard tarzda şömine için parlak çerçeveler kullanabilirsiniz.

Modern pazarda, çeşitli çerçevelere sahip şömineler sunulmaktadır – bunlar, genişliğin yüksekliği önemli ölçüde aşacağı ürünler veya üçgen şeklinde modeller olabilir. Odanın bireyselliğini ve stilini vurgulayacak, rahatlık ve rahatlık katacaklar. Hemen yanına güzel parlak sandalyeler, kanepeler içeren bir cam masa kurabilirsiniz..

Gereksiz dekorasyon gerektirmez

Gereksiz dekorasyon gerektirmez

Elektrikli şömineler gereksiz dekorasyon gerektirmez: aynaların, heykellerin veya genel stili tamamlayan diğer şeylerin yakınında yer. Burada şöminenin kendisi ve portalı, odanın ve tarzın tüm güzelliğini vurgulayacak tek bir kompozisyon..

Art Deco tarzında oturma odası

Art Deco stili, sanattaki birçok eğilimin birleşimidir. Hepsi uyumlu bir şekilde iç içe geçmiş, avangard sadelik ve egzotik özgünlük oluşturuyor. Düz çizgiler, desenler yok – yalnızca keskinlik, açısallık, geometri ve soyutlama.

Popüler malzemeler arasında vurgulamaya değer:
 • dayanıklı cam;
 • parlak fayanslar veya taş fayanslar;
 • vernikli yüzeyler;
 • alüminyum;
 • mermer;
 • ahşap, kakma dahil.

Nötr renklerde ürünlere özgü stil

Nötr renklerde ürünlere özgü stil

Renk şemasına gelince, nötr tonların stilin doğasında olduğunu söyleyebiliriz – bunlar:

 • siyah;
 • Beyaz;
 • gümüş;
 • metal rengi;
 • altın.

Tüm bu stil özellikleri, uygun modellerin bolluğunu hiçbir şekilde etkilemez. Aksine, bu tarzda bir şömine ve portal seçmek çok daha kolay olacaktır. Dimplex, Electrolux firmasının modellerine dikkat edebilirsiniz. Çerçeve olarak, mermer veya lamine suntadan yapılmış köşeli ve ön versiyonlarda yapılmış portalları kullanabilirsiniz. İç mekanı daha benzersiz kılmak için dayanıklı camdan yapılmış özel bir standa sahip portallara dikkat edebilirsiniz. televizyon için.

Barok tarzı – Louis XIV zamanından şık uşak

Etkinlik, zengin malzemeler, zarif formlar – tüm bunlar Barok stilini karakterize ediyor..

Bununla birlikte, aşırı yüklenmek ve odayı görsel olarak ağırlaştırmak çok kolay olduğu için bu tarz iç mekanda çok dikkatli kullanılmalıdır..

Barok tarzı

Barok tarzı

Tüm özellikleri göz önünde bulundurarak bir şömine satın almalı ve bunun için çok dikkatli bir portal seçmelisiniz:
 • portal büyük ve kıvrımlı olmalıdır;
 • çerçevenin dekorasyonu, oymalı dekoru olmalıdır;
 • portal, büyük dekora ek olarak, birçok küçük ayrıntıya sahip olmalıdır;
 • genellikle portallar bir ek elemanla desteklenir – çerçevenin kendisiyle aynı malzemeden yapılmış, ateş kutusunun üzerindeki dekoratif kısım.

Odadaki ana aksan olacak

Odadaki ana aksan olacak

Bu tarzdaki oturma odasındaki şömine, odadaki ana vurguyu yaratacaktır. Bu nedenle tasarımcılar şömineyi çok güzel ve iyi dekore edilmiş yapmak isterler. Hem önden hem de açısal görünümdeki ürünlere dikkat edebilirsiniz. İkincisi oturma odasında daha az yer kaplayacak, ancak bu, kendilerine daha az dikkat çekecekleri anlamına gelmiyor..

Sizin için ilginç olacak:

Kendi elinizle kartondan bir şömine nasıl yapılır (90+ Fotoğraf): Ana sınıflar için adım adım talimatlar

yüksek teknoloji tarzı

Saf haliyle, bu tarz oturma odalarında nadiren bulunur. Tasarımda krom ve metal parçaların kullanılması nedeniyle en sıcak, en rahat denemeyeceği için. Daireleri dekore ederken birçok tasarımcı “Minimalizm” tarzı ile seyreltilmiştir., standart olmayan bir tasarım çözümü oluşturan bir kombinasyon elde etmek.

Sıkı bir iç mekana biraz sıcaklık katacak

Sıkı bir iç mekana biraz sıcaklık katacak

Bulmak Dimplex Silverton, Burbank modelleri olacak. 5D görüntü, yanan ateşin güzel bir görüntüsünü yaratacaktır. Bu markaların şömineleri evi sıcaklık ve konforla dolduracak.

Şömine için bir portal nasıl yapılır?

Mağazadaki çeşitli şömineler, portallar – tarzınıza ve gereksinimlerinize uygun bir model seçme yeteneği. Ancak, böyle bir kitin fiyatı yüksek olacaktır. Pek çok insan 700 veya 1000 dolara doğal mermer veya taştan yapılmış bir portal satın alamaz, bu nedenle alternatif arıyorlar – mağazalarda satılan yapı malzemelerini kullanarak bir şömine portalı yapmak. Bu, paradan tasarruf etmek ve ihtiyacınız olan tasarım tarzında bir portal yapmak için bir fırsattır..

metal portalı

metal portalı

Biraz çalışırsanız, hayal gücünüzü kullanın, o zaman sadece birkaç gün içinde şömine için bir portal yapabilirsiniz..

Ancak, bu işe başlamak için ihtiyacınız olacak:

 • Kesin boyutlara ihtiyacınız var: yükseklik, genişlik, derinlik, şöminenin ne kadarının kaplamanın arkasına gizleneceği.
 • Sadece onarım yapmayı planlıyorsanız, bu sorun o kadar küresel değildir, çünkü diğer her şey odanın genel tarzına “ayarlanabilir”. Şömine yenilenmiş bir odaya kurulursa, tarzı buna uygun olmalıdır..
 • Oda yeni onarılıyorsa, elektrikli fırının ağa bağlanmasını sağlamak gerekir. Gözle görülmemeli ve doğrudan erişilebilir olmalıdır..
 • Çerçeve için malzeme seçin. Sadece fiyatı değil, aynı zamanda kaliteyi, dayanıklılığı, pratikliği de göz önünde bulundurun.
 • Bir portal yapmak için gelecekteki şöminenin bir taslağını çizmeniz gerekir. Bu, boyutlarda, yanlış hesaplamalarda hata yapmamanın yanı sıra binanın güzelliğini görsel olarak değerlendirmenize, bazı unsurları eklemenize veya çıkarmanıza yardımcı olacaktır..

Portallı bir elektrikli şömine, odadaki ana vurgudur, genel tarzını belirler.!

Portalın seçimi, iç mekanınızın stilini belirler

Portalın seçimi, iç mekanınızın stilini belirler

Şömine malzemeleri

Taş çerçeveleme

Taş çerçeveleme

Çalışma sırasında gövdesi çok ısınmaz, bu nedenle portal için herhangi bir malzeme, dayanıklılık ve yangın güvenliği için özel gereksinimler olmadan kullanılabilir. Bununla birlikte, en yaygın kullanılan malzemeler şunlardır:

 • alçıpan en hafif, en ucuz malzemedir. Alçıpan veya alçıpan kullanabilirsiniz. Keseceğiniz yaprak ve parçaların boyutlarını hesaplayın. Bu, doğru uzunluktaki alçıpan levhaları seçmenize yardımcı olacaktır;
 • ahşap güzel, pahalı bir malzemedir. Portalın yapımında kullanılabilecek türlerin çeşitliliği, genel stil için en uygun ahşabı seçmeyi mümkün kılacaktır;
 • Sunta ve sunta – uygun fiyatlı, çok yönlü preslenmiş ahşap levhalar;
 • poliüretan kalıplama;
 • taş – kumtaşı, granit olabilir.

Standart olmayan renkte alev

Standart olmayan renkte alev

Elektrikli şöminenin kendi kendine kurulumuna başlıyoruz

Bazılarını işleme süreci zor ve beceri gerektirdiğinden, tüm malzemeler ev yapımında insanlar tarafından kullanılamaz. Bu nedenle, kolayca kesilebilen, cilalanabilen, işlenebilen malzemelerden bir şömine yapmak daha iyidir. Ancak başka bir yol daha var – mağazadaki portal kaplaması için bir parça kesimi sipariş etmek..

Küçük bir oturma odası için seçenek

Küçük bir oturma odası için seçenek

Portal için bir kaide yapmanız gerekiyor. Bunu yapmak için, koruyucu lamine bir tabaka ile MDF almak ve gerekli boyuta kesmek daha iyidir.. Bunun, yapı malzemeleri satın aldığınız mağazada bile yapılabileceğini belirtmekte fayda var.. Bu yapı malzemesi lehine seçim tesadüfi değildir..

Lamine MDF mükemmel özelliklere sahiptir. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır, nemden zarar görmez. Başka bir seçenek, bina süpermarketlerinde satılan normal bir tezgah olabilir. İstenilen kalınlığa sahiptir, odanın genel atmosferine en uygun rengi seçmek mümkündür..

Duvara monte bir şömine için taban dikdörtgen olmalı ve köşeli bir – beş köşeli olmalıdır. Taban, alanda portalın kendisinden biraz daha büyük olmalıdır.

TV'ye alternatif olarak şömine

TV’ye alternatif olarak şömine

Şöminenizi biraz yükseltmek için, tezgahın altında zemine ve masa üstüne güvenli bir şekilde sabitlenmesi gereken aynı boyuttaki profili koyabilirsiniz. Kenarlar ve boşluk daha sonra rengi masa üstü ile uyumlu olacak bir plastik süpürgelik ile kapatılabilir..

Çerçeve

Elektrikli şömine çerçevesi yapmak için en iyi malzeme seçeneği alçıpandır.. Alçı karton fiyatının düşük olmasının yanı sıra oldukça kolay kesilebilir, sıcaklık ve nem değişikliklerinden etkilenmez..

İlginç tasarım

Küçük bir modelin ilginç tasarımı

Ocak için bir çerçeve montajı ile üretime başlamanız gerekir. Bunu yapmak için iki tip profile ihtiyacınız vardır: raf – 50 * 50 mm ve kılavuz 50 * 40 mm. Profili monte etmek için, 11 ila 13 mm arasında küçük bir uzunlukta kendinden kılavuzlu vidalara ihtiyacınız olacak..

Başlamak için aracı hazırlayın:
 • metal için makas. Herhangi birini seçebilirsiniz: sağlak, solak veya düz;
 • Yıldız tornavida, tornavida;
 • 2 veya 3 kg için bir çekiciye ihtiyacınız var;
 • kırtasiye bıçağı;
 • bina seviyesi. İnce alüminyum seviyeleri doğru göstermediği için 1.5 metre almak ve metalden emin olmak daha iyidir..

Çerçeveye geçiyoruz. Şimdi bir duvar şöminesi nasıl yapılır örneğini inceliyoruz. Duvarda, bir kurşun kalemle şöminenin işaretlerini çizin. Çizilen çizimlerle tam olarak eşleşmelidir..

Basit ve gereksiz bir şey yok

Basit ve gereksiz bir şey yok

Çizimlerin doğruluğunu birkaç kez kontrol ettiğinizden ve seviye ile her şeyi keşfettiğinizden emin olun. Sonuçta, çarpık bir ocak en iyi görünmeyecek!

Daha sonra aynı işaretleme şöminenin tabanında yapılmalıdır. Ayrıca, her şey dikkatlice kontrol edilir, ölçülür. Ardından, işarete göre 50 * 40 profilinin kurulumuna devam edin. Sabitledikten sonra paralel bir boruya sahip olmalısınız. Bu iş için dübel çivilerine ve ahşap vidalara ihtiyacınız olacak. O zaman yapının tüm bileşenlerini tahtakurularla sabitlemeniz gerekir..

Güvenlik önlemlerini takiben, yanmaz malzeme sermeniz gerekir, şöminenin arkası ile duvar arasına ısıya dayanıklı özel mineral yün kullanabilirsiniz..

zarif klasik

zarif klasik

Bu çalışma aşamasını gerçekleştirdikten sonra, en önemli aşamalardan birine – yapının güçlendirilmesine – geçilmesi gerekmektedir. Ana yük sadece elektrikli şöminenin duracağı kısma düşeceğinden, 50*50 profil alıp 25 cm aralıklarla karşıya yerleştirmeniz gerekir.Daha sonra çerçevenin iç kısmı dikkate alınarak yapılır. elektrikli şöminenin boyutları.

Baca için bir çerçeve yapıyoruz

Sahte bir baca düzeni sağlanmazsa, bu çalışma aşaması atlanabilir. Ocağınızı doğal olana benzer daha gerçekçi hale getirmek istiyorsanız, baca için bir çerçeve yapmanız gerekir. Farklı şekillere sahip olabilir, ancak kural olarak, bir üçgen gibi görünmesini sağlarlar – şöminenin tabanında geniştir, baca tavana ne kadar yakınsa daralır. Ancak hafif bir baca da yapabilirsiniz – dikdörtgen.

Şık baca seçeneği

Şık baca seçeneği

Bunu yapmak için 100 * 40 ve 100 * 50 mm’lik bir profile ihtiyacınız var. Daha genel bir profil seçerek, yalnızca bir taraftan duvara tutturulduğu için karmaşık yapıların inşasına olan ihtiyacı ortadan kaldırırsınız..

Bu nedenle, yan tarafındaki profilde (100 * 40 mm), kendinden kılavuzlu vidalar için önceden delik açmanız gerekir. Ardından duvardaki çizime yapıştırmanız ve dübel için işaretler yapmanız gerekir. Ardından, bir tornavida veya zımba kullanarak, dübel tapası için duvarda delikler açmanız gerekir. Ve sonra deliklere çekiçleyin. Ardından, profili dübellerle duvara sabitliyoruz.

Ortaya çıkan yapı gerekli mukavemete sahip olmayacaktır, bu nedenle enine yapılar kullanılarak sabitlenmelidir..

Bunu yapmak için 100*50 profil alıp her yarım metrede bir bacanın ana çerçevesine tutturmanız gerekir..

Stüdyo dairede elektrikli şömine

Stüdyo dairede elektrikli şömine

kablolama

Çalışması için elektrik tesisatı yapmanız gerekir. Uygun yangın güvenliğini sağlamak için güvenilir olmalıdır. Kablolama için, 2 * 2,5 veya 2 * 4 mm2 kendiliğinden sönen tel kullanmak en iyisidir. Sadece metal bir hortumda portalın içine koymak gerekir..

Odada topraklama varsa, kablolama üçlü telden yapılmalıdır..

Elektrikli şömine için yüksek kaliteli bir priz seçmek daha iyidir. Seramik ve topraklı olmalıdır. Doğrudan erişime bir soket takmayı planlıyorsanız, bunun için ayrı bir anahtar düzenlemeden yapabilirsiniz. Kapalıysa, portalın arkasında, elektrikli şömineyi ağdan ayırmak için ayrı bir anahtar yapın..

Kare, sade modeller modern bir iç mekan için daha uygundur

Kare, sade modeller modern bir iç mekan için daha uygundur

Portal görünümü

Çerçeveye bitmiş bir görünüm vermenin zamanı geldi.

Bunun için şunları almanız gerekir:

 • alçıpan;
 • kırtasiye bıçağı;
 • seviye;
 • hükümdar;
 • kalem.

Alçıpan kesmeden önce, doğru boyutları levhalara aktarmak için her şeyi dikkatlice tekrar ölçmeniz gerekir. Ardından çerçeveyi kaplamak için gerekli tüm parçaları kesmeniz gerekir. Bunu yapmak için, bir büro bıçağıyla yapının tüm detaylarını kesmeniz gerekir..

Metal (3,5 * 25mm) için kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak çerçeveye tutturulurlar. Kalan derzler macunla kapatılır. Yapının tüm köşelerini delikli bir köşe ile kapatmak daha iyidir, böylece yapıyı yıkımdan güvenilir bir şekilde koruyacaksınız..

Mavi bir oda için ilginç bir çözüm

Mavi bir oda için ilginç bir çözüm

Kaba iş yapıldıktan sonra, portalın astarlanması, macunlanması gerekir. Bundan sonra, havalandırma için delikler açmak gerekir, aksi takdirde, ateş kutusunun uzun süreli çalışması sırasında, güvenli olmayan tüm portalı ısıtır ve ısıtır. Pabuçların karşısına havalandırma delikleri yapılır.

dekorasyon

Şömineyi dekore etmek, elektrikli bir ateş kutusunu çerçevelemenin son aşamasıdır. Malzeme seçimi tamamen odanın tarzına bağlıdır..

İşte en yaygın kapsama seçenekleri:

1Yapay taş kullanın. Bu malzeme herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilir..

Birçok avantajı vardır:
 • yapay taşla bitirmek yeterince kolaydır;
 • malzemenin önemsiz ağırlığı nedeniyle portal üzerindeki yük azalır;
 • çok sayıda farklı renk, doku malzemesi satın alabilirsiniz;
 • geniş seçim nedeniyle çeşitli desenler oluşturmak mümkündür;
 • önemsiz maliyet.

Yapay taş ile çerçeveleme

Yapay taş ile çerçeveleme

2 Dokulu sıva, portal kaplamada kullanılan popüler bir malzemedir..

Bir dizi avantajı vardır:
 • portal üzerinde tamamen farklı çizimler oluşturmak mümkündür;
 • çeşitli boya renkleri, renk şemasını en başarılı şekilde seçmeyi mümkün kılar;
 • malzemenin önemsiz ağırlığı;
 • nispeten düşük maliyet.

Dokulu sıva ile çerçeveleme

Dokulu sıva ile çerçeveleme

Bu şömine tasarımlarının tamamı klasik tarzdaki oturma odaları için uygundur. Ancak, “Hi-tech” tarzı için çerçeveyi seçmek biraz daha zor olacak, ancak bir çıkış yolu var. Odayla aynı tarzda yapılmış bir TV sehpası sipariş edebilir, ancak yerleştirileceği şömine ekinin boyutuna göre içine bir niş yapabilirsiniz. Ana koşul, içindeki nişi metal elemanlarla kesmek olacaktır, böylece fırın ısındığında sunta zarar görmez..

Fiyatlar ve üreticiler

Modern pazarda, dairelere, evlere kurulum için uygun çok çeşitli elektrikli şömineler bulunmaktadır. Sadece stil ve boyutta değil, aynı zamanda içerikte de farklılık gösterirler. Geleneksel olarak, elektrikli şömineler iki gruba ayrılabilir:

 • seri – üreticiler, geliştirilen çizimlere ve şemalara göre şömineler yaparlar. Ağırlıkları 25 kg’ı geçmediği için oldukça hareketlidirler. Bu tür ürünlerin maliyeti 700 dolardan fazla değil;
 • özel – birçok ünlü marka benzersiz ateş kutusu modelleri yapıyor. Bunları mağazalarda bulamazsınız, sadece kataloglarda bulabilirsiniz. Oldukça gerçekçiler ve bazen onları doğal şöminelerden, özellikle de uzaktan ayırt etmek oldukça zor. Ancak bu tür modellerin dezavantajları vardır – üretim süresi oldukça uzun olabilir. Bazı modellerin fiyatı 5500 dolara kadar çıkıyor.

minimalist tarz

minimalist tarz

Elektrikli şömine üreticileri arasında vurgulanmaya değer:

 • Hark (Almanya) – dekoratif şömineler özel tarzlarıyla ayırt edilir. Bununla birlikte, Alman üreticilerin tüm ekipmanları gibi yüksek kalitededirler. Bu modeller, avantajların birleşimi nedeniyle yüksek bir fiyata sahiptir. Seçim standart tasarımlarla sınırlıdır.

Model Hark (Almanya)

Model Hark (Almanya)

 • Dimplex (İrlanda) en popüler ve güvenilir şirkettir. Geniş bir model yelpazesi, odanın her stiline ve tasarımına uyan ürünleri satın almayı mümkün kılar. Bu şirket, boyut olarak en büyük şömineleri üretiyor. Bedeninize göre bir ateş kutusu imalatını sipariş etmek mümkündür..

Dimplex modeli (İrlanda)

Dimplex modeli (İrlanda)

 • Elektrikli şömine Electrolux – üretici, çok çeşitli yerleşik askıya alınmış modeller sunar. Yangın kutuları üreten diğer şirketlerle karşılaştırıldığında, Electrolux nispeten ucuz modeller sunar.

Electrolux modeli

Electrolux modeli

sonuçlar

Modern elektrikli şömine modelleri ve doğru seçilmiş veya yapılmış bir portal, herhangi bir odayı süsleyecek ve rahatlık ve rahatlık verecektir. Elektrikli şömineyi daha doğal bir ateş gibi yapmak için özel aksesuarlar satın alabilirsiniz. Çeşitleri, seçici alıcıları bile şaşırtacak..

Böylece, kompozisyonu tamamlamak için özel bir ateş kutusu kurabilir ve dekoratif kütüklerle doldurabilirsiniz. Herhangi bir malzemeden yapılabilir ve farklı renklerde olabilir. Şöminenin yanında kürek, maşa, poker, süpürge içeren özel bir set de güzel görünecek..

VİDEO: Elektrikli şömine kullanımı hakkında her şey