Ayna karoları son zamanlarda iç dekorasyon için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Ayna karoları son zamanlarda iç dekorasyon için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

İç mekanda ne kadar şık, taze ve zarif ayna karoları görünüyor! Fotoğraflar ve fikirler, hem odalardan birinin hem de tüm dairenin tasarımını değiştirmek için ilham verebilir. Aynaların varlığı, herhangi bir odanın görünümünü kökten değiştirebilir, ona ışık, hacim, dinamizm ve derinlik katabilir..

Ve ayna karoları, alanı görsel olarak dönüştürebileceğiniz, karmaşık veya düzensiz şekillerdeki alanları yenebileceğiniz, iç mekanı karmaşıklaştırabileceğiniz, daha düşünceli ve sofistike hale getirebileceğiniz benzersiz bir kaplama malzemesi olarak kabul edilir. Bu dekor, oturma odaları, banyolar, mutfaklar, koridorlar için eşit derecede uygundur ve birçok uygulama şekli ve seçeneği arasında, çeşitli tarzlardaki iç mekanları ideal olarak tamamlayan, istenen tasarımdaki ürünleri seçmek kolaydır..

Modern bir klasik tarzda dekore edilmiş özel bir evin oturma odası

Modern bir klasik tarzda dekore edilmiş özel bir evin oturma odası

Ayna karoları, alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır

Ayna karoları, alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır

Koridorun iç kısmında ayna karolarının kullanımı

Koridorun iç kısmında aynalı karoların kullanımı

Ayna karoları ile şömine dekoru

Ayna fayanslı şömine dekoru

Ayna karo çeşitleri

Modern ayna karoları, standart dikdörtgenlerle sınırlı olmayan çok çeşitli şekillere sahip olabilir. Bunlar büyük veya mozaik kareler, eşkenar dörtgenler, üçgenler, hilaller, tuğlalar, tahtalar olabilir..

Üretimi için şunları kullanın:

 • bardak;
 • cilalı metal;
 • polistiren gibi yüksek kaliteli plastik.

Aynalı yüzeylere sahip bir iç mekan sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha hafif görünür.

Aynalı yüzeylere sahip bir iç mekan sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha hafif görünür.

Aynalı fayans ve mermer tezgahın güzel bir kombinasyonu

Aynalı fayans ve mermer tezgahın güzel bir kombinasyonu

Şekillendirme yöntemi malzemeye bağlı olarak değişecektir. Ancak çoğu durumda, özel yapıştırıcı veya sıradan sıvı tırnaklar üzerinde kurulum yapılır. Kendinden yapışkanlı katmana sahip seçenekler de vardır..

Temel tipler

Aynı malzemeden yapılmış karolar bile birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir. En popüler yürütme seçenekleri arasında öne çıkıyor:

 1. Herhangi bir kabartma olmadan pürüzsüz ayna karoları. Döşenirken, eklemler neredeyse görünmezdir, bu da standart bir aynanın şekli ile sınırlı olmayan sağlam bir ayna yüzeyi oluşturmayı mümkün kılar. Bu kaplama, modern iç stillere (yüksek teknoloji, minimalizm) mükemmel uyum sağlar..

  Ayna karoları, iç mimarlar için mükemmel bir satın alma haline geldi

  Ayna karoları, iç mimarlar için mükemmel bir satın alma haline geldi

 2. Faset ile. Böyle bir aynalı karonun kenarlarının (pah) küçük bir eğimi, montajı büyük ölçüde kolaylaştırır, ancak tüm bu tiplerin çoğu, iç mekanın tüm potansiyelini ortaya çıkaran karmaşık bir yüzey oluşturma yeteneği için takdir edilir. Faset görünümlü ayna karoları, iç mekanda pahalı, zarif, herhangi bir odaya asil ve lüks bir görünüm kazandırır ve kenarlardaki ışık kırılması çok fazla parlama yaratır. İdeal olarak benzer dekor, klasik iç mekanları, özellikle saray veya barok tarzında, ayrıca neoklasik ve eklektik tarzda tamamlayacaktır.

  Faset görünümlü ayna karoları çok ilginç

  Faset görünümlü ayna karoları çok ilginç

 3. Metal bir yüzeyin taklidi ile. Parlak bronz, bakır, gümüş, altın, krom hem modern hem de klasik iç mekanlara mükemmel uyum sağlar. Yüzeyde patina veya diğer “zaman izleri” olabilir.
 4. Cam veya amalgam renginin herhangi bir gölgede olabileceği renkli ayna karolar – dumanlı gri veya bejden koyu pembe veya siyaha.
 5. Çizim ile. Böyle bir çini üzerindeki her türlü süsleme, çizim ve desenler kumlanarak veya lazer kullanılarak elde edilir. Bu seçenek, iç mekana bireysellik, ifade gücü verecektir..
 6. Dokulu bir yüzeye sahip. Hacimsel çizimler, belirgin doku veya sıra dışı kabartma, çeşitli iç mekanlar için ideal bir dekor görevi görecektir..

Tavsiye! Evdeki ayna yüzeylerinin bolluğunu kötüye kullanmayın, bu, ruhu iç karartıcı bir şekilde etkileyebilir, tahrişe, endişe hissine neden olabilir. Çok fazla yansıması olan bir oda rahatsız edici olacaktır..

İç mekanda ayna karoları kullanma teknikleri

Ayna karoları, iç mekanı mümkün olduğunca dönüştürmeniz, daha rahat ve düşünceli hale getirmeniz gerektiğinde görevlerle etkili bir şekilde başa çıkıyor. Duvarlarda yer alan, özellikle küçük bir alana sahip veya çok dar odalar için önemli olan odanın devamı yanılsamasını yaratarak alanı görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır..

Bu nedenle, uzun bir duvar düzenlemeye değer, böylece odanın yanlış oranlarını düzeltir. Ayrıca, içeriye daha fazla ışık girmesini sağlamak için örneğin bir pencerenin karşısında duvarın sadece bir parçası olabilir..

Tavsiye! Aynı zamanda, duvarlardan birinin eşkenar dörtgen veya çapraz olarak döşenmiş aynalı karolarla kaplanması, odanın daha yüksek ve daha geniş olmasına yardımcı olacaktır..

Banyonun iç kısmındaki aynalı duvar

Banyonun iç kısmındaki aynalı duvar

Karşı duvarlarda, “sonsuz koridorlar” görünümünden kaçınmak için aynalı karoların bulunduğu alanları doğrudan birbirinin karşısına yerleştirmemek daha iyidir..

Tavandaki aynalı karoların yardımıyla odayı yükseltebilirsiniz, ancak tüm yüzeyi onunla kaplamamak, ancak her şeyi nokta veya kontur aydınlatmasıyla tamamlayan çevre veya merkezle sınırlamak daha iyidir. Ana şey, odaya girerken “ters uzay” etkisinin oluşmamasıdır. Tavana yansıyacak olan duruma da çok dikkat etmelisiniz..

Tavsiye! Çok büyük bir oda için, boşluk, soğukluk etkisi yaratabileceğinden, ayna karoları kullanan tavan dekoru önerilmez..

Kompozisyon temelleri

Aynalı karoların yardımıyla iç mekanın uyumlu görünmesini sağlamak için duvarlardan veya tavandan, sütundan veya duvardan birine odaklanmak daha iyidir. Bu durumda, yansıtıcı elemanlar hem tüm alanı hem de bireysel alanları işgal edebilir..

Ayna karoları kullanıma dayanıklıdır, kimyasallara dayanıklıdır ve su geçirmezdir

Ayna karoları kullanıma dayanıklıdır, kimyasallara dayanıklıdır ve su geçirmezdir

Küçük parçalar halinde ayna fayanslı banyo duvar dekoru

Küçük parçalar halinde ayna fayanslı banyo duvar dekoru

Ayna karosu bakımı kolay ve basittir

Ayna karosu bakımı kolay ve basittir

Tavsiye! Ayna karosunun ışığı çekme ve yansıtma üzerinde çalışması için, aydınlatma ile desteklenmiş pencerelerin, lambaların karşısına yerleştirilmelidir..

Bir duvar ve bir tavan veya iki bitişik duvar gibi ayna karolarla bitişik yüzeyleri ortaya çıkararak ilginç bir etki elde edilebilir. Ancak bu durumda, farklı tipteki ürünlerin kullanılması tavsiye edilir (faset ve kontrast tonlu veya pürüzsüz ve desenli).

Ayna karoları kullanarak bitirme, minimum nesnelerin yansıdığı dikkate alınarak yapılmalıdır, aksi takdirde alanı görsel olarak genişletmek işe yaramaz, hafiflik verir, aksine – dağınıklık etkisi olacaktır..

Klasik tarzda güzel mutfak

Klasik tarzda güzel mutfak

Ayna karoları ile aşırıya kaçmamak için diğer malzemelerle birleştirilmesi önerilir. Örneğin, duvar dekorasyonu, aynaların ahşap, seramik, mantar, metal, taş ile değiştiği bir dama tahtası veya petek şeklinde yapılabilir..

Evin iç kısmındaki ayna karoları

Amacı ne olursa olsun, iç mekandaki ayna karoları kesinlikle herhangi bir odada kullanabilirsiniz. Bu bir oturma odası veya yemek odası, yatak odası veya çocuk odası, mutfak veya banyo, giriş holü veya ofis olabilir. Ancak her şeyde, ne zaman duracağınızı bilmelisiniz, yansıtıcı yüzeyin nerede, nasıl ve hangi miktarda bulunacağını dikkatlice düşünmelisiniz..

Klasik tarzda bir oturma odasının güzel iç mekanı

Klasik tarzda bir oturma odasının güzel iç mekanı

Oturma odası

Oturma odasının iç kısmındaki ayna karoları, alanı doğru bir şekilde zonlamaya yardımcı olacaktır:

 • Tek tek bölümlerini karo ekleriyle süsleyerek çok seviyeli bir tavan tasarlayabilirsiniz. Bu, odanın yüksekliğini hafifçe yükseltecek, ona hacim katacaktır..
 • Duvarlardan birinin kaplaması, durumun karmaşıklığını vurgulayacak, alanı genişletecek ve derinlik katacaktır. Bunun gibi bir duvar en iyi pencerenin önünde veya yanında görünecektir..

 • Oturma odasında ilginç mobilyalar veya iç eşyalar, çiçekler varsa, bunları fayanslardan yansıyacak şekilde düzenleyerek “ikiye katlayabilirsiniz”. Bu tür ayna elemanları, rafların içine, duvarlara, nişlere yerleştirilebilir..
 • Bir şömine veya kanepe alanı, üstlerindeki alanı çeşitli şekil ve renklerde fayanslarla tamamlayarak da vurgulanabilir..

Mutfak ve yemek odası

Mutfağın iç kısmındaki aynalı karolar hem çalışma alanında hem de yemek odasında eşit derecede iyi görünüyor. Çalışma alanı, farklı unsurlardan yapılmış pratik bir önlük ile süslenecek ve tamamlanacaktır. Küçük mozaikler, tuğlalar veya büyük elmaslar olabilir – hepsi mutfağın boyutuna ve istenen etkiye bağlıdır. Böyle bir önlük kaplamasıyla, dekoratif yüzeylerin bir yağ ve kurum tabakası ile kaplanmaması için iyi bir başlık gerekecektir..

Birçok tasarımcı, bir mutfak backsplash'ı süslemek için genellikle ayna karoları kullanır.

Birçok tasarımcı, bir mutfak backsplash’ı süslemek için genellikle ayna karoları kullanır.

Mutfağın duvarlarını aynalı fayanslarla süslemek

Mutfağın duvarlarını aynalı fayanslarla süslemek

Tavsiye! Ayna karoları seramik ve hatta yapay taşla iyi gider, bu nedenle çalışma alanındaki önlük ve tüm duvar, aynı anda iki malzeme kullanılarak, boyutlarına göre seçilerek bitirilebilir..

Yemek alanında, duvarlara veya tavana ayna ekleri yerleştirilebilir. Duvarlardaki fayansların aplikler veya mini spotlarla tamamlanan noktalı düzenlemesi, eve rahatlık katmaya yardımcı olacaktır. Yemek odasının bu dekorasyonu, özellikle bireysel detayları vurgulamak için kullanılıyorsa, zarif ve sofistike görünecek. Örneğin, tabaklar, mobilyalar, bir avize, bitkiler ile güzel bir büfe yansıyacaktır..

Ayrıca, yemek odasının duvarlarından birinde 2-3 dikey şerit veya büyük ayna karo dikdörtgenleri yapılırsa, bazı restoran veya kafelerde pencereleri taklit ederse ilginç bir etki elde edilecektir..

Yatak odası

Yatak odasının iç kısmındaki aynalı karolar, yatak ve uyuyan kişilerin içine yansımayacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu nedenle, tüm tavanın ve duvarların bununla kaplanması önerilmez..

Yatak odasının iç kısmında, yatak başındaki duvarın dekorasyonunda aynalı karoların kullanılması daha iyidir.

Yatak odasının iç kısmında, yatak başındaki duvarın dekorasyonunda aynalı karoların kullanılması daha iyidir.

Yatağın başındaki duvarı veya pencerenin yanındaki iskeleleri, ön kapıyı ve ayrıca duvar nişlerini, gardırobun yanındaki alanı, tuvalet masasını süslemek için kullanmak en iyisidir..

Bir yatak odası için, hem düz fayanslar hem de faset veya süslemeli eşit derecede uygundur – hepsi iç mekanın tarzına bağlıdır..

Tavsiye! Yatak odası dekorasyonu için aynalı karolar lehine bir seçim yapmadan önce istenilen alanlara bir ayna tutturmakta fayda var. Bu dekor herkes için uygun olmadığı için gelecekte rahatsızlıktan kaçınmaya yardımcı olacaktır..

Banyo ve tuvalet

Banyonun iç kısmındaki ayna karoları kullanışlı olacaktır. Bu odada bir ayna zaten gerekli ve fayansların yardımıyla durumu daha ilginç hale getirebilirsiniz. Duvarlardan birini (banyo veya lavabonun üstünde) düzenleyebilir, geri kalanında ise sıradan seramik kullanabilirsiniz. Muhteşem görünecek:

 • Tüm duvar yüzeyi boyunca çapraz olarak yerleştirilmiş büyük ila orta boy kare karolar.
 • Aynı parametrelere sahip seramik ile aralıklı bir derz içine yerleştirilmiş dikdörtgen uzun şekil.

Ayna karoların sıradan seramik ile kombinasyonu çok güzel görünüyor.

Ayna karoların sıradan seramik ile kombinasyonu çok güzel görünüyor.

Banyo duvarının dekorasyonunda eşkenar dörtgen şeklinde ayna karoları

Banyo duvarının dekorasyonunda eşkenar dörtgen şeklinde ayna karoları

 • Çok renkli veya düz mozaik seramiklere bitişik ayna mozaik.
 • Tüm banyo duvarı boyunca standart seramik karolar arasında rastgele veya düzenli olarak bireysel aynalı karolar.
 • Diğer malzemelerden minimal ek parçalarla komple duvar dekorasyonu.

Tuvalette, dekoratif bir vurgu olarak ayna karoları kullanmak, duvarlara süs eşyaları veya basit figürler yerleştirmek daha iyidir. Bu odadaki kişiyi rahat ettirmek için renkli veya patine de kullanılabilir..

Tavsiye! Banyolarda, sıhhi tesisat armatürlerini, muslukları ve diğer aksesuarları vintage bir tarzda tamamlayacak eski efektli ayna karolar muhteşem görünecek..

Giriş holü ve geçiş alanları

Koridorun iç kısmındaki ayna karoları sadece güzel ve şık değil, aynı zamanda özellikle odanın kendisi çok büyük değilse ve standart bir ayna takacak yer yoksa çok kullanışlıdır. Bir kişinin yansımasını tam olarak görebilmesi için koridorun duvarlarında böyle bir kaplama kullanılmalıdır ve standart formlarla sınırlı olmak gerekli değildir. Örneğin, duvarlardan birini ayna karolarla tamamen süsleyebilir, uygun aydınlatma ile destekleyebilir veya dikey, eğimli veya karmaşık şekiller yerleştirebilirsiniz..

Koridorda ayna karoları dekoratif sıva, ahşap, taş, porselen taş eşya vb. İle birleştirilebilir..

Tavsiye! Koridoru dekore ederken girişin karşısına yansıtıcı yüzeyler yerleştirmemeniz gerektiğini unutmayın. Feng shui felsefesine göre bu, enerji akışlarını olumsuz etkiler. Ek olarak, giren bir kişi sadece yansımalarından korkabilir..

Ayrıca, örneğin uzun koridorlar, merdivenler, bir odadan diğerine geçişler gibi geçiş alanlarını dekore ederken ayna karoların kullanılması tavsiye edilir. Kural olarak, bu tür alanlar yetersiz aydınlatılır ve yetkin aydınlatmaya sahip yansıtıcı yüzeylerin varlığı rahatlık katacak, alanı konforlu hale getirecek, daha az kapalı hale getirecektir..

Tavsiye! Aynalı karoların yardımıyla merdivenlerdeki yükselticileri, dar bir koridorun kör duvar nişlerini süsleyebilirsiniz. Böyle bir tasarım hareketi, mekana ferahlık, hafiflik verecek ve onu açık hale getirecektir.. 

İç ayna karoları birçok tasarımcı tarafından kullanılır, yardımı ile odanın özellikleriyle oynamak, derinlik, ışık eklemek ve alanı görsel olarak genişletmek kolaydır. Güneş ışığı veya yapay ışık birçok yönden yansıyacak, iç mekana incelik, ferahlık, parlaklık katacak ve genel olarak daha şık, taze ve modern hale getirecektir..