Avusturya perdeleri - güzel ve zarif

Avusturya perdeleri – güzel ve zarif

Avusturyalı perdelerin 18. yüzyılda Avusturyalı seçkinlerin konaklarında ve saraylarında ilk ortaya çıktığı zamandan beri ve zamanımıza kadar, onlara olan ilgi azalmadı. Ve daha önce sadece dükler ve kontlar evde böyle bir lükse sahip olmayı göze alabilseydi, o zaman zamanla durum değişti ve bugün hemen hemen her odada bulunabilirler. Üstelik Avusturya perdelerini dikmek o kadar da zor değil ve bu görevle kendi başınıza bile başa çıkabilirsiniz..

Avusturya perdeleri - bir tür Roma ve Fransız perde karışımı

Avusturya perdeleri – bir tür Roma ve Fransız perde karışımı

Avusturya perdeleri de denir

Avusturya perdelerine “taraklı” perdeler de denir.

biraz tarih

Bu tür pencere dekorasyonu, o zamanlar popüler olan iki tür perdenin – Fransız ve Roma – birleşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. İlk “Avusturyalılar” dan, tuvalin alt kısmındaki yemyeşil kıvrımları, ikincisinden – kaldırma mekanizmasını miras aldı. Böylece, Avusturya perdeleri 18. yüzyılda moda olan markizler kadar gösterişli görünmüyordu, ancak aynı zamanda Viyana aristokratlarının evlerinin pencerelerini süsleyecek kadar dikkat çekici ve temsiliydi. Başlangıçta, bu perde tipine, kaldırırken oluşan taraklı kıvrımlar nedeniyle taraklı denir..

Spesifik özellikler

Avusturya perdesi, dikişli tarafına dikilmiş özel halkalara sahip dikdörtgen bir kumaştır. Kumaşa, aralarındaki mesafe pencerenin boyutuna göre seçilen dikey çizgiler boyunca tutturulurlar. Daha sonra perdeyi kaldıracak olan halkalara özel güçlü ve ince ipler geçirilir..

Kaldırıldığında, kordonlar kumaşı bir araya getirerek kumaşın kıvrımlar halinde toplanmasına neden olur. Genellikle, açıldığında perde tamamen düzleşir..

Tavsiye! Avusturya perdesinin düzleştirilmiş versiyonda bile küçük taraklara sahip olmasını istiyorsanız, lütfen kumaşın uzunluğunun pencere pervazından veya zeminden daha düşük olması gerektiğini unutmayın (örneğin, balkona bir çıkış tasarlıyorsanız).

Sıcak renklerle dekore edilmiş rahat yatak odası

Sıcak renklerle dekore edilmiş rahat yatak odası

Sabitlemeye gelince, döner zincir mekanizmalı modern bir korniş veya sıradan bir korniş çubuğu veya ray olabilir. İlk durumda, perde sadece dikey olarak, ikincisinde – yatay olarak da hareket edebilecektir (genellikle buna gerek olmamasına rağmen).

Avusturya perdeleri: iç mekanlara nasıl dahil edilir?

Avusturya perdelerini dikmeden önce, evinize uygun olup olmayacağını kendinize sorun. Gerçekten de, hemen hemen her tarzda iyi görünmelerine rağmen, istisnalar var – çatı katı, yüksek teknoloji, yapılandırmacılık, vahşilik ve diğerleri, kesinlikle modern, yönler.

Orijinal “Avusturyalılar” aristokrat odaların bir süslemesi olduğundan, sadece klasik bir çerçevede en iyi şekilde görünürler. İmparatorluk, Viktorya ve Gürcü stilleri, Barok ve Rokoko olabilir. Ayrıca Avusturya perdeleri, Provence ve vintage ruhuyla dekore edilmiş iç mekanlarda çok nazik ve zarif görünmektedir. Pekala, karakteristik bir “kırsal” baskıya sahip ev yapımı pamuk ve keten gibi doğal malzemeler kullanırsanız, bu tür pencere tekstilleri ülke iç mekanlarında hoş bir konuk olacaktır..

Bazı odalarda “Avusturyalılar”

Böyle bir pencere dekorasyonunun iyi yanı, oturma odasından banyoya kadar hemen hemen her odaya sığmasıdır..

Banyoda zarif Avusturya perdesi

Banyoda zarif Avusturya perdesi

Avusturya mutfak perdeleri özellikle popülerdir. Bu, nispeten agresif bir ortama sahip bir oda olduğundan (sadece su sıçramalarına ve lekelere değer!), Çok az insan onu görkemli perdelerle zemine dekore etmeye karar verir. Bu nedenle, nadiren pencere eşiği çizgisinin altına düşen Avusturya perdelerinin uzunlukları, kirlenmemek ve zarif görünmek için yeterli oluyor..

Oturma odası, salon ve ofiste “Avusturyalılar” mutfakta olduğu kadar uygun olacaktır. Ve ilk durumda, esas olarak basit malzemelerden (örneğin, pamuktan) dikilirlerse, o zaman bu sefer daha temsili kumaşlar seçmek günah olmayacaktır – kambrik, tafta, organze, hareli.

Fikir! Oturma odasında veya çalışma odasında tek başına taraklı perdelerin yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, onları bir lambrequin ile tamamlayın. Pencere dekorasyonunu gereksiz kıvrımlarla doldurmamak için yağma, “bağlar” ve perekidami ile karmaşık yapıları terk etmeye değer. Düz veya kıvırcık bir tabana sahip sert bir lambrequin’e dönüşmek çok daha iyidir..

Yatak odasına gelince, bu odadaki Avusturya perdeleri ona hafif ve kadınsı bir dokunuş katıyor. Neredeyse tamamen düz çizgilerden ve açılardan yoksun olmaları nedeniyle, yuvarlak kıvrımları ve yumuşak kenarları olan “Avusturyalılar” bir bekar dairesinde garip görünecek, ancak uyumlu bir şekilde – evli bir çiftin veya evli olmayan bir kızın yatak odasında.

Fidanlıklardaki pencereler için bu tür “kıyafetler” çok güzel görünüyor. Perdenin alt kenarını ek dekorla (örneğin, fırfırlar, fiyonklar ve kurdeleler) süslerseniz, bu odaya hassasiyet katacaktır..

“Avusturyalılar” ve banyolarda kullanabilirsiniz. Banyo, göz alıcı bir tasarım gerektiren bir pencereye sahip olacak kadar genişse, bu tip pencere tekstilleri kullanışlı olacaktır..

Malzeme seçimi

Profesyonel bir terziye veya perde salonu çalışanlarına başvurursanız, doğru kumaş seçimi konusunda endişelenmenize gerek yoktur: deneyimine dayanarak, usta size bitmiş ürünün hangi malzemeden en iyi görüneceğini söyleyecektir. Ancak Avusturya perdelerini kendi elinizle yapacaksanız, bazı kumaş türlerinin özelliklerini önceden inceleyin..

Yatak odasında özlü Avusturya perdeleri

Yatak odasında özlü Avusturya perdeleri

“Kuru” kumaşlardan yapılmış Avusturya perdeleri özellikle ilginç görünüyor. Tafta, ipek, organze – hepsi yatay kıvrımlarda toplanarak perdelerin dokusunu yenmenize izin verir.

Tüm oda uygun tarzda dekore edildiğinde keten, basma, yün ve pamuk gibi doğal kumaşlar Avusturyalılar için iyi malzemelerdir. Böylece, ülke, Provence ve İskandinav iç mekanları, doğal kumaşlardan yapılmış taraklı perdelerle iyi geçinirken, görkemli klasik dekorasyonda bir odanın izleniminin fiyatını biraz azaltabilirler..

Şeffaflık derecesine gelince, bu bir zevk meselesidir: Avusturya perdeleri hem yoğun ağır kumaşlardan (örneğin kadife) hem de hafif tül kumaşlardan (organze özellikle onurdur) dikilir..

Tavsiye! Kumaşın desen ve doku seçimini dikkatlice düşünün. Avusturya perdeleri kıvrımlar halinde toplandığından, bu alandaki desen kaybolacaktır, bu nedenle kumaşın dokusuna bahis yapmak daha iyidir ve onu yenmek ilginçtir..

Dekor ile nasıl başa çıkılır?

Avusturya perdelerinin iç mekanda zaten göze çarpan bir unsur olmasına rağmen, genellikle ek dekorlarla birlikte verilir. Ancak, takı seçimini yaparken aşırıya kaçmamaya çalışın..

Perdelerin ilginç, ancak çok şatafatlı görünmemesi için, genellikle alt kenar boyunca dikilen boncuklar, boncuklar ve böcekler kullanabilirsiniz. Ayrıca süslemeler, fırfırlar, fırfırlar, kurdeleler veya saçaklar da kullanabilirsiniz. Alt kenarı işlemeye ek olarak, perdenin kendisini de yenebilirsiniz. Bunu yapmak için, kılavuz kordonların çizgisi boyunca kumaş üzerinde kontrast kumaş şeritleri ve ince şerit fiyonkları ayarlanır..

özetleyelim

Bu nedenle, Avusturya perdeleri odaya iyi bir katkı olacaktır, onlar için malzemeyi akıllıca seçerseniz, dekoru çözer ve iç mekanınızın tarzına uyumlu bir şekilde uyacak bir çözüm bulursanız..