Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı (52 fotoğraf)

Çocuklar için bir alan düzenlemek, özellikle de farklı cinsiyettenseler, kolay bir iş değildir. Düşünceli bir tasarım, ortak bir alanda rahat ve huzurlu bir yaşam sağlamaya yardımcı olacaktır. Uyumlu bir renk paleti ve doğru yerleştirilmiş mobilyalar, küçük bir alanı bile çok işlevli bir çocuk odasına dönüştürecektir..

Bir kız ve bir erkek için bir kreş planlama

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir kreş için bir oda seçerken, güneş ışığının öncelikle bebekler ve ergenler için önemli olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle güneyde pencereli bir odayı tercih etmelisiniz (isteğe bağlı olarak – güneydoğu veya güneybatıya) ).

Mobilyaların konumu büyük ölçüde kapının konumundan etkilenecektir. Pencerenin tam karşısındaysa, yan duvarlar boyunca simetrik olarak dolaplar, yataklar ve masalar düzenlenebilir. 4-5 metrelik odanın uzunluğu, yatakları ince bir bölme veya ekranla bölerek tek bir sıraya yerleştirmenize izin verecektir. Karşı taraf bir oyun, antrenman veya spor alanı için kullanılabilir..

Diğer düzen türleri, hayal gücüne yer bırakır. Ana şey, çoğu zaman gözden kaçan (köşeler, pencere ve kapı açıklıklarına yakın boşluk, yükseklik) boş alanı olabildiğince verimli kullanmak ve her çocuğa yaklaşık olarak eşit koşullar sağlamaktır..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk odası düzeni

Mobilya seçim kuralları

Temel bir çocuk mobilyası seti genellikle bir yatak, koltuklu bir masa ve bir gardırop içerir. Bunlara genellikle kitaplıklar, yatak takımları için kutular, oyuncaklar için büyük kutular, spor duvarlar ve yatay çubuklar eklenir. Bir erkek ve kız kardeş aynı odada yaşadığında tüm bunların iki katına çıkması gerekir ve bu kadar çok sayıda şeyi yerleştirmek oldukça zor olabilir. Birkaç basit kural, çocuklara maksimum rahatlık sağlamaya yardımcı olacaktır..

Kural 1. Ergonomik

Mobilyaların boyutları, çocuğun yaş kategorisine ve fiziksel parametrelerine (boy, kilo) uygun olmalıdır. Ranza veya asma kat rafları kullanılıyorsa, oturma pozisyonunda başın en az 10 cm yukarısında serbest kalacak şekilde yeterli dikey boşluk bırakılmalıdır..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı

Kural # 2. Güvenlik

Çocukların doğal aktivitesi, ebeveynleri yaralanma riskini en aza indirmeye zorlar. Bu nedenle, metal yatak başlıklarını ve çıkıntılı dekoratif unsurları terk ederek yumuşak döşemeyi ve yuvarlatılmış köşeleri tercih etmeye değer..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı

Kural # 3. psikolojik rahatlık

Çocuklar, yetişkinler gibi, arkalarında boş bir duvar olduğunda ve kapı ve pencere serbestçe görülebildiğinde kendilerini daha güvende hissederler. İkinci önemli nokta, odanın küçük sakinlerinin kişisel bölgelerini belirleme fırsatına sahip olmaları gerektiğidir..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir oda imar

Bir odada yaşayan iki çocuk için, alanı sınırlama sorunu özellikle önemlidir. Çatışmalardan kaçınmak için, bunun için ekranlar, bölmeler, gardıroplar, karartma perdeleri veya diğer cihazları kullanarak kız ve erkek kardeş için ayrı köşeler ayırmanız önerilir..

Alçıpan bölme (kontrplak, sunta) – yataklar bir duvar boyuncaysa iyi bir çözüm. Dilerseniz, onu ilginç bir şekilde oynayabilir, onu iç mekanın parlak bir unsuru haline getirebilir veya her iki tarafı da farklı şekilde dekore edebilirsiniz..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar

niş – ayrı uyku veya çalışma alanlarını vurgulamanın alışılmadık bir yolu. Duvarlardaki bu tür girintiler, farklı cinsiyetten iki çocuk için çocuk odasının içini daha konforlu hale getirecektir..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar

Raf ünitesi veya gardırop-bölme aynı anda iki işlevi yerine getirir – depolama alanı ve bölme sınırları. Bu amaçla, sürgülü kapılı bir gardırop daha uygundur ve rafın tozdan kurtulmak için kitaplarla ve haftalık olarak yapılması gerekecektir..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar

Perdeler veya kanopiler hiçbir ekstra ücret ödemeden her çocuk için tenha köşeler oluşturmaya yardımcı olacaktır. Sadece yatağı veya tüm mini odayı kaplayacak bir korniş ve kalın bir kumaşa ihtiyacınız var..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı - İmar

Yerden tasarruf yöntemleri

Sınırlı alan koşullarında, şeylerin düzenlenmesine çok dengeli bir yaklaşım gereklidir. Çocuk odasında yerden tasarruf etmenize ve her bir metreyi maksimum fayda sağlamak için kullanmanıza yardımcı olacak birkaç ilginç numara var..

ranza – iki çocuğun yaşadığı odalarda nadir değildir. Her ikisi de kesinlikle üst üste ve alt kısım hafifçe öne veya yana doğru çıkıntı yaptığında bir miktar kayma ile monte edilirler..

Daha az yaygın bir seçenek, yapıyı serbest bir köşeye mükemmel bir şekilde sığdırmanıza izin veren dikey olarak yerleştirilmiş uyku yerleridir. Sarkan üst kısım için ikinci destek, giysi, oyuncak veya kitap saklamak için tasarlanmış bir dolap olabilir..

Ranza - Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı

Podyum farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk odasında, odanın oyun veya çalışma bölümünü yatak odasından görsel olarak ayırmanıza olanak tanır. Yataklar genellikle böyle bir yükseklik altında gizlenir ve ek depolama sistemleri düzenlenir – çekmeceler, “kapaklar” açılır, özel girintiler.

Podyum - Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir kreş tasarımı Podyum - Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir kreş tasarımı

Yatağın altındaki çekmeceler Nevresim, yedek yastık ve battaniyeleri saklamak için en iyi yerdir. Aynı zamanda topların yuvarlanması ve sürekli toz birikmesi sorunları da çözülüyor..

Çekmeceler - Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir kreş tasarımı

Çocuk odası için renkler

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk odasının renk tasarımı biraz uzlaşma gerektirir, çünkü gölgeler genel uyumu bozmadan uyumlu bir şekilde birleştirilmelidir. Bu konuda büyük özgürlük, her çocuğun ayrı bir köşesi sevdiği renklerle boyandığında doğru imar ile verilir. Diğer durumlarda, evrensel çözümlerde durmak ve nötr bir stil seçmek daha kolaydır..

Bir erkek ve bir kız çocuğu için uygun olan renklerden biri beyaz, bej ve kum tonları olabilir. Işığı iyi yansıtırlar ve odayı daha güneşli hale getirirler. Parlak olanlar arasında, doğanın neşeli renkleri ayırt edilebilir – zengin sarı, açık yeşil, turuncu veya gök mavisi.

Aynı zamanda kırmızı, koyu mavi, siyah ve sıcak pembeyi reddetmek daha iyidir – bebeklerin sinir sistemini tahriş edebilir veya baskılayabilirler..

Renkler - Farklı cinsiyetteki çocuklar için kreş tasarımı Renkler - Farklı cinsiyetteki çocuklar için kreş tasarımı

Doğru aydınlatma

Çocukların tam olarak büyüyebilmeleri ve gelişebilmeleri için hem gündüz hem de akşam odalarında iyi bir aydınlatmaya dikkat etmek gerekir..

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk odasında, çocukları kör edici ışınlardan ve ultraviyole radyasyondan korumak için tercihen yarı saydam bir perde ile kapatılmış en az bir pencere olmalıdır. Masaları yerleştirirken güneş ışığının soldan düşmesine dikkat edin. Sağda veya arkada ise defter ve kitaplar bir gölge ile kaplanacak ve çocuğun yazdıklarını görmesi zorlaşacak ve öğrenciyi pencereye dönük olarak oturtursanız ışık vuracaktır. ve görme sorunlarına yol açabilir. Aynı kurallar bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın konumu için de geçerlidir..

Geceleri, güneş oyun alanı üzerinde iyi bir üst avize ile değiştirilmelidir. Hafif, kırılmaz malzemeden yapılmış bir tavan lambası seçmek daha iyidir. Sert gölgeler olmadan dar huzmeli aydınlatma oluşturan sınıflara masa lambaları yerleştirilmesi önerilir. Her çocuğun kendine ait prizi olmalı ki uzatma kablosu kullanmak zorunda kalmasınlar ama çocuklar bilinçli bir yaşa gelmeden (8-10 yaş) fişlerle kapatılsa iyi olur..

Yatakların yakınında bireysel aydınlatma düzenlemek çok önemlidir. Bazı çocuklar yatmadan önce okumayı veya bir mobil cihazda oynamayı sever – bu nedenle kardeşlerin tavan ışıklarının açık olması nedeniyle birbirlerinin uykularına müdahale etmemesine dikkat edilmelidir..

Farklı Cinsiyetteki Çocuklar İçin Kreş Tasarımı - Uygun Aydınlatma

Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk tasarımı – fotoğraf

Farklı cinsiyetten iki çocuk için yeni bir çocuk odası tasarımı oluşturmadan önce, tamamlanmış iç projelere bakmakta fayda var. Fotoğraf galerimiz, ortak bir kreş dekorasyonu, mobilya düzenleme ve dekorasyon için birçok ilginç çözüm içermektedir. Belki bazı fikirler sizin için yararlı olacaktır. İzleyin ve ilham alın!

Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı Farklı cinsiyetteki çocuklar için bir çocuk odasının iç tasarımı

Video: Farklı cinsiyetteki çocuklar için çocuk odaları