Erkek çocuk odası tasarımı (75+ fotoğraf)

Çocuklar hızla büyür ve zevkleri, karakter özellikleri ve davranış kalıpları aynı oranda değişir. Bir erkek çocuk için bir çocuk odası tasarımı oluştururken, yeni doğmuş olsa ve henüz yeşili maviden ayırt etmemiş olsa bile, tüm bu noktalar dikkate alınmalıdır. Mekan tasarımının temel sorunlarını çözmek için düşünceli bir yaklaşım benimserseniz, sonuç sadece kalplerini ve ruhlarını ortaya koyan ebeveynleri değil, aynı zamanda mutlu çocukları da memnun edecektir..

Yaşa bağlı olarak çocuk tasarımı

Çocuğun hızlı gelişimi, bir çocuk için kreşin içini düzenlerken dikkat edilmesi gereken ana faktördür. İçinde kim yaşayacak: minimal ihtiyaçları olan bir yenidoğan mı yoksa müziğe düşkün bir genç mi? Oda, çocukların dünyayı öğrenmeye, gelişmeye ve bireyler olarak şekillenmeye başladıkları yerdir. Bu nedenle doğru tasarımı seçmek, çocuğun mutlu geleceğine katkıda bulunmak demektir. Tüm unsurlar, odanın sakinleri için alakalı, ilginç ve hoş olmalıdır. Yaşamın her aşaması için temel tasarım kurallarını göz önünde bulundurun!

3 yaşından küçük çocuk

Çocuğun ilk yıllarında, kreşin tasarımı ebeveynler için daha önemlidir. Rahat bir yatak, bilişsel oyuncaklar, hareket ve çalışma için çok fazla alan – bu gelişmekte olan bir bebek için oldukça yeterli. Mobilya, keskin köşeler olmadan güvenli olmalıdır. Yerde yıkanması kolay sıcak bir halı var..

İç mekanın pastel renklerde, çok renkli değil, aynı zamanda çocuğun tonları algılamayı, ilgi çekici nesneleri vurgulamayı öğrenmesi için yeterince çeşitli olması arzu edilir. Komik estetik çıkartmalar, çocuğun küçük “dünyasını” süslemeye yardımcı olacak.

İlk başta, zamanla yeni, daha karmaşık ayrıntılar ve nesneler eklemek için bir erkek çocuk odasını minimalist bir şekilde düzenlemek daha iyidir..

3 yaşından küçük bir erkek çocuk için çocuk odası tasarımı 3 yaşından küçük bir erkek çocuk için çocuk odası tasarımı

3 ila 5 yaş arası erkek

Bu dönemde çocukların bireysellikleri oluşmaya başlar. Odayı doldurmakla da ilgili olan arzularını ifade etmeye çalışırlar. Erkeklerin kendi hobileri vardır, bu nedenle küçük bir masa ve sandalye uygun bir yere yerleştirilmelidir – minyatür bir çalışma alanı.

Eğlenceli ve eğitici oyuncaklar hala önemli bir parçası. Ebeveynler yavaş yavaş erkekleri sipariş vermeye alıştırır, bu nedenle depolama alanı mümkün olduğunca uygun olmalıdır..

3 ila 5 yaş arası bir erkek çocuk için çocuk odası tasarımı 3 ila 5 yaş arası bir erkek çocuk için çocuk odası tasarımı

Okul odası iç

İç mekanı doldurmak daha karmaşık hale gelir. Çocuğun okul müfredatıyla dolu olması nedeniyle, öncelik kitaplar için raflar, defterler için çekmeceler vb. ile tam teşekküllü bir işyeri satın almaktır. Zaten bu yaşta, çocuk düzeni korurken kişisel bir alanı bağımsız olarak düzenlemelidir..

Oyunlar yavaş yavaş hobiler şeklini alıyor. Örneğin, genç bir müzisyenin odasında piyano, sanatçı – şövale için bir yer bulmanız gerekir..

O zamana kadar, kesinlikle en az bir kez bitişi güncellemeye ihtiyaç vardı. Çocuk odasındaki duvarların dekoru daha ciddi hale geliyor, çıkartmaların yerini tablolar alıyor. Büyük bir dünya haritasına sahip bir duvar, iç mekanda da renk vurguları yaratan alakalı görünecek..

Bir okul çocuğu için bir çocuk odasının içi Bir okul çocuğu için bir çocuk odasının içi

Genç bir çocuk için oda

Bu dönemde, aile bütçesine olduğu kadar ebeveynlerin zevklerine de bağlı değildir. Genç bir çocuk, bir oda düzenlemede bağımsızlık gösterir, ancak bu daha çok dekoratif öğeler için geçerlidir: posterlerle yapıştırılmış duvarlar, çizgi roman severlerin figürleri vb..

Genç bir çocuk için çocuk odası tasarımı Genç bir çocuk için çocuk odası tasarımı

Hangi stile odaklanmalı?

Bir çocuk için bir çocuk odasını dekore etmek için çok fazla stil seçeneği yoktur, ancak bunlar bile kanonik yorumda görünmeyecektir. Düzenlemede, ebeveynler genellikle çocuğun hobilerine odaklanan bir konudan başlar..

Belirli bir stilin kullanılması, tasarımın yetkin bir şekilde oluşturulmasına ve aynı zamanda dairenin genel görüntüsüne uymasına yardımcı olacaktır. Ek olarak, daha olgun bir yaşta, ergenler genellikle çocukların eğlencesini reddederek, prezentabl bir görünüm tercih ederler. Farklı yaşlardaki erkekler için en popüler çözümleri düşünün.

Modern tarzda bir erkek çocuk odası

Belki de en çok yönlü seçenek. Böyle bir iç mekanda, alışılmadık bir şekle sahip ilginç mobilyalara (örneğin, daktilo şeklinde), fotoğraf duvar kağıdına sahip duvarlara, parlak renklere sığdırabilirsiniz. Aynı zamanda, odanın tasarımının bir devamı olan oyuncaklar ve aletler uyumlu görünüyor..

Mobilya, gereksiz dekor ve detaylar olmadan işlevsel, konforludur. Birkaç bölgeyi aynı anda birleştiren çok seviyeli tek parça setler uygun görünüyor: uyku, eğlence ve çalışma için.

Modern tarzda bir erkek çocuk odası tasarımı Modern tarzda bir çocuk için çocuk odası tasarımı

Uzay tarzında bir çocuk için çocuk odası

Tabii ki, bu fütürizm değil, uzay temalarının aktif tanıtımıyla daha ilkel bir taklidi. Küçük erkekler arasında çok popüler, çünkü kim çocuklukta astronot olmayı hayal etmedi? Sert yetişkin gerçekliğinde çocuk bu fanteziyi terk etmek zorunda kalsa bile, kendisini istenen rolde hissetmek için yine de zamanı olacaktır..

Bir erkek çocuk odası için böyle bir iç mekan tasarlarken, her şeyden önce bütçeden başlamanız gerekecek. Ancak yıldızlı bir gökyüzüne sahip sıradan bir asma tavan, birkaç parlayan küre ve oyuncak uzay gemisi çok ilginç görünecek..

Uzay tarzında bir çocuk için çocuk odası tasarımı Uzay tarzında bir çocuk için çocuk odası tasarımı

Pop art tarzında bir çocuk için çocuk odası

Bu tarz, genç bir çizgi roman veya video oyunu sevgilisinin odasına çok yakışacaktır. Parlak renkler, stilize posterler ve tablolar, şok edici figürler – çocuğunuz bu alandan memnun kalacak. Sanat dünyasındaki yerini bırakmayı hedefleyen ve yıllar geçtikçe coşkusunu kesinlikle kaybetmeyecek yaratıcı çocuklar için bir seçenek..

Doğru tasarımla, bir çocuk için böyle bir çocuk odası sağlam ve şık görünebilir, asıl şey boyalarla aşırıya kaçmamaktır. Geometrik şekiller mekana mükemmel uyum sağlar.

Bir erkek çocuk için pop art tarzı bebek odası tasarımı Bir erkek çocuk için pop art tarzı bebek odası tasarımı

Çatı katı tarzında bir çocuk için çocuk odası

Ev çatı katı tarzında dekore edilmişse, çocuk odasının da aynı kaderi yaşaması muhtemeldir. Erkekler için bu sadece bir artı olacaktır, çünkü hiçbir şey eski kalelerde ve yeraltı mezarlarında olduğu gibi çıplak tuğla duvarlar, vahşilik ve benzersiz dekor nesneleri gibi macera arzusunu artıramaz..

Bu tarzın özelliği olan modüler mobilyalar, ihtiyaçları ve miktarı her yıl artan gelişmekte olan bir çocuk için idealdir. Çatı katı, çocuğun sonunda hobilerinin parlak renklerini ekleyeceği mükemmel bir “tuval”..

Çatı katı tarzında bir çocuk için çocuk odası tasarımı Çatı katı tarzında bir çocuk için çocuk odası tasarımı

Renk şemasını seçiyoruz

Modern dünyada, tipik olarak feminen ve tipik olarak maskülen renklerden sapma eğilimi vardır. Gerçekten de, bir çocuğun zevkleri farklı olabilir: bazıları daha sakin bir ölçek sever, diğerleri – parlak veya doygun. Bununla birlikte, genç yaşta renkçilik karakter oluşumunda önemli bir rol oynar, bu nedenle eğitim amaçlı olarak soğuk bir palete odaklanmak daha iyidir..

Bir çocuk için mavi kreş

Bu, maviden derin denizlere kadar mavinin tüm tonlarını ifade eder. Bu rengin erkekler için en popüler çözüm olarak kabul edilmesi boşuna değil: onlar üzerinde olumlu bir etkisi var, sakinleşmeye ve dengelemeye yardımcı oluyor.

Ek olarak, mavi denizle, koyu tonlarla – boşlukla ilişkilendirilir ve bu, bir çocuk odasının temalı iç mekanı için mükemmeldir.Baskın gölge ise daha iyidir, çünkü parlak renklerle birlikte sakinleştirici etki basitçe seviyelendirilmiş.

Bir çocuk için mavi kreş - İç tasarım Bir çocuk için mavi kreş - İç tasarım

Bir çocuk için yeşil kreş

Çocuğunuza doğa sevgisini aşılamaya yardımcı olacak başka bir en iyi seçenek. Doğal, estetik renk, özellikle beyaz veya kahverengi ile birleştiğinde çocuk odasının iç kısmında sakinleştirici bir atmosfer yaratacaktır..

Bir çocuk için yeşil kreş - İç tasarım Bir çocuk için yeşil kreş - İç tasarım

Bir erkek için beyaz kreş

Bir bebeğin hayatının ilk yıllarında mükemmel bir çözüm. Gelecekte, çocuğun böyle bir çocuk odasında sıkılmaması için parlak vurgular yazmak gerekir, çünkü okuma yazma bilmeyen kullanımla alan kısırlık hissi kazanabilir..

Bir çocuk için beyaz kreş - İç tasarım Bir çocuk için beyaz çocuk odası - İç tasarım

Bir erkek için gri kreş

Çocuğunuzu bir yetişkin gibi hissettirecek ciddi, şık bir renk. Gri gölge, diğer seçeneklerle iyi çalışır ve onları dengeler. Bir çocuk odasının böyle bir tasarımını yüzsüz yapmamak için, duvarlara ilginç mobilya parçaları, resimler veya posterler ekleyin ve alanı doğal ışıkla doldurun..

Bir çocuk için gri kreş - İç tasarım Bir çocuk için gri kreş - İç tasarım

Bir erkek için mor kreş

Daha soğuk tonlar, erkeksi bir karakteri korurken hassas yaratıcı insanlar için uygundur. Bu renkteki tüm kreş dekorasyonu çok parlak görünecek, ancak mor tekstiller, dekorasyonun bir tarafı veya diğer dikkat çekici unsurlar çok ilginç görünecek..

Bir çocuk için mor kreş - İç tasarım Bir çocuk için mor kreş - İç tasarım

Çocuk odası dekorasyonu

Mekanın estetiği elbette önemlidir ve eğitici rolünü oynar, ancak çocuğun sağlığını unutmayınız. Hipoalerjenik ve çevre dostu bazları tercih ederek, terbiye için malzeme seçimine sorumlu bir yaklaşım benimsemek gerekir..

Zemin

6 yaşından küçük çocuklar, yürümeyi veya araba oynamayı öğrendikleri yerde çok zaman geçirirler. Kaplama pürüzsüz olmalı, ancak kaygan, esnek ve temizlenmesi kolay olmamalıdır. Her zamanki parke, son parametre açısından kaybeder, çünkü levhalar arasındaki çatlaklarda kir genellikle tıkanır ve geleneksel yöntemlerle çıkarılmasının zor olduğu yerden..

Yüksek estetik özelliklere sahip olan Marmoleum, erkek çocuk odası için evrensel ve çevre dostu bir seçenek olarak kabul edilir..

Bir çocuk için çocuk odası tasarımı - Zemin kaplama Bir çocuk için çocuk odası tasarımı - Zemin kaplama

duvarlar

Duvar kaplamasının temizlenmesi ve değiştirilmesi kolay olmalıdır. Bunun nedeni, zamanla farklı bir tasarım isteyecek olan çocuğun dinamik olarak değişen zevklerinin yanı sıra, genellikle bölmeleri boyayan veya lekeleyen bebeklerin aktif eylemlerinden kaynaklanmaktadır..

Bu durumda, duvar kağıdı görevleriyle mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır. Yalnızca kağıt, sıvı veya eko-duvar kağıdı gibi çevre dostu seçenekler tercih edilmelidir..

Bir çocuk için çocuk odası tasarımı - Duvar dekorasyonu Bir çocuk için çocuk odası tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Hafif düzensizliklerle bile basit beyaz bir tavan, herhangi bir iç mekan için çok yönlü bir seçenek olmaya devam ediyor. Yıldızlı veya bulutlu bir gökyüzüne sahip bir germe tavan, bir çocuk için çocuk odasında daha ilginç görünecek – sadece bazı rüya gibi çocuklar böyle bir kararın çabucak uykuya dalmasını kesinlikle önleyecektir..

Bir çocuk için çocuk odası tasarımı - Tavan dekorasyonu

Mobilya ipuçları

Çocuk odası için mobilya seçimi, iç mekanın tarzına ve oda sahibinin yaşına bağlıdır. Ancak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak genel kurallar vardır..

Rahatlık ve güvenlik her şeyden önce gelir. Eşyaların keskin, yüksek veya rahatsız edici olmadığından emin olun. İş yeri de yatak gibi, gelişen vücudun fizyolojik özelliklerine uygun, ağrı ve eğrilik oluşturmayacak şekilde olmalıdır..

Nispeten yüksek maliyete rağmen, doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar bir önceliktir. Ağaç sadece zararsız değil, aynı zamanda insan refahı üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Kulaklığın kaplamasına dikkat edin: hipoalerjenik olmalı ve toz toplamamalıdır..

Bir erkek çocuk odası tasarımı - Mobilya seçimi Bir erkek çocuk odası tasarımı - Mobilya seçimi

Bir çocuk için küçük bir çocuk odası tasarımı

Ne yazık ki, ülkemizin tüm sakinleri, çocukları için tüm ihtiyaçları karşılayacak yeterli alana sahip olacağı geniş bir oda tahsis edemez. Ama umutsuzluğa kapılmayın! Basit önerileri izlerseniz küçük bir alanı rahat ve güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz..

En azından birkaç metrekareyi görsel olarak kurtaracak en basit tavsiye, parlak vurguları unutmadan açık bir renk şeması seçmektir. Aynı zamanda tasarımın parçalanma etkisinden kaçınmak için çok fazla dekor olmamalıdır..

Bir erkek çocuk için bir kreş planlarken, standart çözümlerden uzaklaşmanız gerekecek. Örneğin, pencerenin yanında bir çalışma alanı düzenleyerek radyatörü hareket ettirmeyi deneyin – bu yer genellikle boştur..

Tavanların yüksekliği izin veriyorsa, ayrıca depolama alanı rolünü oynayacak olan yatak için bir podyum düşünün. Çok işlevli duvarlar, aynı anda birkaç bölgeyi küçük bir alanda birleştirerek iç mekanı yetkin bir şekilde planlamaya da yardımcı olacaktır..

Bir erkek çocuk için küçük bir çocuk odasının iç tasarımı Bir erkek çocuk için küçük bir çocuk odası tasarımı Bir çocuk için küçük bir çocuk odasının iç tasarımı

Bir erkek çocuk için çocuk odası tasarımı – fotoğraf

Bir çocuk odasının iç tasarımını dekore etmek, özellikle değerli fikirler olduğunda, çok heyecan verici ve eğlenceli bir aktivitedir. Fotoğraf seçimimiz yalnızca kapsanan materyali “birleştirmeye” yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm seçenekleri de gösterecektir. Mutlu seyirler!

Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir erkek çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: Bir erkek çocuk odası – iç fikirler