Bir sanatçı için bir atölye, her şeyden önce rahat ve konforlu olmalıdır.

Bir sanatçı için bir atölye, her şeyden önce rahat ve konforlu olmalıdır.

Sanatçılar, atmosferin ve çevrenin büyük bir rol oynadığı yaratıcı kişiliklerdir: iç mekandaki küçük bir rezonans bile İlham Perisini korkutup kaçırabilir ve ilham anında kaybolur. Bu nedenle, bir işyerinin yaratılmasına, her ayrıntıyı inceleyerek mümkün olduğunca kasıtlı olarak yaklaşılmalıdır..

Atölye hem yapay aydınlatma hem de doğal aydınlatmaya sahip olmalıdır.

Atölye hem yapay hem de doğal aydınlatmaya sahip olmalıdır.

Ayrı bir odada stüdyo

Yaratıcı bir kişi için bir işyeri yaratırken en iyi çözüm ayrı bir odadır. İdeal olarak, bu bir uzantı, garaj veya çatı katıdır. Sevdiklerinizden uzak durmak, gürültü ve konuşmalardan rahatsız olmadan kendinizi tamamen işinize vermenizi sağlayacaktır. Boya ile çalışırken mobilya ve duvarları boyamak da kolaydır. Bu nedenle, stüdyonun içi farklı nüanslar sağlamalıdır..

Ayrı bir binada sanat stüdyosu

Ayrı bir binada sanat stüdyosu

Rustik atölye iç

Rustik atölye iç

Stüdyoya bir işyeri yerleştirmeyi planlarken, ana kriterlerden biri dikkate alınmalıdır – konum. Geleneksel olarak, kuzey tarafı iyi bir seçenektir – en doğal aydınlatmanın bir örneği olarak. Doğrudan güneş ışığının olmaması dağınık ışık yaratır ve elektrikle kombinasyon bir sanat galerisinin aydınlatmasıyla aynıdır. Ayrıca ilginç bir çözüm, pencerelerin kuzeybatıya yerleştirilmesi olacaktır. Akşamları batan güneş, atölyeyi zengin bir renk paleti ile renklendirecek ve bu da ek bir ilham kaynağı olacaktır..

Tavsiye! Kuzey tarafında oturmak mümkün değilse, çatıya yerleştirilmiş kapakları ve pencereleri kullanabilirsiniz..

Doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanılması, gerekirse doğrudan ışınların gölgelenmesi tavsiye edilir. Tavan arası bu amaçlar için idealdir. Sadece ısıtma, havalandırma sorununu çözmeniz ve değerli malzemelerin zarar görmemesi için iç kaplamaya dikkat etmeniz gerekiyor..

on dört

Tavsiye! Tavan arasında veya çatı katındaki bir stüdyonun avantajları vardır. Çatının altındaki en yüksek duvar, büyük tuvalleri saklamak için kullanılabilir..

Çoğu sanatçıya göre, bir atölye için en iyi seçenek, açık alana erişimi olan bir odadır. Bir bahçe, avlu veya sokak olabilir. Güzel havalarda terasta çalışmak doğa ile bütünleşmeyi getirecek ve yaratıcı ufkunuzu genişletecektir. Alan izin veriyorsa, kapalı bir alana çıkış yapabilirsiniz. Böylece sert havalarda bile şaheserler yaratabilirsiniz..

Geniş balkonlu geniş stüdyo

Geniş balkonlu geniş stüdyo

Dairede köşe

Stüdyo inşa edebileceğiniz ekstra bir garaja veya kulübeye sahip olmak harikadır, ancak herkesin bu fırsatı yoktur. Üstelik “kentli” bir sanatçı için metropolde çalışmak ve yaşamak bir ön koşul olabilir. Bir apartman dairesini de aynı şekilde donatabilirsin, sadece birkaç kuralı takip et.

Küçük bir apartman dairesinde bile, yaratıcılık için rahat bir işyeri donatabilirsiniz.

Küçük bir apartman dairesinde bile, yaratıcılık için rahat bir işyeri donatabilirsiniz.

Cam bölmeli imar alanı

Cam bölmeli imar alanı

Yaratıcı bir köşe oluşturmak için yatak odası yerine oturma odasına veya yemek odasına dikkat etmek daha iyidir. Tuvaller, fırçalar ve şövale için depolama alanı gerekli olacaktır, bu nedenle planlama yaparken taban alanı dikkate alınmalıdır. Oda kuru ve hafif olmalıdır..

Önemli! Bir apartman dairesinde, bir stüdyoda olduğu gibi, öncelik kuzey tarafıdır: bu pencere düzenlemesi eşit, düzgün bir ışık sağlayacaktır. Yapay aydınlatma olmadan yapmak mümkün olmayacak: akşamları veya modelin ek aydınlatması için lambalara ihtiyaç duyulacak.

Duvarların rengi önemli bir rol oynar, çünkü odanın boş alan etkisi yaratması gerekir. Parlak veya koyu renkler, dikkati dağıtacakları ve odayı aydınlatmadan mahrum bırakacakları için kötü bir seçim olacaktır. Açık renkler, özellikle kapalı alanlarda en iyi sonucu verir. Beyaz tavanlar ve duvarlar, her büyüklükteki alan için harika bir çözümdür. Bir zemin kaplaması seçerken, malzemenin (fayans, muşamba veya laminat) pratikliğine odaklanmak daha iyidir. Renk arka planda kayboluyor, ancak basit ve hızlı stüdyo temizliği şart.

on dört

Tavsiye! Yeterli alan yoksa, mobil bir şövale biraz yerden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Çok yönlülüğü hem stüdyoda hem de dışarıda kullanışlıdır..

Küçük bir şövale, değerli alandan tasarruf etmenize yardımcı olur

Küçük bir şövale, değerli alandan tasarruf etmenize yardımcı olur

Çalışma alanı olan stüdyo daire

Çalışma alanı olan stüdyo daire

Bir sanatçının çalışma alanı için en önemli şey bu olmadığı için mobilya seçimi çok zaman almayacak. Alanın çoğu, tüm çalışma araçlarının serbestçe yerleştirilebileceği raflar tarafından işgal edilecektir. Ayrıca evrakları saklamak için bir çekmeceli dolap veya sehpaya da ihtiyacınız olabilir..

Öğelerin rahatlığına ve işlevselliğine odaklanarak şövale, ayarlanabilir braketler ve çalışma yüzeyi şeklinde özel ekipman seçmek daha iyidir..

Özel bir oda, bir sanat atölyesi yaratmanın mükemmel yoludur

Bir sanat atölyesi kurmak için ayrı bir oda idealdir.

Aydınlatma

Bir sanatçının çalışmasında ışık ana araçlardan biridir, bu nedenle aydınlatmaya özel dikkat gösterilmelidir. Çalışmak için bir yer oluştururken, tuval üzerinde çalışırken hem modelin kendisinde hem de tuvalde ani bir değişiklik olmaması gerektiğini dikkate almak önemlidir. Bu nedenle, aydınlatmanın önemli ölçüde değişmediği bir yer seçmeniz gerekir..

Tavsiye! Tuval üzerine düşen ışık, doğayı aydınlatanla aynı olmalıdır, aksi takdirde tuvale aktarıldığında güvenilirlik kaybolur..

Doğru aydınlatma, resminizin tonunu ve gölgesini daha doğru bir şekilde aktarmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru aydınlatma, resmin tonunu ve gölgesini daha doğru bir şekilde iletmeye yardımcı olacaktır.

Büyük pencereli sanat atölyesi

Büyük pencereli sanat atölyesi

Tavsiye! Aydınlatma oluştururken, gözleri korumak için pencereleri keten tentelerle kapatmayı öneren Leonardo da Vinci’nin tavsiyelerine kulak vermelisiniz..

Yapay aydınlatma oluştururken portatif lambalar vazgeçilmezdir. Mandal lambaları ve kaz boynu lambaları çok yardımcı olur. Onların yardımıyla, yaratıcı göreve bağlı olarak ışığın yönünü değiştirebilirsiniz. Ancak aynı zamanda ışık, sanatçının gözünü kamaştırmamalı veya nesneleri farklı şekillerde aydınlatmamalıdır..

15

Bir notta! Bir sanatçı olarak çalışırken önemli bir kural, ışığın tuvale sol taraftan düşmesi gerektiğidir. Aksi takdirde, el, yaratıcı sürece büyük ölçüde müdahale eden bir gölge oluşturur. Ayrıca, doğrudan ışık sanatçının yüzüne parlamamalıdır, aksi takdirde görme zarar görebilir..

Birkaç tasarım fikri

Sanatçılar bir çalışma alanı yaratırken genellikle retro tarzı tercih ederler. Antik çağın atmosferi, yaratıcı sürece dalmayı teşvik eder ve istenen ruh haline uyum sağlar. Bu seçim ile eski mobilyalar veya vintage tarzı ürünler iç mekana başarıyla uyum sağlayacaktır. Dekoratör becerilerini gösterebilir ve bir şifonyer, masa ve sandalyelerin dekupajını yapabilirsiniz. Tuğla işi bu tarz için mükemmeldir. Doğru, kırmızı yerine, örneğin bej gibi daha açık renklerde kalmak daha iyidir..

Tavsiye! Aydınlatma olarak Edison lambaları mükemmel bir ek olacaktır. Yumuşak ışık yaratmak için retro stille uyumlu bir şekilde uyum sağlarlar..

Çıkıntılı kirişler, bir sanat stüdyosu için mükemmel bir iç mekan seçeneğidir.

Çıkıntılı kirişler – bir sanat stüdyosunun içi için ideal

İşyerinin iç tasarımında modern tarz

İşyerinin iç tasarımında modern tarz

Tavsiye! İç mekandaki beyaz tonlar, farklı renk kombinasyonları kullanmayı mümkün kılıyor. Ayrıca beyaz renk, sanatçının kendini olabildiğince özgür hissedeceği sınırsız bir alan hissi yaratır..

on dört

Bir işyeri yaratmada yaratıcı olmak, sadece bütçenizi korumanızı değil, aynı zamanda eski mobilyalara ikinci bir hayat vermenizi de mümkün kılar. Örneğin, gereksiz bir bilgisayar masası, araçlarınızı saklamak için harika bir yer olabilir. Alt kısım daha hacimli ürünler için kullanılır ve üst raflar boya kutuları, fırçalar ve diğer aksesuarlar ile yapılabilir..

Tavsiye! Eski çekmeceler, kitapların sırtları dışarıya yapıştırılarak bir kütüphane taklidi haline getirilebilir. Bu tür çekmeceleri duvarda bir raf haline getirdikten sonra, bunları herhangi bir eşyanın deposu olarak kullanabilirsiniz. Böylece işe yaramaz bir şey eşsiz bir sanat eseri haline gelecektir.!