Açık gölgeler, kareyi görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır

Açık gölgeler, kareyi görsel olarak genişletmeye yardımcı olacaktır

Oturma odası rolünü oynayacak ayrı bir oda tahsis etmek mümkünse, bu iyidir. Ve bunun için de 20 metrekare kadar varsa. m, o zaman bu kesinlikle harika. Tabii ki, böyle bir alan bir konak değildir, ancak tasarım hayal gücünün uçuşunun kesinlikle nereye dönmesi gerektiği vardır. Mükemmel bir sonuç elde etmek için bu kadar iyi ne yapacağımızı bulalım..

Evdeki ana oda, maksimum konfor ve rasyonellikle dekore edilmelidir.

Evdeki ana oda rasyonel bir şekilde dekore edilmeli ve maksimum konfor sağlamalıdır.

Başlamadan önce

Ortalama bir dairede, yaklaşık 20 metrekarelik bir yerde bir oturma odası tahsis edilmiştir. metre, bu nedenle herkesin rahat olduğu bir iç mekan yaratmanın bazı özelliklerini bilmek faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken birkaç şey var..

 1. Doğal ışık miktarı. Yeterli ise iç mekanda koyu tonlar kullanılabilir. Yeterli değilse, alanı görsel olarak genişleten hafif olanları tercih etmeye değer..
 2. Pencere sayısı. Birden fazla varsa, bu bol miktarda doğal ışık anlamına gelir. Ancak bu durumda, mobilya düzenlemesi daha karmaşık hale gelir. Tek çıkış yolu, pencerelerin altına bir kanepe yerleştirmek veya orada bir yemek alanı düzenlemek..
 3. kapılar. Birden fazla olması durumunda mobilyalar hareket etmeye elverişli olacak şekilde yerleştirilmelidir..
 4. Oda şekli. Bir kareye yakınsa, orta kısmı rasyonel olarak kullanabilirsiniz – burada mobilya düzenlemek mümkün olacaktır. “Dikdörtgen” için yerleştirme daha gelenekseldir – duvarlar boyunca. Bu durumda, gerekirse imar çok daha kolaydır..
 5. Mobilya sayısı. Alanı karıştırmayın, sadece gerekli olanı koymak daha iyidir. Bu durumda kullanılabilir alanda bir azalmanın önüne geçmek mümkün olacaktır..

15

20 metrekarelik oturma odası için mobilya ve aksesuarlar. metre

20 metrekarelik bir alan. sayaçlar tasarımcıya kritik kısıtlamalar getirmez. Mobilya seçerken pratik ve modern modellere odaklanmaya değer. Büyük bacaklardan ve büyük boy sandalyelerden kaçının.

Tavsiye! Köşe yarım daire döşemeli mobilyalar çok orijinal görünüyor. Bununla birlikte, kullanılabilir alandan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz..

Köşe mobilya takımı yerden tasarruf etmenize yardımcı olacak

Köşe mobilya takımı yerden tasarruf etmenize yardımcı olacak

Klasik bir iç mekanda zarif yarım daire biçimli mobilyalar

Klasik bir iç mekanda zarif yarım daire biçimli mobilyalar

Tavsiye! Kulaklığı beğendiyseniz (sandalyeler ve bir kanepe), küçük boyutlu versiyonda durmaya değer, sonuçta, biz konakları değil, alanı sınırlı bir odayı döşeriz..

Aksesuarlar da önemlidir: Seçim yaparken tarzlarına dikkat etmelisiniz. Ana görev, mevcut stile girmek ve vurgulamaktır. Aksi takdirde tatsızlık garanti edilir. Orijinal seçenekler arasında:

 1. küçük kapalı ağaç;
 2. figürinler;
 3. zemin vazoları;
 4. resimler.

15

Bu durumda aşırıya kaçmamak önemlidir, aksi takdirde oturma odası darmadağın görünecektir..

20 metrekarelik bir oturma odasında imar ihtiyacım var mı? metre?

İmar sorununun gündeme gelmesi muhtemeldir, çünkü sadece oturma odası için bir oda tahsis etmek her zaman mümkün değildir. Tahsis için olası bölgeleri ve seçenekleri göz önünde bulundurun.

 1. Yemek odası. Mutfak çok büyük değilse, oturma odası yemek odası ile birleştirilebilir. Ayrıca, bir masanın varlığı, konukların kabulünü büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Oda kare ise yuvarlak, dikdörtgen ise kare bir masa koyabilirsiniz. Sürgülü bir masa modeli, alanı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır..
 2. NSev kütüphanesi. Tabii ki, başka hiçbir yerde olmadığı gibi oturma odasında düzenlemek uygundur. Kitaplar için açık raflar veya sürgülü kapaklı bir gardırop kullanılabilir.
 3. Uyku alanı. Hem ev sahiplerinin kendileri hem de uzaktan gelen misafirler için gerekli olabilir. İlk durumda, konukları almak için uyku alanını alandan ayırmak daha iyidir. İkinci durumda, 3-4 kişiyi ağırlayabilecek bir dönüştürücü kanepe kurmak oldukça yeterlidir..

15

Ayrıca, her bölge ayrı ayrı mobilya parçaları ve bunların düzenini içermelidir. Doğru seçilirse, odadaki herkes kendini rahat hissedecektir. Oturma odasında aşağıdaki alanları vurgulamak da önemlidir:

 • Misafir kabul yeri – kanepe, koltuklar, sandalyeler, masa. Puf kullanmak uygundur – az yer kaplarlar ve kullanışlı alan boşaltmak için bunları çıkarmak kolaydır.
 • Dinlenme bölgesi. Koltuklar ve şömine olabilir. Tabii ki, bir daireye gerçek bir odun yanan kurulamaz, ancak elektrikli veya dekoratif olan oldukça mümkündür..
 • Çalışma alanı. Bir bilgisayar ve bunun için bir masa, gerekirse raflar, bir sandalye barındırabilir..

Rekreasyon alanındaki konforlu mobilyalar kaliteli bir dinlenme sağlayacaktır.

Rekreasyon alanındaki konforlu mobilyalar kaliteli bir dinlenme sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, mobilya aksesuarları farklı bölgeler için ortaktır. Bunları akıllıca seçerek, gereksiz yere yığılmadan tüm alanı fayda ile kullanabilirsiniz..

Oturma odası içi için renkler ve aydınlatma (fotoğraf örnekleri)

Dekorasyonda açık renklerin kullanılması tavsiye edilir, istenirse kontrast kullanımına izin verilir, ancak az miktarda.

Önemli! Açık renkler, 20 metrekare olmasına rağmen alanı görsel olarak arttırır. m bu kritik değil, böyle bir resepsiyon kesinlikle müdahale edemez.

Her durumda, karar, seçilen iç tasarımın tarzına ve yönüne bağlıdır. En önemli şey uyumlu bir kombinasyon ve algı için hoş bir sonuçtur. Aydınlatmaya gelince, tasarruf etmenize gerek yok. Odada benzer olanlar varsa, bazı kusurları gizlemeye yardımcı olacaktır. Farklı yoğunluk ve aydınlatma türlerinin yardımıyla alanı başarılı bir şekilde bölgeleyebilirsiniz..

Açık renkli ahşap ile zıt tonların uyumlu kombinasyonu

Açık renkli ahşap ile zıt tonların uyumlu kombinasyonu

Aydınlatma seçenekleri:

 1. Yerel zemin lambaları ve aplikleri. Bunlar yaklaşık olarak odanın ortasına yerleştirilebilir..
 2. Spot ışıkları tavandaki odanın çevresi etrafında. Ayrıca, döner olmalıdırlar – bu, aydınlatma yoğunluğunun ayarlanmasına yardımcı olacaktır..
 3. Merkezi avize. Kullanımı geleneklere bir övgüdür, ancak modern avizeler o kadar orijinaldir ki, iç mekanın gerçek bir dekorasyonu haline gelebilirler. Tabii ki, tek olmamalı – ek ışık elemanları olmadan yapamazsınız..
 4. Duvarda veya süpürgelikte aydınlatma – orijinal, standart olmayan çözüm. Yarı karanlık yaratmak için kullanılabilmesi dışında çok işlevsel değil ama çok modern görünüyor..

16

Minimalizm, oturma odası tasarımı için modern bir seçimdir

20 metrekarelik bir oturma odası için bu tarz. metre mükemmel uyuyor. İç mekan sade ve işlevseldir. Sadece tasarım ve dekorasyonda değil, mobilya ve aksesuar seçiminde de minimum olduğunu varsayar. Ancak aynı zamanda, ana eğilim kalite olduğu için bir ekonomi seçeneği olarak adlandırılamaz..

Önemli! Çoğu zaman minimalizm, daha modern unsurlar kullanan ileri teknoloji tarzıyla karıştırılır – sanki gelecekten geliyormuş gibi.

İç mekandaki minimal bir mobilya seti, odanın etrafında serbest hareket sağlayacaktır.

İç mekandaki minimal bir mobilya seti, odanın etrafında serbest hareket sağlayacaktır.

Oturma odasının iç kısmındaki klasikler

Açık renkler, ahşap (değerli türler) veya ahşap benzeri mobilyalar hakimdir. Altın, kum, sarı, koyu kırmızı tonları sıklıkla kullanılmaktadır. Klasik iç mekan en iyi kare odalarda görünür. Bunu açıklamak kolaydır, çünkü bu tarzdaki mobilyalar çoğunlukla büyüktür ve dikdörtgen bir odada çok fazla yer kaplar..

Açık renklerde misafir odasının geleneksel dekorasyonu

Açık renklerde misafir odasının geleneksel dekorasyonu

Oturma odası tasarımı için Ecostyle

Bu tasarım orijinal görünüyor çünkü tasarıma tazelik veriyor. Odadaki atmosfer doğal, hatta büyülü, sizi doğal dünyanın içine çekiyor. Ana leitmotif, dekorasyon ve dekorasyon için doğal malzemelerin kullanılmasıdır. Buna göre renkler tamamen doğaldır – kahverengi, yeşil, mavi, gri.

Bir kır evinin oturma odasının tasarımında ekolojik tarz

Bir kır evinin oturma odasının tasarımında eko-stil

Çıktı

Gördüğümüz gibi, 20 metrekarelik iç tasarımda karmaşık bir şey yok. sayaç yok, tasarımcı yaratıcılığın tezahürü için tüm olanaklara sahip. Ana şey bir proje geliştirmek ve doğru mobilya ve aksesuarları seçmektir..