Ada Yunan tarzı sadeliği ve doğallığı ile dikkat çekiyor

Ada Yunan tarzı sadeliği ve doğallığı ile dikkat çekiyor

Yunan stilinin ne olduğunu kısaca açıklamaya çalışırsak, en çarpıcı ve karakteristik sembolü, Yunanlıların en sevilen ve sıklıkla kullandığı bir kareye yazılmış bir daire olacaktır. Bütün Yunan tarzı budur – uyumlu, basit, estetik, açık ve rasyonel..

İçerik

  • renk tayfı
  • tavanlar
  • duvarlar
  • Sütunlar
  • Zemin
  • Mobilya
  • Aksesuarlar

Yunan iç mekanlarının karakteristik bir özelliği, görkemli sadeliktir, Roma tarzında olduğu gibi, ihtişam ve lüksleri, bol miktarda yaldız ve parlak renkleri yoktur. Ancak aynı zamanda, tüm unsurlar pahalı görünüyor, ancak ölçülü ve zarif..

Yunan iç mekanının sadeliği, örneğin mor tekstiller gibi doğru vurguyu seçerek vurgulanabilir.

Yunan iç mekanının sadeliği, örneğin mor tekstiller gibi doğru vurguyu seçerek vurgulanabilir.

Yunan tarzının renk şeması

Soğuk tonlar Yunan tarzının karakteristiğidir – yeşil, limon sarısı, beyaz, kahverengi ilavesiyle tüm mavi tonları. Ana renk kombinasyonu, örneğin beyaz bir duvarda, mavi bir pencere çerçevesi üzerinde değişen beyaz ve mavidir. Kırmızımsı pembe gibi parlak renkler vurgu olarak kullanılır.

Yunan tarzı için doğala en yakın boyaların kullanılması tavsiye edilir.

Yunan tarzı için doğala en yakın boyaların kullanılması tavsiye edilir.

Yunan tarzındaki ana şey, rahat ve pratik bir yaşam alanı yaratmaktır.

Yunan tarzındaki ana şey, rahat ve pratik bir yaşam alanı yaratmaktır.

tavanlar

Uzun, göz alıcı yukarıya doğru, sınırsız alan ve özgürlük hissi veriyor. Odaya ihtişam katmak için tavan, alçı ile süslenmiş anıtsal sütunlarla desteklenebilir. Mümkünse, tavana kare (yuvarlak) bir pencere düzenlenerek odaya aydınlatma eklenir. Tavanın kendisi, tonalitesi duvarların rengiyle uyumlu olan dokulu sıva ile kaplanmıştır, ancak çoğu zaman duvarların ve tavanın rengi aynıdır. Aynı zamanda, tavan her zaman mat kalır – bu, Yunan tarzının asil antikliğini vurgular. Bazen tavana menderes desenleri uygulanır. Neredeyse her zaman tavan, sanatsal sıva kalıplamadan yapılmış bir kaide ile çerçevelenir..

Yunan tarzının iç kısmındaki yüksek tavanlar, dönemin ihtişamını vurgular, bir yücelik duygusu yaratır.

Yunan tarzının iç kısmındaki yüksek tavanlar, dönemin ihtişamını vurgular, bir yücelik duygusu yaratır.

Tavsiye! Tavanın yetersiz yüksekliği, tavanın seviyesini görsel olarak “yükseltecek”, yukarı doğru yanıltıcı bir aspirasyon hissi yaratacak duvar dekorunun ve iç detayların dikey yönelimi ile telafi edilebilir..

Beyaz boyalı ahşap kirişler şeklindeki tavan, Yunan tarzında bir mutfak için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Beyaz boyalı ahşap kirişler şeklindeki tavan, mutfak tasarımı için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Tavanın kalbi, yaldızlı zincirlere asılı büyük bir avizedir ve çevrenin etrafına, tavan kaidesinin güzelliğini olumlu şekilde aydınlatan ve ortaya çıkaran küçük lambalar yerleştirilmiştir..

Menderes, modern iç mekanlarda Yunanistan stilini ortaya çıkaran ana kıvrımdır.

Menderes, modern iç mekanlarda Yunanistan stilini ortaya çıkaran ana kıvrımdır.

duvarlar

Duvar kağıdı yok – bu yönde kategorik olarak kabul edilemezler. Duvar dekorasyonu için kaba dokulu sıva kullanılır, bu da Yunan iç mekanına insan yapımı bir çekicilik ve katı bir sadelik verir. İdeal olarak, sıva kullanıyorsanız, mermer duvarın görsel etkisini yaratabilirsiniz. Bazen, duvarları süslerken, iki katmanlı bir kaplama kullanılır – görünen dokulu sıva iç tabakası, antik çağın etkisini yeniden üretir ve bu duvarda zaman ve rüzgarın çalıştığı izlenimini vererek özel silinmez izlerini bırakır..

Duvar dekorasyonu Yunan tarzında doğaldır - yaşlı sıva

Duvar dekorasyonu Yunan tarzında doğaldır – yaşlı sıva

Yunan tarzı bir yatak odası için en uygun arka plan, dokulu sıvalı sıradan beyaz duvarlardır. Böyle bir odanın aksanı tekstil olabilir.

Yunan tarzı bir yatak odası için en uygun arka plan, dokulu sıvalı sıradan beyaz duvarlardır. Bu yatak odasının tavanı aydınlıktır. Böyle bir odanın aksanı tekstil olabilir.

Başka bir seçenek – duvarlar, kırık çizgilerden veya basit geometrik şekillerden süslemeler tercih edilerek çeşitli desenlerle kaplanmıştır. Tek renkli bir renk şemasıyla, boyalı sıva kullanılarak renk vurguları yerleştirilebilir. Duvar dekorasyonunun sık görülen bir unsuru, neredeyse her zaman mitolojik temalarda freskler, elle boyanmış pitoresk panellerdir..

Yunan tarzında iç dekorasyon - sadece doğal malzemeler

Yunan tarzında iç dekorasyon – sadece doğal malzemeler

Sütunlar

Sütunlar, abartısız stilin vazgeçilmez özelliklerinden biridir – bir kartvizit ve Yunan stilinin “doğallığının” bir tür göstergesi, iç mekanda bir Yunan stilinin yaratılmasına özgünlük verir. Sütun, odayı anıtsallık, ihtişam ve sonsuzluk atmosferiyle doldurur. Ancak bu mimari elemanın montajı için etkileyici büyüklükte ve yüksek tavanlı bir odaya ihtiyacınız olacak..

Yemek masası üzerinde sıra dışı bir avize, Yunan tarzı iç mekanlarda sıkça görülen bir özelliktir.

Yemek masası üzerinde sıra dışı bir avize, Yunan tarzı iç mekanlarda sıkça görülen bir özelliktir.

Yunan tarzının zarif bir versiyonu için ana unsurlar pilastrlar ve yarım bagetlerdir.

Yunan tarzının zarif bir versiyonu için ana unsurlar pilastrlar ve tavan pervazlarıdır.

Aksi takdirde, küçük alan nedeniyle, tam teşekküllü bir sütun dizisi kurmak imkansız olduğunda, kendinizi poliüretan pilastrların kurulumuyla sınırlayabilirsiniz – bir sermaye ve bir tabana sahip olmak, şartlı olarak da olsa, sütunları yeterince doğru bir şekilde gösterirler, minimum yer kaplıyor. Ek olarak, böyle dikey olarak yönlendirilmiş bir eleman, tavan düzlemini görsel olarak “yükseltmeye” yardımcı olacaktır. Pilastrlar, hem basit (dikdörtgen veya yarım daire biçimli) hem de oldukça karmaşık (kiriş pilastrları) herhangi bir şekilde olabilir. Poliüretan pilastrlar duvara yapıştırılır ve daha sonra mat beyaz boya ile kaplanır – duvara gömülü bir alçı kolonun etkisi elde edilir.

Yunan geleneğinde beyaz yatak odası

Yunan geleneğinde beyaz yatak odası

Zemin

Zemin kaplamasının rengi mutlaka ana renk şemasıyla eşleşmelidir (uyumlu olmalıdır). Bir döşeme olarak, Yunan tarzında, fayanslar en sık kullanılır, çoğunlukla – pişmiş toprakta sırsız fayanslar, sıcak renkler. Bunlar, bir mozaik düzenleyebileceğiniz küçük karolar olabilir – çok basit ve iddiasız bir şey. Alternatif olarak, yüzeyi doğal taşı taklit eden büyük karolar kullanabilirsiniz. Desenli bir zemine sahip olmak istiyorsanız, çakıl veya kabuk görüntüsüne sahip bir karo seçebilirsiniz – bu seçim özellikle banyolar (tuvaletler) için geçerlidir. Enlemlerimizin sıcaklık özelliklerini dikkate alarak, taş (karo kaplı) bir zemin için “sıcak zemin” sisteminin kurulması tavsiye edilir..

Mavi boyalı duvarları ve zemini olan banyo - Yunan tarzının geleneksel bir özelliği

Mavi boyalı duvarları ve zemini olan banyo – Yunan tarzının geleneksel bir özelliği

Beyaz duvarlı iç mekanlarda sarı-turkuaz detaylar vurgu ve çeşitlilik katacak.

Beyaz duvarlı iç mekanlarda sarı-turkuaz detaylar vurgu ve çeşitlilik katacak.

Yunan iç mekanının klasik versiyonunda halılar çok, çok nadir durumlarda kullanılır, bazen rollerinde doğal koyun derisi kullanılabilir. Ama bizim şartlarımızda taş zeminin soğuğu bir şekilde yumuşatmak gerekiyor, bu yüzden halının deseni ve renkleri Yunanistan’ın tarzını yansıtmalıdır. Doğal bir desen (asma, güller) veya geometrik bir desen (kırık çizgilerin karmaşık bir iç içe geçmesi) olabilir. Renkler – doğal: mavi, zeytin, beyaz, kahverengi, zümrüt.

Mobilyanın sadeliği dekoratif aksesuarlarla mükemmel bir şekilde dengelenmiştir.

Mobilyanın sadeliği dekoratif aksesuarlarla mükemmel bir şekilde dengelenmiştir.

Mobilya

Mobilyanın özelliği, iç mekandaki alanı ve açıklığı, maksimum havayı koruma ihtiyacıdır – bu nedenle oda nesnelerle aşırı yüklenmez. Modern Yunan tarzında, basit formların mobilyaları hakimdir, ancak “klasik” – yumuşak döşemeli kavisli bacaklarda tören sandalyeleri ve banklar. Yemek masaları – alçak, üç ayaklı, hayvan pençeleri şeklinde yapılmış ve altınla süslenmiş (gümüş).

Yunanistan'da iç mekan yaratmanın ana fikri mobilyaların özlü ve pratikliğidir.

Yunanistan’da iç mekan yaratmanın ana fikri mobilyaların özlü ve pratikliğidir.

Modern Yunan iç mekanları, renk düzeni odanın ana tonunu koruyan ahşap mobilyalar içermektedir. Deri, ipek veya kadife yok – döşeme, doğal kumaşlardan yapılmış basit. Dolaplar hafif, çam veya bataklık meşesinden yapılmış, ferforje veya oymalarla süslenmiştir. İç mekan, basit masalar ve alçak sandalyeler ile tamamlanmaktadır. Dövme ürünler iç mekana biraz şıklık katacak..

Yunanistan ruhunun ustaca yakalandığı modern iç mekan

Yunanistan ruhunun ustaca yakalandığı modern iç mekan

Oyma kıvrımlı basit bir ahşap büfe, Yunan tarzı bir yemek odasının layık bir dekorasyonudur.

Oyma kıvrımlı basit bir ahşap büfe, Yunan tarzı bir yemek odasının layık bir dekorasyonudur.

“Yunan” oturma odasına bazı mobilyalar yerleştirilmiştir – küçük bir gardırop, ahşap bir masa (masa üstü Yunan motifleriyle dekore edilmiştir) ve birkaç alçak sandalye. Burada, basit ve görünüşte biraz pürüzlü, yumuşak bir alçak kanepe olacak..

Ajurlu bir başlık, yatak odanızda Yunanistan tarzını vurgulayacaktır.

Ajurlu bir başlık, yatak odanızda Yunanistan stilini vurgulayacaktır.

Yatak odası için, yanına ahşaptan yapılmış basit komodinlerin yerleştirildiği, gölgelik ile süslenmiş, oymalı sırtlı bir yatak seçmelisiniz..

Sayvanlı yatak, Yunan stilinin arama kartlarından biridir.

Sayvanlı yatak, Yunan stilinin arama kartlarından biridir.

Mutfaktaki merkezi yer, büyük, biraz kaba bir yemek masası tarafından işgal edilmiştir. İç mekan, hafif ahşaptan yapılmış dolaplarla tamamlanıyor ve çeşitli küçük şeyler farklı boyutlarda hasır sepetlerde saklanıyor..

Kemerli bir gardırop, oturma odasının en önemli özelliği olabilir ve odanın rahatlığı, Yunan tarzında bir baskı ile pencere pervazlarına yastıklar tarafından eklenecektir.

Kemerli bir gardırop oturma odasının en önemli özelliği olabilir, Yunan tarzında bir baskıya sahip pencere pervazlarındaki yastıklar da odaya rahatlık katacaktır.

Aksesuarlar

Karakteristik bir aksesuar, hem amfora gibi küçük hem de büyük zemin vazoları olmak üzere çeşitli boyutlarda vazolardır. Genellikle sırla kaplanmazlar, bu nedenle pürüzlü, mat bir yüzeye sahiptirler ve dekorasyon bir resim veya kabartma desendir. Efsanevi hayvan figürleri ve antik kahramanlar, süslemeli duvar lambaları iç mekana renk katacak..

Kemerli açıklıkların ve doğal malzemelerin yaşam için rahat bir alan oluşturduğu Yunan tarzında stüdyo daire

Kemerli açıklıkların ve doğal malzemelerin yaşam için rahat bir alan oluşturduğu Yunan tarzında stüdyo daire

Yunan tarzında modern iç mekan detaylarla şekilleniyor

Yunan tarzında modern iç mekan detaylarla şekilleniyor

İç mekanda az sayıda tekstil var, pencerelerde perde yerine panjur var. Bir istisna, dantel yastık kılıfları, işlemeli beyaz yatak örtüleri ve şifonyerlerde el örgüsü “koşucular” bulabileceğiniz yatak odasıdır. Masa örtüleri – pamuk veya keten, peçeteler ve masa örtüleri – düz, bazen – kafes veya şerit şeklinde bir desen, çiçek motifleri pratikte yoktur.

Yunan tarzında, keten gibi sadece doğal kumaşlar kullanılır.

Yunan tarzında, keten gibi sadece doğal kumaşlar kullanılır.

Tavsiye! Tırmanma bitkileri, Yunan tarzında iç mekana iyi bir katkı olabilir..

Parlak bir halı, Yunan iç mekanına ulusal bir lezzet katacak

Parlak bir halı, Yunan iç mekanına ulusal bir lezzet katacak