Provence tarzı banyo tasarımı (55 fotoğraf)

Birçok insan zaman zaman günlük aktivitelerini unutabilecekleri sessiz, tenha bir yer bulma ihtiyacı hisseder. Provence tarzı bir banyo, böyle bir huzur ve rahat bir rahatlama vahası haline gelebilir. Bu tasarımın büyüleyici sadeliği, sıcak yaz, güneş, deniz ve delici mavi gökyüzünün altındaki sonsuz lavanta tarlalarını anımsatan Fransız kırsalının rahat ambiyansını yaratır. Provence tarzında banyo tasarımı, sonucu her seferinde güzelliği ile sizi memnun edecek ve memnun edecek büyüleyici bir yaratıcılıktır..

Provence stilinin özellikleri

Alpler’in sıradağları ile Akdeniz’in Cote d’Azur’u arasında yer alan Fransa’nın güneydoğu bölgesi, inanılmaz derecede pitoresk bir doğa ile karakterizedir. Doğal renklerin zenginliği için, bu topraklar uzun zamandır sanatçılar tarafından sevildi ve yaz ortasında düz çayırlar ufka çiçek açan lavanta menekşe-leylak kadife ile kaplandığında, dünyanın her yerinden turistler Provence’a geliyor. ..

Tasarımcılar, bu muhteşem alanın romantik havasını iç mekana yansıtmak amacıyla, manzaraların etkileyici rengini sıradan Fransız köylülerinin geleneksel yaşamıyla birleştirdi. Eski, eski püskü mobilyalar, beyaz badanalı duvarlar ve tavanlar, dantel perdeler ve eski seramiklerle rustik evlerin karakteristik ortamı, Provence’ı diğer birçok stilden farklı kılıyor..

Yüksek pencereler sayesinde odalara girmesini engelleyen güneş ışığının bolluğu, parlak renklerin bile solmuş gibi görünmesine neden oluyor. Provence’ın gerçek tonları – nane yeşili, soğuk mavi, lavanta, dişbudak gülü, mor, gri, bej, krem, kum sarısı ve inci beyazı.

Bu tasarım yönündeki baskın malzemeler, açık renkli emaye ile boyanmış ahşap, ayrıca seramik ve metaldir (çoğunlukla bronz, bakır, pirinç). Hasır işi ve çeşitli el yapımı ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Doğal tekstiller – keten, pamuk, kenevir liflerinden.

Provence tarzındaki iç eşyalarda bitki motifleri, kuşlar, çiçekler, lekeli, sevimli yazıtlar, melekler veya kalpler her yerde bulunur. Ürünlerin şekline özellikle dikkat edilir – bunlar neredeyse her zaman düzgün kavisli çizgiler, kıvrımlı kenarlar, köşeli olmayan oval ana hatlardır..

Provence Tarzı Banyo İç Tasarım - Özellikler

Provence tarzı banyo dekorasyonu

Odanın yüksek nemi göz önüne alındığında, Provence tarzı bir banyonun duvarları en iyi seramik karolarla döşenmiştir. Neyse ki, üreticiler inanılmaz derecede güzel temalı tasarımlara sahip çok çeşitli vintage koleksiyonlar sunuyor..

Alternatif duvar dekorasyonu seçenekleri – “ahşabı taklit eden” beyaz plastik duvar panelleri, neme dayanıklı pastel boya kullanımı, eski sıva dokulu yıkanabilir vinil duvar kağıdı veya gizli rustik baskı.

Banyo döşemesi mümkün olduğunca doğal görünmelidir. Kum, açık gri, mor, mavimsi veya bej mat karolar, orta büyüklükte (kare veya altıgen) desenli karolar ve beyaz mermer görünümlü porselen taşlar olabilir..

Provence tarzı bir banyoda ideal tavan – kireç veya mümkün olan en hafif boya ile ağartılmış. Yükseklik izin verirse, boyalı ahşabın altına ince dekoratif plastik kirişler asabilirsiniz. İçi boş olmaları arzu edilir – bu, gerekirse kabloları veya boruları maskelemeye izin verir..

Provence Tarzı Banyo Tasarımı - Bitiş Provence Tarzı Banyo Tasarımı - Bitiş Provence Tarzı Banyo Tasarımı - Bitiş Provence Tarzı Banyo Tasarımı - Bitiş

sıhhi tesisat

Provence tarzı banyo armatürlerinin ana özelliği oval şeklidir. Kabartmalı dövme ayaklara genellikle kavisli kenarları olan yüksek bir emaye banyo monte edilir. Ürünün pürüzsüz hatlarını tekrarlayan tonda monolitik bardak altlıkları da vardır. Yerden tasarruf etmek için yerleşik banyolu bir seçenek mümkündür. Bu durumda, çıkıntılı taraflar ağartılmış ahşap veya kiremit taklit eden panellerle kaplanmıştır. Odada klasik bir banyo için yeterli yer yoksa, köşe banyo da oldukça uygundur..

Zarif bir lavabo, banyonun gerçek bir dekorasyonu olacak. Yuvarlatılmış köşeleri olan kar beyazı bir lavabo, hem ayaklar üzerinde durabilir hem de işlevsel bir ahşap dolabın veya açık bir dövme rafın parçası olabilir. Musluklar ve musluklar antika görünmelidir. Bronz, bakır, nikel, pirinçten yapılmış ürünler, porselen detaylı krom ve altın modellerin yanı sıra uygundur..

Hiçbir şeyin Provence stilinin doğal uyumunu bozmaması için modern teknoloji (kazan, çamaşır makinesi) dolap kapılarının arkasına gizlenmeli veya nişlere yerleştirilmelidir..

Provence tarzı banyo tasarımı - Sıhhi Tesisat Provence tarzı banyo tasarımı - Sıhhi Tesisat

Provence tarzı banyo mobilyaları

Banyo mobilyalarında mobilyalar önemli bir yer tutmaktadır. Provence için en doğru çözüm, genellikle lavabonun altına monte edilen açılır kapaklı ve çekmeceli emaye ahşap dolaplar, desenli dövme raflar, aynı tarzda asma raflar ve kancalardır. Geniş banyolarda metal (beyaza boyanmış) veya hasır sandalyeler de yer alabilir..

Vintage ahşap mobilyalar (gardıroplar, şifonyerler, komodinler) kavisli kıvırcık ayaklar, kabartmalı kenarlar, çapraz çerçeveler, ağlar, boyalı porselen kulplar ile dekore edilmiştir. Tabii ki gerçek antikalar, modern tasarımcı ürünleri gibi pahalıdır, ancak dilerseniz kendi ellerinizle orijinal bir Provence tarzı banyo dolabı yapabilirsiniz. Dahası, gelecekteki bir şaheser için bir boşluk hemen hemen her kulübede veya eski bir büyükannenin evinde bulunabilir: sadece boyamanız, asil bir sürtünme vermeniz, güzel bir dekupaj veya boyama yapmanız gereken çirkin bir büfe veya gardırop olabilir. bir fırça ile şık aksesuarlar ekleyin.

Banyoda nişler varsa bunları kullanışlı raflara dönüştürmek çok kolay. Sadece ahşap veya camdan yapılmış birkaç raf takmanız ve alt kısmı güzel kapıların arkasına saklamanız yeterlidir..

Provence tarzı banyo tasarımı - Mobilya Provence tarzı banyo tasarımı - Mobilya Provence tarzı banyo tasarımı - Mobilya

Aksesuarlar ve dekor

Bilinen tüm tasarım trendleri arasında en fazla dekor çeşitliliğine sahip olan Provence’tır. Görünüşte göze çarpmayan düzinelerce küçük şey, eyalet Fransız iç mekanının benzersiz bir çekiciliğini ve çekiciliğini yaratır, onu gerçekten sıcak ve sade kılar..

Provence tarzı bir banyo, her türlü aksesuarla başarıyla tamamlanacaktır. Bunlar hasır bardak altlıkları ve banyo aksesuarları için kutular olabilir; alçı, dövme veya eskitilmiş ahşap çerçeveli oval aynalar; alçı kalıplar ve küçük tematik heykeller.

Raflara sevimli çiçekli seramik dispenser setleri yerleştirmeye değer; porselen vazolar ve testiler, eski cam şişeler, güzel şamdanlarda kokulu mumlar, doğal sabun ve el yapımı kozmetik setleri.

Görünürde bırakılan kabarık havlular ve bornozlar (açık raflarda düzgün yığınlar halinde katlanmış veya kancalara asılmış) böyle bir ortamda uygun görünecektir..

Banyoda bir rattan veya asma çamaşır sepeti de kullanışlı olacaktır. Uzun bir semaver veya kapaklı uzun bir silindir şeklinde yapılabilir, ancak her durumda her gün için pratik ve işlevsel bir çözüm olacaktır..

Odada bir pencere varsa, perdelerle dekore edilmelidir. Hafif hafif tül, kolalı dantel, küçük baskılı güzel basma, nakış yapacak. Su prosedürleri sırasında mahremiyeti sağlamak için daha yoğun, opak kumaşlardan yapılmış perdeleri asmaya değer. Zamanın geri kalanında, pencerenin tepesindeki yumuşak bir dalga ile İngiliz tarzında alınabilirler..

Provence tarzı banyo tasarımı - Aksesuarlar ve dekor Provence tarzı banyo tasarımı - Aksesuarlar ve dekor Provence tarzı banyo tasarımı - Aksesuarlar ve dekor

Provence tarzında küçük bir banyo tasarımı

Provence stilinin genellikle özel evlerde geniş banyoları dekore etmek için seçilmesine rağmen, daha kompakt odalarda da kullanılabilir. Hafif romantik bir tasarım, küçük bir alanı görsel olarak büyütebilir, asıl şey, iç mekanı çeşitli ayrıntılarla aşırı yüklememek.

Banyo ve lavabo seçerken, gereksiz gösteriş yapmadan dar ankastre modelleri tercih etmeniz önerilir. Sıkışık bir odada, kabartmalı bacaklar hala görünmeyecek, ancak ek raflar veya dolaplar kullanışlı olacaktır..

Provence tarzında küçük bir banyoyu dekore ederken, büyük baskılardan veya farklı desen türlerinin bir kombinasyonundan vazgeçmeniz önerilir. Düz yüzeyler ve dar çiçek bordürleri vurgu olarak çok daha iyi görünecektir..

Küçük bir odadaki doymuş menekşe, leylak, mavi renkler yumuşak “yanmış” tonlarla değiştirilmelidir – böylece daha hafif ve havadar görünecektir. Genel olarak palet, zıt geçişler veya çok belirgin parçalar olmadan monolitik görünmelidir..

Boş alan olmaması nedeniyle, özellikle işlevsel bir yük taşımayan aksesuarlardan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Örneğin, çamaşır sepeti hala lavabonun altına veya köşedeki kapının arkasına sığıyorsa, kokulu mum ve heykelciklerin toplanması için fazladan bir raf neredeyse yoktur..

Çeşitli şampuanlar, jeller, balzamlar ve diğer kozmetiklere gelince, bunları kapalı dolaplarda saklamak veya kısmen iç mekanın uyumunu bozmayacak özel porselen kaplara dökmek daha iyidir..

Provence tarzında küçük bir banyo tasarımı

Provence tarzı banyo tasarımı – fotoğraf

Banyoları dekore ederken Provence stilinin özelliklerini açıkça göstermek için bu tasarım yönünün en ilginç fotoğraflarını topladık. Sunulan galeride güzel kaplama örnekleri bulabilir, sıhhi tesisat armatürleri, mobilya ve dekor kombinasyonlarını görebilir, uygun düzenleri ve boyutlu öğelerin düzenini ödünç alabilirsiniz. İç mekanınızda beğendiğiniz fikirlerin ilham ve başarılı bir şekilde uygulanmasını diliyoruz.!

Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı banyo iç tasarımı - fotoğraf

Video: Provence Tarzı Banyo – İç Mekan Fikirleri