Banyo için cam perdeler (50 fotoğraf)

Banyodaki perde oldukça önemli bir mobilya parçasıdır. Zemini nem girişinden koruma işlevine ek olarak, mükemmel bir dekoratif unsur olabilir. Tesislerin özel koşulları, özel özelliklere sahip olması gereken malzeme seçimine titiz bir yaklaşımı zorlar. En iyi seçenek, diğer malzemelerden muadillerine göre birçok avantajı olan cam perdeler olabilir. Niye ya? Bunu başka bir makalede öğreneceksiniz. Ayrıca doğru ürünü nasıl seçeceğiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bazı ipuçları da vereceğiz..

Avantajlar ve dezavantajlar

Konut içlerinde camın varlığı giderek daha yaygın hale geliyor – bölmeler, dekoratif elemanlar ve hatta mobilyalar ondan yapılıyor. Bunun nedeni, modern teknolojilerin, çevrede korkmadan kullanılabilecek kadar dayanıklı cam üretimini başarmasıdır. Ek olarak, malzemenin dekoratif nitelikleri, onu dekore etmenin birçok yolu dikkat çekicidir ve stil ve renk açısından en uygun tasarımı seçmeyi mümkün kılar. Banyo için cam perdelerin avantajı nedir? Malzemenin popülerlik kazanması sayesinde ana avantajlar şunları içerir:

– Yüksek neme ve aşırı sıcaklıklara karşı mutlak direnç – cam, uzun hizmet ömrüne yol açan çürüme, korozyon ve diğer olumsuz değişikliklere maruz kalmaz (bazı üreticiler 15 yıla kadar bir garanti süresi belirler);

– Güvenlik – malzeme tamamen sertleştirilmiştir ve süper yüksek mukavemete sahip olduğu için özel safsızlıklara sahiptir. Son derece nadir olan kırılsa bile, büyük parçalar yaralanmaya neden olmayacak yuvarlatılmış kenarlara sahip olacaktır;

– Banyo klozetini meraklı gözlerden korumak için yüzeyi tamamen mat hale getirmek, mobilyaların vurgusu olacak renkli bir desen elde etmek veya iç mekana hafiflik getirecek şeffaf bir yapı bırakmak gibi birçok dekorasyon seçeneği (daha fazla konuşacağız) dekorasyon yöntemleri hakkında daha sonra);

– Cam ekran, küçük bir alanın imarında tam olarak yer alabilir ve ayrıca duş alma alanını ayırabilir.

Bakım kolaylığı gelince, konu oldukça tartışmalıdır. Bir yandan temiz bir yüzey elde etmek için her su işleminden sonra kuru bir bezle silmek yeterlidir. Hijyen açısından, parazit organizmaların ortaya çıkmasını önlemek için camın periyodik olarak özel bileşiklerle işlenmesi gerekir. Dezavantajlar, bazı cam ekran türlerinin yüksek maliyetini içerir, ancak piyasadaki geniş ürün yelpazesi, daha bütçeli bir seçenek seçmenize izin verecektir..

Banyo Cam Perdeleri - Avantaj ve Dezavantajları Banyo Cam Perdeleri - Avantaj ve Dezavantajları

Banyo için cam perde çeşitleri

Cam perdeler, tasarım ve açılma sistemine göre sınıflandırılan çok sayıda çeşide sahiptir. Perdeler, metal veya plastik bir yapıdan oluşan bir çerçeveye sahip olabilir veya çerçevesiz olabilir. İkinci versiyonda, ürünün tüm elemanları bağlantı parçaları kullanılarak birbirine bağlanmıştır. Hangisini seçeceğiniz, kişisel tercihlere ve odanın koşullarına bağlıdır: tasarımı, boyutu, şık kaplamaların ve sıhhi tesisatın varlığı, mobilya düzenlemesi. Tüm türler geleneksel olarak aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

Menteşeli perdeler

Herkes için en tanıdık sistem, perdelerin standart kapılar gibi açılmasıdır. Bu tasarım geniş odalar için iyidir. Mekanı karıştırmamak için kapıları içe doğru açılan bir model de tercih edebilirsiniz. Burada kulplar, işlemin çok daha karmaşık olacağı vazgeçilmez bir unsurdur. Bu tasarım, küvet bir girintiye yerleştirildiğinde ve yan duvarlara sahip olduğunda iyi görünür..

Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sallanan Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sallanan Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sallanan Perdeler

sürgülü perdeler

Bu tür tasarımlar, oldukça uygun olan ve ek boş alan gerektirmeyen bir bölme kapısı açma sistemini temsil eder. İdeal seçenek kulplu kapılar olacaktır – o zaman cam yüzey daha az kirli olacaktır..

Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sürgülü Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sürgülü Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Sürgülü Perdeler

Statik perdeler

Belki de bu, mekanizmaların mevcudiyeti açısından en basit seçenektir – burada yoklar. Perde, genellikle maliyetini azaltan, hareket etme veya katlanma olasılığı olmadan kalıcı olarak monte edilen bir cam levhadır. Kapalı bir alanda bulunma korkusunun psikolojik strese yol açabileceği durumlarda, klostrofobiden muzdarip insanlar için bu seçenek düşünülmelidir..

Statik perdeler, küvetin kenarından tavana kadar olan alanı kaplayan büyük olabilir veya su prosedürlerinin alınması için alanı sınırlayan dekoratif elemanlar olarak mevcut olabilir (bu durumda, iç mekanı koruma işlevine sahip değildirler). nem girişi).

Banyo Cam Perde Çeşitleri - Statik Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Statik Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Statik Perdeler

katlanır kepenkler

Bu durumda akordeon gibi katlanan perdelerden bahsediyoruz. Yapılar, odanın genel tasarımının bireyselliğini ve stilini etkili bir şekilde vurgulayabilir. Yapısal olarak, ürünler menteşelere tutturulmuş birkaç cam levhadır. Önemli bir artı, böyle bir ihtiyaç varsa perdeyi tamamen katlayabilmesidir..

Banyo Cam Perde Çeşitleri - Katlanır Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Katlanır Perdeler Banyo Cam Perde Çeşitleri - Katlanır Perdeler

Banyo Cam Perde Tasarımı

Camın iç mekanın gerçek bir dekorasyonu olabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Küçük banyolarda, alanı kapatmayan, ışık akışlarının tüm köşelere girmesine izin veren şeffaf modeller uygundur. Alanı meraklı gözlerden kapatmaya ihtiyaç varsa, örneğin banyonun birleştiği geniş bir ailede mat kanvas satın alabilirsiniz. Alanı tamamen kaplarlar ve ayrıca iç mekana daha hafif notlar verirler..

Çoğu zaman, sahipleri daha renkli ve orijinal hale getirmek için tek renkli iç mekanları çeşitlendirmeye çalışırlar. Bu durumda en basit seçenek, tuval üzerine belirli bir çekicilik kazandıracak vinil çıkartmalar uygulamak olacaktır ve tasarım sıkıldığında yüzeyden kolayca temizlenebilirler. Ayrıca uygun fiyatlı bir seçenek, cam ekranı, görüntüleri oldukça renkli olan kendinden yapışkanlı neme dayanıklı filmlerle süslemektir..

Cam perdelerdeki desenler ve süslemeler, odada bulunan desenleri tekrarlayan (örneğin duvar karolarında) güzel görünüyor. Ürünlerin üretim sürecinde, cam levhalara mükemmel görüntüler uygulamanıza izin veren fotoğraf baskısı gibi bir dekorasyon yöntemi kullanılabilir..

Banyo Cam Perde Tasarımı Banyo Cam Perde Tasarımı Banyo Cam Perde Tasarımı

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler?

Özetle, banyo için cam ekran seçerken özel dikkat gerektiren aşağıdaki noktalar vurgulanabilir. Her şeyden önce, ne tür bir alanı kapsaması gerektiğini anlayarak boyutu net bir şekilde belirlemek gerekir. Oda oldukça genişse, menteşeli kapı seçeneğini tercih edebilirsiniz ve küçük odalar için bölme veya akordeon kapılar uygundur. Köşe banyoları ve duşlar için de en iyi seçenek olacaktır..

Meraklı gözlerden su prosedürleri almak için alanı gizleme ihtiyacını değerlendirmek gerekir – banyo bağımsız bir oda ise, alanı “çalmayacak” şeffaf ürünler kurmaya başvurmak daha iyidir. Banyo birleştirildiğinde veya kendi bölgesinde diğer aile üyelerinin ihtiyaç duyabileceği ev aletleri (örneğin çamaşır makinesi) olduğunda, buzlu perdeleri veya desenli olanları kullanabilirsiniz..

Çerçeveli yapıların daha güvenli ve daha dayanıklı olduğu gerçeğini de hesaba katmak gerekir. Yeniliklerden biri, damlama önleyici kaplamaya sahip bir cam modelin en son gelişmesidir – yüzeye çarpan su sıçramaları, oyalanmadan, akar ve tuvalin kuru kalmasına izin verir..

Bir model seçerken, mekanizmanın çalışmasına özellikle dikkat etmek gerekir – açarken gıcırtı ve seslerin varlığı yapının düşük kalitesini ve kırılganlığını gösterebilir. Yalnızca güvenilir üreticilere dikkat etmeye değer..

Banyo için cam perdeler - Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir? Banyo için cam perdeler - Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?