Korkuluk sadece güvenlikten değil, aynı zamanda balkonunuzun tasarımından da sorumludur.

Korkuluk sadece güvenlikten değil, aynı zamanda balkonunuzun tasarımından da sorumludur.

Balkon dairenin özel bir alanıdır. Bir zamanlar, çoğunlukla geçici olarak kullanılmayan şeyler için bir depoydu. Ancak bugün rahat dinlenme organizasyonundaki rolü yeniden yenileniyor ve popüler hale geliyor. Güvenlikten sorumlu ana kısım korkuluktur. Çıkıntının çevresini çevreleyen bir çit. Temel amacı güvenliktir. Ancak elbette önemli olan, uygulamanın estetik özellikleri ve pratikliğidir..

Küçük açık oturma alanı

Küçük açık oturma alanı

Seçenekler

Bir yapının inşası için ana gösterge güç olmalıdır. Hem balkondaki hem de altındaki kişilerin güvenliği buna bağlıdır. Yüksek kaliteli bir yapı, diğer dönüşümlerle ilişkili manipülasyonlara izin verecektir – cam, yalıtım vb..

on dört

Sıfırdan bir çit oluştururken standartlarını bilmek önemlidir. Optimum yükseklik 80 ile 100 cm arasında olmalıdır..

Önemli! Daha düşük bir rakam alırsanız, balkona yerleştirmek güvenli olmayacaktır. Daha düşük bir korkuluğun denge kaybına, uzayda yönelime ve düşmeye yol açabilmesi nedeniyle, bu da yaşamı tehdit eder..

Parapetin yüksekliğinin hesaplanması

Parapetin yüksekliğinin hesaplanması

Genişliğin özel bir göstergesi yoktur. Malzemeye ve kurulum yöntemine bağlıdır..

Parapet çeşitleri

Balkon korkulukları arasındaki temel fark, yapıldıkları malzemedir. Seçimine özellikle dikkatli ve dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Tabii ki, seçim balkonun işlevine bağlıdır. Ana özelliklerinden birinin hafiflik olması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda, ülkemizin herhangi bir köşesine özgü sıcaklık düşüşlerine dayanmalı ve doğrudan güneş ışığı, yağmur, rüzgar, kar vb. gibi diğer dış doğal etkenlere karşı daha az dayanıklı olmamalıdır..

Beyaz hasır mobilyalar çok güzel görünüyor

Beyaz hasır mobilyalar çok güzel görünüyor

Çok katlı bir binanın balkonunda küçük bir sera

Çok katlı bir binanın balkonunda küçük bir sera

Günümüzde üreticiler, balkon korkuluklarının yapımı için çok çeşitli yapı malzemeleri sunmaktadır. Nasıl farklı olduklarını, özelliğin ne olduğunu ve doğru seçimi nasıl yapacağınızı daha ayrıntılı olarak ele alalım..

 • Alt katlarda ve özel evlerde balkon düzenlemek için genellikle ahşap kullanılır. Bu seçenek, büyük miktarda rekabete rağmen, birkaç yüzyıl boyunca popülaritesini kaybetmedi. Hafiflik, kullanım kolaylığı, estetik gibi olumlu yönleri vardır..

on dört

Fakat aynı zamanda, olumsuz olanlar onun doğasında var. Özel hazırlık ve işleme olmadan dış doğal faktörlerin etkisine dayanamaz..

Bir notta! Tasarımcılar, kimyasallarla işlenmemiş çeşitli ahşap türlerini kullanarak, yapıları için başka bir tehlikeyi unuturlar – ahşabın ömrünü kısaltan zararlılar..

Cam korkuluk, iç mekanınızın modern tarzını vurgulamaya yardımcı olacaktır.

Cam korkuluk, iç mekanın modern tarzını vurgulamaya yardımcı olacaktır.

Ahşap bir zeminin birçok faydası vardır.

Ahşap döşemenin birçok avantajı vardır

 • Metal korkuluk en popüler olarak kabul edilir. Sovyetler Birliği döneminde bize geldi ve malzeme mevcudiyeti ve kurulum kolaylığı sayesinde bugün talep görüyor. Borular, köşeler, levhalar ve diğer elemanlarla kullanılabilen sac çerçeveden oluşmaktadır. Yaprağın kenarlarının doğru işlenmesi önemlidir. Bunun yapılmaması yaralanmaya neden olabilir..

Metal yapılar özellikle dayanıklıdır

Metal yapılar özellikle dayanıklıdır

 • Kullanılabilirlik açısından tuğla daha sonra düşünülebilir. Zemin yapıları oluştururken güvenilirlik açısından liderler arasında yer almaktadır. Ancak balkon söz konusu olduğunda, bu malzemeye çok dikkatli yaklaşılmalıdır. Her şeyden önce, plakanın dayanıklılığının teknik göstergelerini bilmeniz gerekir..

Çatı katı tarzı balkon iç

Çatı katı tarzı balkon iç

Tavsiye! İnşaata başlamadan önce yükün kütlesini hesaplamaya değer. Bir elemanın (tuğla) ağırlığını bilerek bunu yapmak çok kolaydır. Ardından, balkonun çevresi ölçülür ve yüksekliği dikkate alınarak kaç tane tuğlaya ihtiyaç duyulacağını hesaplayabilirsiniz. Kütleyi miktarla çarptıktan sonra, duvar için kullanılacak harcın ağırlığını eklemeyi unutmayın. Hesaplamaların tamamlanmasının ardından, ortaya çıkan göstergeleri plakanın teknik verileriyle kontrol edin..

Balkon onarımını planlarken yük kütlesinin hesaplanması çok önemli bir nüanstır.

Balkon onarımını planlarken yük kütlesinin hesaplanması çok önemli bir nüanstır.

Tuğla balkon korkulukları en popüler

Tuğla balkon korkulukları en popüler

Köpük bloklar, taban plakası üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Köpük bloklar, taban plakası üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olacaktır.

 • Tuğlalara ek olarak beton bloklar, doğal taş vb. Kullanılabilir, ağırlıklarının daha büyük ve dolayısıyla daha tehlikeli olabileceğini unutmayın. Ancak boyutları nedeniyle, kullanım için daha az elemana ihtiyaç duyulabilir, bu da ağırlığı ve stresi azaltacaktır. Bu nedenle, bir tuğla durumunda olduğu gibi, tabandaki ön basınç önceden belirlenmelidir..
 • Günümüzde beton malzemeler için mükemmel bir alternatif, köpük veya gazlı bloklardır. Yukarıdaki seçeneklere kıyasla minimum ağırlığa sahiptirler. Aynı zamanda uzmanlar, ana özellik olarak yüksek ısı yalıtım özelliklerine dikkat çekiyor. Blok yapılar sağlam ve dış etkenlere karşı dayanıklıdır.

Bu durumdaki tek dezavantaj, yeni numunenin blokları en pahalı örneklerden biri olarak sunulduğu için maliyet olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda, takmak için özel yapıştırıcı gereklidir. Ancak tüm bunlar, kendiniz gerçekleştirebileceğiniz kurulum hızını ve kolaylığını artırmanıza izin verir..

on dört

Önemli! Güvenliği artırmak için parapetin güçlendirilmesine özen gösterilmesi gerekir. Bunu yapmak için, ankrajlarla taşıyıcı duvara sabitlenir. Levhanın kendisi, taş ve blok yapılar için ek bir metal yapı veya ağ ile güçlendirilebilir..

Ankraj duvarda genişler ve kendisine bağlı nesneyi güvenilir bir şekilde tutar

Ankraj duvarda genişler ve kendisine bağlı nesneyi güvenilir bir şekilde tutar

Isınma

Hem yazın hem kışın konforun tadını çıkarmak çok keyifli. Ancak balkonun yılın herhangi bir zamanında kullanılabilmesi için kışın yalıtılması gerekir. Ayrıca, bu tür önlemler, soğuğun doğrudan daireye girişini sınırlayacak ve daha uzun süre sıcak tutacaktır..

Balkonda şık çalışma alanı

Balkonda şık çalışma alanı

Daha sonra ne tür son katların uygulanacağına bağlı olarak hem içeriden hem de dışarıdan yalıtım yapmak mümkündür. Parapeti dışarıdan kaplamayı planlıyorsanız, çerçeve içinde kullanılan levhalar ile arasına yalıtım yerleştirilebilir. Aynı şeyi içeride de yapabilirsiniz. Bugün piyasada çok çeşitli ısı yalıtımı var..

Bileşimlerine göre, ısı yalıtımı malzemeleri üç tipe ayrılabilir:

 1. organik;
 2. inorganik;
 3. karışık.

Dış duvar yalıtım şeması

Dış duvar yalıtım şeması

Folyo yansıtıcı yalıtım oluşturmaya yardımcı olacaktır

Folyo yansıtıcı yalıtım oluşturmaya yardımcı olacaktır

Uzmanlar, balkon yalıtımı için en popüler seçeneklerden aşağıdaki seçenekleri önermektedir:

 • Cam yünü ekonomiktir, 15 yıla kadar hizmet ömrü ile herhangi bir hırdavatçıdan satın alınması kolaydır. Eksiklikler arasında, malzemenin özel yapısı ile ilişkili döşemenin karmaşıklığını not etmek mümkündür. Vücudun açıkta kalan kısımlarıyla temasında ciddi tahrişe neden olabilir..

Cam yünü takarken koruyucu ekipman kullanmalısınız.

Cam yünü takarken koruyucu ekipman kullanmalısınız.

 • Bazalt lifi bir tür mineral yündür. Üretimi için, çevre güvenliğini sağlayan bazalt bazalt kullanılır. Ancak avantajlar arasında en önemlisi yangına dayanıklılıktır. Ayrıca geniş sıcaklık değişikliklerine kolayca dayanır.

Mineral yün montajı

Mineral yün montajı

 • Polietilen oldukça pahalı bir malzemedir. Folyo altına sığdırmak, yansıtıcı ısı yalıtımı oluşturmak en iyisidir..
 • Strafor en uygun fiyatlı ve en dayanıklı malzemelerden biridir. Bazı üreticiler hizmet ömrünü 30 yıla kadar garanti eder. Ancak yangın tehlikesi yüksektir. Balkonun işlevselliğinin özellikleri göz önüne alındığında, bu faktör çok önemli değildir..

Köpük ile yalıtım

Köpük ile yalıtım

Isı yalıtımı için köpük levhaların kullanılması

Isı yalıtımı için köpük levhaların kullanılması “soğuk köprüleri” önler

Bu, ısı yalıtımı seçeneklerinin tam listesi değildir. Seçiminiz fiyat, kullanım ömrü ve kurulum kolaylığı gibi faktörlerden etkilenebilir..