İçerik

  • Görüntüleme
  • Bakımın nüansları
  • İniş
  • sulama
  • Makyaj yapmak
  • üreme
  • Budama
  • Mazı hastalıkları

Yumuşak iğneleri ve baharatlı aroması olan yaprak dökmeyen bir ağaç – mazı, dünyadaki lider konumlardan birini işgal eder. peyzaj tasarımı. Pitoresk zümrüt piramit sıraları hem Londra parklarını hem de Orta Rusya bahçelerini dönüştürüyor. Kuzey Amerika ve Asya’nın doğu bölgelerinin yerlisi olan mazı, Avrupa topraklarında kök salmıştır. Bununla birlikte, türlerinin tümü kuzey enlemlerinin iklimine uyum sağlamamıştır..

Peyzaj tasarımında yaprak dökmeyen mazı

Peyzaj tasarımında yaprak dökmeyen mazı

Arka bahçede Mazı “duvarı”

Kabarık küçük mazı

Kabarık küçük mazı

Mazı ağacının tasarımcı budaması

Mazı ağacının tasarımcı budaması

Bazı mazı çeşitleri sonbaharda biraz sararabilir.

Bazı mazı çeşitleri sonbaharda biraz sararabilir.

Görüntüleme

Selvi ailesinde, mazı, üçü Kuzey Amerika topraklarında ve ikisi Doğu Asya ülkelerinde yetişen 5 türle temsil edilir. Bunlardan sadece biri, batı mazı (Mazı occidentalis), kuzey enlemlerinin florasının tam teşekküllü bir temsilcisi olabildi. Rus şehirlerinin peyzajında ​​​​kullanılan tüm mazı çeşitleri, sadece taç şekli, iğne tonları ve yükseklik bakımından farklılık gösteren bu türe aittir. Bunu akılda tutarak, sizin için dekoratif dikimlerde daha sık bulunan batı mazı türlerinin ve çeşitlerinin bir tanımını hazırladık..

En popüler çeşitlerden bazıları şunlardır: Brabant, Smaragd, Columna, Sunkist, Wagneri ve Danica.

Mazı Brabant 5 metre yüksekliğe ulaşır, ağacın tepesine 1.5 metre genişlik verir. İğneler ifade edildi Yeşil, kışın biraz kahverengiye döner. Verimli, nemli, 35 dereceye kadar donlara dayanıklı ve yüksek büyüme artışına sahiptir (yılda 30-35 cm büyüyebilir).

Mazı Brabant 5 metre yüksekliğe kadar büyür

Mazı Brabant 5 metre yüksekliğe kadar büyür

İnce Mazı Batı Zümrüt birçok bahçıvan ve tasarımcı tarafından sevilir. Kışın iğnelerin parlak yeşil rengini korur. Ağacın yüksekliği 3 ila 5 metre arasında değişir, taç yoğun bir piramit şeklinde oluşturulur. Yavaş büyür, uzun süre yaşar (150 yıla kadar), bu nedenle genellikle eski parkların manzarasında bulunur. Birkaç çeşitle temsil edilir: Tenyalarda kullanılan Variegata ve banliyö bölgelerini tercih eden ve dumanlı şehirlerde neredeyse hiç kök salmayan Golden..

Mazı Smaragd bir piramit şeklindedir

Mazı Smaragd bir piramit şeklindedir

Mazı sütun sütunlu bir tacı vardır ve çitlerin oluşumu için idealdir. 7 metreye kadar uzar ve koyu yeşil iğneleri ile her mevsim göze hitap eder..

Bir çit oluşturmak için ideal Mazı Sütunu

Bir çit oluşturmak için ideal Mazı Sütunu

Sunkistçalı mazı, yoğun bir taç ile, konik şekli, dalların hafif darmadağınıklığı tarafından sanatsal olarak rahatsız edilir. Büyüme yavaştır ve yetişkin bir ağaç 5 metreden fazla büyümez. Kuraklığa kötü tepki verir ve görsel çekiciliğini hızla kaybeder.

Mazı Sunkist - küçük tüylü çalı

Mazı Sunkist – küçük tüylü çalı

Mazı Wagneri oval bir taç oluşturur ve numune dikimleri için tasarımcılar tarafından zevkle kullanılır. İğnelerin alışılmadık şekli ve hoş, mat yeşil rengi, birçok amatör bahçıvanın dikkatini ağaca çekiyor..

Mazı Wagneri'nin tacı oval bir şekle sahiptir.

Mazı Wagneri’nin tacı oval bir şekle sahiptir.

Danica Boyu 80 cm’yi geçmeyen ve taç çapı 1 m olan küresel bir çalıyı temsil eden bir cüce bitki formudur.Bordurlarda harika görünür ve genellikle bahçelerde merkezi bir nesne olarak kullanılır. Çiçek yatakları.

Cüce Mazı Danica küresel bir şekle sahiptir

Cüce Mazı Danica küresel bir şekle sahiptir

Bakımın nüansları

Mazı, iddiasız bitkilere atfedilebilir, ancak bu, kuma bir dal yapıştırdığı anlamına gelmez, çiçek açar. Mazı dikimi ve bakımı, yoğun bir taç ve parlak yeşil iğneler şeklinde bir ağaçtan olumlu bir yanıt almanın imkansız olduğu birkaç önemli nokta içerir..

Mazı oldukça iddiasız bir ağaçtır

Mazı oldukça iddiasız bir ağaçtır

İniş

güneşin sevgilisi Sveta, Mazı, sürekli kararmadan muzdariptir, ancak zayıf kısmi gölgeyi iyi tolere eder. Mazı bir çitin içine dikmek için fideler arasında 2 metrelik bir mesafe gözlemlemek gerekir. Bir sokak oluşturmayı planlıyorsanız, ağaçları 4 metre arayla dağıtın..

Tuya doğrudan güneş ışığı altında olmayı sever

Tuya doğrudan güneş ışığı altında olmayı sever

Mazı için 60-70 cm derinliğe ve yaklaşık bir metre çapında bir delik açılır. Tabanına sod toprağı, humus, turba ve kumdan oluşan bir besin karışımı yerleştirilir. Daha sonra kök bilyesi takılır, kök boğazı toprakla aynı seviyede olmalıdır..

Tavsiye! Fidenin ekimden sonra beş litre suya 1 ampul oranında “Epin” büyüme düzenleyici ile beslenmesinde fayda vardır..

Mazı ağacının periyodik olarak beslenmesi gerekiyor

Mazı ağacının periyodik olarak beslenmesi gerekiyor

sulama

Fide diktikten sonra haftada bir kez her ağacın altına 10 litre su dökülerek sulanmalıdır. Hava kuru ve sıcak ise doz her bitki için 20 litreye çıkarılır. Yetişkin bir mazı ayda bir kez sulanır ve sıcak yaz aylarında tacı püskürtmeye başvurur. Bu, bitkinin iğnelerinin çok miktarda nemi buharlaştırma özelliğinden kaynaklanmaktadır..

Yetişkin bir mazıyı ayda bir kez sulamak yeterlidir.

Yetişkin bir mazıyı ayda bir kez sulamak yeterlidir.

Makyaj yapmak

İlkbahardaki herhangi bir mazı, mineral ve organik bileşenlerle karmaşık gübrelerle beslenmeyi gerektirir. Toprağı malçlamak zorunludur, çünkü Odun yüzeysel kök sistemi.

İlkbaharda mazı ağacı döllenmelidir.

İlkbaharda mazı ağacı döllenmelidir.

üreme

Mazı çoğaltılması için tohumlar ve kesimler kullanılır. Tohum topluyorsanız, uzun süre beklemeye hazırlanın. Beş yaşına kadar açık toprağa dikilmeye uygun bir ağaç oluşacaktır. Tohumlar sonbaharda toplanan konilerden alınır. Tomurcukları ılık bir yere koyun ve açılıncaya kadar bekleyin. Hazırlanan malzeme nemli toprağa ekilir, iğne yapraklı ladin dalları ile kaplanır ve güneşten kalkanlarla kaplanır..

Mazı çoğaltılması için tohumlar ve kesimler kullanılır.

Mazı çoğaltılması için tohumlar ve kesimler kullanılır.

Aşılama sırasında, mazı bakımı, genç sürgünlerin ekildiği bir sera cihazı ile başlar. Oda nemi %70 olmalıdır. Ek olarak, ışığa ücretsiz erişim sağlamak gerekir. Dikilen kesimlerin çürümesini önlemek için sera periyodik olarak havalandırılır. Üreme için 50-70 cm yan sürgünler seçin. Nehir kumu, turba ve çim toprağı eşit oranlarda toprağa eklenir.

Önemli! Lütfen tohumlardan yalnızca mazı türünü alacağınızı, tohumların alındığı yetişkin bireyin doğasında bulunan tüm dekoratif özelliklerin genç bitkilerin kaybedeceğini unutmayın. Ancak, kesimlerden yetiştirilen bitkilerden daha dayanıklıdırlar..

Tohumdan yetiştirilen mazı, kesimlerden yetiştirilen mazıdan daha dayanıklı

Tohumdan yetiştirilen mazı, kesimlerden yetiştirilen mazıdan daha dayanıklı

Budama

Mazı, sanatsal görüntülerin kırpılması ve oluşturulması için önceden mükemmel bir malzemedir. Tasarımcıların herhangi bir fantezisini mükemmel bir şekilde tolere eder ve büyüme koşullarını kolayca kabul eder. Bir spiral, bir koni topu, bir sütun, mazı için geleneksel görüntülerdir, ancak yetenekli bahçıvanlar ağaca en çeşitli, hatta bazen harika ana hatları verir. Bazı parklarda yürüyen filler, zıplayan tavşanlar ve kurbağalar, komik küçük insanlar ve mazı taçlarından oyulmuş sevimli kanişler bulabilirsiniz..

Mazı, çitler için kesilmiş ve top şeklinde

Mazı, çitler için kesilmiş ve top şeklinde

Spiral Yaratıcı Mazı Budama

Spiral Yaratıcı Mazı Budama

Mazı hastalıkları

Mazı hastalıkları için testler erken ilkbaharda başlar. Ağacın yeni sürgünleri kahverengiye dönerse, mantar enfeksiyonunun bariz bir işareti olduğundan derhal çıkarılmalıdır. Kalan sağlıklı bitkilere, yaz boyunca ve Ekim ayına kadar %2 oranında seyreltilmiş “Fundazol” püskürtülür..

Sağlıklı bakımlı bir mazı bahçenizi süsleyecek

Sağlıklı bakımlı bir mazı bahçenizi süsleyecek

Mazı’nın bir başka düşmanı, küçük sarı ülserlerle gövdeyi etkileyen sahte bir kalkandır. Yaprak bitlerine karşı mücadelede de yardımcı olan Karbofos veya Actellic yardımıyla kaldırabilirsiniz..

Önemli! Mazı, sararmış bir üst ve düşen yapraklar ile kötü bakım hakkında size işaret edecek. Tüm önerilerimizi göz önünde bulundurun, ardından piramidal güzelliğiniz her zaman sağlıklı olacaktır..

Mazı diğer bitkilerle iyi gider

Mazı diğer bitkilerle iyi gider

Küresel kesim mazı

Küresel kesim mazı

Tuya – video:

Tuya – fotoğraf: