Yerel bölgenin modern tasarımı

Yerel bölgenin modern tasarımı

Doğanın insanla birliği – buna genellikle peyzaj tasarımı denir. Yönleri o kadar çeşitlidir ki, bazen bu fikrin nasıl uygulanacağını hayal etmek zordur. Bir yazlık, acemi bir yaratıcının doğayı hayal gücü ve yetenekli ellerle birleştirme sanatını öğrenip geliştirebileceği bir yerdir..

Bir kır evi düzenlemesinde güzellik ve konforun birleşimi

Bir kır evi düzenlemesinde güzellik ve konforun birleşimi

Bir fikirle başlıyoruz

Ülkedeki sitenin iyileştirilmesine devam etmeden önce, büyüklüğünden bağımsız olarak bir fikre ihtiyacınız var. Başlamanız gereken fikir budur. Bu durumda, dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır, yani:

 1. Canlı ve cansız doğa nesnelerini kullanarak bir manzara oluşturabilirsiniz..
 2. Kendi bahçenizi oluşturmak kolaydır, ancak yalnızca düzenli olarak ona bakarsanız memnun olacaktır..
 3. Sadece bir çiçeklik değil, aynı zamanda çeşitli bitkileri kullanan bir tasarım elde etmek için basitlik için çaba göstermeniz ve aşırıya kaçmamanız gerekir..
 4. Çiçekler, çalılar, ağaçlar ile orta derecede ve düşünceli bir şekilde doldurulmuş, bireysel benzersiz bir alan oluşturun. Figürler şeklinde bahçe süslemeleri, heykeller de zarar vermez.
 5. Tüm tipik projeler pratikte uygulanamaz. Ve hepsi peyzaj tasarımında toprağın kalitesine, güneş ışınlarının aydınlatmasına güçlü bir bağımlılık olduğu için. Bu durumda asıl sorun, bu sitenin koşullarına uymayan bir proje seçimidir..
 6. Projenin uygulanmasına stil seçimi ile başlamanız gerekir – alana dikimlerin yerleşiminin geometrisini belirleyen odur. Seçiminin sadece fikrin uygulanması için ayrılan bölgeden değil, aynı zamanda evin mimarisinden de etkilendiğini belirtmekte fayda var..

15

Önemli! Temel görev tarımınkiyle aynı değildir. İyi bir hasat sağlamaya gerek yok – çevrenizde estetik ve dinginlik yaratmak önemlidir. Bu süreç aynı zamanda yerdeki bitkilerle çalışmayı da içeriyor..

Yol tarifleri ve stiller

Bir yazlık evde peyzaj tasarımının her yönü uygulanamaz ve bunun nedeni bazılarının büyük ölçekli, özel dikimler ve bakım rejimi gerektirmesidir..

Geleneksel tarz

Düzenli olarak da adlandırılır. Ana özellikler düzen ve simetridir. Bu üslup, ülke mülklerinde sunulduğu ölçüde işe yaramayacak, ancak daha da yakınlaşmak mümkün olacak. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • Kompakt bir tacı olacak alana ağaçlar ve çalılar dikin.
 • Simetrik bir şekil elde etmek için düzenli olarak kırpın.
 • İzleri düz yapın.
 • Parterler ve çiçek tarhları – sadece geometrik şekiller.

Küçük bir avluda klasik manzara

Küçük bir avluda klasik manzara

Önemli! Geometrik şekillerle karakterizedir – bir kare, bir daire, bir oval. Ve sırayla daha karmaşık formlar oluşturabilirler..

Klasiklerin geniş bir alanda vücut bulmuş hali

Klasiklerin geniş bir alanda vücut bulmuş hali

Orman tarzı

Başka bir isim ülke tarzıdır. Bu seçenek, ormanda bir arsaya sahip olacak kadar şanslı olanlar için uygundur. Ana görev, doğal bitki örtüsünü bozmamak ve mümkünse karakteristik sakinlerinden bazılarını eklemektir. Uygulama burada uygundur:

 1. kır çiçekleri.
 2. Akarsular ve rezervuarlar.
 3. Yaşayan orman otu.
 4. Süslemeler taş yollar, ahşap banklardır..

Orman stilinin tasarımında doğal görüntünün unsurları

Orman stilinin tasarımında doğal görüntünün unsurları

Tavsiye! Bu tarzda, ormanların özelliği olan yer örtücü bitkiler, kozalaklı ağaçlar uygun olacaktır..

İngiliz tarzı

Tatlı çevre düzenlemesi ve özenle kesilmiş bir çim ile karakterizedir. Bir göl olabilir, ancak yalnızca doğal bir biçimde. Düzgünce budanmış çalıların arasında kaybolmuş gibi görünen patikalar dolambaçlı. Arazi engebeli olabilir, bu da tasarımı daha özgün ve canlı hale getirir. Tenha bir yerde, bir bank koyabilirsiniz ve yerleştirmelisiniz. Zorunlu bir unsur, petunyaların büyüdüğü büyük bir beton saksıdır. Onlara ek olarak, İngiliz bahçesine yerleşmek yeterlidir:

İngiliz gereçleri ile renkli çiçek açan bahçe

İngiliz gereçleri ile renkli çiçek açan bahçe

 • papatyalar;
 • frezya;
 • asterler;
 • nasturtium;
 • yıldız çiçeği;
 • konaklar;
 • gayher.

Birçok uzun ömürlü ve yıllıkları birleştiren en doğal stil

Birçok uzun ömürlü ve yıllıkları birleştiren en doğal stil

Moritanya

Bu yönün vazgeçilmez özellikleri:

 1. Çeşme veya gölet.
 2. Bloom yaz mevsimi boyunca gür ve düzenli olmalıdır..
 3. Yeşilin çeşitli tonları.

Tavsiye! Buradaki ana unsur her zaman bir çeşme veya bir gölettir, etrafına bir kompozisyon inşa edilir, nemi seven bitkiler özellikle memnuniyetle karşılanır. Burada neredeyse hiç çimenli alan yoktur ve arazi bitki örtüsü tarafından işgal edilmemişse, fayanslarla döşenir – daha parlak ve alacalı, daha iyi.

Her türlü mimari ve bitki dekor elemanının bolluğu

Her türlü mimari ve bitki süsleme elemanları

Japon stili

Birçok yaz sakini için bu yön bilinmiyor ve anlaşılmaz, bu da anlaşılabilir. Başlangıç ​​için hem Japon hem de ev bahçelerinde organik görünecek bitkiler bulmak zor. Böyle bir çözüm, yalnızca yazlık evler için tipik olmayan evin tasarımı uygunsa kullanılmalıdır. Ancak yine de, Japon yönünün ana özellikleri dikkate alınmaya değer:

Bir Japon bahçesinde bol miktarda tematik bitki örtüsü

Bir Japon bahçesinde bol miktarda tematik bitki örtüsü

 • taş elemanlar;
 • su akışları;
 • güzelce ve uzun süre çiçek açan ağaçlar sadece yaprak dökendir;
 • yosun;
 • çakıl Taşları;
 • kum;
 • karakteristik Japon takıları.

Yükselen güneşin ülkesi tarzında minyatür avlu

Yükselen Güneş Ülkesi tarzında minyatür avlu

Önemli! Burada yüksek nem yaratmak gerekiyor, çünkü stilin karakteristik özelliklerinden bir diğeri her yerde yosun..

Çin tarzı

Bu tarzın Japonca ile hemen hemen aynı olduğunu düşünmeyin. Birçok ayırt edici özelliği var. Bu nedenle, geleneksel bir Çin bahçesi, sürekli bir manzara değişikliğidir. Farklı açılardan yeni ve benzersiz görünüyor. Çiçek tarhlarında ütülü çimlere veya simetriye gerek yoktur. Zorunlu unsur – bambu, taşlar, pagodalar, ejderhalar, geleneksel heykeller.

Çin tarzında tasarımın ana özelliği, çeşitli bölgesel kabartmaların birleşimidir.

Çin tarzında tasarımın ana özelliği, çeşitli bölgesel kabartmaların birleşimidir.

eko stil

Bu, her yıl daha fazla taraftar alan nispeten yeni bir yön. Trendi açıklamak kolaydır: teknolojik ortam etrafındaki her şeyi o kadar doldurdu ki, bir kişi kır evinde doğanın hayati bir köşesini yaratmaya çalışıyor. Burada her şey doğal olmalı:

 1. Formlar.
 2. Renkler.
 3. Brooks.

Tavsiye! Özel bir kural yoktur, asıl şey doğallık, doğallıktır..

Oluşturmada en popüler yönlerden biri

Doğal bir bahçe yaratmanın popüler trendlerinden biri

Provence

Fransa’nın etkisi her milimetrede hissedilir. Peyzaj tasarımının Provence tarzını yeniden yaratmaya yardımcı olacak karakteristik özellikler:

 • bahçe heykelleri;
 • yapay talaşların kullanıldığı çiçek tarhları ve yollar;
 • çok sayıda küçük dekor;
 • mutlaka birbirini tamamlayan akışlar;.
 • aromatik otlar – kekik, biberiye, lavanta.

Renk paleti ve sayısız dekor öğesi Fransız stilini vurgular

Renk paleti ve sayısız dekor öğesi Fransız stilini vurgular

Bir notta! Bu, belirli bir rengin, daha spesifik olarak – mor ve pembe tonların baskınlığı ile karakterize edilen stillerden biridir..

Ülke

İyi düşünülmüş rustik sadelik – manzaradaki ülke bu şekilde söylenebilir. Yoğun çiçek dikimleri, mutlaka meyve ağaçları, sebze yatakları olacak. Yani aslında ekili bir sebze bahçesi ve meyve bahçesi. Ancak aynı zamanda burada her şey iyice hesaplanır..

Ev köşesinin tasarımında sadelik ve doğallık

Ev köşesinin tasarımında sadelik ve doğallık

Önemli! Yemyeşil bitki örtüsünün arkasına gizlenmiş kır tarzı çardaklara ihtiyaç vardır. Genellikle, yıllık yemyeşil çiçekli bitkiler buraya ekilir ve bazıları “duraklama” olmaması için diğerlerinin yerini almalıdır..

Ülke stilinin vazgeçilmez bir özelliği, bölgenin faydalı amaçlar için kullanılmasıdır.

Ülke stilinin vazgeçilmez bir özelliği, bölgenin faydalı amaçlar için kullanılmasıdır.

Diğer yönler

Var olan, ancak çok talep görmeyen birkaç stil var. Aralarında:

 1. Akdeniz – çok katlı çeşmeler, heykeller, asfalt yollarda sıralanan güzel ve düzenli çalılar.
 2. Modern – birçok asimetrik desen, taş, beton ve metal. Bitkilerden – delphiniums, zambaklar, orman gülleri, süsen, şakayık. Çarpıcı bir kontrast oluştururlar. Bu tarzda bir gece banliyö bölgesi, LED ışıklarla aydınlatılmalıdır..
 3. Afrika – birçok yönün bir karışımı, ancak yalnızca doğal malzemelere izin verilir. Ahşap ve taş burada özellikle değerlidir. Aynısı dikimlerin renk şeması için de geçerlidir – burada neredeyse hiç parlak çiçeklenme yoktur..

15

planlamanın önemi

Tavsiye! Sunulan stillerden herhangi birini uygulayabilmek için, her öğenin sitedeki yerleşimini planlamak önemlidir ve bu, boyutuna bağlı değildir. Bu durumda, zamanlama programları yardımcı olabilir. Bunlara erişiminiz yoksa, konum noktalarını bir kağıda çizebilirsiniz..

Projede şunları not edin:

 • Alanın tam boyutları ve şekli.
 • Halihazırda var olan ve gelecekteki binaların planını işaretleyin.
 • Site karelere bölünmüştür, her birine ayrı bir eleman yerleştirilmelidir. Bu, bitkileri eşit olarak dağıtacaktır, bu özellikle alan büyükse önemlidir..
 • Planda, halihazırda büyümekte olan ve gelecekte ekilecek olan uzun ömürlüleri belirtin.

Bir tasarım projesi için hazır taslak teklif

Bir tasarım projesi için hazır taslak teklif

Önemli! Mühendislik sistemlerinin yerleşimini not ettiğinizden emin olun (havuzlara su temini, otomatik sulama, çeşmeler, aydınlatma). Bu aşamada bir uzmana danışmanız gerekebilir..

Site iyileştirme görselleştirme

Site iyileştirme görselleştirme

Küçük arsa seçenekleri

Çoğu zaman, kulübenin alanı küçüktür ve üzerine çok fazla bitki yerleştirmek mümkün olmayacaktır. Birçok insan bölgeyi fayda ile kullanmaya çalışıyor – bir sebze bahçesi, bir meyve bahçesi. Ama yine de güzellik istiyorum ve bu bir sorun olmayacak, ancak tasarıma çok dikkatli yaklaşmak gerekecek..

kendin yap modern bahçe

kendin yap modern bahçe

Şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 1. Bitkileri dikerken büyüme oranları ve büyüklükleri dikkate alınmalıdır..
 2. Tüm hatalar çok belirgin olacak, bu yüzden her şey hakkında dikkatlice düşünmelisiniz..
 3. Dekoratif bordürler, gül bahçeleri, alp kaydırakları ile siteyi aşırı doyurmayın.

Tavsiye! Küçük bir alanda güzel bir peyzaj tasarımı oluşturmada başarının anahtarı, ölçü ve tek bir stildir..

Doğru seçilmiş bir proje, kusurları maskelemeye ve avantajları görsel olarak vurgulamaya yardımcı olacaktır.

Doğru seçilmiş bir proje, kusurları maskelemeye ve avantajları görsel olarak vurgulamaya yardımcı olacaktır.

Kelimelerle çok şey söyleyebilirsiniz, ancak kendi gözlerinizle görmek daha iyidir ve bir dizi video materyali bu konuda size yardımcı olacaktır..