Dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için sessiz sakin bir yer

Dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için sessiz sakin bir yer

Bir ülke mülkünün harika peyzaj tasarımı

Bir ülke mülkünün harika peyzaj tasarımı

Modern bir vizyonda bir köşe bahçesi için ilginç bir çözüm

Modern bir vizyonda bir köşe bahçesi için ilginç bir çözüm

Bahçenin tasarımı, kendisine kaç dönüm tahsis edildiğine bakılmaksızın, site için seçilen genel stili tam olarak desteklemeli ve vurgulamalıdır. Site yeniyse, önce bahçe ve sebze bahçesinin genel tasarımını yapmalısınız:

  • her şeyden önce, evin büyüklüğünü ve konumunu, bir garajın ve diğer müştemilatların varlığını belirlemek gerekir, çünkü yerleşimleri mevcut mevzuat ve inşaat standartları (kuralları) tarafından oldukça sıkı bir şekilde düzenlenmektedir.

  • genel olarak, site birkaç bölgeye ayrılabilir. Birincisi konut binaları, ikincisi hizmet binası (müştemilatlar, garaj ve sebze bahçesi), üçüncüsü bahçe ve dördüncüsü oyun alanı. Bununla birlikte, bu bölünme oldukça keyfidir, bahçenin tarzı ve düzeni tüm aile üyelerinin isteklerini ve hobilerini dikkate almalıdır, çünkü çocukların enerjilerini bir yere sıçraması gerekecek ve büyükannenin yataklara dalması gerekecek. kendi elleriyle.
  • kış bahçesinin tasarımı, eğer planlanıyorsa, genel olarak genel stili desteklemelidir.
  • bahçeyi yerleştirmek için sitenin kuzey kısmını vurgulamak daha iyidir, böylece zamanla kozalaklı ağaçlar ve yaprak döken ağaçlar siteyi gölgelemez. Belirli nedenlerden dolayı böyle bir düzenleme mümkün değilse, o zaman bu alanda hakim rüzgarların yanından ağaç dikimi planlamak daha iyidir – bu, siteyi daha konforlu hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Bahçe bitkileri, tasarım için ayrılan alanın güneş aydınlatma düzeyine bağlı olarak seçilmelidir. Birçok mahsulün çiçeklenmesi sırasında renk isyanını etkileyen bu faktördür.

Bahçe bitkileri, tasarım için ayrılan alanın güneş aydınlatma düzeyine bağlı olarak seçilmelidir. Birçok mahsulün çiçeklenmesi sırasında renk isyanını etkileyen bu faktördür.

  • bahçede nasıl hareket edeceğinizi, yolların nereye döşeneceğini, sitenin açık alanlarında çiçek tarhlarının nereye yerleştirileceğini ve inziva için nerede bir köşe oluşturulacağını hayal edin.
  • alan eksikliği (özellikle arsa sadece 6 veya 8 dönüm ise) çok işlevli binaların kullanımıyla telafi edilebilir, örneğin bir hamam misafirhane olabilir ve yanına bir yüzme havuzu yerleştirilebilir. Ayrı bir çardak, üzerine mangal (barbekü) yerleştirmenin de mümkün olacağı geniş bir teras ile değiştirilebilir.

Bahçenizin tasarımını tasarlamaya başlamadan önce, siteyi dolaşmalı, tamamen incelemeli, zihinsel olarak yollar çizmeli, boyunca yürümeli ve kendinizi en rahat hissettiğiniz yerleri, durup oturmak istediğiniz yerleri belirlemelisiniz.

Bahçenizin tasarımını tasarlamaya başlamadan önce, siteyi dolaşmalı, tamamen incelemeli, zihinsel olarak yollar çizmeli, boyunca yürümeli ve kendinizi en rahat hissettiğiniz yerleri, durup oturmak istediğiniz yerleri belirlemelisiniz.

Dikey bahçe çok etkileyici görünüyor

Dikey bahçe çok etkileyici görünüyor

Bahçenin stil ve tasarımının seçimi, yalnızca dönüm sayısından değil, aynı zamanda toprağın bileşiminden, sitenin rahatlamasından, hakim rüzgarlardan, yeraltı suyunun yakınlığından vb. yanı sıra kendi ellerinizle yapmaya hazır olduğunuz ve profesyonel yardıma ihtiyacınız olan yerlerde. Ama en önemlisi, bahçenin tasarımını düşünürken nasıl ve ne için kullanılacağına karar vermek önemlidir. Eğlenceli toplantılar ve buluşmalar için, belki de çardak bahçenin ana unsuru olacaktır. Ve bahçenin ve sitenin asıl amacı, şehrin gürültüsünden dinlenme ve barınak yeri olmaksa, gözlerden uzak, meraklı gözlerden kapalı, küçük çardakların yaratılmasını düşünmeye değer..

Bahçe tasarımı: bir stil seçin

Bahçenin stili, planlama, farklı bitki formlarının (ağaçlar, çalılar, bitkiler), binaların (teraslar, çardaklar, çeşmeler, yapay rezervuarlar), dekoratif kaldırımların vb. kullanımı ve kombinasyonu için belirli kurallar ve tekniklerdir. Bugün, koşullarımızda kendi ellerinizle gerçekleştirilebilecek birkaç tane olan yaklaşık 20 popüler stil var..

Ülke (rustik)

Fotoğrafta doğal ve rahat görünen, ana vurgunun hala pratiklik olduğu, meyve ağaçlarının diğer dikimlere hakim olduğu bir stil. Bahçeye dikilecek bitkiler iklim bölgesine tekabül eder, belirli bir enlem için tipik olmayan egzotikleri kötüye kullanmayın, kültürler.

Rustik bir bahçe dekorasyonu tarzında yeşil bir çayıra benzemek için boyanmış orijinal çit

Rustik bir bahçe dekorasyonu tarzında yeşil bir çayıra benzemek için boyanmış orijinal çit

Yolları doğal malzemelerden kendi ellerinizle yapmak daha iyidir – bunlar yuvarlak bloklar veya ahşap zeminler olabilir ve daha uzun süre dayanabilmeleri için antiseptiklerle iyi muamele görmeleri gerekir. Alternatif olarak, doğal taş döşeme kullanabilirsiniz. Güzel bir çiçek bahçesi basit, “eski moda” ve alçakgönüllü çiçeklerden oluşurken, uzun ömürlü ve yıllıkların bir kombinasyonu (özellikle kendi kendine ekerek iyi üreyenler), alacalı bir renk karışımı elde etmenizi sağlayacaktır..

Bir sebze bahçesi için bir seçenek olarak ayrı bir yer ayrılmıştır – şifalı bitkiler veya şifalı bitkiler içeren bir bahçe yatağı. Bahçenin ve arsanın tarzı, birkaç parlak ayrıntıyla vurgulanabilir – ters kil kaplar veya dökme demir, bir kuyu (dekoratif veya aktif) ve hatta bir bahçe korkuluğu olan bir hasır çit (tyn). Ve en önemlisi – 6 dönüm bile güzel, neşeli, biraz dikkatsiz bir bahçe elde etmek için yeterlidir – ve tüm bunlar kendi ellerinizle ve önemli maliyetler olmadan.

İngilizce 

Bu bahçe nerede bulunursa bulunsun, fotoğrafta “eski güzel” İngiltere’nin bir parçası olacak. Tarz, doğallık ile karakterizedir, simetri yoktur – yoktur ve olamaz, tüm inişler ve elemanlar tamamen serbestçe yerleştirilir. Doğru katı geometrik şekiller yok, bahçe çevre ile birleşmeli, yapay rezervuarlar bile doğal çerçeveli düzensiz bir kıyı şeridine sahip olmalıdır – kum, çakıl, suya yakın bitkiler.

Dikim için, esas olarak bölgeye özgü bitkiler kullanılır ve sitenin bireysel unsurlarını birleştirmek için doğal malzemelerden (taş, çakıl, ahşap) yapılmış sarma yolları kullanılır..

Çevre dizaynı

Fotoğrafta, böyle bir bahçe bir vahşi doğa parçasına benziyor ve burada kendi ellerinizle ne kadar az netlik kazanıyorsa o kadar iyi. Bu tarz, doğaya minimal bir müdahale anlamına gelir, böylece köyde bir yerde terk edilmiş bir ev satın alabilir ve bitki kalıntılarını kendi ellerinizle kaldırabilirsiniz..

Eko tarz bahçede doğallık ve minimalizm bizlerle buluşacak

Eko tarz bahçede doğallık ve minimalizm bizlerle buluşacak

Hasır mobilyalar ve doğal taş, bahçenin iç kısmına eko bir parçacık katacak

Hasır mobilyalar ve doğal taş, bahçenin iç kısmına eko bir parçacık katacak

Aynı zamanda, genellikle estetik ve dekoratiflik arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsınız, çünkü aynı tahta parçası veya kuru çiçeklerin iskeletleri doğallık katar, ancak görünümleri çok güzel ve çekici değildir. Yollar buzullar tarafından sürülmüş gibi görünüyor. Ancak, dönüm sayısına ve konumlarına bakılmaksızın, en düzensiz şekle sahip herhangi bir arsa üzerinde böyle bir bahçe oluşturulabilir..

Klasik

Geometri, simetri ve düzenin zaferi (aniden bir aynaya bir fotoğraf koyarsanız, hiçbir şey önemli ölçüde değişmez) – katı çiçek tarhları, düz yollar, ağaçlar ve çalılar kusursuz bir şekilde budanır. Böyle bir bahçenin paleti beyaz, bej, mavi, açık pişmiş toprak, kum ve mavi çiçeklerden oluşur ve büyük taş toplar, antik heykeller, saksılar, klasik sütunlar, ferforje banklar ve çardaklar, kemerler ile dekore edilmiştir. Genellikle evin içindeki bir kış bahçesinin tasarımı, klasik bahçenin devamı haline gelir..

Klasik bir bahçenin geleneksel tasarımı – sokaklar arsa simetri eksenleri, dikdörtgen çim, geometrik düzenli (kare, yuvarlak, daha az sıklıkla dikdörtgen) çiçek tarhları, ortada – bir çeşme, yolların kesiştiği yerde – çardaklar klasik şekil. Klasik bir bahçede sıkça kullanılan bir teknik, bir türün baskın olmasıdır, örneğin bahçenin tasarımında güller hakim olacak ve tüm unsurlar birbirini tamamlayacaktır. Böyle bir bahçeyi uygulamak için en az 10-15 dönüm boş alana ve ardından düzenli, çok maliyetli bakıma ihtiyacınız olacak..

Japonca

Huzur ve barışın odak noktası, minyatür bir manzara modeli (tepelik veya hatta), mutlaka – başlangıçta masif ve çok taş olmayan bir gölet, sıradışı, zor aydınlatma yaratan dekoratif lambalar, sert renkler yok, gereksiz unsurlar yok , her biri kendi anlamsal yükünü taşır.

Yosun, ardıç, su ve taştan oluşan bir arka plana karşı yerleştirilmiş cüce kozalaklı ağaçlar, orman gülleri – kompozisyon yavaş yavaş ortaya çıkıyor, fotoğrafta her seferinde farklı görünüyor. Dış kibirden vazgeçerek, çevreleyen dünyanın güzelliğini ve sonsuzluğunu bilmeye ve hissetmeye yardımcı olur. Ve Japonlar alan açısından çok ekonomik insanlar olduklarından, Japon tarzı bir bahçenin düzenlenmesi için 6 dönüm yeterli olacaktır..

Japon tarzı bir bahçenin gerekli bitkileri ve özellikleri

Japon tarzı bir bahçenin gerekli bitkileri ve özellikleri

Küçük bir arsa üzerinde sergilenen Japon tarzı bahçe dekorasyonu

Küçük bir arsa üzerinde sergilenen Japon tarzı bahçe dekorasyonu

Alp

Dağ manzarası, genellikle böyle bir bahçe içinde, ev bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bu bahçenin ruhu taştır, birçoğu vardır: istinat duvarları, şelaleler, çiçek tarhları ve dağ kaydırakları. Tasarım, çeşitli seviyelerde, yosunlar, fundalar, çeşitli kozalaklı ağaçlar (ladin, mazı, çam), ardıçlar, çiçeklerden – fundalar, çeşitli gençleştirilmiş, Karpat zili üzerinde imar sağlar. Phlox subulate, arabis alpine, allisum, vb..

Tavsiye! Bahçeyi Alp tarzında, taş ağırlıklı, ağır görünmeyen yapmak için, parlak renklerin eklerini kullanın – sarı, kırmızı, pembe, mavi veya mor, gri-kahverengi arka planı yumuşatırlar.

Yüksek teknoloji

Bireysellik, modernlik, dinamizm, sadece en yeni malzemelerin değil, aynı zamanda bitki ve çiçeklerin bir kombinasyonu, birçoğu olmayacak, ancak çok etkileyici görünmelidirler. Bu nedenle, sıra dışı bir taç veya yaprak şekline sahip bitkiler, ağaçlar ve kozalaklı ağaçlar seçilir, bahçenin öne çıkan özelliği sıra dışı aksesuarlar ve tasarımlardır..

Tavsiye! Özellikle alan (bu en ünlü yüz metrekare) yeterli değilse, belirli bir bahçe stilizasyonunun genel kabul görmüş standartlarını – Japon, Çin, ülke veya klasik – kesinlikle ve tutarlı bir şekilde takip etmek hiç de gerekli değildir. Bu stile özgü birkaç temel özelliği açıkça korumak yeterlidir..