Çatı pencereli geniş oturma odası

Çatı pencereli geniş oturma odası

Evde bir şeyler yerleştirmenin ve düzeni sağlamanın rahatlığı, uygun şekilde organize edilmesi gereken işlevsel bir depolama sistemi ile sağlanır. Küçük bir alanınız var ama çok farklı şeyler var ve her şeyin kompakt bir şekilde yerleştirilmesi gerekiyorsa, tavan altında raflar gibi bir çözüm kullanabilirsiniz. Bu durumda, oda, zemine yerleştirilen dolaplar ve diğer mobilyalarla darmadağın olmayacak ve sık kullanılmayan eşyalar görüş alanından çıkarılabilir..

Yüksek teknoloji mutfak iç

Yüksek teknoloji mutfak iç

Depolama sistemi nerede bulunur?

Her evde tavan raflarının yeri için yer bulabilirsiniz. Dairenin bu tür yerlerinde oluşturulabilirler:

 1. Mutfak. Burada kapının üstünde, duvar boyunca raflar yapabilir, buzdolabının veya mutfak setinin üstündeki boşluğu doldurabilirsiniz..
 2. Koridor. Bu odada, depolama sistemi sonunda donatılmıştır, bir duvar boyunca ilerler.. Tavan raflı küçük mutfak

  Tavan raflı küçük mutfak

  Koridorun iç kısmındaki saklama sepetleri

  Koridorun iç kısmındaki saklama sepetleri

 3. Banyo. Böyle bir odada, kapının üstündeki veya duvardaki boşluk en çok kullanılır, banyo alanı etkilenmez..
 4. Oturma odaları. Bu durumda, bu tür raflar tüm duvarların çevresine veya yalnızca bir tanesine yerleştirilir. Kapının her iki yanına dolaplar ve üstüne bir raf yerleştirerek bir kulaklık oluşturabilirsiniz..

on dört

Tavsiye! Oda darsa, uzun duvarlar boyunca raflar oluşturmayın, bu görsel olarak alanı daha da daraltacak ve böyle bir sistemin kullanılması sakıncalı olacaktır..

Mutfakta raflar yerleştiriyoruz

Evdeki bu oda çoğunlukla küçüktür, bu nedenle tavanın altındaki rafların kullanılması pratikliği ve rahatlığından kaynaklanmaktadır. Bu tür sistemler farklı şekillerde yerleştirilebilir ve kullanılabilir:

Tavsiye! Genellikle kullanılmayan iyi bir yer, mutfak ünitesinin üst dolaplarının üzerindeki alandır. Rafları, mobilyaların geri kalanında olduğu gibi aynı malzemeden donatabilirsiniz. Sepetler açık bir rafta şık görünüyor.

Pencerenin altında bulunan mutfağın çalışma yüzeyi

Pencerenin yanında bulunan mutfak çalışma yüzeyi

Beyaz özel ev mutfak tasarımı

Beyaz özel ev mutfak tasarımı

 • Ayrıca, buzdolabının üzerinde, tabakların veya dekoratif eşyaların yerleştirileceği rafları asarak kolayca doldurulabilecek çok fazla kullanılmayan alan vardır..
 • Yüksek tavanlı bir oda sahibiyseniz, rafları birkaç sıra halinde yerleştirebilirsiniz, bu kullanışlı, pratik bir çözüm olacaktır..

Banyoda depolama sistemi nasıl düzenlenir?

Bu durumda, bu bir kazan-kazan seçeneğidir, çünkü birçok şey yerleştirmeniz gerekir ve banyodaki alan sınırlıdır. Tavanın altındaki açık raf, tuvalet kağıdı veya havluları saklamak için kullanılabilir, asma kata benzer, ancak müdahale etmez ve gerekli tüm eşyaları saklamanıza izin verir. Ancak bu tür raflara erişebilmek için bir merdiven almanız gerekir.,

Hijyen odasında kendin yap rafları

Hijyen odasında kendin yap rafları

İç kısımdaki kitaplıklar

Kitapları saklamak için yatak odasında, oturma odasında veya koridorda rafların nasıl düzenleneceğini seçebilirsiniz. Tek bölmeli açık raf en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bu tür yapılar, evin her yerinde farklı odalarda bulunurlarsa muhteşem görünürler..

Kapının üstündeki rafın yeri

Çoğu zaman, bu tasarım minyatürdür ve hem pratik amaçlar için kullanılabilir hem de dekorun bir unsuru haline gelebilir. Banyo için ev kimyasalları, temiz havlular veya diğer eşyalar ve kişisel hijyen ürünleri için bir yer olabilir..

Fikir! Yatak odasında, her evde çok gerekli olan çeşitli küçük şeyleri yerleştirebileceğiniz kapının etrafına bir portal yapabilirsiniz..

on dört

Çatı pencereleri için çeşitli nişler

Tavan arasına sahip müstakil bir eviniz varsa, orijinal ve geniş depolama alanı düzenleyebileceğiniz tavan eğimlerine sahipsiniz. Bir bina inşa etme sürecinde nişlerin tasarlanması tavsiye edilir, ancak bunları bitmiş bir binada oluşturmak mümkündür. Bu durumda, yapılar güçlüdür, ağır yüklere dayanabilir, böylece üzerlerine çeşitli ağır nesneler yerleştirebilir ve rafları kıracaklarından korkmazsınız..

Çatı katında giyinme odası

Çatı katında giyinme odası

Tavana kadar mobilya rafları ve kullanımı

Evde depolama yerleri oluştururken kullanışlı ve pratik bir seçenek raflardır. Tüm duvara raf veya niş yerleştirmek istemiyorsanız, özel bir hazır raf modeli satın alıp tavana takmanız yeterlidir. Diğer mobilyalar altlarına kolayca sığabilir: bir masa, kanepe veya gardırop..

on dört

Odayı tavan yüksekliğine sahip mobilyalarla donatmak da mümkündür; bu, çeşitli rafların nasıl sabitleneceğini anlamanıza değil, dolapların maksimum yüksekliğini ayarlamanıza olanak tanır..

 • Örneğin, çok sayıda eşyayı yerleştirmenize ve meraklı gözlerden saklamanıza izin veren bir gardırop satın alın..

Duvarları delmek zorunda değilsin. Bu tür mobilyaların görünümü, geleneksel gardıroplardan çok daha muhteşem..

Kendi elinizle bir depolama sistemi nasıl yapılır?

Belirli bir seçenek ve oda boyutu için hazır çözümler bulmanız zor. Bir mağazada bitmiş bir ürün satın almak istiyorsanız, mobilya üretim tesislerinin sunduğu sözleşmelerle yetinmek zorunda kalacaksınız. Seçim sınırlıdır ve boyutlar her zaman belirli bir durum için uygun değildir. Sadece iki seçenek kaldı – bireysel bir tasarım sipariş edin veya kendiniz yapın.

Raf üretimi için büyük yetenekler gerekli değildir, belirli becerilere sahip olmak, alet kullanabilmek ve işi tamamlamak için yeterli malzeme satın almak yeterlidir..

Tavsiye! Başlamak için bir yer seçmeli ve rafın yerini düşünmelisiniz. Seçimden sonra menteşeli bir yapı ile doldurmayı planladığınız alanı ölçün.

15

İşin bir sonraki aşaması bir çizimin üretimi olacaktır. Elle bir çizim yapabilirsiniz, her şeyin çok net olması için ürününüzün boyutlarını ve parametrelerini doğru bir şekilde yazmanız önemlidir. Çizime göre, bitmiş bir yapıya monte edilecek elemanların kesilmesi gerekmektedir..

 • Üretim için ahşaptan yapılmış malzemeleri seçebilirsiniz: tahta, kontrplak veya sunta. Bunlar bütçenize tam olarak uyan ucuz seçeneklerdir..

Tüm parçalar hazır olduktan sonra, yapının ana birimlerini ve parçalarını monte etmek ve sabitlemek gerekir, yerleştirilecekleri yerde mutlaka deneyin. Tüm aşamaların doğru üretimi ile bitmiş yapı sorunsuz yerine oturacaktır. Geriye duvara asmak kalıyor.

Kendin yap rafının montajı

Kendin yap rafının montajı

Bir mağazadan satın alınan bir rafın takılması

Bir mağazadan satın alınan bir rafın takılması

Bu aşamanın üretimi için bağlantı elemanlarına ihtiyacınız olacak. Bu sırada raf braketlere asılır ve süslenir. Tüm adımları tamamladıktan sonra, iç kısımda uygun bir saklama alanı veya dekoratif bir unsur elde edersiniz..

Önemli nüanslar

Rafları asarken, ürünün tüm sabitleme parçalarının duvardaki sabitleme elemanları ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Özel braketler kullanmak daha iyidir – sıradan bir dübelden farklı olarak daha güvenilirdirler.

Gri cepheli mutfak seti

Gri cepheli mutfak seti

Önemli! Yükün gücünü göz önünde bulundurmak önemli olduğundan, ne saklayacağınız konusunda dikkatli olun. Ağır eşyaları saklamak için, tahtalar veya kalın kontrplak gibi ağır yüklere dayanacak bir raf malzemesi seçmek en iyisidir. Küçük ve hafif eşyaları saklamak için sunta veya alçıpandan yapılmış yapılar uygundur. Bu karar tadilat sırasında verilmelidir..

Garaj tavan rafı

Garaj tavan rafı

Raf seçerken, orada saklayacağınız şeylerin yükünün gücünü hesaba katmak gerekir.

Raf seçerken, orada saklayacağınız eşyaların yük kuvvetini göz önünde bulundurmalısınız.

Önemli bir nokta, hazır tavan yapılarına erişimin organizasyonu olacaktır. Büyük bir yükseklikten nesnelere ulaşmak için bir merdivene veya sandalyeye ihtiyacınız olacağını ve bu cihazları yerleştirmek için yerde yeterli alan olması gerektiğini lütfen unutmayın..

Bu tür yerlere sıklıkla kullanılmayan eşyalar konur ve bu da orada toz birikebileceğini gösterir. Girişini kısıtlamak için depolanan öğeleri etkilerinden koruyan kapılar veya panjurlar yapabilirsiniz..