Mutfak adasının ahşap tezgahında mutfak bıçaklarının orijinal ama kullanışlı şekilde saklanması

Mutfak adasının ahşap tezgahında mutfak bıçaklarının orijinal ama kullanışlı şekilde saklanması

Japon mutfak bıçakları, eşsiz keskinliği, dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı ile dünyaca ünlüdür. Keskinlik açısından samuray kılıçlarından daha düşük olmayan kıdemli bıçak üreticileri, 800’den fazla mutfak aksesuarı ve aleti üretiyor. Bu nedenle, bir mutfak bıçağı seçmeden önce, özelliklerini ve işlevsel amacını ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir..

Mutfak için Japon yapımı bıçak seti

Mutfak için Japon yapımı bıçak seti

Geniş tek taraflı bıçak bileme ve modifiye ahşap saplı yardımcı şef bıçağı

Geniş tek taraflı bıçak bileme ve modifiye ahşap saplı yardımcı şef bıçağı

Desenli bir bıçak ve süslü bir kulp ile çeşitli amaçlar için evde ev kullanımı için mutfak için Japon bıçakları

Desenli bir bıçak ve süslü bir sap ile evde çeşitli amaçlar için ev kullanımı için Japon bıçakları

Japon bıçaklarının üretiminin özellikleri

Yükselen Güneş Ülkesinde, uzun süredir yenilmez samuraylar için yüksek kaliteli silahlar üretiliyor. Bu güne kadar hiç kimse soğuk çelik üretimi alanında yetenekli Japonlarla karşılaştırılamaz. 19. yüzyıldan beri, kılıç yapma teknolojisine dayanan ustalar, yemek pişirmek için mutfak aletlerinin referans modellerini yapıyorlar. Mutfak için en iyi bıçaklar, bıçağı bağımsız olarak döven, keskinleştiren ve cilalayan bir usta tarafından el yapımıdır. Japonya’da üretilen orijinal modellerin kollarında genellikle bir imza bulunur..

Japon bıçağının karakteristik bir özelliği, hafif tuzlu somon dilimlerini veya oryantal yemekleri oluşturan diğer ürünleri güzel ve çok ince bir şekilde kesmenizi sağlayan bıçağın tek taraflı bilenmesidir. Çift taraflı bıçak bileme ile standart modellerin çalışmasına alıştıktan sonra, sıra dışı aşçı yardımcılarıyla çalışmaya uyum sağlamak zordur. Bu, Yükselen Güneş Ülkesinden mutfak uzmanlarının becerisidir. Solak bir aşçı için bireysel olarak Japon bıçakları yaratma ihtiyacına dikkat etmek önemlidir, çünkü mutfak cihazlarının tedarikçi yelpazesi esas olarak sağ tarafta keskinleştirilmiş bıçaklı modeller içerir..

Tavsiye! Tek taraflı bir bıçağı kontrol etmek beceri ve alışkanlık gerektirir. Bu nedenle, ilk başta bir Japon mutfak aletini kullanmakta zorluk çekiyorsanız üzülmeyin..

Sashimi yapmak için bir tarafı keskinleştirilmiş bir Japon mutfak bıçağı seti

Sashimi yapmak için bir tarafı keskinleştirilmiş bir Japon mutfak bıçağı seti

Mutfak için Japon bıçakları: üretim malzemeleri

Bu sofistike mutfak aletleri arasındaki temel fark, sağlığa zararlı kirlilikler olmadan ultra güçlü metal kullanılmasıdır. Üretimleri için iki tür çevre dostu malzeme kullanılır:

 • halk arasında beyaz kağıt olarak bilinen shirogi çeliği;
 • mavi kağıt olarak adlandırılan aogami (tungsten alaşımlı karbon çeliği);
 • şam çeliği.

Bıçağı yapmak için kullanılan malzeme Şam çeliğidir.

Bıçağı yapmak için kullanılan malzeme Şam çeliğidir.

Ekmek dilimlemek için Şam çeliği Japon bıçağı

Ekmek dilimlemek için Şam çeliği Japon bıçağı

Yüzeyde karakteristik dalgalı desene sahip dayanıklı Şam çeliği bıçak

Yüzeyde karakteristik dalgalı desene sahip dayanıklı Şam çeliği bıçak

Aogami, çeliğe küçük krom ve tungsten parçacıklarının eklenmesiyle karakterize edilen bir shirogami türevidir. Bu çeşitlilik, shirogami’den daha dayanıklı hale geldi, ancak bunun aksine daha az keskin oldu. Aogami arasındaki önemli bir fark, keskinliğini kaybetmeyen bıçağın uzun süreli kullanımıdır. Japonya’da keskinlik indeksine kirenaga denir, bu da bıçağın keskin durumda olduğu zaman anlamına gelir. Pişirme işleminde istenen sonucu elde eden aşçının kesiminin mükemmelliği ve rahatlığı bu özelliğe bağlıdır. Ev içi kullanım için bu çok önemli değil, ancak bir suşi şefinin işi, aogami’den baharatlı bir ürün olmadan düşünülemez..

Şam çeliği bıçaklar, yüksek metal sertliği ile karakterize edilir ve yüzeyde karakteristik dalgalı bir desene sahiptir. Bıçağın üst kısmında, kesme veya kesme sırasında yiyeceğin çeliğe yapışmasını dengeleyen küçük girintiler olabilir..

Mutfak için iyi bıçaklar, ağır hizmet tipi çelikten elle yapılır ve bıçağı tekrar tekrar işlemeye ve bilemeye tabi tutar. Telkari üretim teknolojisi sayesinde, Japon ustaların mutfak aletleri, uzun yıllar boyunca haklı olarak yüksek bir maliyete sahiptir. Yeni çıkmış seramikler ve elektrikli bıçaklar, Japonya’dan gelen ağır hizmet bıçaklarının ömrünü geçmez.

İpucu: Bütçe maliyetiyle yüksek kaliteli bir bıçak satın almak istiyorsanız, laminasyon işlemine bağlı Şam çelik plakaları ile ince katmanlı yüksek karbonlu çelikten yapılmış bir bıçağı olan bir model seçmelisiniz. Bıçağın zengin dekoru, Japon bıçağının seçkin özelliklerini vurgulayacak ve ürünün dayanıklı metalden yapılmış kesme kısmı, yiyecek keserken herhangi bir mutfak fikrini gerçekleştirmenizi sağlayacaktır..

Avrupa ve Japon üretimi bıçakları arasındaki farklar

Avrupalı ​​mutfak aletleri üreticileri yıllardır Japon mutfak bıçaklarından daha iyi bir şey yaratmaya çalışıyorlar, bu da incelemeleri sadece sesi aşıyor. Farklılıklar üretim teknolojisinde yatmaktadır:

 • Avrupalılar, sertlik açısından shirogi ve aogami’ye göre daha düşük olan çok katmanlı çelik türleri kullanırlar. Yumuşak çelik, bıçağın kesme kısmında hızla körelir, et veya balık keserken bükülür. Avrupa yapımı bir şefin keskin aletlerini, elle bilenmiş Japon meslektaşlarının aksine, musata ile keskinleştirmek çok daha kolaydır..
 • Japonlar, kulpun yaratılmasına gereken özeni gösterirler. Bu parçanın üretimi için pahalı üretim malzemeleri kullanılır – krom püskürtmeli mikart ve metal. Daha ucuz modellerde modifiye ahşaptan yapılmış kulplar vardır. Avrupa üretiminin çoğu bıçağı, bıçak-plastik sap bağlantısı alanındaki yapının bütünlüğünün hızlı bir şekilde tahrip olması nedeniyle kısa bir hizmet ömrü belirleyen düşük maliyetli polimerlerin kullanımı ile karakterize edilir..

Japon bıçakları ile Avrupa bıçakları arasındaki fark, sapı yapmak için kullanılan malzemede yatmaktadır: metal veya ahşap

Japon bıçakları ile Avrupa bıçakları arasındaki fark, sapı yapmak için kullanılan malzemede yatmaktadır: metal veya ahşap

Doğu restoranlarında çalışan profesyonel şeflerin mutfak aletlerinin cephaneliğinde elit baltalar mutlaka bulunur. Evde suşi, rulo ve diğer oryantal yemekleri yapmak için mutfak için Japon bıçakları satın almaya değer..

Japon bıçaklarını kullanma kuralları

Japonya’da bıçak yapmak bir sanattır. Bu nedenle, Yükselen Güneş Ülkesinden üreticiler, tüketicilerin dikkatini sanat eserlerinin işleyişine ilişkin kurallara odaklamaktadır:

 • Bıçağı temizlemek için bulaşık makinesi kullanmak kesinlikle yasaktır. Diğer çatal bıçak takımları ile komşuluk, kimyasal deterjanların etkisi shirogami ve aogami yapısını olumsuz etkiler..
 • Reçine, ahşap veya bambudan yapılmış kesme tahtalarını kesmenizi öneririz. Orta derecede sertliğe sahip ahşap, farklı nitelikteki malzemelerin direncini azaltır ve bıçağın keskinliğini kaybetme sürecini yavaşlatır. Kesilmiş emici taban, Japon bıçaklarını dilimlemek ve bunlarla çalışmak için idealdir. Japon bıçakları, darbeye dayanıklı camdan yapılmış levhalarla uyumlu değildir.

Keskin Japon bıçaklarıyla birlikte bambu kesme tahtaları - doğru seçim

Keskin Japon bıçaklarıyla birlikte bambu kesme tahtaları – doğru seçim

 • Ürünün kullanım talimatlarına kesinlikle uyulmalıdır. Bıçağın aşırı keskinliğine rağmen et, balık, istiridye veya diğer deniz ürünlerini keserken bıçak ekmek veya peynir kesmek için kullanılmamalıdır. Mutfak bıçakları, belirli bir yiyecek türünü işlemek için kullanılır. Bu nedenle, farklı bir bıçak ve sap şekline sahiptirler..

Japon mutfak bıçaklarının çalışmasında önemli bir kural: Her mutfak bıçağı, belirli bir yiyecek türünü işlemek için kullanılır.

Japon mutfak bıçaklarının çalışmasında önemli bir kural: Her mutfak bıçağı, belirli bir yiyecek türünü işlemek için kullanılır.

 • Bıçakları, nemi emen, çeliği olumsuz etkileyen ahşaptan yapılmış özel bir standda veya bıçağın yüzeyinde çizik olasılığının en aza indirildiği manyetik bir korkulukta saklamanız gerekir..

Her model için bir girintili doğal bir ahşap standda mutfak bıçaklarının uygun şekilde saklanması

Her model için bir girintili doğal bir ahşap standda mutfak bıçaklarının uygun şekilde saklanması

Manyetik korkulukta saklanan çeşitli amaçlar için çok sayıda Japon bıçağı: sebze ve meyveleri temizlemek için; balıkların ince dilimlenmesi için, suşi ve rulolar için bazlar; balık kesmek için vb.

Manyetik korkulukta saklanan çeşitli amaçlar için çok sayıda Japon bıçağı: sebze ve meyveleri temizlemek için; balıkların ince dilimlenmesi için, suşi ve rulolar için bazlar; balık kesmek için vb..

Japon bıçaklarının uygun şekilde saklanması için nem emici dolgulu ahşaptan özel stand

Japon bıçaklarının uygun şekilde saklanması için nem emici dolgulu ahşaptan özel stand

 • Kullanım güvenliği için, kullanımdan sonra keskin bıçakların üzerine komple kapakları takın..

Güvenlik için keskin bıçaklarla kaplanmış kapaklar

Güvenlik için keskin bıçaklarla kaplanmış kapaklar

Japon bıçaklarının dikkatli kullanımı ve uygun bakımı ile, orijinal keskinliklerini ve görünümlerini mümkün olduğunca uzun süre kaybetmeyecekler ve her acemi şefin, herhangi bir sertlik derecesine sahip yiyeceklerle çalışmanın inanılmaz kolaylığını ve rahatlığını hissetmesini sağlayacaktır..

Tavsiye! Bıçağın uzun bir süre boyunca mükemmel bir şekilde kesebilmesi için, kullanım talimatlarında ayrıntılı olarak açıklanan çalıştırma gereksinimlerine kesinlikle uymanız ve tabaklardan ve çatal bıçak takımlarından ayrı bir yerde saklamanız gerekir..

mutfak aletleri çeşitleri

Japon bıçakları, farklı bir amaca sahip oldukları için kulp ve bıçak şeklinde görsel olarak farklılık gösterir: farklı ürünleri kesmek ve dilimlemek için kullanılırlar. Özelliklerini inceledikten sonra, belirli mutfak görevleri için hangi bıçağı seçeceğinizi kolayca belirleyebilirsiniz. Japon mutfak bıçaklarına olan talebi araştıran analistler tarafından derlenen derecelendirme, mutfak aletleri için en iyi seçeneği seçmenize yardımcı olabilir:

 • Kasumi Japon mutfak bıçakları, bıçak yapmak için özel olarak tasarlanmış çelikten yapılmıştır. Mükemmel performans özelliklerine sahiptir: yüksek derecede mukavemet, sertlik, esneklik, korozyona karşı direnç. Aynı adı taşıyan marka, sanat eseri mertebesine yükselen profesyonel mutfak aletlerinin oryantal üreticileri arasında lider bir yere sahiptir. Keskin bir bıçağa sahip, parlatılmış ve rahat bir tutuşa sahip her parça, mükemmelleştirilmiş benzersiz bir şekle sahiptir. Bu örnek ürünler, günlük kullanım için önemli olan, keskinleştirilmesi kolaydır. Kasumi çeşitleri arasında, sebzeleri soymak, balık kesmek, yürüyüş, balık tutmak veya piknik yapmak için katlamak için ideal seçeneği, çeşitli gıda ürünleriyle çalışmak için uygun, geniş ağızlı evrensel bir şef bıçağını seçebilirsiniz..

Ağır metalden yapılmış bir bıçak ile Japon mutfak bıçağı kasumi

Ağır metal bıçaklı Kasumi Japon mutfak bıçağı

 • Tojiro Japon mutfak bıçakları, evde ve profesyonel şeflerde evde kullanım için tasarlanmıştır. Bıçağın genişliği ve uzunluğu, ağırlık, sertlik ve çelik katman sayısı bakımından farklılık gösterirler. Örneğin, 1-3 kat metalden oluşan bir ev bıçağı için çelik kullanılır ve profesyonel modeller 3-40 kat çelikten yapılmış bıçaklarla donatılmıştır. Ev kullanımı için ahşap kulplu uygun fiyatlı seçenekleri tercih ederken, şeflerin masif çelik parçalı modellere bakmaları gerekiyor..
 • Usuba modelleri sebze kesmek için tasarlanmıştır. Bir tarafta çok keskin bir şekilde keskinleştirilmiş, kalın bir kıçı, düz bir bıçağı olan bir bıçağı var. Ortalama olarak 200 gram ağırlığındadır. Ürünün kullanımın başlangıcındaki ciddiyeti, sebzelerle çalışırken rahatsızlık hissine neden olabilir, ancak bir mutfak aletinin nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, sert pancar, avokado veya balkabağı çok hızlı bir şekilde doğrayabilirsiniz..
 • Yanagiba mutfak bıçağı, kırmızı balık filetolarını ışıkla aydınlatılan en ince parçalara ayırmayı başaran suşi şefi için vazgeçilmez bir yardımcıdır. Japonca’dan tercüme edilen “yanagiba”, görsel bir benzerliği olduğu için söğüt yaprağı anlamına gelir. İnce bir bıçağın uzunluğu 250-300 mm arasında değişmektedir. Jilet gibi keskin kesme parçasının tasarım özellikleri, güzel kesilmiş somon veya somon parçalarıyla donatılmış lezzetli sashimi pişirmenizi sağlar..

Düzgün kesilmiş balık parçalarıyla sashimi yapmak için tasarlanmış Japon bıçağı

Düzgün kesilmiş balık parçaları ile sashimi yapmak için tasarlanmış Japon bıçağı

 • Deba modelleri balıklı aşçıların işini çok kolaylaştırıyor. Yuvarlak bıçak yaklaşık 160-230 mm uzunluğa ve balığın sert kısımlarını keserken basıncı eşit olarak dağıtabilecek hacimli bir sapa sahiptir. Bu bıçağın birçok çeşidi vardır – Kunisaki deba ıstakoz, kerevit ve yengeç kesmek için kullanılır. Keskin bir bıçağa sahip ağır hizmet tipi bir mutfak bıçağı, güçlü kabukları ayırmak, bir yengeç veya ıstakoz pençesinden et çıkarmak için kullanışlıdır. Mioroshi deba, kalın kemikli balıkları kesmek için tasarlanmıştır. Uzun ve dar bıçak – Japon bıçaklarının ayırt edici özellikleri, balıkları kolay ve hızlı bir şekilde kesme yeteneği sağlar.

Profesyonel balık işleme için beş deba mutfak bıçağı

Profesyonel balık işleme için beş deba mutfak bıçağı

Japon yapımı mutfak aletlerinin baş döndürücü çeşitliliği, seçim yapmayı zorlaştırıyor. Satın almadan önce dikkatlice okunması gereken üretim malzemelerinin özelliklerinin ve özelliklerinin açıklaması olan fotoğraflar, mutfak için doğru Japon bıçaklarını seçmenize yardımcı olabilir. Belirli bir ürünün standart, orta ve premium sınıfa oranını belirleyen fiyat segmentinde gezinmeniz gerekir. Türü, ağırlığı, boyutu, çok katmanlı çeliği, ahşap veya plastiğin kalitesi, birçok açıdan Avrupalı ​​meslektaşlarından üstün olan Japon bıçaklarının maliyetini belirler..

Birinci sınıf Japon bıçağı: desenli lamine çelik bıçak ve süslü sap

Birinci sınıf Japon bıçağı: desenli lamine çelik bıçak ve süslü sap

Japonya’da, ürünlerin çoğu yetenekli ustalar tarafından el yapımı olduğu için bıçaklar bir sanat eseri olarak kabul edilir. Sadece mutfak işinde değil, aynı zamanda evi dekore etmek için de kullanılırlar. Orijinal bir bıçak şekli ve telkari saplı bir Japon bıçak koleksiyonu, dağ evi veya bungalov tarzında bir oturma odası için orijinal bir dekor olabilir..

Bir Japon bıçağının bıçağını kendi başına bileyen ve parlatan bir usta tarafından el yapımı

Bir Japon bıçağının bıçağını kendi başına bileyen ve parlatan bir usta tarafından el yapımı

Otantik Japon bıçaklarının yardımıyla, sadece farklı yemeklerin kusursuz tadından değil, aynı zamanda pişirme sürecinden de zevk alarak en zorlu mutfak zorluğuyla anında başa çıkabileceksiniz. Doğru seçilmiş bir dizi mutfak aleti, yiyeceklerin kesilmesini ve kesilmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve kendinizi doğu mutfağının gerçek bir şefi gibi hissetmenizi sağlayacaktır..