İçerik

  • Carl Faberge’nin hayatı ve eseri
  • İlk Faberge yumurtası
  • Paskalya geleneğinin devamı
  • Carl Faberge’nin en iyi eserleri
  • Faberge Paskalya yumurtaları bugün

Faberge yumurtaları zaten bir ev ismi haline gelen bir terimdir. Bunlar gerçek değerinin çok üzerinde değer verilen mücevherlerdir. Faberge yumurtaları, imparatorluk ailesi için Paskalya yumurtaları yapmakla ünlenen büyük Rus usta Carl Faberge’nin eseridir. Eserlerinin her biri kendi yolunda ilginç, hepsi profesyonel hassasiyet ve doğrulukla yürütülüyor ve benzeri görülmemiş güzellikleriyle etkiliyor..

Fotoğraf 1 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 1 – Faberge yumurtası “Tavuk Kelkha”

Carl Faberge’nin hayatı ve eseri

Karl, 1846’da St. Petersburg’da bir Alman ve Danimarkalı bir kadının ailesinde doğdu. Çocuk, şehirde bir kuyumcu atölyesi olan babasının ayak izlerini takip etti. 1870’de Karl, babasının şirketinin başına geçti ve 1882’de, Moskova’daki bir sergide ustanın eserlerini gören İmparator III.Alexander, Faberge’nin eşsiz sanatıyla ilgilenmeye başladı. 1885’te imparator, Charles’a Büyük Paskalya tatili için karısına sunduğu bir mücevher yumurtası sipariş etti..

Fotoğraf 2 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 2 – Faberge Yumurtası “Mozaik”

Daha sonra, imparatorluk ailesi her yıl Faberge’den tasarımı hediyenin sunulduğu ana kadar gizli tutulan yeni bir benzersiz yumurta sipariş etti. Diğer Faberge ürünleri etkileyici olsa da, ustaya dünya çapında ün kazandıran mücevher yumurtalarıydı, hatta Fransa’da “Paris Kuyumcular Birliğinin Ustası” unvanını aldı. 1920’de büyük usta, Rusya’daki devrimden sonra göç ettiği İsviçre’de öldü..

Fotoğraf 3 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 3 – Faberge yumurtası “defne ağacı”

İlk Faberge yumurtası

III.Alexander’ın karısı Maria Feodorovna için ilk Faberge yumurtası 6.5 x 3.5 cm boyutundaydı, yumurta beyaz emaye ile kaplandı, ortada altın bir şerit vardı – yumurtanın açıldığı çizgi. Eşyanın içinde başka bir altın yumurta vardı – bir tür yumurta sarısı ve içinde altın bir tavuk vardı. Tavuğun içinde yakut kolyeli yakut bir taç vardı.

Fotoğraf 4 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 4 – Faberge yumurtası “Tavuk”

Yumurtanın tasarımı Karl’ın kendi fikri değildi – ürünün bir prototipi vardı. 18. yüzyılda, bazı kuyumcular, içinde bir taç bulunan bir tavuk ve tacın içinde – bir yüzük olan matryoshka bebekleri ilkesine göre yapılmış sürpriz yumurtalar yaptılar..

Paskalya geleneğinin devamı

Her yıl imparator karısına Faberge’den bir Paskalya yumurtası vermeye devam etti. Hediye sadece büyük usta tarafından yapılmadı – ustalardan ve çıraklardan oluşan bir ekip, Faberge’nin katı rehberliği altında her yumurta üzerindeki çalışmayı yönetti. İmparatorun ölümünden sonra oğlu II. Nicholas geleneği sürdürdü. Hem annesine hem de karısı Alexandra’ya mücevher yumurtaları verdi. İmparatorluk ailesi için toplam 54 yumurta yapıldı.

Fotoğraf 5 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 5 – Faberge yumurtası “Yılanlı mavi yumurta saati”

Faberge sadece imparator için değil, bu tür ürünler yarattı. 17 yumurta daha özel şahıslar tarafından satın alındı, neredeyse hepsi emperyal örnekleri kopyaladı. Ancak konu mücevher yumurtalarının seri üretimine gelmedi – Faberge olağanüstü çalışmasını takdir etti, tüm yumurtalar zengin aileler için sipariş edildi.

Fotoğraf 6 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 6 – Faberge yumurtası “Çiçek Sepeti”

Carl Faberge’nin en iyi eserleri

Her Faberge yumurtası eşsiz bir mücevher parçasıdır. Örneğin, kocası tarafından İmparatoriçe Alexandra’ya sunulan Dönen Minyatürlü Yumurta bir dağdan yapılmıştır. kristal, İçeride döndürülen imparator için manzara ve unutulmaz yerlere sahip 12 minyatür.

Fotoğraf 7 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 7 – Faberge yumurtası “Dönen minyatürlü yumurta”

İmparatorluk yumurtası “Kış” elmas, opal ve sepetli kristalden yapılmıştır anemon içeri.

Fotoğraf 8 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 8 – Faberge yumurtası “Kış”

Nicholas II, 1915’te “Aziz George Nişanı” ile ödüllendirildiğinde “Georgievskoe” yumurtasını sipariş etti. Yumurta imparatorun annesi için bir hediyeydi ve içinde Nicholas’ın bir fotoğrafı vardı..

Fotoğraf 9 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 9 – Faberge yumurtası “Georgievskoe”

Pırlantalı yeşil kediotundan yapılmış yumurta “Azov Hafızası” altından yapılmış bir fırkateyn modeli gizlendi.

Fotoğraf 10 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 10 – Faberge yumurtası “Azak Hafızası”

İçinde imparatorluk vagonu bulunan sıra dışı yumurta “Coronation”, üretiminin hassasiyetiyle şaşırtıyor – vagon tekerlekleri dönüyor, kapılar açılıyor.

Fotoğraf 11 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 11 – Faberge Yumurtası “Taç Giydirme”

Yumurta “Kremlin” – müzik kutusu şeklinde yapılan Faberge ürünlerinin en büyüğü.

Fotoğraf 12 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 12 – Faberge yumurtası “Kremlin”

Pembe yumurta “Vadinin Zambakları”, II. Nicholas ve iki kızının fotoğraflarını içeriyordu..

Fotoğraf 13 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 13 – Faberge yumurtası “Vadinin Zambakları

Emperyal olmayan yumurtaların en ünlüsü “Rothschild Yumurtası” dır..

Fotoğraf 14 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 14 – Faberge Yumurtası “Rothschild Yumurtası”

Varlığı sadece 2007’de biliniyordu, bundan önce ürün Rothschild ailesinde tutuluyordu. yumurta izlemek kakma değerli taşlar içinde her saat kanat çırpan ve şarkı söyleyen horoz.

Fotoğraf 15 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 15 – Faberge yumurtası “Alexander III’e binicilik anıtı”

Faberge Paskalya yumurtaları bugün

Faberge’nin tüm eserleri günümüze ulaşmadı – şimdi 46’sı emperyal olan sadece 62 yumurtaya hayran olabilirsiniz.Kayıp kopyalar devrim sırasında kayboldu. 1930 yılına kadar Rus kültürel mirası olarak kabul edilen yumurtalar Kremlin’de tutuldu. Sonra yetkililer işleri sattı, alıcılar Armand Hammer, Bertie Forbes, Emmanuel Wartzky idi..

Fotoğraf 16 - Faberge Yumurtası

Fotoğraf 16 – Faberge yumurtası “Yat Standart”

2004 yılında Viktor Vekselberg, mücevher yumurtalarından 15’ini Forbes’tan satın alarak onları anavatanlarına iade etti. 2011’de Rus işadamı Vekselberg, Faberge markasını satın almaya bile çalıştı, ancak boşuna. Marka şimdi Güney Afrikalı bir işadamı olan Brian Gilbertson’a ait..

Fotoğraf 17 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 17 – Faberge yumurtası “Rönesans”

Faberge yumurtalarını Cephanelik’te, AE Fersman Müzesi’nde, Rusya Ulusal Müzesi’nde, Vakfın “Zaman Bağlantısı” adlı sergilerinde görebilirsiniz. Birçok ürün özel koleksiyonlarda – Rusya, ABD, İngiltere, Monako’da.

Fotoğraf 18 - Faberge yumurtası

Fotoğraf 18 – Faberge yumurtası “Gatchina Sarayı”

Yeri ne olursa olsun, büyük bir kuyumcunun eserleri gerçek değerinden kat kat daha değerlidir. Carl Faberge, Rusya’nın kültürel mirasının oluşumuna önemli katkılarda bulundu. Önerilen videonun yardımıyla kendinizi Faberge’nin fantastik işçiliğine ikna edebilirsiniz..

Faberge yumurtaları – video

Faberge yumurtaları – fotoğraf